Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  SHBA: Gjykata e Lart gati pr t pezulluar lejimin e aborteve n shkall federale?

  Gjykata e Lart ka votuar pr t rrzuar t drejtat e abortit, tregon draft opinioni

  Ne mendojm se Roe dhe Kejsi duhet t anulohen," shkruan gjyqtari Alito n nj draft fillestar t shumics q qarkulloi brenda gjykats.

  Emri: baby-main-1.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 28.4 KB

  Gjykata e Lart ka votuar pr t rrzuar vendimin historik Roe kundr Wade , sipas nj projekt-mendimi fillestar t shumics t shkruar nga gjyqtari Samuel Alito, i shprndar brenda gjykats dhe i marr nga POLITICO.

  Projekt-opinioni sht nj mohim i plot dhe i palkundur i vendimit t vitit 1973, i cili garantonte mbrojtjen kushtetuese federale t t drejtave t abortit dhe nj vendimi pasues t 1992 - Planned Parenthood kundr Casey - q ruante kryesisht t drejtn. " Roe ishte jashtzakonisht gabim q n fillim," shkruan Alito.

  "Ne mendojm se Roe dhe Kejsi duhet t anulohet," shkruan ai n dokumentin, t etiketuar si "Opinion i Gjykats". sht koha pr t'iu kushtuar vmendje Kushtetuts dhe pr t'iu kthyer shtjes s abortit prfaqsuesve t zgjedhur t popullit.

  Diskutimet pr rastet e diskutueshme n t kaluarn kan qen t rrjedhshme. Gjyqtart mund dhe ndonjher i ndryshojn votat e tyre ndrsa projekt-opinionet qarkullojn dhe vendimet kryesore mund t'i nnshtrohen drafteve t shumta dhe shkmbimit t votave, ndonjher deri vetm disa dit prpara se t zbulohet nj vendim. Mbajtja e gjykats nuk do t jet prfundimtare derisa t publikohet, me gjas n dy muajt e ardhshm.

  Ndikimi i menjhershm i vendimit t hartuar n shkurt do t ishte prfundimi i nj garancie gjysmshekullore t mbrojtjes kushtetuese federale t t drejtave t abortit dhe lejimi i secilit shtet t vendos nse do t kufizoj ose ndaloj abortin. sht e paqart nse ka pasur ndryshime t mvonshme n draft.

  Asnj projektvendim n historin moderne t gjykats nuk sht br i ditur publikisht ndrkoh q nj shtje ishte ende n pritje. Zbulimi i paprecedent sht i detyruar t intensifikoj debatin mbi at q ishte tashm rasti m i diskutueshm n doke kt term.

  Projekt-opinioni ofron nj dritare t jashtzakonshme n diskutimet e gjyqtarve n nj nga shtjet m t rndsishme para gjykats n pes dekadat e fundit. Disa vzhgues t gjykats parashikuan se shumica konservatore do t heq dor nga t drejtat e abortit pa prmbysur plotsisht nj precedent 49-vjear. Drafti tregon se gjykata po krkon t refuzoj logjikn dhe mbrojtjen ligjore t Roe.

  Roe ishte jashtzakonisht i gabuar q n fillim. Arsyetimi i tij ishte jashtzakonisht i dobt dhe vendimi ka pasur pasoja t dmshme. Dhe jo pr t sjell nj zgjidhje kombtare t shtjes s abortit, Roe dhe Kejsi kan ndezur debatin dhe kan thelluar ndarjen.

  Gjyqtari Samuel Alito n nj projekt-mendim fillestar t shumics


  Nj person i njohur me diskutimet e gjykats tha se katr nga gjyqtart e tjer t emruar nga republikant Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh dhe Amy Coney Barrett kishin votuar me Aliton n konferencn e mbajtur mes gjyqtarve pasi dgjuan argumentet gojore n dhjetor, dhe ai formacion mbetet i pandryshuar q nga kjo jav.

  Tre gjyqtart e emruar nga demokratt Stephen Breyer, Sonia Sotomayor dhe Elena Kagan po punojn pr nj ose m shum mospajtime, sipas personit. Se si do t votoj prfundimisht shefi i drejtsis John Roberts dhe nse ai do t'i bashkohet nj opinioni tashm t shkruar ose do t hartoj t tijin, sht e paqart.

  Dokumenti, i etiketuar si drafti i par i opinionit t mazhorancs, prfshin nj shnim se ai u shprnda mes gjyqtarve m 10 shkurt. Nse drafti Alito miratohet, ai do t vendoste n favor t Mississippi-t n shtjen e vzhguar nga afr mbi shtjen e atij shteti. prpjekje pr t ndaluar shumicn e aborteve pas 15 javsh t shtatznis.

  Nj zdhns i Gjykats s Lart refuzoi t komentoj ose t vr n dispozicion nj prfaqsues tjetr t gjykats pr t'iu prgjigjur pyetjeve n lidhje me draft dokumentin.

  POLITICO mori nj kopje t projekt-opinionit nga nj person i njohur me procedurat e gjykats n rastin e Mississippi-t, s bashku me detaje t tjera q mbshtesin vrtetsin e dokumentit. Projekt-opinioni prbhet nga 98 faqe, duke prfshir nj shtojc prej 31 faqesh t ligjeve historike t shtetit pr abortin. Dokumenti sht i mbushur me citate t vendimeve t mparshme t gjykats, libra dhe autoritete t tjera dhe prfshin 118 fusnota. Paraqitja dhe koha e ktij drafti jan n prputhje me praktikn gjyqsore.

  Zbulimi i projekt-mendimit t shumics s Alitos nj shkelje e rrall e fshehtsis dhe tradits s Gjykats s Lart rreth diskutimeve t saj vjen ndrsa t gjitha palt n debatin e abortit jan duke u lidhur pr vendimin. Spekulimet rreth vendimit t afrt kan qen intensive q kur argumentet gojore t dhjetorit treguan se shumica ishte e prirur t mbshteste ligjin e Misisipit.

  Sipas procedurave t gjata gjyqsore, gjyqtart mbajn votimet paraprake pr shtjet menjher pas argumentimit dhe caktojn nj antar t shumics pr t shkruar nj draft t opinionit t gjykats. Drafti shpesh amendohet n konsultim me gjyqtar t tjer, dhe n disa raste gjyqtart ndryshojn votat e tyre krejtsisht, duke krijuar mundsin q rreshtimi aktual pr Organizatn e Shndetit t Grave Dobbs kundr Jackson t ndryshoj.

  Kryetari i drejtsis zakonisht cakton opinionet e shumics kur ai sht n shumic. Kur ai nuk sht, ai vendim zakonisht merret nga drejtsia m e lart n mazhoranc.

  'Jashtzakonisht i dobt'

  Nj i emruar nga Xhorxh W. Bush, i cili iu bashkua gjykats n vitin 2006, Alito argumenton se vendimi i vitit 1973 pr t drejtat e abortit ishte nj vendim i konceptuar keq dhe me t meta t thella q shpiku nj t drejt t prmendur askund n Kushtetut dhe n mnyr t pamatur u prpoq t largonte shtjen e diskutueshme nga degt politike t qeveris.

  Projektvendimi i Alitos do t anulonte nj vendim t Gjykats s Apelit t Qarkut t 5-t me baz n Nju Orleans, e cila konstatoi se ligji i Misisipit binte ndesh me precedentin e Gjykats s Lart duke krkuar t ndalonte n mnyr efektive abortet prpara se t zbatoheshin.

  "Anketa e historis e Roe varionte nga e parndsishme nga kushtetuta deri te ajo q nuk sht qartsisht e sakt", vazhdon Alito, duke shtuar se arsyetimi i tij ishte "jashtzakonisht i dobt" dhe se vendimi fillestar ka pasur "pasoja t dmshme".

  "Prfundimi i pashmangshm sht se e drejta pr abort nuk sht e rrnjosur thell n historin dhe traditat e Kombit," shkruan Alito.

  Alito citon me miratim nj gam t gjer kritiksh t vendimit t Roe . Ai gjithashtu tregon pr ikonat liberale si e ndjera e drejtsis Ruth Bader Ginsburg dhe profesoresha e drejtsis n Harvard, Laurence Tribe, t cilt n disa pika t karriers s tyre kundrshtuan arsyetimin n Roe ose ndikimin e tij n procesin politik.

  Shkelja e Roe nga Alito dhe miratimi i t paktn katr gjyqtarve t tjer pr at kritik t pakursyer sht gjithashtu nj mas e kthess djathtas t gjykats n dekadat e fundit. Roe u vendos 7-2 n 1973, me pes t emruar republikan q iu bashkuan dy gjyqtarve t emruar nga presidentt demokrat.

  Prmbysja e Roe do t onte pothuajse menjher n kufizime m t rrepta pr aksesin e abortit n zona t mdha t Jugut dhe Midperndimit, me rreth gjysmn e shteteve t vendosura t vendosin menjher ndalime t gjera t abortit. do shtet ende mund ta lejoj ligjrisht procedurn.

  Kushtetuta nuk i ndalon qytetart e do shteti t rregullojn apo ndalojn abortin, prfundon drafti. Roe dhe Kejsi e arroguan at autoritet. Tani ne i anulojm ato vendime dhe ia kthejm at autoritet njerzve dhe prfaqsuesve t tij t zgjedhur.

  Drafti prmban llojin e lulzimit retorik kaustik pr t cilin njihet Alito dhe q i ka shkaktuar Roberts, shokut t tij t emruar nga Bush, disa shqetsime n t kaluarn.

  Nganjher, projekt-opinioni i Alitos merr nj ton pothuajse talls pasi shtrydh opinionin e shumics n Roe, shkruar nga gjyqtari Harry Blackmun, nj i emruar nga Richard Nixon i cili vdiq n 1999.

  Roe shprehu ' ndjenjn' se Amendamenti i Katrmbdhjet ishte dispozita q e bri punn, por mesazhi i tij dukej se ishte se e drejta e abortit mund t gjendej diku n Kushtetut dhe se specifikimi i vendndodhjes s tij t sakt nuk ishte me rndsi t madhe. , shkruan Alito.

  Alito deklaron se nj nga parimet qendrore t Roe , dallimi i "qndrueshmris" midis fetuseve q nuk jan n gjendje t jetojn jasht mitrs dhe atyre q munden, "nuk ka kuptim".

  N disa pasazhe, ai i prshkruan mjekt dhe infermieret q ndrpresin shtatznit si "abortistt".

  Kur Roberts votoi me juristt liberal n 2020 pr t bllokuar nj ligj t Luizians q impononte rregulla m t rnda n klinikat e abortit, pajtimi i tij i vetm prdori termin m neutral "ofruesit e abortit". N t kundrt, gjyqtari Clarence Thomas prdori fjaln "abortonist" 25 her n nj mospajtim t vetm n t njjtin rast.

  Prdorimi i frazs "shum gabim" nga Alito pr t prshkruar Roe i bn jehon gjuhs q Avokati i Prgjithshm i Mississippi Scott Stewart prdori n dhjetor pr t mbrojtur ndalimin e shtetit t tij pr abortet pas 15 javsh shtatznie. Fraza prmbahej gjithashtu n nj opinion q Kavanaugh shkroi si pjes e nj vendimi t vitit 2020 q dnimet e juris n shtjet penale duhet t jen unanime.

  N at opinion, Kavanaugh etiketoi dy vendime t njohura t Gjykats s Lart "t gabuara jashtzakonisht kur u vendos": vendimi i vitit 1944 q mbshteti ndalimin e amerikanve japonez gjat Lufts s Dyt Botrore, Korematsu kundr Shteteve t Bashkuara dhe vendimin e vitit 1896 q bekoi ndarjen racore nn rubrika e "t ndara, por t barabarta", Plessy kundr Ferguson.

  Gjykata e Lart nuk e ka rrzuar kurr zyrtarisht Korematsu , por e hodhi posht vendimin n nj vendim t vitit 2018 nga Roberts q mbshteti politikn e ndalimit t udhtimit t Presidentit t athershm Donald Trump.

  Trashgimia e Plessy kundr Ferguson

  Plessy mbeti ligji i vendit pr gati gjasht dekada derisa gjykata e rrzoi at me vendimin e desegregimit t shkolls Brown kundr Bordit t Arsimit n 1954.

  Duke cituar Kavanaugh, Alito shkruan pr Plessy : "Ishte 'shum e gabuar', n ditn kur u vendos."

  Projekt-opinioni i Alitos prfshin, n shkronja t vogla, nj list me rreth dy faqe vendimesh, n t cilat gjyqtart rrzuan precedentt e mparshm n shum raste duke arritur rezultate t lavdruara nga liberalt.

  Implikimi se lejimi i shteteve pr t nxjerr jasht ligjit abortin sht n t njjtin nivel me prfundimin e ndarjes ligjore racore sht diskutuar ashpr. Por krahasimi nnvizon besimin e gjyqtarve konservator se Roe ka aq t meta saq gjyqtart duhet t shprfillin hezitimet e tyre t zakonshme pr prmbysjen e precedentit dhe ta heqin dor me gjith zemr.

  Drafti i opinionit t Alitos futet edhe m tej n kt territor t ndjeshm racor, duke vrejtur n nj fusnot se disa prkrahs t hershm t t drejtave t abortit kishin gjithashtu pikpamje t pakndshme n favor t eugjenis.

  "Disa mbshtets t till jan motivuar nga nj dshir pr t shtypur madhsin e popullsis afrikano-amerikane," shkruan Alito. sht e padiskutueshme q Roe ka pasur at efekt demografik. Nj prqindje shum disproporcionale e fetuseve t abortuara jan t zeza.

  Alito shkruan se duke e ngritur pikn nuk po prbuz asknd. Nga ana jon, ne nuk vm n dyshim motivet e atyre q kan mbshtetur dhe atyre q kan kundrshtuar ligjet q kufizojn abortin, shkruan ai.

  Alito trajton gjithashtu shqetsimin pr ndikimin q vendimi mund t ket n diskursin publik. Ne nuk mund t lejojm q vendimet tona t ndikohen nga ndonj ndikim i jashtm, si sht shqetsimi pr reagimin e publikut ndaj puns son, shkruan Alito. Ne nuk pretendojm t dim se si do t'i prgjigjet sistemi apo shoqria jon politike vendimit t sotm q rrzon Roe dhe Kejsin . Dhe edhe nse do t mund t parashikonim se far do t ndodhte, ne nuk do t kishim autoritet pr ta ln at njohuri t ndikoj n vendimin ton.

  N opinionin kryesor n vendimin e Casey t vitit 1992 , gjyqtart Sandra Day O'Connor, Anthony Kennedy dhe Davis Souter paralajmruan se gjykata do t paguante nj "mim t tmerrshm" pr rrzimin e Roe , pavarsisht kritikave ndaj vendimit nga disa n publik dhe ligjor. komuniteti.

  Edhe pse ka shkaktuar mosmiratim, nuk ka qen e pazbatueshme, shkruan m pas tre gjyqtart. Nj brez i tr ka ardhur n mosh t lir pr t marr konceptin e Roe pr lirin n prcaktimin e kapacitetit t grave pr t vepruar n shoqri dhe pr t marr vendime riprodhuese; asnj erozion i parimit q shkon drejt liris ose autonomis personale nuk e ka ln qendrn e Roe -s nj mbetje doktrinore.

  Kur Dobbs u debatua n dhjetor, Roberts dukej se nuk ishte i sinkronizuar me gjyqtart e tjer konservator, pasi ai ka qen n nj numr rastesh, duke prfshir nj q sfidonte Aktin e Kujdesit t Prballueshm.

  N seancn e argumentit vjeshtn e kaluar, Roberts dukej se po krkonte nj mnyr pr t mbshtetur ndalimin 15-javor t Mississippi-t pa braktisur plotsisht kornizn Roe .

  Zbatueshmria, m duket, nuk ka t bj fare me zgjedhjen. Por, nse me t vrtet sht nj shtje pr zgjedhjen, pse 15 jav nuk jan koh t mjaftueshme? Roberts pyeti gjat argumenteve. "Gjja q sht n diskutim sot para nesh sht 15 jav."

  Ua bn me shenj me kok kolegve konservator

  Ndrsa projekt-opinioni i Alitos nuk i prshtatet shum pikpamjeve t Roberts, disa pjes t tij duket se synojn t adresojn interesat specifike t gjyqtarve t tjer. Nj pasazh argumenton se qndrimet sociale ndaj shtatznive jasht martese "kan ndryshuar n mnyr drastike" q nga vitet 1970 dhe se rritja e krkess pr birsim e bn abortin m pak t nevojshm.

  Kto pika shoqrohen me shtjet q Barrett nj i emruar nga Trump dhe antari m i ri i gjykats ngriti n argumentet e dhjetorit. Ajo sugjeroi ligje q lejojn njerzit t dorzojn foshnjat e porsalindura pa asnj pyetje, do t thot se mbarimi i shtatznis deri n fund nuk e detyron nj person t angazhohet n rritjen e fmijve.

  "Pse ligjet e strehs s sigurt nuk kujdesen pr kt problem?" pyeti Barrett, e cila adoptoi dy nga shtat fmijt e saj.

  Pjesa m e madhe e draftit t Alitos i kushtohet argumentimit se kriminalizimi i prhapur i abortit gjat shekullit t 19-t dhe fillimit t shekullit t 20-t hedh posht nocionin se e drejta pr abort nnkuptohet n Kushtetut.

  Drejtsia konservatore i bashkangjiti draftit t tij nj shtojc prej 31 faqesh ku renditen ligjet e miratuara pr t kriminalizuar abortin gjat asaj periudhe. Alito pretendon "nj tradit t pandrprer t ndalimit t abortit me dhimbjen e dnimit penal...q nga ditt m t hershme t ligjit t zakonshm deri n vitin 1973".

  Deri n fund t shekullit t 20-t, nuk kishte asnj mbshtetje n ligjin amerikan pr t drejtn kushtetuese pr t kryer nj abort. Zero. Asnje. Asnj dispozit kushtetuese shtetrore nuk e kishte njohur nj t drejt t till, shton Alito.

  Drafti i Alitos argumenton se t drejtat e mbrojtura nga Kushtetuta, por q nuk prmenden n mnyr eksplicite n t t ashtuquajturat t drejta t panumrta duhet t jen t rrnjosura fort n historin dhe traditn e SHBA-s. Kjo form analize duket n kundrshtim me disa nga vendimet e fundit t gjykats, duke prfshir shum nga vendimet e saj q mbshtesin t drejtat e homoseksualve.


  Gjyqtart liberal duket se do t kundrshtojn pohimin e Alitos n projekt-opinion se prmbysja e Roe nuk do t rrezikonte t drejta t tjera q gjykatat kan bazuar n privatsi, si e drejta pr kontracepsion, pr t'u prfshir n aktivitete seksuale private konsensuale dhe pr t'u martuar me dik t njjt. seksi.

  Theksojm se vendimi yn ka t bj me t drejtn kushtetuese pr abort dhe asnj t drejt tjetr, shkruan Alito. "Asgj n kt opinion nuk duhet kuptuar pr t hedhur dyshime mbi precedentt q nuk kan t bjn me abortin."

  Drafti i opinionit t Alitos hedh posht iden se ndalimet e abortit pasqyrojn nnshtrimin e grave n shoqrin amerikane. Grat nuk jan pa pushtet elektoral apo politik, shkruan ai. Prqindja e grave q regjistrohen pr t votuar dhe votuar sht vazhdimisht m e lart se prqindja e burrave q e bjn kt.

  Gjykata e Lart mbetet nj nga institucionet m sekrete t Uashingtonit, e cila krenohet me mbrojtjen e konfidencialitetit t diskutimeve t saj t brendshme.

  N Gjykatn e Lart, ata q din nuk flasin, dhe ata q flasin nuk din, donte t thoshte Ginsburg.

  Ky reputacion i ngusht sht grryer disi n dekadat e fundit pr shkak t nj sr librash nga npunsit e ligjit, profesort e drejtsis dhe gazetart hetues. Disa nga kta autor kishin qartazi akses n draft opinione si ai i marr nga POLITICO, por librat e tyre doln shum pas zgjidhjes s rasteve n fjal.

  Gjyqtart mbajtn t mrkurn argumentet e tyre prfundimtare t mandatit aktual. Gjykata ka caktuar nj sr seancash gjat dy muajve t ardhshm pr t nxjerr vendimet n rastet e saj ende t pazgjidhura, duke prfshir rastin e abortit n Misisipi.

  Burimi: Politico

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Gjykata e Lart gati pr t pezulluar lejimin e aborteve n shkall federale?

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Gjykata e Lart ka votuar pr t rrzuar t drejtat e abortit, tregon draft opinioni

  Ne mendojm se Roe dhe Kejsi duhet t anulohen," shkruan gjyqtari Alito n nj draft fillestar t shumics q qarkulloi brenda gjykats.

  Emri: baby-main-1.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 28.4 KB

  Gjykata e Lart ka votuar pr t rrzuar vendimin historik Roe kundr Wade , sipas nj projekt-mendimi fillestar t shumics t shkruar nga gjyqtari Samuel Alito, i shprndar brenda gjykats dhe i marr nga POLITICO.

  Projekt-opinioni sht nj mohim i plot dhe i palkundur i vendimit t vitit 1973, i cili garantonte mbrojtjen kushtetuese federale t t drejtave t abortit dhe nj vendimi pasues t 1992 - Planned Parenthood kundr Casey - q ruante kryesisht t drejtn. " Roe ishte jashtzakonisht gabim q n fillim," shkruan Alito.

  "Ne mendojm se Roe dhe Kejsi duhet t anulohet," shkruan ai n dokumentin, t etiketuar si "Opinion i Gjykats". sht koha pr t'iu kushtuar vmendje Kushtetuts dhe pr t'iu kthyer shtjes s abortit prfaqsuesve t zgjedhur t popullit.

  Diskutimet pr rastet e diskutueshme n t kaluarn kan qen t rrjedhshme. Gjyqtart mund dhe ndonjher i ndryshojn votat e tyre ndrsa projekt-opinionet qarkullojn dhe vendimet kryesore mund t'i nnshtrohen drafteve t shumta dhe shkmbimit t votave, ndonjher deri vetm disa dit prpara se t zbulohet nj vendim. Mbajtja e gjykats nuk do t jet prfundimtare derisa t publikohet, me gjas n dy muajt e ardhshm.

  Ndikimi i menjhershm i vendimit t hartuar n shkurt do t ishte prfundimi i nj garancie gjysmshekullore t mbrojtjes kushtetuese federale t t drejtave t abortit dhe lejimi i secilit shtet t vendos nse do t kufizoj ose ndaloj abortin. sht e paqart nse ka pasur ndryshime t mvonshme n draft.

  Asnj projektvendim n historin moderne t gjykats nuk sht br i ditur publikisht ndrkoh q nj shtje ishte ende n pritje. Zbulimi i paprecedent sht i detyruar t intensifikoj debatin mbi at q ishte tashm rasti m i diskutueshm n doke kt term.

  Projekt-opinioni ofron nj dritare t jashtzakonshme n diskutimet e gjyqtarve n nj nga shtjet m t rndsishme para gjykats n pes dekadat e fundit. Disa vzhgues t gjykats parashikuan se shumica konservatore do t heq dor nga t drejtat e abortit pa prmbysur plotsisht nj precedent 49-vjear. Drafti tregon se gjykata po krkon t refuzoj logjikn dhe mbrojtjen ligjore t Roe.

  Roe ishte jashtzakonisht i gabuar q n fillim. Arsyetimi i tij ishte jashtzakonisht i dobt dhe vendimi ka pasur pasoja t dmshme. Dhe jo pr t sjell nj zgjidhje kombtare t shtjes s abortit, Roe dhe Kejsi kan ndezur debatin dhe kan thelluar ndarjen.

  Gjyqtari Samuel Alito n nj projekt-mendim fillestar t shumics


  Nj person i njohur me diskutimet e gjykats tha se katr nga gjyqtart e tjer t emruar nga republikant Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh dhe Amy Coney Barrett kishin votuar me Aliton n konferencn e mbajtur mes gjyqtarve pasi dgjuan argumentet gojore n dhjetor, dhe ai formacion mbetet i pandryshuar q nga kjo jav.

  Tre gjyqtart e emruar nga demokratt Stephen Breyer, Sonia Sotomayor dhe Elena Kagan po punojn pr nj ose m shum mospajtime, sipas personit. Se si do t votoj prfundimisht shefi i drejtsis John Roberts dhe nse ai do t'i bashkohet nj opinioni tashm t shkruar ose do t hartoj t tijin, sht e paqart.

  Dokumenti, i etiketuar si drafti i par i opinionit t mazhorancs, prfshin nj shnim se ai u shprnda mes gjyqtarve m 10 shkurt. Nse drafti Alito miratohet, ai do t vendoste n favor t Mississippi-t n shtjen e vzhguar nga afr mbi shtjen e atij shteti. prpjekje pr t ndaluar shumicn e aborteve pas 15 javsh t shtatznis.

  Nj zdhns i Gjykats s Lart refuzoi t komentoj ose t vr n dispozicion nj prfaqsues tjetr t gjykats pr t'iu prgjigjur pyetjeve n lidhje me draft dokumentin.

  POLITICO mori nj kopje t projekt-opinionit nga nj person i njohur me procedurat e gjykats n rastin e Mississippi-t, s bashku me detaje t tjera q mbshtesin vrtetsin e dokumentit. Projekt-opinioni prbhet nga 98 faqe, duke prfshir nj shtojc prej 31 faqesh t ligjeve historike t shtetit pr abortin. Dokumenti sht i mbushur me citate t vendimeve t mparshme t gjykats, libra dhe autoritete t tjera dhe prfshin 118 fusnota. Paraqitja dhe koha e ktij drafti jan n prputhje me praktikn gjyqsore.

  Zbulimi i projekt-mendimit t shumics s Alitos nj shkelje e rrall e fshehtsis dhe tradits s Gjykats s Lart rreth diskutimeve t saj vjen ndrsa t gjitha palt n debatin e abortit jan duke u lidhur pr vendimin. Spekulimet rreth vendimit t afrt kan qen intensive q kur argumentet gojore t dhjetorit treguan se shumica ishte e prirur t mbshteste ligjin e Misisipit.

  Sipas procedurave t gjata gjyqsore, gjyqtart mbajn votimet paraprake pr shtjet menjher pas argumentimit dhe caktojn nj antar t shumics pr t shkruar nj draft t opinionit t gjykats. Drafti shpesh amendohet n konsultim me gjyqtar t tjer, dhe n disa raste gjyqtart ndryshojn votat e tyre krejtsisht, duke krijuar mundsin q rreshtimi aktual pr Organizatn e Shndetit t Grave Dobbs kundr Jackson t ndryshoj.

  Kryetari i drejtsis zakonisht cakton opinionet e shumics kur ai sht n shumic. Kur ai nuk sht, ai vendim zakonisht merret nga drejtsia m e lart n mazhoranc.

  'Jashtzakonisht i dobt'

  Nj i emruar nga Xhorxh W. Bush, i cili iu bashkua gjykats n vitin 2006, Alito argumenton se vendimi i vitit 1973 pr t drejtat e abortit ishte nj vendim i konceptuar keq dhe me t meta t thella q shpiku nj t drejt t prmendur askund n Kushtetut dhe n mnyr t pamatur u prpoq t largonte shtjen e diskutueshme nga degt politike t qeveris.

  Projektvendimi i Alitos do t anulonte nj vendim t Gjykats s Apelit t Qarkut t 5-t me baz n Nju Orleans, e cila konstatoi se ligji i Misisipit binte ndesh me precedentin e Gjykats s Lart duke krkuar t ndalonte n mnyr efektive abortet prpara se t zbatoheshin.

  "Anketa e historis e Roe varionte nga e parndsishme nga kushtetuta deri te ajo q nuk sht qartsisht e sakt", vazhdon Alito, duke shtuar se arsyetimi i tij ishte "jashtzakonisht i dobt" dhe se vendimi fillestar ka pasur "pasoja t dmshme".

  "Prfundimi i pashmangshm sht se e drejta pr abort nuk sht e rrnjosur thell n historin dhe traditat e Kombit," shkruan Alito.

  Alito citon me miratim nj gam t gjer kritiksh t vendimit t Roe . Ai gjithashtu tregon pr ikonat liberale si e ndjera e drejtsis Ruth Bader Ginsburg dhe profesoresha e drejtsis n Harvard, Laurence Tribe, t cilt n disa pika t karriers s tyre kundrshtuan arsyetimin n Roe ose ndikimin e tij n procesin politik.

  Shkelja e Roe nga Alito dhe miratimi i t paktn katr gjyqtarve t tjer pr at kritik t pakursyer sht gjithashtu nj mas e kthess djathtas t gjykats n dekadat e fundit. Roe u vendos 7-2 n 1973, me pes t emruar republikan q iu bashkuan dy gjyqtarve t emruar nga presidentt demokrat.

  Prmbysja e Roe do t onte pothuajse menjher n kufizime m t rrepta pr aksesin e abortit n zona t mdha t Jugut dhe Midperndimit, me rreth gjysmn e shteteve t vendosura t vendosin menjher ndalime t gjera t abortit. do shtet ende mund ta lejoj ligjrisht procedurn.

  Kushtetuta nuk i ndalon qytetart e do shteti t rregullojn apo ndalojn abortin, prfundon drafti. Roe dhe Kejsi e arroguan at autoritet. Tani ne i anulojm ato vendime dhe ia kthejm at autoritet njerzve dhe prfaqsuesve t tij t zgjedhur.

  Drafti prmban llojin e lulzimit retorik kaustik pr t cilin njihet Alito dhe q i ka shkaktuar Roberts, shokut t tij t emruar nga Bush, disa shqetsime n t kaluarn.

  Nganjher, projekt-opinioni i Alitos merr nj ton pothuajse talls pasi shtrydh opinionin e shumics n Roe, shkruar nga gjyqtari Harry Blackmun, nj i emruar nga Richard Nixon i cili vdiq n 1999.

  Roe shprehu ' ndjenjn' se Amendamenti i Katrmbdhjet ishte dispozita q e bri punn, por mesazhi i tij dukej se ishte se e drejta e abortit mund t gjendej diku n Kushtetut dhe se specifikimi i vendndodhjes s tij t sakt nuk ishte me rndsi t madhe. , shkruan Alito.

  Alito deklaron se nj nga parimet qendrore t Roe , dallimi i "qndrueshmris" midis fetuseve q nuk jan n gjendje t jetojn jasht mitrs dhe atyre q munden, "nuk ka kuptim".

  N disa pasazhe, ai i prshkruan mjekt dhe infermieret q ndrpresin shtatznit si "abortistt".

  Kur Roberts votoi me juristt liberal n 2020 pr t bllokuar nj ligj t Luizians q impononte rregulla m t rnda n klinikat e abortit, pajtimi i tij i vetm prdori termin m neutral "ofruesit e abortit". N t kundrt, gjyqtari Clarence Thomas prdori fjaln "abortonist" 25 her n nj mospajtim t vetm n t njjtin rast.

  Prdorimi i frazs "shum gabim" nga Alito pr t prshkruar Roe i bn jehon gjuhs q Avokati i Prgjithshm i Mississippi Scott Stewart prdori n dhjetor pr t mbrojtur ndalimin e shtetit t tij pr abortet pas 15 javsh shtatznie. Fraza prmbahej gjithashtu n nj opinion q Kavanaugh shkroi si pjes e nj vendimi t vitit 2020 q dnimet e juris n shtjet penale duhet t jen unanime.

  N at opinion, Kavanaugh etiketoi dy vendime t njohura t Gjykats s Lart "t gabuara jashtzakonisht kur u vendos": vendimi i vitit 1944 q mbshteti ndalimin e amerikanve japonez gjat Lufts s Dyt Botrore, Korematsu kundr Shteteve t Bashkuara dhe vendimin e vitit 1896 q bekoi ndarjen racore nn rubrika e "t ndara, por t barabarta", Plessy kundr Ferguson.

  Gjykata e Lart nuk e ka rrzuar kurr zyrtarisht Korematsu , por e hodhi posht vendimin n nj vendim t vitit 2018 nga Roberts q mbshteti politikn e ndalimit t udhtimit t Presidentit t athershm Donald Trump.

  Trashgimia e Plessy kundr Ferguson

  Plessy mbeti ligji i vendit pr gati gjasht dekada derisa gjykata e rrzoi at me vendimin e desegregimit t shkolls Brown kundr Bordit t Arsimit n 1954.

  Duke cituar Kavanaugh, Alito shkruan pr Plessy : "Ishte 'shum e gabuar', n ditn kur u vendos."

  Projekt-opinioni i Alitos prfshin, n shkronja t vogla, nj list me rreth dy faqe vendimesh, n t cilat gjyqtart rrzuan precedentt e mparshm n shum raste duke arritur rezultate t lavdruara nga liberalt.

  Implikimi se lejimi i shteteve pr t nxjerr jasht ligjit abortin sht n t njjtin nivel me prfundimin e ndarjes ligjore racore sht diskutuar ashpr. Por krahasimi nnvizon besimin e gjyqtarve konservator se Roe ka aq t meta saq gjyqtart duhet t shprfillin hezitimet e tyre t zakonshme pr prmbysjen e precedentit dhe ta heqin dor me gjith zemr.

  Drafti i opinionit t Alitos futet edhe m tej n kt territor t ndjeshm racor, duke vrejtur n nj fusnot se disa prkrahs t hershm t t drejtave t abortit kishin gjithashtu pikpamje t pakndshme n favor t eugjenis.

  "Disa mbshtets t till jan motivuar nga nj dshir pr t shtypur madhsin e popullsis afrikano-amerikane," shkruan Alito. sht e padiskutueshme q Roe ka pasur at efekt demografik. Nj prqindje shum disproporcionale e fetuseve t abortuara jan t zeza.

  Alito shkruan se duke e ngritur pikn nuk po prbuz asknd. Nga ana jon, ne nuk vm n dyshim motivet e atyre q kan mbshtetur dhe atyre q kan kundrshtuar ligjet q kufizojn abortin, shkruan ai.

  Alito trajton gjithashtu shqetsimin pr ndikimin q vendimi mund t ket n diskursin publik. Ne nuk mund t lejojm q vendimet tona t ndikohen nga ndonj ndikim i jashtm, si sht shqetsimi pr reagimin e publikut ndaj puns son, shkruan Alito. Ne nuk pretendojm t dim se si do t'i prgjigjet sistemi apo shoqria jon politike vendimit t sotm q rrzon Roe dhe Kejsin . Dhe edhe nse do t mund t parashikonim se far do t ndodhte, ne nuk do t kishim autoritet pr ta ln at njohuri t ndikoj n vendimin ton.

  N opinionin kryesor n vendimin e Casey t vitit 1992 , gjyqtart Sandra Day O'Connor, Anthony Kennedy dhe Davis Souter paralajmruan se gjykata do t paguante nj "mim t tmerrshm" pr rrzimin e Roe , pavarsisht kritikave ndaj vendimit nga disa n publik dhe ligjor. komuniteti.

  Edhe pse ka shkaktuar mosmiratim, nuk ka qen e pazbatueshme, shkruan m pas tre gjyqtart. Nj brez i tr ka ardhur n mosh t lir pr t marr konceptin e Roe pr lirin n prcaktimin e kapacitetit t grave pr t vepruar n shoqri dhe pr t marr vendime riprodhuese; asnj erozion i parimit q shkon drejt liris ose autonomis personale nuk e ka ln qendrn e Roe -s nj mbetje doktrinore.

  Kur Dobbs u debatua n dhjetor, Roberts dukej se nuk ishte i sinkronizuar me gjyqtart e tjer konservator, pasi ai ka qen n nj numr rastesh, duke prfshir nj q sfidonte Aktin e Kujdesit t Prballueshm.

  N seancn e argumentit vjeshtn e kaluar, Roberts dukej se po krkonte nj mnyr pr t mbshtetur ndalimin 15-javor t Mississippi-t pa braktisur plotsisht kornizn Roe .

  Zbatueshmria, m duket, nuk ka t bj fare me zgjedhjen. Por, nse me t vrtet sht nj shtje pr zgjedhjen, pse 15 jav nuk jan koh t mjaftueshme? Roberts pyeti gjat argumenteve. "Gjja q sht n diskutim sot para nesh sht 15 jav."

  Ua bn me shenj me kok kolegve konservator

  Ndrsa projekt-opinioni i Alitos nuk i prshtatet shum pikpamjeve t Roberts, disa pjes t tij duket se synojn t adresojn interesat specifike t gjyqtarve t tjer. Nj pasazh argumenton se qndrimet sociale ndaj shtatznive jasht martese "kan ndryshuar n mnyr drastike" q nga vitet 1970 dhe se rritja e krkess pr birsim e bn abortin m pak t nevojshm.

  Kto pika shoqrohen me shtjet q Barrett nj i emruar nga Trump dhe antari m i ri i gjykats ngriti n argumentet e dhjetorit. Ajo sugjeroi ligje q lejojn njerzit t dorzojn foshnjat e porsalindura pa asnj pyetje, do t thot se mbarimi i shtatznis deri n fund nuk e detyron nj person t angazhohet n rritjen e fmijve.

  "Pse ligjet e strehs s sigurt nuk kujdesen pr kt problem?" pyeti Barrett, e cila adoptoi dy nga shtat fmijt e saj.

  Pjesa m e madhe e draftit t Alitos i kushtohet argumentimit se kriminalizimi i prhapur i abortit gjat shekullit t 19-t dhe fillimit t shekullit t 20-t hedh posht nocionin se e drejta pr abort nnkuptohet n Kushtetut.

  Drejtsia konservatore i bashkangjiti draftit t tij nj shtojc prej 31 faqesh ku renditen ligjet e miratuara pr t kriminalizuar abortin gjat asaj periudhe. Alito pretendon "nj tradit t pandrprer t ndalimit t abortit me dhimbjen e dnimit penal...q nga ditt m t hershme t ligjit t zakonshm deri n vitin 1973".

  Deri n fund t shekullit t 20-t, nuk kishte asnj mbshtetje n ligjin amerikan pr t drejtn kushtetuese pr t kryer nj abort. Zero. Asnje. Asnj dispozit kushtetuese shtetrore nuk e kishte njohur nj t drejt t till, shton Alito.

  Drafti i Alitos argumenton se t drejtat e mbrojtura nga Kushtetuta, por q nuk prmenden n mnyr eksplicite n t t ashtuquajturat t drejta t panumrta duhet t jen t rrnjosura fort n historin dhe traditn e SHBA-s. Kjo form analize duket n kundrshtim me disa nga vendimet e fundit t gjykats, duke prfshir shum nga vendimet e saj q mbshtesin t drejtat e homoseksualve.


  Gjyqtart liberal duket se do t kundrshtojn pohimin e Alitos n projekt-opinion se prmbysja e Roe nuk do t rrezikonte t drejta t tjera q gjykatat kan bazuar n privatsi, si e drejta pr kontracepsion, pr t'u prfshir n aktivitete seksuale private konsensuale dhe pr t'u martuar me dik t njjt. seksi.

  Theksojm se vendimi yn ka t bj me t drejtn kushtetuese pr abort dhe asnj t drejt tjetr, shkruan Alito. "Asgj n kt opinion nuk duhet kuptuar pr t hedhur dyshime mbi precedentt q nuk kan t bjn me abortin."

  Drafti i opinionit t Alitos hedh posht iden se ndalimet e abortit pasqyrojn nnshtrimin e grave n shoqrin amerikane. Grat nuk jan pa pushtet elektoral apo politik, shkruan ai. Prqindja e grave q regjistrohen pr t votuar dhe votuar sht vazhdimisht m e lart se prqindja e burrave q e bjn kt.

  Gjykata e Lart mbetet nj nga institucionet m sekrete t Uashingtonit, e cila krenohet me mbrojtjen e konfidencialitetit t diskutimeve t saj t brendshme.

  N Gjykatn e Lart, ata q din nuk flasin, dhe ata q flasin nuk din, donte t thoshte Ginsburg.

  Ky reputacion i ngusht sht grryer disi n dekadat e fundit pr shkak t nj sr librash nga npunsit e ligjit, profesort e drejtsis dhe gazetart hetues. Disa nga kta autor kishin qartazi akses n draft opinione si ai i marr nga POLITICO, por librat e tyre doln shum pas zgjidhjes s rasteve n fjal.

  Gjyqtart mbajtn t mrkurn argumentet e tyre prfundimtare t mandatit aktual. Gjykata ka caktuar nj sr seancash gjat dy muajve t ardhshm pr t nxjerr vendimet n rastet e saj ende t pazgjidhura, duke prfshir rastin e abortit n Misisipi.

  Burimi: Politico
  "E drejta ime mbaron atje ku cenohet e drejta jote" ky parim i se drejtes buron nga fjala hyjnore e Zotit tone Jisu Krisht, "Mos ua beni te tjereve ate qe nuk doni t`ua bejne juve".
  Ngaterresa ketu eshte se embrioni i fekonduar (gje qe ndodh ne minisekonden e pare) nuk konsiderohet individ i vecante,por pjese e trupit te femres dhe te drejtave te mashkullit. Por nuk eshte keshtu, sepse eshte individ me vete dhe s`ka te drejte njeri t`i heqe jeten, qofte edhe disa sekonda, prape jete eshte.
  Prandaj me duket e drejte kjo qe ka ndodhur ne USA dhe personat duhet ta llogarisin mire shtatezanine (qofte edhe disa sekondeshe) dhe te marrin masa te tjera tradicionale, si kondomet tek mashkulli, etj, forma te njohura, nese nuk duan femije, ose te mos lidhen e martohen nese e quajne te arsyeshme.
  Por, edhe nese ndodh dhe cifti nuk desheron femije, une mendoj se rruga me e mire eshte qe ta lindin ate femije dhe me pas, nese nuk e duan ta cojne ne institucione shteterore, ose ta biresojne. Mesa di ka shume cifte qe duan te biresojne femije, pra nuk eshte problem dhe keshtu shpetojne nga denimi i Zotit qe thote: "Nuk do te vrasesh".
  A ke ndonje kundershtim z. Ilirjan?? Po pate cfaqe, se nepermjet debatit dalin disa te verteta.
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-01-2022, 02:15
 2. Gjykata e Lart urdhron hetimin e Edi Rams
  Nga benseven11 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-08-2015, 22:52
 3. Si funksionon Gjykata e Larte ne Shqiperi
  Nga master n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-10-2012, 18:10
 4. Gjykata e Lart shpall t paprdorshme videon Prifti-Beqiraj
  Nga brooklyn2007 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 17-09-2012, 22:09
 5. Gjykata e Lart dhe Edvin Rama, varrmihs t estrads s Tirans
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-02-2005, 00:59

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •