Zelenskyy nuk është një hero hebre

Emri:  currentthing-640x400.jpg

Shikime: 115

Madhësia:  87.8 KB

Duket sikur organizatat hebraike nuk mund të përkulen prapa aq shpejt sa të lavdërojnë presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, i cili ndodh të jetë hebre, si heroin hebre të kohës sonë. Ndërkohë që ka me siguri diçka të admirueshme në udhëheqjen e një vendi përmes një pushtimi të ndenjur nga një vend ekonomik i botës së tretë, unë nuk e shoh Zelenskyy si heroin hebre të kësaj gjenerate, apo ndonjë hero hebre fare.

Unë nuk e shoh heroizmin hebre në shërbimin e një fuqie të huaj dhe interesave të huaja. Unë nuk e shoh heroizmin hebre në martesat e përziera. Nuk e shoh heroizmin hebre në pagëzimin e fëmijëve. Unë nuk e shoh heroizmin hebre në votën e vazhdueshme kundër Izraelit në rezolutat e OKB-së hapur antisemitike dhe të synuara. Unë nuk e shoh heroizmin hebre në aleancë me neo-nazistët. Unë nuk e shoh heroizmin hebre në banalizimin, shtrembërimin dhe mohimin e Holokaustit.

Po, Volodymyr Zelenskyy nuk sillet në mënyrën se si pritet të sillet një hero hebre. Ai u martua me një grua jo-hebreje të quajtur Olena në vitin 2003 dhe i pagëzoi fëmijët e tyre në një kishë ortodokse ruse. Ai feston hapur festa të tilla si "Dita e krishterizimit të Kievan Rus-Ukrainë", një festë që shënon vendosjen e krishterimit si rajon zyrtar i Kievan Rus në 987, dhe, sipas të gjitha llogarive, identifikohet fetarisht si një i krishterë, jo një çifut. .

Që nga marrja e detyrës në vitin 2019, Zelenskyy ka mbajtur një qëndrim të fortë anti-izraelit, veçanërisht në dyshemenë e OKB-së. Vetëm në vitin 2020, Ukraina votoi për disa rezoluta të OKB-së që pohojnë UNRWA, votoi në favor të dënimit të "pushtimit" izraelit të Judesë dhe Samarisë, "pushtimit" izraelit të Jerusalemit dhe "pushtimit" izraelit të "Golanit të pushtuar sirian". Për rezolutën për të nisur një hetim zyrtar të OKB-së për "shpërdorimet e të drejtave të njeriut" të sugjeruara izraelite, duke sugjeruar Izraelin si një aparteid, ndoshta edhe një fuqi gjenocidale, Ukraina e Zelenskyy ishte mjaft e sjellshme të abstenonte.

The way Zelenskyy entered the office is equally disqualifying towards his proposed status as a Jewish hero. In Ukraine, a country rife with antisemitism historically and today, Zelenskyy needed all the help he could get to get elected. He got this help largely from Ukrainian neo-Nazis and their allies, like political kingmaker Arsten Avakov, willing to compromise to present a united front against Russia. Even today, Zelenskyy continues to pay homage to his coalition, donning the Nazi Iron Cross in interviews and speeches and praise of Ukrainian Nazi and Holocaust collaborator Stepan Bandera.

Në një rast të tillë ku heroi ynë i dyshuar hebre veshi simbolin nazist ishte në fjalimin e tij në Knesset në fillim të kësaj jave. Fjalimi ishte një fatkeqësi për Zelenskyy, ndoshta pikë kthese për perceptimin e tij global. Para ligjvënësve dhe ministrave të Knesset-it, Zelenskyy e barazoi pushtimin rus me Holokaustin, mohoi përfshirjen e Ukrainës në Holokaust dhe, në mënyrë konfuze, i kërkoi Izraelit të trajtonte ukrainasit në të njëjtën mënyrë që ukrainasit i trajtuan hebrenjtë në Holokaust (ukrainasit përbënin pjesën më të madhe të SS vullnetarë dhe huazuan tokën e tyre për ndërtimin e shumë kampeve të përqendrimit të Hitlerit). Fjalimi u kritikua pothuajse njëzëri nga Knesset, arabët dhe hebrenjtë, koalicioni dhe opozita.

Pavarësisht të gjitha këtyre gjërave, megjithatë, Zelenskyy është lavdëruar nga burimet kryesore hebraike si një hero hebre, disa shkojnë aq larg sa e krahasojnë atë me heronjtë e tjerë hebrenj që shërbyen me dëshirë në qeveritë e huaja, si Yosef dhe Mordechai. Këto krahasime me të vërtetë arrijnë në rrënjën e problemit, sepse pavarësisht refuzimit të judaizmit dhe hebrenjve, sulmeve ndaj Izraelit në skenën botërore, përqafimit të nazistëve dhe nazizmit dhe mohimit të Holokaustit, këto krahasime janë ende jashtëzakonisht të pasakta, dhe megjithatë ato janë ende duke u bërë.

Merrni Mordekain , i cili në fund të Megilat Esterit është vezir i mbretit Ahashverosh. Kur prezantohet për herë të parë, ai nuk prezantohet si një njeri i perandorisë, një " farsi ", as si një çifut në një kuptim më etnik, një "Ivri " ose "izraelit" , por si " Ish-Yehudi ". ,” . Mordechai është figura e parë në Tanakh që përmendet si çifut, një titull i qartë kombëtar, një referencë për fisin mbretëror të Judës, ngjashëm me atë se si shtetasit kinezë i referohen vetes si të tillë për të nderuar shtëpinë historike mbretërore të Quin. Mordekainjë burrë hebre (Estera 2:5 ) nuk është persian, as nuk është një persio-hebre ose hebre-perian me vizë, por thjesht dhe ekskluzivisht hebre.

Kur Mordechai bëhet vezir, ai e mban këtë fokus dhe synim. Qëllimet dhe iniciativat e tij si vezir nuk janë për të mirën e Persisë, por për kombin e tij, veçanërisht kthimin e tyre në Jehud, . Udhëheqja e tij mund të jetë formalisht nën një qeveri të huaj, por është për të mirën e popullit hebre. Kjo është e njëjta arsye që Josef dha për marrjen e postit të tij politik në Egjipt:në atdheun e tyre, më pas një provincë e Perandorisë Persiane dhe rindërtimin e Tempullit (Megillah 16b , Menachot 65a )

“Tani, mos u shqetësoni dhe mos e qortoni veten sepse më shitët këtu; Hashemi më dërgoi para teje për të shpëtuar jetën ”.

(Bereshit 45:5 , përkthim JPS)

Në sigurinë e tij për vëllezërit e tij, Josef e bën të qartë se posti i tij politik është veçanërisht dhe ekskluzivisht për të mirën e vëllezërve të tij, për të shpëtuar jetën e tyre. Ashtu si Mordekai, pozicioni i Jozefit në qeverinë e huaj ishte në dobi të asaj që përfundimisht do të bëhej populli hebre.

Volodymyr Zelenskyy nuk është një hebre që merr poste të huaja për të përfituar popullin e tij, ai është një hebre që i është shitur plotësisht dhe plotësisht fuqive të huaja dhe interesave të huaja. Ai është shërbëtor i një vendi të huaj, i një populli të huaj dhe i kulturës së huaj. Kjo është çështja më e madhe dhe më themelore me presidentin ukrainas. Nga ajo pikë, një pikë nënshtrimi të plotë ndaj një fuqie të huaj, është plotësisht e kuptueshme pse një çifut do të martohej me një jo-hebre, do të pagëzonte fëmijët e tij, do të përqafonte neo-nazistët, do të refuzonte dhe sulmonte Izraelin dhe do të shtrembëronte dhe mohonte Holokaustin.

Sado që Volodymyr Zelenskyy do të donte që ju të harroni, ose ndoshta nuk e beson veten, shumë hebrenj janë vrarë dhunshëm dhe padrejtësisht në Ukrainë. Shpresoj që Zelenskyy të mos jetë së shpejti i fundit në atë listë të gjatë. Be'ezrat Hashem, Izraeli do të shpëtojë dhe do të sjellë në shtëpi hebrenjtë e mbetur të Ukrainës, do të ndërmjetësojë paqen midis këtyre shteteve ndërluftuese dhe do të fillojë të marrë vendin e tij si lojtari kryesor në skenën botërore.

RRETH AUTORIT

Jesse Edberg është një anëtar i krahut rinor të Partisë Zioniste Fetare. Ai ka shërbyer më parë si zëdhënës dhe dizajner grafik për Yamina Youth dhe ka shkruar për botime të tilla si The Post Millenial dhe The Israel Press. Jesse është një student në Universitetin Tulane të Luizianës, ku ai po ndjek një diplomë në shkencat politike.

Burimi: TimesOfIsrael.com