Putin premton prgjigje "rrufe" ndaj krcnimeve strategjike

Presidenti paralajmron se Rusia nuk do t hezitoj t prdor 'armt q asnj vend tjetr' nuk i posedon pr t'u mbrojtur

Emri:  62694f9285f54063f70be0c0.jpg

Shikime: 58

Madhsia:  15.9 KB

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmruar forcat e jashtme kundr ndrhyrjes n konfliktin ukrainas, duke premtuar nj prgjigje rrufeje ndaj veprimeve t tilla, me prdorimin e armatimit m t avancuar t Mosks.

Putin po fliste me ligjvnsit n Mosk t mrkurn.

Nse dikush vendos t ndrhyj n ngjarjet n vazhdim nga jasht dhe t krijoj krcnime strategjike t papranueshme pr ne, ata duhet ta din se prgjigja jon ndaj atyre goditjeve q vijn do t jet e shpejt, rrufe, shpjegoi ai.

Ne i kemi t gjitha mjetet pr ta br kt. Mjete pr t cilat askush prve nesh nuk mund t mburret. Por ne nuk do t mburremi. Ne do t'i prdorim ato nse lind nj nevoj e till," shtoi presidenti, pa specifikuar se cilat mjete mund t vendosen.

Autoritetet ruse kan marr tashm t gjitha vendimet e nevojshme pr t'u prgatitur pr nj prgjigje t till, shtoi ai.

Javn e kaluar, Moska testoi me sukses raketn balistike ndrkontinentale RS-28 Sarmat. Arma e re me aftsi brthamore mund t mbaj disa avion hipersonik Avangard, t cilt thuhet se jan n gjendje t anashkalojn do mbrojtje ajrore ekzistuese pr shkak t shpejtsis s tyre ekstreme dhe aftsis pr t br manovra t vazhdueshme gjat fluturimit t tyre.

Ndryshe nga Rusia, SHBA dhe aleatt e saj t NATO-s aktualisht nuk kan arm hipersonike n shrbim. Pr momentin, t paktn.

Vendet perndimore kan furnizuar n mnyr aktive Kievin me arm, duke prfshir sistemet e raketave antitank dhe anti-ajrore, automjete t blinduara dhe obusi, q nga fillimi i konfliktit me Rusin. Ata gjithashtu kan vendosur sanksione t ashpra q synojn t reduktojn aftsin e Rusis pr t financuar fushatn e saj ushtarake.

Megjithat, Uashingtoni ka prjashtuar deri m tani izmet e NATO-s n tok ose nj zon t ndaluar fluturimi mbi Ukrain, duke prmendur frikn e nj konflikti t drejtprdrejt me Rusin.

Moska ka kritikuar vazhdimisht drgesat e ndihmave vdekjeprurse n Ukrain, duke thn se ato vetm destabilizojn situatn dhe pengojn perspektivat e paqes. T martn, Ministri i Jashtm Sergej Lavrov akuzoi NATO-n se "n thelb po shkon n luft me Rusin prmes nj prfaqsuesi dhe armatos at prfaqsues".

Rusia sulmoi fqinjin e saj n fund t shkurtit, pas refuzimit t Ukrains pr t zbatuar kushtet e marrveshjeve t Minskut, t nnshkruara pr her t par n vitin 2014, dhe njohjes eventuale nga Moska t republikave Donbass, Donetsk dhe Lugansk. Protokollet e ndrmjetsuara nga Gjermania dhe Franca u krijuan pr t'i dhn rajoneve t shkputura status t veant brenda shtetit ukrainas.

Q ather, Kremlini ka krkuar q Ukraina t deklarohet zyrtarisht nj vend neutral dhe t siguroj garanci se nuk do t antarsohet n NATO. Ukraina e sheh ofensivn ruse si nj akt t paprovokuar lufte dhe ka mohuar pretendimet se po planifikonte t rimarr t dy republikat me forc.

Burimi: RT