Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

    Emri:  8514592946_d37cef114f_k.jpg

Shikime: 258

Madhësia:  23.4 KB

    Bordi i Twitter ka rënë dakord për të pranuar një ofertë për blerje prej 44 miliardë dollarësh nga miliarderi Elon Musk. Musk, i cili bëri ofertën shokuese më pak se dy javë më parë, ka pohuar se ai është personi i duhur për të “zhbllokuar potencialin e jashtëzakonshëm” të firmës së mediave sociale.

    Ai ka sugjeruar një sërë ndryshimesh nga lehtësimi i kufizimeve të përmbajtjes deri tek zhdukja e llogarive false.

    Twitter fillimisht kundërshtoi ofertën e Musk, por tani do t’u kërkojë aksionarëve të votojnë për të miratuar marrëveshjen.

    Musk është njeriu më i pasur në botë, sipas revistës Forbes, me një vlerë neto prej 273.6 miliardë dollarësh, kryesisht për shkak të aksioneve të tij në prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla, të cilën ai e drejton.

    Ai gjithashtu drejton edhe kompaninë e hapësirës ajrore SpaceX.

    Koha Jone

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

    Tekstet private mes Elon Musk dhe Jack Dorsey u bënë publike

    Dokumentet e gjykatës tregojnë se Musk dhe ish-CEO i Twitter Jack Dorsey diskutuan ndryshimet në platformë përpara blerjes prej 44 miliardë dollarësh

    Emri:  6336d8d885f540102c35e0dc.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  17.7 KB

    Themeluesi i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk dhe bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey kishin komunikuar privatisht për platformën e mediave sociale shumë përpara se i pari të bënte një ofertë blerjeje prej 44 miliardë dollarësh, tregojnë të dhënat e sapo zbuluara nga gjykata .

    Një grup mesazhesh me tekst të shkëmbyera mes të dyve dukej se tregonin se Dorsey ishte përpjekur ta fuste Musk në bordin e Twitter të paktën një vit përpara se CEO i Tesla-s të ofronte blerjen e plotë të kompanisë prillin e kaluar.

    Në një tekst të dërguar më 26 mars 2022, Dorsey i shkruante Musk se “nevojitet një platformë e re. Nuk mund të jetë një kompani. Prandaj u largova.” Ai shpjegoi se ai mendon se Twitter duhet të jetë një "protokoll me burim të hapur" dhe nuk mund të bazohet në një model reklamimi, siç janë shumica e kompanive të mediave sociale.

    Musk u përgjigj duke thënë se "do të donte të ndihmonte nëse unë jam në gjendje", për të cilën Dorsey tha se ai ishte përpjekur tashmë të përfshijë CEO të Tesla me kompaninë një vit më parë. “Ju kujdeseni aq shumë, merrni rëndësinë e tij dhe mund të ndihmoni në mënyra të pamatshme”, i tha Dorsey Musk-ut përpara se të zbulonte se bordi i “kundërshtimit të rrezikut” e kishte refuzuar idenë.

    Dorsey tha se ai mendonte se ishte "plotësisht marrëzi dhe e prapambetur" që bordi i Twitter e pa përfshirjen e Musk si një "më shumë rrezik" për kompaninë dhe pretendoi se ishte në këtë kohë ai vendosi të largohej si CEO i platformës. të cilën e bëri në nëntor 2021.

    Mesazhet me tekst sugjerojnë gjithashtu se Dorsey u përpoq ta bënte Musk të bashkohej me bordin ndërsa kompania po luftonte me firmën investitore aktiviste Elliott Management në 2020, themeluesi i së cilës Paul Singer po kërkonte të largonte Dorsey-n si CEO dhe ta bënte anën e biznesit të Twitter-it më fitimprurës. “Kur ne kishim hyrë aktivisti, u përpoqa maksimalisht që t'ju futja në bordin tonë dhe bordi ynë tha jo.” ka shkruar Dorsey.

    Pak më shumë se një javë pas shkëmbimit të teksteve, Musk njoftoi se kishte në plan të bashkohej me bordin e Twitter. Ai përfundimisht ndryshoi kurs dhe ofroi të blinte kompaninë plotësisht në mënyrë që të luftonte politikat në gjigantin e mediave sociale që ai pretendonte se ishin armiqësore ndaj fjalës së lirë.

    Megjithatë, pasi ra dakord për të blerë Twitter për 44 miliardë dollarë me 54.20 dollarë për aksion, Musk vendosi të tërhiqej nga marrëveshja një muaj më vonë pasi çmimi i aksioneve të kompanisë ra në rënie. Avokatët e Musk kanë argumentuar se ai ishte mashtruar në lidhje me Twitter dhe kanë përmendur shqetësimet për privatësinë, sigurinë dhe numrin e llogarive të rreme në platformë.

    Twitter nga ana e tij po padit miliarderin në përpjekje për ta detyruar atë të ndalojë përfundimin e marrëveshjes dhe të përfundojë blerjen me çmimin e propozuar fillimisht. Një gjyq është caktuar për në mes të tetorit në Gjykatën e Kancelarisë së Delaware.

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

    Twitter dyfishon përpjekjet për shitjen e kompanisë te Musk

    Aksionarët votojnë në favor të blerjes prej 44 miliardë dollarësh, edhe pse Elon Musk kërkon ta anulojë atë

    Emri:  6320bf7585f5402d40745254.jpg

Shikime: 58

Madhësia:  12.9 KB

    Aksionarët e Twitter votuan të martën për të marrë dritën jeshile për blerjen prej 44 miliardë dollarësh nga Elon Musk, ndërsa një ish-punonjës dëshmoi para Senatit të SHBA për dobësitë e mundshme të sigurisë dhe privatësisë. Themeluesi i Tesla dhe SpaceX citoi zbulimet nga Peiter Zatko në një letër që kërkonte të anulonte blerjen, të cilën Twitter fillimisht e kundërshtoi, por tani këmbëngul.

    Letra e Musk të premten pretendonte se një pagesë e supozuar prej 7.75 milionë dollarësh për ndarjen nga puna për Zatko – i cili ishte kreu i sigurisë së Twitter-it – shkelte një dispozitë të kontratës së blerjes. Të hënën, kompania e quajti argumentin e tij "të pavlefshëm dhe të gabuar".

    Aksionet e Twitter qëndruan në pothuajse 41 dollarë për aksion të martën, gati një e katërta nën çmimin e blerjes prej 54,20 dollarësh në marrëveshjen origjinale.

    Manjati i makinës elektrike dhe i hapësirës ofroi fillimisht blerjen e Twitter në prill, duke i quajtur politikat e kompanisë armiqësore ndaj fjalës së lirë. Pas disa javësh kundërshtimesh dhe kundërshtimesh, Twitter u shfaq në maj – vetëm që Musk u ftoh pasi çmimi i aksioneve u ul.

    Avokatët e Musk kanë dërguar tre letra në Twitter në një përpjekje për të përfunduar blerjen, duke thënë se kompania e ka mashtruar atë në lidhje me numrin e robotëve dhe llogarive të rreme dhe ka refuzuar të dorëzojë informacionin që ka premtuar të zbulojë. Twitter u përgjigj duke kundërpaditur Musk për të detyruar shitjen.

    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

    Media: Frika nga Lufta e Tretë Botërore ndikoi në ofertën e Musk për Twitter

    Miliarderi thuhet se tha se blerja e platformës nuk do të kishte kuptim nëse bota ishte e dënuar, iu tha një gjykate

    Emri:  631850d685f54073f07b5065.jpg

Shikime: 56

Madhësia:  18.8 KB

    Miliarderi Elon Musk tha privatisht në maj se nuk kishte kuptim të blihej Twitter nëse bota po shkonte drejt asgjësimit, u tha një gjykatë të martën.

    Procedurat janë pjesë e përpjekjes së Twitter për të detyruar Musk të përmbushë premtimin e tij të prillit për të blerë platformën e mikroblogut për 44 miliardë dollarë, raportoi Business Insider.

    Mesazhet me tekst të dërguara më 8 maj për një bankier në grupin e investimeve Morgan Stanley u lexuan nga një avokat që përfaqësonte Twitter gjatë seancës.

    “Le të ngadalësojmë vetëm disa ditë”, citohet të ketë shkruar Musk. “Fjalimi i Putinit nesër është me të vërtetë i rëndësishëm. Nuk do të ketë kuptim të blejmë Twitter nëse po shkojmë në Luftën e Tretë Botërore.”

    Musk i referohej festimeve vjetore të Ditës së Fitores të Rusisë më 9 maj. Në Perëndim kishte pritshmëri të mëdha që Presidenti Putin do të përdorte fjalimin e tij në këtë ngjarje për të shpallur një luftë formale kundër Ukrainës dhe për të shpallur mobilizimin e trupave në Rusi, duke lëvizur botën. më afër një konfrontimi të drejtpërdrejtë Rusi-NATO. As parashikimet nuk u realizuan.

    Musk u tërhoq nga marrëveshja për të blerë Twitter në korrik, duke pretenduar se kompania e mashtronte seriozisht atë në lidhje me numrin e llogarive spam që operonin në platformë. Twitter tani po përpiqet të provojë se Musk u tërhoq për shkak të shqetësimeve personale financiare dhe duhet të detyrohet të finalizojë marrëveshjen sipas kontratës së tyre.

    Një avokat që përfaqëson Musk tha se mesazhi i Luftës së Tretë Botërore ishte keqkaraktuar nga avokati i Twitter. Ai tha se teksti i plotë do të provojë se argumenti është "i pakuptimtë" dhe do t'i paraqitet gjykatës javën e ardhshme, sipas sajtit të lajmeve.

    Ekipi ligjor i Musk citoi më parë zbulimet nga ish-shefi i sigurisë në Twitter, Peiter Zatko, i cili u kthye në sinjalizues. Ata argumentuan se pretendimet e tij kundër ish-punëdhënësit të tij konfirmuan vlerësimin e Musk për platformën. Zatko pohoi ndër të tjera se Twitter ka mashtruar rregullatorët për numrin e llogarive të rreme në platformë.

    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Samsung gjobitet 1,05 miliarde(bilion) dollare.
    Nga benseven11 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-08-2012, 22:43
  2. Twitter vlersohet në 10 miliardë dollarë nga blersit potencial.
    Nga iliros në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-02-2011, 13:29
  3. Skema me e fundit piramidale ne USA = 50 Miliarde Dollare
    Nga Ilira2 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 03:44
  4. Rrugët, fatura 2 miliardë dollarë
    Nga DYDRINAS në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 26-04-2008, 08:10
  5. Google blen Youtube për 1.65 miliard dollarë
    Nga Cimo në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 21-10-2006, 12:29

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •