Ilaçet kundër depresionit NUK i bëjnë njerëzit më të lumtur, pretendon studimi i madh

- Studiuesit sauditë pretendojnë se ilaçet kundër depresionit nuk përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës
- Njerëzit që merrnin pilula nuk panë rezultate më të mira se ata që nuk merrnin ilaçe
- Ekspertët e pavarur thonë se studimi nuk ka marrë parasysh pikënisje të ndryshme

Emri:  56825233-10734869-image-a-10_1650448814817.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  70.0 KB

Ilaçet kundër depresionit nuk janë më të mirë për t'i bërë njerëzit të ndihen më të lumtur sesa të mos marrin fare ilaçe, pohon një studim sot.

Pacientët që merrnin ilaçe nuk kishin një cilësi më të mirë të jetës në krahasim me njerëzit në depresion që nuk merrnin pilula, zbuloi analiza.

Studiuesit vëzhguan 17.5 milionë të rritur amerikanë me depresion mbi 10 vjet, me rreth gjysma në mjekim dhe gjysma jo.

Rezultatet treguan një përmirësim të lehtë të shëndetit mendor në të dy grupet, pavarësisht nëse merrnin ilaçet kundër depresionit.

Studiuesit nga Universiteti King Saud, Arabia Saudite, kërkuan më shumë studime afatgjata mbi pacientët me ilaçet kundër depresionit për të vlerësuar ndikimin e tyre në cilësinë e jetës.

Mjekët e NHS tashmë po largohen nga përshkrimi i barnave, të cilat mund të shkaktojnë një mori efektesh anësore.

Shërbimi shëndetësor tani këshillon që pacientëve me depresion të lehtë t'u ofrohen seanca terapi grupore përpara pilulave.

Por ekspertët e pavarur thanë se nuk mund të nxirren përfundime të forta nga studimi, sepse ata që u morën medikamentet ishin zakonisht më të depresionuar në fillim, dhe për këtë arsye nuk ishte një krahasim i drejtë.

Ata këmbëngulën se studimet e tjera klinike kanë treguar se ilaçet përmirësojnë cilësinë e përgjithshme të jetës.

Rreth 7.3 milionë të rritur - 17 për qind e popullsisë së rritur - morën ilaçet kundër depresionit në Angli nga 2017 deri në 2018, të dhënat më të fundit të datës janë të disponueshme.

Disa nga më të zakonshmet janë citalopram, sertralin dhe fluoksetin nën emrat e markave Celexa, Zoloft dhe Prozac.

Sipas vlerësimeve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rreth 27.6 milionë persona mbi 18 vjeç (13.2 për qind) po merrnin drogën rregullisht në SHBA midis 2015 dhe 2018.

Studimi i fundit, i botuar në revistën PLOS ONE , përdori të dhëna nga njerëz të cilët u anketuan dhe u bënë kontrolle shëndetësore si pjesë e një studimi tjetër.

Këtu përfshiheshin të gjithë të rriturit në vend, të cilët ishin diagnostikuar me depresion të pa institucionalizuar.

Ata kishin një moshë mesatare 48 vjeç dhe ishin kryesisht gra (67.9 përqind).

Më shumë se gjysma morën ilaçet kundër depresionit, ndërsa 43 për qind nuk ishin në mjekim, por kishin ende një diagnozë klinike.

Studiuesit kontrolluan rezultatet e tyre të cilësisë së jetës në lidhje me shëndetin (HRQoL) kur ato u identifikuan për herë të parë nga baza e të dhënave dhe dy vjet më pas.

Masa përdoret nga CDC si një tregues i cilësisë së jetës, si mendërisht ashtu edhe fizikisht, dhe përcaktohet nga pacientët që u përgjigjen pyetjeve të anketës për mirëqenien e tyre.

Ai është i ndarë në dy fusha: shëndeti mendor dhe fizik. Njerëzit e shëndetshëm zakonisht shënojnë rreth 90 në shkallë.

Rezultatet e shëndetit mendor u rritën në të dy grupet gjatë dy viteve, ndërsa rezultatet fizike ranë.

Për ata që marrin mjekim, rezultatet e shëndetit mendor u rritën 2.9 përqind nga një mesatare prej 40.32 në 41.50. Rezultatet e tyre të shëndetit fizik ranë 1.5 për qind nga 42.5 në 41.85.

Ndërkohë, ata që nuk merrnin ilaçet kundër depresionit panë se rezultatet e tyre të shëndetit mendor u rritën 2.2 për qind nga 42.99 në 43.92. Rezultatet e tyre fizike ranë nga 43.86 në 43.31 (1.3 përqind).

Dr Omar Almohammed, një farmacist klinik në universitetin saudit, tha se nuk kishte asnjë ndryshim statistikor midis atyre që merrnin mjekimin dhe atyre që nuk e merrnin.

Kjo sugjeron se përdorimi i ilaçet kundër depresionit nuk përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës me kalimin e kohës, pohuan ata.

Por ekspertët e pavarur kritikuan studimin për mos marrë parasysh dallimin në nivelet e depresionit midis dy grupeve.

Dr Gemma Lewis, një psikiatër në Kolegjin Universitar të Londrës, tha: "Në këtë studim, njerëzit që morën ilaçet kundër depresionit kishin cilësi më të keqe të jetës dhe ka të ngjarë të kenë qenë më të rëndë në depresion sesa ata që nuk morën.

“Ky lloj paragjykimi është i vështirë të eliminohet në një studim natyralist si ky, i cili nuk përfshin një dizajn eksperimental.

"Studimet klinike me dizajne eksperimentale kanë zbuluar se ilaçet kundër depresionit përmirësojnë cilësinë e jetës në lidhje me shëndetin mendor."

Profesor Eduard Vieta, një psikiatër në Universitetin e Barcelonës, tha: 'Kufizimi kryesor i këtij punimi është se, siç ndodh shpesh me këto lloj studimesh, ngatërruesi sipas indikacioneve.

"Paaftësia për të kontrolluar ashpërsinë e depresionit midis dy grupeve të ndryshme është një e metë thelbësore dhe për këtë arsye ka pak që mund të mësojmë nga këto të dhëna."

Burimi: DailyMail