Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet nė Bllog
  15

  Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Perpara se tė dilte Facebook, pėrpara se tė dilte Google, pėrpara se tė dilte Instagram, pėrpara se tė dilnin dhjetra e qindra portale nė gjuhėn shqipe nė Internet, pėrpara se tė dilte smartphone, ishte njė faqe e vetme me adresėn ForumiShqiptar.com. Tė gjithė 20 vjeēarėt e sotėm shqiptarė nė mbarė botėn kanė lindur nė tė njėjtin vit qė ka lindur edhe komuniteti i ForumiShqiptar.com. Forumi shqiptar bėri histori pasi ishte nisma e parė nė fillimet e Internetit ku komunikimi dhe prezantimi bėhej eksluzivisht nė gjuhėn shqipe. Kish faqe dhe portale tė tjera mė tė hershme se forumi, por tė gjitha ishin nė gjuhė tė huaj. Arsyeja tjetėr pėrse forumi shqiptar ishte i veēantė ishte pasi fokusi i tij nuk ishte mbi prezantimin e Shqipėrisė e shqiptarėve pėr botėn jo-shqipfolėse. Fokusi i forumit shqiptar ishte mbi vetė shqiptarėt. Tė mundėsonte lėvrimin e lirė tė lirisė sė fjalės mes shqiptarėve dhe tė ngrinte njė komunitet eksluzivisht shqiptar, pa kufij tokėsorė, dialektorė apo fetarė. Tė gjithė ishin tė mirėpritur nė komunitetin tonė pėr aq kohė sa ishin shqiptarė dhe nė gjendje tė komunikonin nė gjuhėn shqipe.

  Emri: forumishqiptar.com.png

Shikime: 475

Madhėsia: 42.5 KB

  Qindra mijėra shqiptarė nga 150+ shtete tė botės frekuentuan forumin qė nė vitet e para tė tij. Forumi u kthye ne vendtakimin e pėrditshėm tė shqiptarėve nė mbarė botėn. Nė asnjė qoshe tjetėr tė Internetit nuk do tė mund tė diskutoje me shqiptarė nga tė gjitha trojet tona etnike, me diasporėn shqiptare tė gjithė botės, me studentėt shqiptarė qė shkolloheshin jashtė vendit dhe me albanofilėt e botės qė kishin njė interes tė jashtėzakonshėm pėr historinė, kulturėn e gjuhėn e popullit shqiptar. Njė grup i vogėl nismėtarėsh tė komunitetit, artikuloi edhe Misionin e Forumit. Nė atė dokument do tė gjeni tė artikuluar disa nga shtyllat kryesore mbi tė cilin komuniteti u krijua: njohja, ruajtja e trashėgimi i gjuhės, kulturės, historisė, artit shqiptar nga vetė antarėt e kėtij komuniteti. Dhe shtylla tjetėr e fortė, njė besim i patundur nė respektimin e lirisė sė fjalės, tė ndėrgjegjes, tė besimit tė ēdo shqiptari pa dallime krahinore, pa dallime fetare, pa dallime partiake, pa dallime kulturore. Motoja e jonė ishte dhe vazhdon tė jetė: "Shqiptarė tė bashkuar pėr njė Shqipėri tė bashkuar!" Me pak fjalė, bashkimi i njė populli tė ndarė si ai shqiptar, nuk fillon me slogane e nisma politike, por fillon me secilin prej nesh. Roli i madh qė forumi luajti nė lėvizjen kombėtare ishte njehsimi i vetėdijes kombėtare tė shqiptarėve tė traumtatizuar nga shekuj ndarje fizike dhe plagėve tė mėdha tė krijuara nga pushtimet e ideologjitė e djallėzuara tė kohės. Kėto plagė fizike dhe mendore duan kohė qė tė shėrohen, dhe liria nuk ishte diēka e lehtė pėr shqiptarėt qė tė pėrqafohej. Pėr shekuj me rradhė shqiptarėt nuk kishin njohur e shijuar lirinė! Dhe misioni i forumit ishte pėrpjekja jonė pėr ti kujtuar shqiptarėt se jemi brezi i bekuar qė tė jetojmė nė kohė paqe dhe me njė teknologji tė avancuar si Interneti qė na lejon tė mbajmė lidhjet e kontaktet pavarėsisht largėsive fizike.

  Jo tė gjithė shqiptarėt e kuptuan apo vlerėsuan siē duhet nismėn tonė. Jo tė gjithė shqiptarėt e vlerėsojnė siē duhet lirinė e demokracinė. Disa prej tyre e panė kėtė nismė edhe si kėrcėnim tė mentalitetit tė mykur shqiptar tė kėtyre 600 vjetėve tė fundit. Kjo nuk na pengoi apo dekurajoi ne nė misionin tonė. Pėrkundrazi, kjo na tregoi ne se puna jonė e pėrkushtuar po jepte rezultatet e duhura. Shpresa jonė ėshtė qė me kohėn, edhe kėta shqiptarė tė vlerėsojnė lirinė si tė shenjtė, dhe tė pranojnė mendimin ndryshe tė shqiptarėve. Se sa tė suksesshėm kemi qenė nė kėtė drejtim, ia lėmė kohės tė gjykojė. Qėllimi ynė ishte njė qėllim fisnik, mė i lartė se interesat politike, mė i lartė se interesat e ngushta personale.

  Sot forumi shqiptar nuk gėzon mė atė pjesmarrje tė madhe tė shqiptarėve si nė vitet e mėparshme. Ky ėshtė njė evolucion i natyrshėm jo vetėm pėr forumin por pėr shumė nisma tė tjera tė ngjashme. Njerėzit sot janė tė marrosur pas ekraneve tė telefonave dhe shpenzojne gjithė kohėn e tyre nė rrjete sociale ku bėjnė vetėm llogje fjalėsh. Dallimi mes komunitetit tonė dhe kėtyre rrjeteve sociale ėshtė se ne respektojmė lirinė tuaj dhe nuk censurojmė fjalėn e mendimin tuaj. Dallimi tjetėr i madh ėshtė se forumi shqiptar ėshtė njė thesar i kulturės shqiptare: ne nuk promovojmė llogje fjalėsh, ne promovojmė thesaret e kulturės shqiptare dhe bukurinė e mendimit tė lirė shqiptar. Kur hyni e dilni nga rrjetet sociale ju do tė argėtoheni duke vrarė kohėn tuaj tė lirė kot. Kur hyni e dilni nga faqet e forumit, ju do tė mėsoni diēka tė re mbi kulturėn, artin, historinė, apo mendimet e lira tė bashkėpatriotėve tuaj. Nėse ka vend pėr njė sugjerim me vend sot ėshtė pikėrisht ky: mos e humbni kohėn nėpėr rrjete sociale tė huaja por rikthehuni nė komunitetin mė tė vjetėr shqiptar nė Internet! Jo vetėm qė do tė ndiheni mė mirė kėtu, jo vetėm qė do tė mėsoni diēka tė re, por shikojeni edhe si njė detyrim si prind e si shqiptar pėr brezat e rinj: ėshtė detyra jonė qė tė ruajmė e trashėgojmė tek brezi i ri atė qė brezi para nesh na la ne trashėgimi! Kjo ėshtė arsyeja pėrse komuniteti i forumit shqiptar ekziston! Janė me qindra mijėra fėmijė tė vegjėl nė moshė shkolle nė Shqipėri, Kosovė, Mal tė Zi, Maqedoni, Greqi, Itali e mbarė botėn, qė kėrkojnė diēka shqiptare dhe e gjejnė vetėm nė faqet e kėtij forumi. Ky ėshtė thesari i akumuluar nė kėto 20 vjet nė faqet e kėtij forumi qė duhet ruajtur e trashėguar. Dhe kjo nuk ėshtė detyra e stafit tė forumit, kjo ėshtė detyra e tė gjithė patriotėve shqiptarė.

  Uroj qė brezi i ri i 20 vjeēarėve tė sotėm tė vazhdojė kėtė stafetė tė bukur tė kėtij komuniteti shqiptar nė Internet. Komuniteti ka nevojė pėr pjesmarrjen tuaj, pėr mendimet tuaja tė lira, dhe mbi tė gjitha, pėr ruajtjen, pasurimin, dhe trashėgimin e kėtij thesari kulturor qė do tė gjeni nė faqet e kėtij forumi. 20 vjet janė njė kohė e gjatė nė jetėn e njė njeriu, por nuk ėshtė njė kohė e gjatė nė historinė e njė populli tė moēėm si ai shqiptar.

  Ju ftoj tė lini nė kėtė temė kujtimet tuaja nė kėto 20 vjet!

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 27-04-2022 mė 13:41

 2. 8 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  angmokio (29-03-2023),ATMAN (18-07-2022),Dj-GabrieL (26-10-2022),Ingenuous (20-11-2022),Kryeplaku (30-06-2022),Neteorm (27-04-2022),Njuton (30-12-2022),sirena_adria (12-05-2022)

 3. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,274
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Forumi me i madh shqiptare ne mbare boten.

  Te frekuentosh forumin regullisht do te thote te fitosh dituri te re cdoher qe futesh dhe te jesh gjithmon ne rrjedhat me aktivitetet ose ndryshimet me te reja ne vend dhe rajon, ne mbare boten.

  Suksese edhe urime ne te ardhmen, sidomos anetareve qe nder vite kane dhene goxha kontribut ne kete komunitet!

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Neteorm pėr postimin:

  sirena_adria (12-05-2022)

 5. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Urime forumit shqiptar ne kete pervjetor.
  Por, mgjithe ndryshimet e paimagjinueshme ne dixhital, nuk ka pse t`i bjere vlera ketij forumi, ndonese eshte pakesuar shume aktiviteti i tij.
  13 vjet me pare hyra per here te pare, ishte ende ne apogje te zhvillimit, qe me pas ra me futjen e facebook, etj.
  Duaje te afermin tend si veten

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ilia spiro pėr postimin:

  Neteorm (28-04-2022)

 7. #4
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,198

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Sot ne mengjes po degjoja ate kengen Jemi Zemra e cdo Moshe (Makashi-Reka-Sejko) dhe mu kujtua qe me autorin e tekstit, Agim Docin, benim biseda te ngrohta ketu ne forum. Une nje djalosh qe mezi shkruaja shqip, Agimi nje liricist i njohur nga gjithe shqiptaret.... me modestine me te madhe bisedonim shpeshhere ne forum, e madje na thurrte edhe ndonje pergjigje a shaka me vargje.

  Forumi le te behet 100 por qellimi i ketij Forumi ne te shkuaren, te tashmen dhe te ardhmen duhet te jete me modest sesa promovimi i demokracise shqiptare. Demokracia nuk behet ne internet (demokracia behet ne shkolla, ne kuvend, ne vendin e punes, ne banke, ne polici, ne parti, ne gjykate, ne stadiume, etj..... eshte si puna e pandores demokracia, prezente gjithandej).

  Qellimi i Forumit duhet te jete lidhja e njerezve nga troje te ndryshme dhe nje fare etike ne fushat e infromacionit dhe diskutimit forumor. Me teper se kaq nuk mund te synohet.

  Sidoqofte, pjesemarrja ne kete forum me ka sjellur kenaqesi.

  Qofshit mire te gjithe ju qe na lexoni!

 8. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Kryeplaku pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Neteorm (04-07-2022),projekti21_dk (20-11-2022)

 9. #5
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,899

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Nostalgji per ate kohe ne te cilen morem dijet e para ne boten virtuale dhe jo vetem...!Uroje Qindra te tjera
  Feel the pump √

 10. #6

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Sot ne mengjes po degjoja ate kengen Jemi Zemra e cdo Moshe (Makashi-Reka-Sejko) dhe mu kujtua qe me autorin e tekstit, Agim Docin, benim biseda te ngrohta ketu ne forum. Une nje djalosh qe mezi shkruaja shqip, Agimi nje liricist i njohur nga gjithe shqiptaret.... me modestine me te madhe bisedonim shpeshhere ne forum, e madje na thurrte edhe ndonje pergjigje a shaka me vargje.

  Forumi le te behet 100 por qellimi i ketij Forumi ne te shkuaren, te tashmen dhe te ardhmen duhet te jete me modest sesa promovimi i demokracise shqiptare. Demokracia nuk behet ne internet (demokracia behet ne shkolla, ne kuvend, ne vendin e punes, ne banke, ne polici, ne parti, ne gjykate, ne stadiume, etj..... eshte si puna e pandores demokracia, prezente gjithandej).

  Qellimi i Forumit duhet te jete lidhja e njerezve nga troje te ndryshme dhe nje fare etike ne fushat e infromacionit dhe diskutimit forumor. Me teper se kaq nuk mund te synohet.

  Sidoqofte, pjesemarrja ne kete forum me ka sjellur kenaqesi.

  Qofshit mire te gjithe ju qe na lexoni!
  Kryeplaku respekt pėr ty.
  Tė kujtoj qė nga ajo kohė.
  Ky ka qenė njė forum i famshėm aso kohe.
  Stafi e prishi dhe stafi e katandasi.
  Ja si ėshtė sot.
  Uroj tė ringjallet ky forum, por me mentalitet tjetėr.
  Urime 20 vjetori!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar projekti21_dk pėr postimin:

  Kryeplaku (24-03-2023)

 12. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi, Kosove, Cameri
  Postime
  210

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Kėngėn "Jemi Zemra e ēdo Moshe (Makashi-Reka-Sejko) e kėrkova, mu hap nė videot e facebookut, pasi e dėgjova desha ti bėj follow faqes nė facebook qė e kishte postuar kėtė kėngė, por facebooku mė kishte ēenuruar. Me kėtė e mendova edhe njė herė punėn e ēensurės sė internetit tė sotėm. Jo ēdo gjė pėr rininė ėshtė pėr tė qeshur. Jemi mė keq, se nė diktaturė.
  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Sot ne mengjes po degjoja ate kengen Jemi Zemra e cdo Moshe (Makashi-Reka-Sejko) dhe mu kujtua qe me autorin e tekstit, Agim Docin, benim biseda te ngrohta ketu ne forum. Une nje djalosh qe mezi shkruaja shqip, Agimi nje liricist i njohur nga gjithe shqiptaret.... me modestine me te madhe bisedonim shpeshhere ne forum, e madje na thurrte edhe ndonje pergjigje a shaka me vargje.

  Forumi le te behet 100 por qellimi i ketij Forumi ne te shkuaren, te tashmen dhe te ardhmen duhet te jete me modest sesa promovimi i demokracise shqiptare. Demokracia nuk behet ne internet (demokracia behet ne shkolla, ne kuvend, ne vendin e punes, ne banke, ne polici, ne parti, ne gjykate, ne stadiume, etj..... eshte si puna e pandores demokracia, prezente gjithandej).

  Qellimi i Forumit duhet te jete lidhja e njerezve nga troje te ndryshme dhe nje fare etike ne fushat e infromacionit dhe diskutimit forumor. Me teper se kaq nuk mund te synohet.

  Sidoqofte, pjesemarrja ne kete forum me ka sjellur kenaqesi.

  Qofshit mire te gjithe ju qe na lexoni!

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Njuton pėr postimin:

  Kreksi (03-02-2023)

 14. #8
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,198

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Pėrse nuk e vini sipėr opsionin "kėrko" nė kėtė forum? Ta shikojė dhe ta pėrdorė cilido qė futet nė Forum.

  Unė kujtoja se nuk ka fare opsion kėrko, por tani e vura qė ėshtė nė rėzė fare, nė vend se tė jetė nė krye/header.

 15. #9
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,274
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Pėrse nuk e vini sipėr opsionin "kėrko" nė kėtė forum? Ta shikojė dhe ta pėrdorė cilido qė futet nė Forum.

  Unė kujtoja se nuk ka fare opsion kėrko, por tani e vura qė ėshtė nė rėzė fare, nė vend se tė jetė nė krye/header.
  Rėndėsi ka qė e gjete.

 16. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,690

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Mua me kujtohet Albo, ishte nje perjudhe kohe kur i bente moderatore fillimisht ca anetaret dhe pastaj me nje klikim te mausit i bente perseri anetare , nga stalla te yjet dhe anasjelltas , cfare drame psikologjike ishte per keta anetare te cilet kur e shikonin statusin e tyre perseri si anetare te thjeshte ishte sikur dikush i kishte hedhur nje kove me uje te ftohte te akull e cila i zgjonte nga gjumi ku kishin rene

  o komandant je i papare

 17. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-04-2009
  Postime
  368

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Po ikin vitet, me forume merem diku nga viti 2007 jo me heret, ky forum esht nje mrekulli ne vete me debate te pafund.
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ExTaSy pėr postimin:

  Neteorm (26-05-2023)

 19. #12

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  Rėndėsi ka qė e gjete.
  pėrse nuk po e bėni qė kur hapet forumi tė dalin temat e reja?
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 20. #13
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,274
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Forumishqiptar.com feston 20 vjetorin e lindjes nė Internet!

  Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
  pėrse nuk po e bėni qė kur hapet forumi tė dalin temat e reja?
  Sepse ky version qe ka forumi kete lloj sistemi mundeson, ne fillim te faqes ke opsionet ne lidhje me Postime e reja

Tema tė Ngjashme

 1. Ndue Jaku (1896-1948) (Nė 122-vjetorin e lindjes dhe 70-vjetorin e vdekjes)
  Nga lek-p nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-02-2018, 12:26
 2. LSI feston 10-vjetorin
  Nga Vinjol nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-09-2014, 07:02
 3. Shoqata Labėria feston 22 vjetorin
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-05-2014, 06:52
 4. LDK feston 16 vjetorin e themelimit të saj
  Nga EveryWare nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2005, 17:56
 5. Vlora feston 60 vjetorin e clirimit tė saj
  Nga KoTeLja_VL nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-10-2004, 20:09

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •