Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me 1.3%

  COVID-19 dhe emigrimi paksojn popullsin e Shqipris

  T dhnat e vlersuara nga Instituti i Statistikave tregojn se vitin e kaluar, popullsia e Shqipris u reduktua me 1.3%, nj fenomen i papar m hert n historin e vendit. Mbi 42 mij vet emigruan.

  Emri: shesh-skenderbej-bosh.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 33.5 KB

  Shqipria psoi rnien m t fort t popullsis n historin e vet t njohur gjat vitit 2021, ndrsa numri i vdekjeve u rrit n mnyr dramatike dhe numri i lindjeve ra. Por rnia u shkaktua n pjesn m t madhe nga vendimi i mbi 42 mij shqiptarve q t emigronin.

  T dhnat e Institutit t Statistikave t publikuara t premten bjn t ditur se n 1 janar t ktij viti, popullsia rezidente rezulton t jet m pak se 2.8 milion banor, me rnie 1.3% nga vlersimi i popullsis m 1 janar 2021.

  Gjat vitit 2021 shtesa natyrore e popullsis (lindje-vdekje) ishte -3.296 banor, duke shnuar pr her t par shtes natyrore negative, bri t ditur Instat.

  Numri i imigrantve n vitin 2021 ishte 9.195 persona dhe numri i emigrantve ishte 42.048 persona. Migracioni neto (diferenca midis imigrantve dhe emigrantve) psoi nj rritje n vler absolute, krahasuar me nj vit m par: nga -16.684 n -32.853 banor n 2021, thuhet m tej n njoftim.

  M pak dhe m t plakur

  Rnia e prgjithshme e popullsis me 1.3% sht vetm nj nga treguesit alarmues t gjendjes s prgjithshme t vendit. Rnia e popullsis n mosh t re si pasoj e emigrimit dhe rritja e popullsis s moshuar, si dhe rritja e moshs mesatare t popullsis jan treguesit e tjer. Sipas t dhnave t INSTAT, mosha mesatare e popullsis arriti n 38.2 vje m 2021 nga 37.6 vje n vitin 2020.

  raporti i varsis s t moshuarve (raporti i popullsis 65+ me popullsin 15-64 vje) u rrit: nga 22,3 % n 23,1 % gjat t njjts periudh, thot m tej INSTAT.

  Gjat vitit 2021, numri i shqiptarve q u ndan nga jeta ishte mbi 30 mij, rreth 10 mij m shum se sa n vitet e zakonshme, besohet pr shkak t pandemis s koronavirusit t ri. Sipas statistikave zyrtare t Ministris s Shndetsis, si pasoj e smundjes COVID-19 kan vdekur deri m sot n Shqipri 3495 persona. Kjo shifr shpjegon vetm pjesrisht shtesn e prgjithshme t mortalitetit n vitet 2020 dhe 2021 kur n Shqipri rezultoi se vdiqn rreth 17 mij persona m shum se sa mesatarja e viteve para pandemis.

  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Popullsia e Shqipris sht tkurrur me 1,3%, sipas INSTAT

  Emri: qarqet.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 15.6 KB

  Popullsia e Shqipris m 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banor, duke psuar nj rnie me 1,3%, krahasuar me nj vit m par.

  Rol n rnien e numrit t popullsis ka luajtur emigrimi i mbi 42 mij banorve si dhe raporti negativ lindje-vdekje, tregon raporti i fundit i INSTAT.

  Emri: emigrante4.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 38.6 KB

  Gjat vitit 2021 shtesa natyrore e popullsis (lindje-vdekje) ishte -3.296 banor, duke shnuar pr her t par shtes natyrore negative.

  Emri: lindje.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 30.2 KB

  Rnia e numrit t popullsis sht shoqruar dhe me rritjen e moshs mesatare, e cila rezulton 38,2 vje.

  Rreth 1/3 e popullsis totale n vend jeton n Tiran (32,9%). Dy qytetet e tjera me numrin m t lart t popullsis jan Durrsi (10,4%) dhe Fieri (10%).

  Euronews.al

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,329
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Popullsia e Shqipris sht tkurrur me 1,3%, sipas INSTAT

  Emri: qarqet.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 15.6 KB

  Popullsia e Shqipris m 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banor, duke psuar nj rnie me 1,3%, krahasuar me nj vit m par.

  Rol n rnien e numrit t popullsis ka luajtur emigrimi i mbi 42 mij banorve si dhe raporti negativ lindje-vdekje, tregon raporti i fundit i INSTAT.

  Emri: emigrante4.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 38.6 KB

  Gjat vitit 2021 shtesa natyrore e popullsis (lindje-vdekje) ishte -3.296 banor, duke shnuar pr her t par shtes natyrore negative.

  Emri: lindje.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 30.2 KB

  Rnia e numrit t popullsis sht shoqruar dhe me rritjen e moshs mesatare, e cila rezulton 38,2 vje.

  Rreth 1/3 e popullsis totale n vend jeton n Tiran (32,9%). Dy qytetet e tjera me numrin m t lart t popullsis jan Durrsi (10,4%) dhe Fieri (10%).

  Euronews.al
  Kjo ka te beje me synimin e shqiptareve per nje jetese me te mire. Greket thoshin "Atdheu im eshte atje ku rroj me mire". Sado te perpiqen qeverite duhen dhjetera vite t`i afrohemi nivelit jetesor te evropes. Dhe mos be propagande me "qamete" se sa ka bere kjo qeveri s`kane bera te tera te marra se bashku.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Kjo ka te beje me synimin e shqiptareve per nje jetese me te mire. Greket thoshin "Atdheu im eshte atje ku rroj me mire". Sado te perpiqen qeverite duhen dhjetera vite t`i afrohemi nivelit jetesor te evropes. Dhe mos be propagande me "qamete" se sa ka bere kjo qeveri s`kane bera te tera te marra se bashku.
  Illia Spiro nje pyetje ne lidhje me temen:
  Si ben delja???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,329
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Nuk begenis te merrem me ty. E kisha me albon debatin
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Nuk begenis te merrem me ty
  Ok dele..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,329
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Na jepni ju pra ndonje mendje si mund shtohet popullsia, se konstatimi eshte kollaj..
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,381

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Na jepni ju pra ndonje mendje si mund shtohet popullsia, se konstatimi eshte kollaj..
  e forte shume kjo

  me kujtoi enver hoxhen ne nje fjalim ne popull ne kohen e komunizmit ku i thoshte njerzve :

  BENI KALAMAQER SE JA U RRIT PARTIA

 9. #9
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,055
  Postimet n Bllog
  4

  Braktisja e vendit nga t rinjt! Grupmosha 20-24 vje shnoi rnien m t fort t popullsis n 20

  Struktura e popullsis n vend po shnon ndryshime thelbsore strukturore, t ndikuara nga faktor t shum si emigracioni i lart, plakja e popullsis dhe dy vitet e fundit pasojat q dha n shndet pandemia e Covid 19.

  INSTAT raportoi s fundmi se popullsia e Shqipris m 1 janar 2022 rezulton 2.793.592 banor, duke psuar nj rnie me 1,3 %, krahasuar me 1 janar 2021. Ky sht viti i pest radhazi me tkurrje t numrit t banorve.

  N total, n vend kishte 36 mij banor m pak n janar t vitit 2022, n krahasim me t njjtin muaj t nj viti m par.

  Por, zhvillimi m shqetsues sht fakti q n pjesn m t madhe t ksaj tkurrjeje ka ndikuar rnia e numrit t grup-moshs 20-24 vje, q sht dhe pjesa m vitale dhe n mosh produktive e popullsis. Kjo grup-mosh shnoi nj rnie me 15 mij persona, duke ndikuar n gati gjysmn e tkurrjes s popullsis totale t vendit. Rnia n vler sht gati tre her m e lart se grup-moshat e tjera, nj faktor indirekt q efektin m t lart nuk e kan dhn zhvillimet natyrore t popullsis, por emigracioni. (shih grafikun: Ndryshimi vjetor i popullsis, sipas grup-moshave).

  N krahasim me vitin 2001, grup-mosha 20-24 vje ka rn me gati 12%. Tkurrja m e lart e popullsis s t rinjve 20-24 vje ka nisur pas vitit 2015, n nj linj me rikthimin e ciklit t emigracionit, q u reflektuar n rritjen e krkesave pr azil.

  N vitin 2021, kjo grup-mosh prbnte 7.2% t totalit, nga 9% n vitin 2004. (shih grafikun: Ecuria e popullsis s grupmoshs 20-24 vje).

  Rnia e lindjeve dhe emigracioni i lart tek t rinjt po ndikojn n uljen e peshs s popullsis n mosh t re dhe n kontrast po rritet ajo n mosh m pjekur dhe e moshuar.

  T dhnat e INSTAT, t prpunuara nga Monitor tregojn se gjysma e popullsis n mosh t re (0-39 vje) po tkurret me shpejtsi. n t kundrt po rritet ajo mbi moshn 40 vje (shiko grafikun: Ecuria e popullsis, sipas dy grupmoshave, 0-49 dhe mbi 40 vje)

  N fund t vitit 2021, popullsia deri n 39 vje zinte 52% t totalit, nga 68% n vitin 2001, duke u tkurrur me gati 16 pik prqindje.

  Ky ndryshim strukturor po sjell pasoja t shumta, q jan m t ndjeshme n dy drejtime kryesore:

  -S pari n produktivitetin e puns dhe disponueshmrin e fuqis puntore. Shum siprmarrje ankohen sot se nuk po gjejn fuqi puntore, sidomos t rinj. Kta t fundit jan t prirur t ikin n emigracion.

  -S dyti, efekti n skemn e pensioneve, me m pak t rinj q do t kontribuojn me sigurime, q prdoren pr t paguar pensionet. Numri i pensionistve po rritet me shpejtsi pr shkak t plakjes s popullsis. N vitin 2021, sipas INSTAT, popullsia mbi 65 vje prbnte 15.7% t totalit, nga vetm 7.4% n 2001, me pothuajse dyfishim t peshs.

  Si shihet dhe n grafikun Ndryshimi vjetor i popullsis, sipas grupmoshave, rritjen m t lart t popullsis e kishin grupmoshat nga 60 deri n 74 vje, duke ushtruar presion mbi skemn e pensioneve./topchannel.tv

  Emri: NDRYSH.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 24.4 KB
  Burimi: INSTAT, prpunime t Monitor

  Emri: ECD.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 34.8 KB
  Burimi: INSTAT

  Emri: EW.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 24.7 KB

 10. #10
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,055
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Na jepni ju pra ndonje mendje si mund shtohet popullsia, se konstatimi eshte kollaj..
  Po t kishin ku t parkoheshin, edhe pensionistt e shkret do kishin ikur t gzonin vitet e fundit t jets diku larg...

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Na jepni ju pra ndonje mendje si mund shtohet popullsia, se konstatimi eshte kollaj..
  Ajnshtajni ka thene: "Perkufizimi i cmendurise eshte te besh te njejtin eksperiment e te presesh rezultat ndryshe!" Qe ne rastin tone do te thote: Te vazhdosh te votosh per Edi Ramen kryeminister dhe te lesh keta qe e kane zbrazur Shqiperine ne kohe rekord dhe u kane vjedhur dy brezave te rinj te shqiptareve te ardhmen, dhe u kane lene qindra miliona borxhe peshqesh. Pra Edi Rama e kompani jo vetem duhet te rrezohen nga pushteti, por duhet ta gjejne veten nen akuze ne gjykate per vjedhjet e demin e shkaktuar. Ky eshte hapi i pare i rendesishem qe u jep mesazhin gjithe shqiptareve ne bote, qe shqiptaret e mbetur ne Shqiperi nuk jane te pashprese, por duan te ndryshojne per mire. Dhe kjo u jep edhe ate mesazhin tjeter, qe Shqiperia nuk eshte nje Albanistan por nje vend ku ligjin e bejne gjykatat dhe jo kryekriminelet.

  Hapi i dyte eshte rivendosja e themeleve te demokracise ne ate vend e ne ate popull. Edi Rama nuk shkaterroi vetem ekonomine shqiptare, jo vetem gjykatat e vendit, ai shkaterroi edhe themelet e demokracise ne vend. Demokracia fillon me respektimin e votes se cdo shqiptari. Dhe kete garanci e ofron ligji. Qe do te thote, nuk ka me blerje votash. Nuk ka me shantazhe per humbje vendi pune. Nuk ka me me jep voten te te jap nje dokument qe te legalizon pronen. Nuk ka me polici qe blen vota per llogari te njerezve ne pushtet dhe trafikanteve te zones. Nuk ka me kryekriminele qe behen deputete qe te fitojne imunitet ndaj ligjit. Dhe le te mbahen zgjedhje te lira e demokratike, ku e drejta e votes nuk u jepet vetem atij grushti shqiptaresh qe kane ngelur ne ate vend por gjithe shqiptareve kudo qe jetojne ne bote, dhe le te fitoje ajo force politike dhe ata politikane qe u ofrojne shqiptareve zgjidhje per kete krize kombetare.

  Qe hapi i dyte te jete i suksesshem, duhet qe te ndodhi edhe demokratizimi i partive politike te vendit. Sidomos Partise Socialiste, qe eshte marre peng nga njerez si Rama e kompani. Nese socialistet shqiptare nuk zgjohen nga gjumi dhe nuk marrin ne dore fatet e partise se tyre, sic kane bere demokratet keto muajt e fundit, Rama e kompani do te vazhdojne revanshin e tyre qe ta kthejne ate popull e ate vend ne Albanistan, qe nuk do ta njohim dot me si vendlindjen tone.

  Zoti ju shkundi njehere me termetin qe ju dha para dy vitesh qe te zgjoheni e luftoni te keqen qe ju ka zene kryet e vendit. Fatkeqesi akoma me te medha do te bien mbi ate popull nese nuk largoni lugeterit nga ai vend nje ore e me pare.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-04-2022 m 09:51

 12. #12
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,329
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Qeveria e Qametit: Alarmi i INSTAT, vetm brenda vitit 2021 popullsia e Shqipris u paksua me

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ajnshtajni ka thene: "Perkufizimi i cmendurise eshte te besh te njejtin eksperiment e te presesh rezultat ndryshe!" Qe ne rastin tone do te thote: Te vazhdosh te votosh per Edi Ramen kryeminister dhe te lesh keta qe e kane zbrazur Shqiperine ne kohe rekord dhe u kane vjedhur dy brezave te rinj te shqiptareve te ardhmen, dhe u kane lene qindra miliona borxhe peshqesh. Pra Edi Rama e kompani jo vetem duhet te rrezohen nga pushteti, por duhet ta gjejne veten nen akuze ne gjykate per vjedhjet e demin e shkaktuar. Ky eshte hapi i pare i rendesishem qe u jep mesazhin gjithe shqiptareve ne bote, qe shqiptaret e mbetur ne Shqiperi nuk jane te pashprese, por duan te ndryshojne per mire. Dhe kjo u jep edhe ate mesazhin tjeter, qe Shqiperia nuk eshte nje Albanistan por nje vend ku ligjin e bejne gjykatat dhe jo kryekriminelet.

  Hapi i dyte eshte rivendosja e themeleve te demokracise ne ate vend e ne ate popull. Edi Rama nuk shkaterroi vetem ekonomine shqiptare, jo vetem gjykatat e vendit, ai shkaterroi edhe themelet e demokracise ne vend. Demokracia fillon me respektimin e votes se cdo shqiptari. Dhe kete garanci e ofron ligji. Qe do te thote, nuk ka me blerje votash. Nuk ka me shantazhe per humbje vendi pune. Nuk ka me me jep voten te te jap nje dokument qe te legalizon pronen. Nuk ka me polici qe blen vota per llogari te njerezve ne pushtet dhe trafikanteve te zones. Nuk ka me kryekriminele qe behen deputete qe te fitojne imunitet ndaj ligjit. Dhe le te mbahen zgjedhje te lira e demokratike, ku e drejta e votes nuk u jepet vetem atij grushti shqiptaresh qe kane ngelur ne ate vend por gjithe shqiptareve kudo qe jetojne ne bote, dhe le te fitoje ajo force politike dhe ata politikane qe u ofrojne shqiptareve zgjidhje per kete krize kombetare.

  Qe hapi i dyte te jete i suksesshem, duhet qe te ndodhi edhe demokratizimi i partive politike te vendit. Sidomos Partise Socialiste, qe eshte marre peng nga njerez si Rama e kompani. Nese socialistet shqiptare nuk zgjohen nga gjumi dhe nuk marrin ne dore fatet e partise se tyre, sic kane bere demokratet keto muajt e fundit, Rama e kompani do te vazhdojne revanshin e tyre qe ta kthejne ate popull e ate vend ne Albanistan, qe nuk do ta njohim dot me si vendlindjen tone.

  Zoti ju shkundi njehere me termetin qe ju dha para dy vitesh qe te zgjoheni e luftoni te keqen qe ju ka zene kryet e vendit. Fatkeqesi akoma me te medha do te bien mbi ate popull nese nuk largoni lugeterit nga ai vend nje ore e me pare.

  Albo
  Duke ju pergjigjur temes, nese behen keto qe thua, do pakesohet emigracioni?? kurrsesi. zgjidhjen e kerkon tek ndryshimi politik ardhja e se djathtes,..., dhe do bejne ata me shume se Rama, keto qe permende ti i kane bere me kohe edhe te djathtet. Se paku Rama ka bere shume sidomos per termetin, te goditurit qe po i fut ne shtepi falas.
  Persa the per Zotin, kjo mund te ishte edhe nje prove, jo denim, sic e paraqet ti.Ti e ke barazuar Ramen, me "te ligun" (nuk po ja them emrin), por ky eshte ekstremizim. Ne pergjithesi orthodhokset nuk i karakterizon ekstremizmi, por toleranca.
  Patjeter qe Rama mund te kritikohet, por nuk ka me te mire.
  Nese, jemi ne Javen e Madhe nuk po zgjas biseden.
  Ju faleminderit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 18-04-2022 m 14:01
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2022, 09:30
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-02-2018, 14:55
 3. INSTAT: Vetm 17.7% e shqiptarve kan nj makin
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2016, 16:47
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-04-2015, 10:32
 5. Alarmi, pasaporta vetm pr nj muaj
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2005, 19:12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •