Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Elon Musk blen Twitter pr 44 miliard dollar

  Emri: 8514592946_d37cef114f_k.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 23.4 KB

  Bordi i Twitter ka rn dakord pr t pranuar nj ofert pr blerje prej 44 miliard dollarsh nga miliarderi Elon Musk. Musk, i cili bri ofertn shokuese m pak se dy jav m par, ka pohuar se ai sht personi i duhur pr t zhbllokuar potencialin e jashtzakonshm t firms s mediave sociale.

  Ai ka sugjeruar nj sr ndryshimesh nga lehtsimi i kufizimeve t prmbajtjes deri tek zhdukja e llogarive false.

  Twitter fillimisht kundrshtoi ofertn e Musk, por tani do tu krkoj aksionarve t votojn pr t miratuar marrveshjen.

  Musk sht njeriu m i pasur n bot, sipas revists Forbes, me nj vler neto prej 273.6 miliard dollarsh, kryesisht pr shkak t aksioneve t tij n prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla, t ciln ai e drejton.

  Ai gjithashtu drejton edhe kompanin e hapsirs ajrore SpaceX.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Elon Musk blen Twitter pr 44 miliard dollar

  Tekstet private mes Elon Musk dhe Jack Dorsey u bn publike

  Dokumentet e gjykats tregojn se Musk dhe ish-CEO i Twitter Jack Dorsey diskutuan ndryshimet n platform prpara blerjes prej 44 miliard dollarsh

  Emri: 6336d8d885f540102c35e0dc.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 17.7 KB

  Themeluesi i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk dhe bashkthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey kishin komunikuar privatisht pr platformn e mediave sociale shum prpara se i pari t bnte nj ofert blerjeje prej 44 miliard dollarsh, tregojn t dhnat e sapo zbuluara nga gjykata .

  Nj grup mesazhesh me tekst t shkmbyera mes t dyve dukej se tregonin se Dorsey ishte prpjekur ta fuste Musk n bordin e Twitter t paktn nj vit prpara se CEO i Tesla-s t ofronte blerjen e plot t kompanis prillin e kaluar.

  N nj tekst t drguar m 26 mars 2022, Dorsey i shkruante Musk se “nevojitet nj platform e re. Nuk mund t jet nj kompani. Prandaj u largova.” Ai shpjegoi se ai mendon se Twitter duhet t jet nj "protokoll me burim t hapur" dhe nuk mund t bazohet n nj model reklamimi, si jan shumica e kompanive t mediave sociale.

  Musk u prgjigj duke thn se "do t donte t ndihmonte nse un jam n gjendje", pr t ciln Dorsey tha se ai ishte prpjekur tashm t prfshij CEO t Tesla me kompanin nj vit m par. “Ju kujdeseni aq shum, merrni rndsin e tij dhe mund t ndihmoni n mnyra t pamatshme”, i tha Dorsey Musk-ut prpara se t zbulonte se bordi i “kundrshtimit t rrezikut” e kishte refuzuar iden.

  Dorsey tha se ai mendonte se ishte "plotsisht marrzi dhe e prapambetur" q bordi i Twitter e pa prfshirjen e Musk si nj "m shum rrezik" pr kompanin dhe pretendoi se ishte n kt koh ai vendosi t largohej si CEO i platforms. t ciln e bri n nntor 2021.

  Mesazhet me tekst sugjerojn gjithashtu se Dorsey u prpoq ta bnte Musk t bashkohej me bordin ndrsa kompania po luftonte me firmn investitore aktiviste Elliott Management n 2020, themeluesi i s cils Paul Singer po krkonte t largonte Dorsey-n si CEO dhe ta bnte ann e biznesit t Twitter-it m fitimprurs. “Kur ne kishim hyr aktivisti, u prpoqa maksimalisht q t'ju futja n bordin ton dhe bordi yn tha jo.” ka shkruar Dorsey.

  Pak m shum se nj jav pas shkmbimit t teksteve, Musk njoftoi se kishte n plan t bashkohej me bordin e Twitter. Ai prfundimisht ndryshoi kurs dhe ofroi t blinte kompanin plotsisht n mnyr q t luftonte politikat n gjigantin e mediave sociale q ai pretendonte se ishin armiqsore ndaj fjals s lir.

  Megjithat, pasi ra dakord pr t bler Twitter pr 44 miliard dollar me 54.20 dollar pr aksion, Musk vendosi t trhiqej nga marrveshja nj muaj m von pasi mimi i aksioneve t kompanis ra n rnie. Avokatt e Musk kan argumentuar se ai ishte mashtruar n lidhje me Twitter dhe kan prmendur shqetsimet pr privatsin, sigurin dhe numrin e llogarive t rreme n platform.

  Twitter nga ana e tij po padit miliarderin n prpjekje pr ta detyruar at t ndaloj prfundimin e marrveshjes dhe t prfundoj blerjen me mimin e propozuar fillimisht. Nj gjyq sht caktuar pr n mes t tetorit n Gjykatn e Kancelaris s Delaware.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Elon Musk blen Twitter pr 44 miliard dollar

  Twitter dyfishon prpjekjet pr shitjen e kompanis te Musk

  Aksionart votojn n favor t blerjes prej 44 miliard dollarsh, edhe pse Elon Musk krkon ta anuloj at

  Emri: 6320bf7585f5402d40745254.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 12.9 KB

  Aksionart e Twitter votuan t martn pr t marr dritn jeshile pr blerjen prej 44 miliard dollarsh nga Elon Musk, ndrsa nj ish-punonjs dshmoi para Senatit t SHBA pr dobsit e mundshme t siguris dhe privatsis. Themeluesi i Tesla dhe SpaceX citoi zbulimet nga Peiter Zatko n nj letr q krkonte t anulonte blerjen, t ciln Twitter fillimisht e kundrshtoi, por tani kmbngul.

  Letra e Musk t premten pretendonte se nj pages e supozuar prej 7.75 milion dollarsh pr ndarjen nga puna pr Zatko – i cili ishte kreu i siguris s Twitter-it – shkelte nj dispozit t kontrats s blerjes. T hnn, kompania e quajti argumentin e tij "t pavlefshm dhe t gabuar".

  Aksionet e Twitter qndruan n pothuajse 41 dollar pr aksion t martn, gati nj e katrta nn mimin e blerjes prej 54,20 dollarsh n marrveshjen origjinale.

  Manjati i makins elektrike dhe i hapsirs ofroi fillimisht blerjen e Twitter n prill, duke i quajtur politikat e kompanis armiqsore ndaj fjals s lir. Pas disa javsh kundrshtimesh dhe kundrshtimesh, Twitter u shfaq n maj – vetm q Musk u ftoh pasi mimi i aksioneve u ul.

  Avokatt e Musk kan drguar tre letra n Twitter n nj prpjekje pr t prfunduar blerjen, duke thn se kompania e ka mashtruar at n lidhje me numrin e robotve dhe llogarive t rreme dhe ka refuzuar t dorzoj informacionin q ka premtuar t zbuloj. Twitter u prgjigj duke kundrpaditur Musk pr t detyruar shitjen.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Elon Musk blen Twitter pr 44 miliard dollar

  Media: Frika nga Lufta e Tret Botrore ndikoi n ofertn e Musk pr Twitter

  Miliarderi thuhet se tha se blerja e platforms nuk do t kishte kuptim nse bota ishte e dnuar, iu tha nj gjykate

  Emri: 631850d685f54073f07b5065.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 18.8 KB

  Miliarderi Elon Musk tha privatisht n maj se nuk kishte kuptim t blihej Twitter nse bota po shkonte drejt asgjsimit, u tha nj gjykat t martn.

  Procedurat jan pjes e prpjekjes s Twitter pr t detyruar Musk t prmbush premtimin e tij t prillit pr t bler platformn e mikroblogut pr 44 miliard dollar, raportoi Business Insider.

  Mesazhet me tekst t drguara m 8 maj pr nj bankier n grupin e investimeve Morgan Stanley u lexuan nga nj avokat q prfaqsonte Twitter gjat seancs.

  “Le t ngadalsojm vetm disa dit”, citohet t ket shkruar Musk. “Fjalimi i Putinit nesr sht me t vrtet i rndsishm. Nuk do t ket kuptim t blejm Twitter nse po shkojm n Luftn e Tret Botrore.”

  Musk i referohej festimeve vjetore t Dits s Fitores t Rusis m 9 maj. N Perndim kishte pritshmri t mdha q Presidenti Putin do t prdorte fjalimin e tij n kt ngjarje pr t shpallur nj luft formale kundr Ukrains dhe pr t shpallur mobilizimin e trupave n Rusi, duke lvizur botn. m afr nj konfrontimi t drejtprdrejt Rusi-NATO. As parashikimet nuk u realizuan.

  Musk u trhoq nga marrveshja pr t bler Twitter n korrik, duke pretenduar se kompania e mashtronte seriozisht at n lidhje me numrin e llogarive spam q operonin n platform. Twitter tani po prpiqet t provoj se Musk u trhoq pr shkak t shqetsimeve personale financiare dhe duhet t detyrohet t finalizoj marrveshjen sipas kontrats s tyre.

  Nj avokat q prfaqson Musk tha se mesazhi i Lufts s Tret Botrore ishte keqkaraktuar nga avokati i Twitter. Ai tha se teksti i plot do t provoj se argumenti sht "i pakuptimt" dhe do t'i paraqitet gjykats javn e ardhshme, sipas sajtit t lajmeve.

  Ekipi ligjor i Musk citoi m par zbulimet nga ish-shefi i siguris n Twitter, Peiter Zatko, i cili u kthye n sinjalizues. Ata argumentuan se pretendimet e tij kundr ish-pundhnsit t tij konfirmuan vlersimin e Musk pr platformn. Zatko pohoi ndr t tjera se Twitter ka mashtruar rregullatort pr numrin e llogarive t rreme n platform.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Samsung gjobitet 1,05 miliarde(bilion) dollare.
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2012, 22:43
 2. Twitter vlersohet n 10 miliard dollar nga blersit potencial.
  Nga iliros n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2011, 13:29
 3. Skema me e fundit piramidale ne USA = 50 Miliarde Dollare
  Nga Ilira2 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 03:44
 4. Rrugt, fatura 2 miliard dollar
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 26-04-2008, 08:10
 5. Google blen Youtube pr 1.65 miliard dollar
  Nga Cimo n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-10-2006, 12:29

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •