Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Suedia dhe Finlanda jo m vende neutrale. Do t aplikojn t antarsohen n NATO

  Finlanda dhe Suedia: fillim i antarsimit n NATO?

  Emri: finland.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 30.0 KB

  Pr nj koh t gjat, nj antarsim n NATO i Finlands dhe Suedis prjashtohej. Tani ai po duket m i mundur. N takimet e kryeministreve e n nj raport aktual t Kshillit t Siguris bhet fjal pr gjendjen e re.

  Nga Lufta e Ftoht deri n aneksimin e Krimes n vitin 2014, asgj deri tani nuk ishte n gjendje tI nxis Finlandn dhe Suedin q ti bashkohen aleancs ushtarake perndimore NATO duke hequr dor n kt mnyr nga pavarsia e tyre ushtarake. Finlanda n veanti nuk donte t irritonte fqinjt e saj rus dhe n vend t ksaj preferoi t ishte nj lloj ndrtuese urash midis Lindjes dhe Perndimit, si pr shembull gjat samitit midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Donald Trump n Helsinki n 2018.

  Por vitet e fundit, marrdhniet mes dy vendeve dhe NATO-s jan forcuar, edhe pa qen ato shtete antare. N fund t marsit, Suedia dhe Finlanda morn pjes n nj strvitje t madhe t NATO-s n Norvegji. Veanrisht n Finland, ka nj ndrgjegjsim n rritje se ky vend sht shum i cenueshm pr shkak t kufirit t tij prej rreth 1300 km me Rusin. Por lufta n Ukrain tani ua tregon edhe m qart evropianoveriorve: pa antarsimin n NATO, nuk mund t pressh mbshtetje t plot ushtarake nga vendet e tjera perndimore n rast emergjence.

  Partia e majt finlandeze ende frenon

  N fillim t janarit, sondazhet treguan se 30 pr qind e finlandezve ishin n favor t antarsimit n NATO. N fund t marsit, kjo shifr ishte mbi 60 pr qind. Dshira pr mbrojtje nga fqinji rus sht rritur q nga fillimi i lufts n Ukrain. Atmosfera politike po ndryshon gjithashtu: disa parti populiste t qendrs s djatht dhe t krahut t djatht kan qen prej kohsh t hapura pr antarsimin n NATO. Fundjavn e kaluar, partia e dyt m e madhe e qeveris, Partia e Qendrs, hapi rrugn pasi e kishte kundrshtuar gjat antarsimin n NATO. Socialdemokratt e kryeministres Sanna Marin dhe partneri i koalicionit T Gjelbrit gjithashtu do t pozicionohen javt e ardhshme.

  Q sot, qeveria finlandeze do t paraqes nj raport mbi politikn e jashtme dhe t siguris nuk sht e qart se deri n far mase do t marr nj qndrim t detajuar pr shtjen e NATO-s. Megjithat, shum ekspert politik finlandez presin q debati t jet m shum pr kur sesa nse prsa i prket aplikimit pr antarsim. Edhe Presidenti finlandez Sauli Niinist pret nj shumic t madhe parlamentare n favor t antarsimit.

  Por partia e majt n pushtet ende i frenon gjrat. Deputetja e ksaj partie, Katja Hnninen theksoi n radion finlandeze Yle: Pavarsia ushtarake e Finlands na ka dhn nj rol t rndsishm si ndrmjets n kriz, ne kemi nj vullnet t shklqyer pr t mbrojtur vendin ton dhe ushtrin ton funksionale.

  Opozita suedeze ushtron presion

  N Suedi, shum njerz tradicionalisht jan krenar pr pavarsin e tyre ushtarake. Pr m shum se 200 vjet, vendi nuk ka qen i prfshir drejtprdrejt n ndonj luft.Ky neutralitet lejoi q Suedia t shptonte nga luftrat botrore t shekullit t 20-t. Pse t rrezikosh sot t prfshihesh ndoshta n nj konflikt, thon kritikt.

  Por si te fqinjt e Suedis, atmosfera ka ndryshuar koht e fundit: menjher pas fillimit t lufts n Ukrain, nj sondazh tregoi se pothuajse gjysma e suedezve ishin n favor t antarsimit t vendit n NATO dhe se pak m shum se nj e katrta ishin qartsisht kundr tij.

  Megjithat, ktu situata politike sht disi m e ndrlikuar. Sepse n vjesht, do t zhvillohen zgjedhjet e prgjithshme dhe shtja e NATO-s sht br nj shtje gjithnj e m e rndsishme e fushats javt e fundit. Socialdemokratt n pushtet t kryeministres Magdalena Andersson e kan kundrshtuar tradicionalisht antarsimin n NATO. Kt partit konservatore po e shfrytzojn pr t br presion ndaj qeveris n fushatn elektorale q po fillon. Udhheqsi i opozits Ulf Kristersson la t kuptohet se do t paraqes nj krkes pr antarsim n rast t nj fitoreje n zgjedhje. Koht e fundit, edhe demokratt suedez populist t krahut t djatht kan sinjalizuar se prfundimisht do t mbshtesin nj antarsimi n NATO. Kshtu n parlamentin suedez do t kishte nj shumic n favor t antarsimit.

  Shqetsim pr reagimin rus

  Situata megjithat, nuk do t ishte pa rreziqe pr t dyja shtetet. Deputetja Juha Menp, nga partia e djatht populiste finlandeze The Finns, pr shembull, mendon se nj krkes pr antarsim vetm sa do t prkeqsonte marrdhniet tashm t acaruara me Rusin.

  Zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov, koht e fundit tha se antarsimi i Finlands dhe Suedis n NATO nuk do t sillte stabilitet n Evrop. NATO sht nj instrument i drejtuar pr konfrontim, tha ai. Zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse, Maria Zakharova, krcnoi gjithashtu n fund t shkurtit me pasoja t rnda ushtarake dhe politike.

  Eksperti finlandez i politiks s jashtme Charly Salonius-Pasternak tha n radion finlandeze se nga Moska jan t mundshme dy reagime: sulme kibernetike kundr autoriteteve -ose q Rusia t drgoj refugjat nga vende t tjera prtej kufirit finlandez pr t ushtruar presion. T premten e kaluar, Ministria e Mbrojtjes dhe e Punve t Jashtme Finlandeze ishte shnjestr e nj sulmi kibernetik, autori i t cilit ende nuk sht identifikuar.

  Marr nga Deutsche Welle

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Suedia dhe Finlanda jo m vende neutrale. Do t aplikojn t antarsohen n NATO

  Suedia nuk ka br asnj luft prej 200 vitesh, por nse futet n NATO, Rusia bn gati armt brthamore!

  Emri: Capture-32.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 15.9 KB

  Nga “Zri i Ameriks”-

  Nj nga aleatt m t afrt t Presidentit rus Vladimir Putin paralajmroi t enjten NATO-n se nse Suedia dhe Finlanda i bashkohen aleancs ushtarake t udhhequr nga SHBA-t, ather Rusia do t duhet t forcoj mbrojtjen e saj n rajon, pa prjashtuar dislokimin e armve brthamore.

  Finlanda dhe Suedia po shqyrtojn mundsin e antarsimit n NATO. Kryeministrja finlandeze Sanna Marin tha se vendi i saj do t marr nj vendim n javt e ardhshme.

  Dmitry Medvedev, i cili mban detyrn e nnkryetarit t Kshillit t Siguris s Rusis, tha se nse kto dy vende hyjn n NATO, ather Moska do t duhet t forcoj pranin e saj toksore, detare dhe ajrore n Detin Baltik.

  Zoti Medvedev ngriti gjithashtu n mnyr t qart mundsit mbi nj krcnim brthamor, duke thn se nuk mund t flitet m pr nj Baltik pa arm brthamore, nj rajon ku Rusia ka enklavn e saj t Kaliningradit, t vendosur mes Polonis dhe Lituanis.

  “Nuk mund t flitet m pr nj status pa arm brthamore pr Baltikun, ekuilibri duhet t rivendoset“, tha zoti Medvedev, i cili ka shrbyer si president nga viti 2008 deri n 2012.

  Lituania tha se krcnimet e Rusis nuk ishin asgj e re dhe se Moska kishte vendosur arm brthamore n Kaliningrad shum koh prpara lufts n Ukrain.

  Antarsimi i mundshm i Finlands dhe Suedis n NATO, nj struktur ushtarake themeluar n 1949 pr t ofruar siguri kolektive kundr Bashkimit Sovjetik, do t shnonte nj nga zhvillimet m t mdha strategjike evropiane lidhur me luftn n Ukrain.

  Finlanda fitoi pavarsin nga Rusia n vitin 1917 dhe ka zhvilluar dy luftra kundr saj, gjat Lufts s Dyt Botrore q rezultuan me humbjen e disa territoreve. T enjten, Finlanda njoftoi nj strvitje ushtarake n pjesn perndimore t saj me pjesmarrjen e trupave ushtarake nga Britania, Shtetet e Bashkuara, Letonia dhe Estonia.

  Suedia nuk ka zhvillyar ndonj luft prej 200 vitesh dhe politika e jashtme e saj e paslufts sht prqendruar n mbshtetjen e demokracis n nivel ndrkombtar, dialogun shumpalsh dhe armatimin brthamor.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Suedia dhe Finlanda jo m vende neutrale. Do t aplikojn t antarsohen n NATO

  Finlanda dhe Suedia n NATO, Eksperti: Aleanca do prdor mekanizmin e aderimit t shpejt

  Emri: Capture-35.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 37.2 KB

  Vendet nordike, si Suedia dhe Finlanda po shqyrtojn opsionet e siguris pas lufts s Rusis n Ukrain dhe kan nisur nj debat pr aderimin n Organizatn e Traktatit t Atlantikut t Veriut. Sipas nj eksperti, NATO mund t prdor mekanizmin e antarsimit t shpejt pr pranimin e dy vendeve.

  “Nse dy vendet vendosin t aplikojn pr antarsim n NATO, mund t ket nj mekanizm t shpejt q NATO do ta prezantonte n mnyr q pranonte kto vende sa m par, ndoshta q n fillim t ksaj vere”, tha Zhang Xin, profesor i shkolls s politiks n Kin.

  Suedia nuk pritet q ta vonoj vendimin dhe po shqyrton t mirat e t kqijat q mund t sjell aderimi n NATO. Finlanda do t zyrtarizoj qndrimin e saj brenda pak javsh, ndrsa po mbikqyr me shum kujdes situatn prgjat kufirit t saj me Rusin.

  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Suedia dhe Finlanda jo m vende neutrale. Do t aplikojn t antarsohen n NATO

  Rusia: Suedia dhe Finlanda do t prballen me pasoja nse antarsohen n NATO

  Emri: putin.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 25.1 KB

  Rusia ka paralajmruar Suedin dhe Finlandn se do t ket ken pasoja nse antarsohen n NATO.

  Zdhnsja e Ministris s Jashtme, Maria Zakharova sht shprehur se Rusia i ka br t gjitha paralajmrimet e saj publikisht.

  “Ne i kemi br t gjitha paralajmrimet tona publikisht. Suedia e Finlanda e din shum mir kt dhe nuk kan prse habiten nse do t prballen me reagime nga ana jon”, ka thn ajo.

  Parlamenti i Finlands do t hap sot nj debat nse do t krkoj antarsimin n NATO, pasi pushtimi rus i Ukrains shkaktoi nj rritje t mbshtetjes politike dhe publike pr t’iu bashkuar aleancs ushtarake.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Suedia dhe Finlanda jo m vende neutrale. Do t aplikojn t antarsohen n NATO

  Antari i NATO-s zotohet t bllokoj kandidaturn e Suedis dhe Finlands

  Zagrebi ka n plan t vendos veton, tha presidenti kroat

  Emri: 6268251b203027415b1e8610.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 24.8 KB

  Antarsimi i Finlands dhe Suedis n NATO sht "sharlatanizm shum i rrezikshm" dhe prbn provokim t Rusis, tha t martn presidenti kroat Zoran Milanovic. Zagrebi do t refuzoj t ratifikoj antarsimin e tyre derisa SHBA dhe BE t bjn presion ndaj Bosnje-Hercegovins fqinje pr t'u garantuar kroatve etnik t drejtat e tyre baz t vots, shtoi Milanovic.

  "Pr sa m prket mua, ata mund t hyjn n NATO, ata mund ta fusin n sy ariun e trbuar me nj stilolaps," u tha Milanovic gazetarve n Zagreb t martn.

  “Sidoqoft, derisa shtja e ligjit zgjedhor n Bosnje-Hercegovin t zgjidhet, derisa amerikant, anglezt, gjermant – nse munden dhe duan – t detyrojn Sarajevn dhe Bakir Izetbegoviin q t prditsojn ligjin zgjedhor n gjasht muajt e ardhshm dhe t'u japin kroatve t drejtat e tyre elementare, Sabor nuk duhet t ratifikoj pranimin e askujt n NATO,” shtoi ai, duke iu referuar parlamentit kroat.

  NATO nuk mund t pranoj antar t rinj pa miratimin e atyre aktual, vuri n dukje Milanovic, duke shtuar se ai e sheh rolin e Kroacis n kt moment si "nj plumb historik argjendi".

  “Lreni presidentin ose sekretarin e shtetit t SHBA-s ta dgjoj kt tani. Le t shohim se far mund t bjn pr Kroacin. M ka ardhur mjaft q ata t injorojn dhe ln pas dore nj antare t NATO-s dhe BE-s dhe t ln mnjan Kroacin,” tha Milanovic, duke shtuar se nse SHBA dhe aleatt e saj evropianoperndimor duan dy vendet skandinave n NATO, “ata do t duhet t dgjojn Kroacin. .”

  Ankesa m e madhe e Kroacis sht sistemi aktual zgjedhor n Bosnje-Hercegovinn fqinje, e cila ka nj komunitet etnik kroat t njohur si t barabart sipas kushtetuts s vitit 1995 q i dha fund lufts civile. Zagrebi kmbngul n prditsimet e ligjit zgjedhor n mnyr q kroatt n Bosnje t jen n gjendje t zgjedhin prfaqsuesit e tyre, n kundrshtim me praktikn aktuale q ata t zgjidhen nga komuniteti shum m i madh i muslimanve boshnjak, t njohur gjithashtu si boshnjak.

  Prve Bosnjs, Milanovic renditi disa nga ankesat e tjera t Zagrebit: refuzimi i BE-s pr t pranuar Bullgarin dhe Rumanin n marrveshjen e kalimit kufitar t Shengenit, mungesn e njohjes pr provincn e shkputur serbe t Kosovs dhe asnj prparim n bisedimet e BE-s me Shqiprin dhe Veriun. Maqedonia – e cila madje ndryshoi emrin koht e fundit pr t kaprcyer kundrshtimet nga Greqia, pa dobi.

  Suedia dhe Finlanda historikisht neutrale kan br lvizje pr t'u bashkuar me NATO-n n javt e fundit, duke prmendur konfliktin Rusi-Ukrain.

  Kroacia u b antare e NATO-s n vitin 2009 dhe iu bashkua BE-s n vitin 2013, kur Milanovic ishte kryeministr. Politikani socialdemokrat ka qen president q nga tetori 2020. Megjithat, nuk sht e qart nse krcnimi i tij pr t vn veton ndaj zgjerimit t NATO-s do t funksionoj n praktik, pasi partia nacionaliste HDZ ka shumicn parlamentare.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 02-12-2014, 10:30
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2014, 16:13
 3. Per 400 vende ne FSK aplikojne mbi 4000 rekrute
  Nga Kasumi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2010, 06:06
 4. Finlanda e bn linjn e internetit 1 Megabit t drejt ligjore
  Nga ClaY_MorE n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-10-2009, 19:19
 5. Kreu i BE: Vendet e Ballkanit perendimor do te antaresohen
  Nga StormAngel n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 20:37

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •