Blegtort dhe fermat n rrezik falimentimi nga rritja e kostos. Shtrenjtohet qumshti 50%

Emri:  qumesht-641x383.jpg

Shikime: 1864

Madhsia:  32.0 KB

Blegtort dhe fermat jan n rrezik falimentimi nga mosprballimi i kostos t mbajtjes t bagtive.

mimi i qumshtit si lnd e par, po blihet m shtrenjt se asnjher nga fabrikat e prpunimit, sepse kostot e fermerve dhe blegtorve jan rritur pa fund.

Pr t ndaluar ikjen e blegtorve fabrikat e qumshtit jan t detyruara ta blejn m shtrenjt qumshtin. Shtimin e kostove prpunuesit po e amortizojn n rritjen e mimeve t produkteve t bulmetit. Secili operator n treg kt vit ka rritur t paktn 2 her mimet.

Shoqata Industria e Prpunimit t Qumshtit ngre shqetsimin se kjo situat po rrezikon edhe falimentimin e fabrikave t prpunimit t qumshtit. Drejtori ekzekutiv i shoqats Aldo Hoxha tha pr Monitor se qumshti i lops sht 31% m i lart, i deles 33% dhe i dhis 50%.

Fabrikat sot po e blejn qumshtin me mimin m t lart q sht bler ndonjher, sepse fermat dhe fermert jan n situat falimenti, nga rritja e mimeve dhe kostove pr do aktivitet q kryejn pr blegtorin. Bashk me ta do t falimentoj edhe i gjith sektori prpunimit t qumshtit. Maksimalisht me para qumshti i lops sht bler nga fabrikat 58-59 lek/litr me TVSH, kurse tani po blihet maksimalisht 76-77 lek/litr me TVSH. Qumshti i deles m par sht bler maksimalisht me 90 lek me TVSH, kurse tani po blihet 120 lek/litr me TVSH. Kurse mimi maksimal i qumshtit t dhis ishte 60 lek me TVSH, kurse tani po blihet 90 lek me TVSH. Nse fabrikat e prpunimit nuk e blejn me kt mim, ata falimentojn dhe do t largohen nga sektori. Nse largohen blegtort, automatikisht jemi t falimentuar dhe ne. Sektori sht n situate dramatike edhe nga informaliteti i lart baxhove dhe qumshti i rrugs q po na dmton prdit dhe m shum, veon z. Hoxha.

Sipas tij rritja e mimit t qumshtit ka ardhur nga rritja e kostove t mbajtjeve t bagtive. N kahun tjetr prpunuesit prvese po blejn qumshtit m shtrenjt po vuajn edhe rritjen e kostove nga mimi i energjis, gazit, plastiks dhe nafts.

Situata me kostot sht shum e vshtir. do gj sht rritur n lidhje me mimin e lnds s par, nafts, gazit, plastiks, energjis elektrike. Prve ksaj fabrikat po blejn qumsht me mim shum her m t lart, sepse blegtorve u jan 2-3 fishuar mimet e lnds s par ushqyese pr kafsht. mimi i misrit sht 3-fishuar, soja 2-fishuar, jonxha 3 -fishuar. Inputet bujqsore kan shkuar 250% rritje (nitrati, ureja, fosfati). Po ju sjell vetm nj shembull. Nj ferm n vitin 2021 shpenzoi 1,100,000 lek pr inpute bujqsore pr t mbjelle tokat e veta. Po e njjta ferm, pr t mbjell t njjtn siprfaqe n vitin 2022, shpenzoi 3,700,000 lek.

Prfaqsuesi i shoqats Industria e Prpunimit t qumshtit thekson se nse vazhdon kjo situat dhe nuk ka ndrhyrjet e duhura nga ana e qeveris, ather sektori vendas i prpunimit t qumshtit nuk do t jet konkurrues n treg prball produkteve t importit dhe normalisht do t shkoj drejt zhdukjes s plot. N kt situate sipas shoqats sht e domosdoshme plotsimi i krkesave t vazhdueshme t sektorit, si:

1- Subvencionim direkt tek blegtori 10 lek pr do litr qumsht t prodhuar q dorzohet n pika grumbullimi dhe prpunimi t licencuara, dhe jo pr krer bagtie.

2- TVSH 6% n shitje n sektorin e prpunimit t qumshtit

3- Prafrim me skemat e mbshtetjes q rajoni jep pr fermert.

Monitor