Emri:  71ccdc20-1632079501-dominios-tk.jpg

Shikime: 3735

Madhsia:  39.4 KB

Domain-t .tk mund t nnkuptojn nj prfitim t madh pr kompanit e vogla dhe t mesme, por ato gjithashtu simbolizojn nj rrezik pr prdoruesit.

Bota e domain-ve t web mund t jet nj tem e ndrlikuar dhe shpesh mund t jet nj shpenzim i konsiderueshm pr siprmarrsit q sapo fillojn. Pr kt shqetsim, nj kompani e vendosur n nj arkipelag t Oqeanis ofron domain-e me modalitet falas dhe t paguar.

far jan domain-et tk?

.tk sht domain i nivelit t lart t arkipelagut n Zelandn e Re, Tokelau (TLD). Kto jan t regjistruara dhe t rregulluara nga kompania freenom. Pr t prdorur kto domain-e, ato menaxhohen nn dy modalitete. N modalitetin e par, kompania ju jep domain falas pr sa koh q pronari pranon t prfshij reklamat n faqen e tij t internetit. Domain nuk sht i transferueshm dhe nuk lejon regjistrim pr m shum se nj vit, as m pak se tre muaj. Metodaliteti i dyt sht pagesa, e cila lejon transferimin e domain-et dhe lejohen regjistrimet pr m shum se nj vit.Pr shkak t prakticitetit q kto domain-e dukej se ishin nj prfitim pr kompanit e vogla dhe t mesme, ato nuk jan m ekskluzive pr Tokelau dhe prdoren nga njerz n t gjith globin.

far sht Tokelau?
Me shum mundsi nuk keni dgjuar kurr pr Tokelau, kjo ndodh sepse nuk sht nj destinacion turistik. sht nj arkipelag i vendosur n Oqeani, prbhet nga tre rripa toke t quajtura Atafu, Nukunonu dhe Fakaofo dhe rreth 125 ishuj q mbulojn nj siprfaqe prej 12 km. Ky vend nuk ka vende me interes historik. Prve ksaj, ai nuk ka as aeroportin e tij. Natyra e tij prbhet kryesisht nga plazhe t vetmuar, natyr e virgjr dhe gjurm t vogla njerzore. Pr t arritur n kt arkipelag t izoluar, duhet t marrsh nj vark q niset dy her n muaj nga Samoa.Kolont e par t ktij arkipelagu ishin marinar me origjin polineziane t ardhur nga ishujt e afrt. Ishujt u bn nj protektorat britanik n 1889. M n fund, n 1916 ata u integruan n Kolonin Britanike t Ishujve Gilbert dhe Ellice, m von do t administroheshin nga Zelanda e Re nga viti 1925. Sot, administrata e tyre vazhdon t varet nga Zelanda e Re.

Domain-et .tk, origjina e krimeve t shumta kibernetike.
Ndrsa idea pr t marr nj domain falas tingllon joshse, jo gjithka q shklqen sht ar. Epo, me modelin e biznesit t pranimit t prfshirjes s reklamave n domain tuaj, shum hakera e kan prdorur at pr t shprndar malware, domethn software me qllim t keq q synon t dmtoj kompjuterin tuaj dhe madje t vjedh t dhnat personale.Grupi i Puns Antiphishing (APWC) deklaroi se domenet .tk prbjn numrin e dyt m t lart t regjistrimeve malware, pas .com.Nj hetim tjetr nga APWC thot se 80% e domain-ve t dedikuara pr vjedhjen e t dhnave personale n Tokelau i drejtohen institucioneve financiare n Kin. /newsdaily