Emri:  71ccdc20-1632079501-dominios-tk.jpg

Shikime: 3788

Madhësia:  39.4 KB

Domain-ët .tk mund të nënkuptojnë një përfitim të madh për kompanitë e vogla dhe të mesme, por ato gjithashtu simbolizojnë një rrezik për përdoruesit.

Bota e domain-ve të web mund të jetë një temë e ndërlikuar dhe shpesh mund të jetë një shpenzim i konsiderueshëm për sipërmarrësit që sapo fillojnë. Për këtë shqetësim, një kompani e vendosur në një arkipelag të Oqeanisë ofron domain-e me modalitet falas dhe të paguar.

Çfarë janë domain-et tk?

.tk është domain i nivelit të lartë të arkipelagut në Zelandën e Re, Tokelau (TLD). Këto janë të regjistruara dhe të rregulluara nga kompania freenom. Për të përdorur këto domain-e, ato menaxhohen nën dy modalitete. Në modalitetin e parë, kompania ju jep domain falas për sa kohë që pronari pranon të përfshijë reklamat në faqen e tij të internetit. Domain nuk është i transferueshëm dhe nuk lejon regjistrim për më shumë se një vit, as më pak se tre muaj. Metodaliteti i dytë është pagesa, e cila lejon transferimin e domain-et dhe lejohen regjistrimet për më shumë se një vit.Për shkak të prakticitetit që këto domain-e dukej se ishin një përfitim për kompanitë e vogla dhe të mesme, ato nuk janë më ekskluzive për Tokelau dhe përdoren nga njerëz në të gjithë globin.

Çfarë është Tokelau?
Me shumë mundësi nuk keni dëgjuar kurrë për Tokelau, kjo ndodh sepse nuk është një destinacion turistik. Është një arkipelag i vendosur në Oqeani, përbëhet nga tre rripa toke të quajtura Atafu, Nukunonu dhe Fakaofo dhe rreth 125 ishuj që mbulojnë një sipërfaqe prej 12 km². Ky vend nuk ka vende me interes historik. Përveç kësaj, ai nuk ka as aeroportin e tij. Natyra e tij përbëhet kryesisht nga plazhe të vetmuar, natyrë e virgjër dhe gjurmë të vogla njerëzore. Për të arritur në këtë arkipelag të izoluar, duhet të marrësh një varkë që niset dy herë në muaj nga Samoa.Kolonët e parë të këtij arkipelagu ishin marinarë me origjinë polineziane të ardhur nga ishujt e afërt. Ishujt u bënë një protektorat britanik në 1889. Më në fund, në 1916 ata u integruan në Koloninë Britanike të Ishujve Gilbert dhe Ellice, më vonë do të administroheshin nga Zelanda e Re nga viti 1925. Sot, administrata e tyre vazhdon të varet nga Zelanda e Re.

Domain-et .tk, origjina e krimeve të shumta kibernetike.
Ndërsa idea për të marrë një domain falas tingëllon joshëse, jo gjithçka që shkëlqen është ar. Epo, me modelin e biznesit të pranimit të përfshirjes së reklamave në domain tuaj, shumë hakera e kanë përdorur atë për të shpërndarë malware, domethënë software me qëllim të keq që synon të dëmtojë kompjuterin tuaj dhe madje të vjedhë të dhënat personale.Grupi i Punës Antiphishing (APWC) deklaroi se domenet .tk përbëjnë numrin e dytë më të lartë të regjistrimeve malware, pas .com.Një hetim tjetër nga APWC thotë se 80% e domain-ve të dedikuara për vjedhjen e të dhënave personale në Tokelau i drejtohen institucioneve financiare në Kinë. /newsdaily