Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,180
  Postimet nė Bllog
  4

  Qeveria e Qametit: Rritet ēmimi i byrekut me 25%, gjiros 19%

  Ēmimet e produkteve nė fast food janė rritur nga 15 deri 19%. Rritje tė ēmimeve ka pasur edhe nė dyqanet e byrektoreve. Ēmimi i byrekut tė vogėl ėshtė shtrenjtuar 25%.

  Emri: fast-food.jpg

Shikime: 9020

Madhėsia: 28.8 KB

  Ēmimet e dy operatorėve njėri nė zonėn e 9 -katesheve dhe njė tjetėr nė zonėn e ish Bllokut sipas konstatimit nė terren tė “Monitor” janė rritur 15,7% e sufllaqes gjiro me mish derri dhe pule, ku nga 190 ka arritur 220 lekė, hamburgeri nga 160 nė 190 lekė (rritja 18,7%), doner nga 190 ka arritur nė 220 lekė (15,7%), sanduiē nga 130 nė 150 lekė (rritja 15,3%), hot-dog 190 lekė nė 220 lekė (rritja 15,7%). Ēmimet pėr produkte si patate tė skuqura 150 lekė/racioni dhe i tostit tė thjeshtė 100 lekė kanė mbetur tė pandryshuara.

  Enri Jahaj pėrfaqėsues i Shoqatės tė Bareve dhe Restoranteve tha pėr “Monitor” se rritja e ēmimeve nuk ėshtė abuzive, por vjen nga shtimi i kostove. Jahaj paralajmėron se pas muajit qershor kur tė nisė liberalizmi i tregut tė energjisė, do tė ketė tjetėr rritje tė ēmimeve tė produkteve fast food. Aktualisht rritja e ēmimeve tė ushqimit tė shpejtė, sipas tij ka ndikuar pėr rėnie tė konsumit.

  “Deri tani ēmimet nė dyqanet fast food kanė qenė shumė tė lira, pėr ēdo produkt mbi bazėn e kostos operatorėt fitonin 20 deri 40 lekė. Ēmimi i sufllaqes nė Greqi kushton nga 5 deri 12 euro, ndėrsa nė vendin e jo tė origjinės varion me ēmim nga 220 deri 280 lekė (sipas tipologjisė tė produktit). Nė Shqipėri ka shtrembėrim tė tregut dhe tė ēmimeve nė raport me vendet e origjinės tė ushqimit.

  Aktualisht shtrenjtimi i ēmimit tė vajit qė pėrdoret nė sasi tė larta nė kėto biznese, miellit (qė ka ndikuar nė rritjen e ēmimit tė bukės dhe piteve qė pėrdoren nė kėto produkte), domates, dyfishimi i ēmimit tė gazit dhe tė energjisė ka rritur 40% kostot e kėsaj industrie. Pritet qė kostot tė shtohen sėrish me shtrenjtimin e ēmimit tė energjisė qė do tė ndodhė pas liberalizimit tė tregut nė muajin qershor. Kjo do tė ndikojė nė njė tjetėr rritje tė ēmimeve pėr produktet fast food”, pohon Jahaj.

  Shtrenjtim 25% ėshtė shėnuar edhe pėr ēmimin e byrekut tė vogėl nga 40 lekė nė 50 lekė. Ēmimi i kėtij produkti u rrit 33% edhe nė muajin shtator 2021 nga 30 lekė nė 40 lekė, periudhė kur nisi shtrenjtimi i ēmimit tė miellit. Nė kėtė periudhė edhe ēmimi i bukės masive u rrit nga 70 lekė nė 80 lekė.

  “Arsyeja e rritjes tė ēmimit tė byrekut tė vogėl ėshtė shtrenjtimi i ēmimit tė miellit, vajit dhe bulmetit pėr pėrgatitjen e kėtij produkti. Ēmimi pėr kėtė produkt edhe mė parė nuk arrinte tė mbulonte kostot e prodhimit. Nėse byrekun do ta gatuash nė shtėpi, pa pėrfshirė pagesat e punonjėsve, dilte me kosto mė tė shtrenjtė sesa te dyqanet”, thekson Enri Jahaj nga Shoqata e Bareve dhe Restoranteve.

  Pas nisjes tė luftės shtrenjtimi mė i lartė i ēmimeve ishte pėr vajin e lulediellit nga 249 lekė arriti nė 330 lekė (rritje 32,5%). Aktualisht ēmimi pėr kėtė produkt qė kontrollohet nga bordi i transparencės ėshtė 321 lekė pėr konsumatorin. Nė import ēmimi ka arritur 400 lekė pėr litėr qė pritet shumė shpejt tė reflektohet edhe nė tregun vendas.

  Rritje e lartė ėshtė shėnuar edhe pėr ēmimin e miellit. Shtrenjtimi i miellit nisi qė nė muajin shtator 2021 nga 50 lekė nė 55 lekė pėr kg, pėr shkak tė rritjes tė ēmimit tė grurit tė importit. Nė muajin tetor tė 2021 ēmimi i grurit tė importit u rrit nga 220 dollarė nė 360 dollarė pėr ton i zhdoganuar. Nisja e luftės ekspozoi mė tepėr ēmimin e bukės dhe grurit. Sipas INSTAT, rreth gjysma e sasive vjetore tė grurit (46%) qė importon Shqipėria, vjen nga Rusia, ndėrsa nga Ukraina erdhi 4% pėr vitin 2021.

  MONITOR

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,370
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Qeveria e Qametit: Rritet ēmimi i byrekut me 25%, gjiros 19%

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Ēmimet e produkteve nė fast food janė rritur nga 15 deri 19%. Rritje tė ēmimeve ka pasur edhe nė dyqanet e byrektoreve. Ēmimi i byrekut tė vogėl ėshtė shtrenjtuar 25%.

  Emri: fast-food.jpg

Shikime: 9020

Madhėsia: 28.8 KB

  Ēmimet e dy operatorėve njėri nė zonėn e 9 -katesheve dhe njė tjetėr nė zonėn e ish Bllokut sipas konstatimit nė terren tė “Monitor” janė rritur 15,7% e sufllaqes gjiro me mish derri dhe pule, ku nga 190 ka arritur 220 lekė, hamburgeri nga 160 nė 190 lekė (rritja 18,7%), doner nga 190 ka arritur nė 220 lekė (15,7%), sanduiē nga 130 nė 150 lekė (rritja 15,3%), hot-dog 190 lekė nė 220 lekė (rritja 15,7%). Ēmimet pėr produkte si patate tė skuqura 150 lekė/racioni dhe i tostit tė thjeshtė 100 lekė kanė mbetur tė pandryshuara.

  Enri Jahaj pėrfaqėsues i Shoqatės tė Bareve dhe Restoranteve tha pėr “Monitor” se rritja e ēmimeve nuk ėshtė abuzive, por vjen nga shtimi i kostove. Jahaj paralajmėron se pas muajit qershor kur tė nisė liberalizmi i tregut tė energjisė, do tė ketė tjetėr rritje tė ēmimeve tė produkteve fast food. Aktualisht rritja e ēmimeve tė ushqimit tė shpejtė, sipas tij ka ndikuar pėr rėnie tė konsumit.

  “Deri tani ēmimet nė dyqanet fast food kanė qenė shumė tė lira, pėr ēdo produkt mbi bazėn e kostos operatorėt fitonin 20 deri 40 lekė. Ēmimi i sufllaqes nė Greqi kushton nga 5 deri 12 euro, ndėrsa nė vendin e jo tė origjinės varion me ēmim nga 220 deri 280 lekė (sipas tipologjisė tė produktit). Nė Shqipėri ka shtrembėrim tė tregut dhe tė ēmimeve nė raport me vendet e origjinės tė ushqimit.

  Aktualisht shtrenjtimi i ēmimit tė vajit qė pėrdoret nė sasi tė larta nė kėto biznese, miellit (qė ka ndikuar nė rritjen e ēmimit tė bukės dhe piteve qė pėrdoren nė kėto produkte), domates, dyfishimi i ēmimit tė gazit dhe tė energjisė ka rritur 40% kostot e kėsaj industrie. Pritet qė kostot tė shtohen sėrish me shtrenjtimin e ēmimit tė energjisė qė do tė ndodhė pas liberalizimit tė tregut nė muajin qershor. Kjo do tė ndikojė nė njė tjetėr rritje tė ēmimeve pėr produktet fast food”, pohon Jahaj.

  Shtrenjtim 25% ėshtė shėnuar edhe pėr ēmimin e byrekut tė vogėl nga 40 lekė nė 50 lekė. Ēmimi i kėtij produkti u rrit 33% edhe nė muajin shtator 2021 nga 30 lekė nė 40 lekė, periudhė kur nisi shtrenjtimi i ēmimit tė miellit. Nė kėtė periudhė edhe ēmimi i bukės masive u rrit nga 70 lekė nė 80 lekė.

  “Arsyeja e rritjes tė ēmimit tė byrekut tė vogėl ėshtė shtrenjtimi i ēmimit tė miellit, vajit dhe bulmetit pėr pėrgatitjen e kėtij produkti. Ēmimi pėr kėtė produkt edhe mė parė nuk arrinte tė mbulonte kostot e prodhimit. Nėse byrekun do ta gatuash nė shtėpi, pa pėrfshirė pagesat e punonjėsve, dilte me kosto mė tė shtrenjtė sesa te dyqanet”, thekson Enri Jahaj nga Shoqata e Bareve dhe Restoranteve.

  Pas nisjes tė luftės shtrenjtimi mė i lartė i ēmimeve ishte pėr vajin e lulediellit nga 249 lekė arriti nė 330 lekė (rritje 32,5%). Aktualisht ēmimi pėr kėtė produkt qė kontrollohet nga bordi i transparencės ėshtė 321 lekė pėr konsumatorin. Nė import ēmimi ka arritur 400 lekė pėr litėr qė pritet shumė shpejt tė reflektohet edhe nė tregun vendas.

  Rritje e lartė ėshtė shėnuar edhe pėr ēmimin e miellit. Shtrenjtimi i miellit nisi qė nė muajin shtator 2021 nga 50 lekė nė 55 lekė pėr kg, pėr shkak tė rritjes tė ēmimit tė grurit tė importit. Nė muajin tetor tė 2021 ēmimi i grurit tė importit u rrit nga 220 dollarė nė 360 dollarė pėr ton i zhdoganuar. Nisja e luftės ekspozoi mė tepėr ēmimin e bukės dhe grurit. Sipas INSTAT, rreth gjysma e sasive vjetore tė grurit (46%) qė importon Shqipėria, vjen nga Rusia, ndėrsa nga Ukraina erdhi 4% pėr vitin 2021.

  MONITOR
  https://youtu.be/e1IGMpIVx4Q?t=47
  Duaje te afermin tend si veten

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 14-01-2015, 21:12
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-10-2014, 10:39
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-10-2014, 11:34
 4. ERE vendos: Tė mos rritet mė ēmimi i energjisė
  Nga shigjeta nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2010, 19:51
 5. Ēmimi i naftės rritet me 5 lekė
  Nga no name nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-10-2007, 05:25

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •