Sipas të dhënave më të fundit të Nowcast nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), nënvarianti Omicron BA.2 i COVID-19 tani është bërë lloji dominues në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Më 2 prill 2022, varianti BA.2 përbënte 72.2% të të gjitha rasteve në vend. Ndërsa ky total pritet të rritet vetëm në javët në vijim, tani BA.2 është më dominues në disa zona të vendit se të tjerat.

Këtu janë zonat e Amerikës më të prekura me BA.2 si dhe simptomat më të fundit për t’u kujdesur ndërsa varianti vazhdon të përhapet.

Zonat ku prevalenca BA.2 është më e lartë

Sipas të dhënave të CDC Nowcast, këto janë zonat e SHBA ku BA.2 është më i përhapur:

Verilindore: kjo përfshin shtete të tilla si New York dhe Maine. BA.2 përbën mbi 84% të rasteve.

Bregdeti perëndimor: kjo përfshin Kaliforninë, Uashingtonin dhe Oregon. BA.2 përbën mbi 75% të rasteve.

Juglindje: kjo përfshin shtete të tilla si Karolina e Veriut dhe e Jugut. BA.2 përbën mbi 67% të rasteve.
Midwest: kjo përfshin shtete të tilla si Misuri dhe Illinois. BA.2 përbën mbi 67% të rasteve.

Qendrore Jugore: kjo përfshin shtete të tilla si Teksasi dhe New Mexico. BA.2 përbën mbi 66% të rasteve.

Jug: kjo përfshin shtete të tilla si Florida dhe Alabama. BA.2 përbën mbi 59% të rasteve.

SIMPTOMAT E OMICRON BA.2

Sipas CDC, simptomat e Covid-19, duke përfshirë BA.2, janë:
Ethe ose të dridhura
Kollë
Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
Lodhje
Dhimbje muskujsh ose trupi
Dhimbje koke
Humbje e re e shijes ose nuhatjes
Dhimbje të fytit
Bllokim dhe rrjedhje të hundës
Përzjerje ose të vjella
Diarre

Ka pasur gjithashtu raportime që njerëzit e infektuar me BA.2 kanë shumë probleme të zorrëve. Sidoqoftë, një postim në blog nga ZOE, i cili drejton studimet për Covid-19, thotë se rritja e raportimeve për problemet e zorrëve nuk lidhet domosdoshmërisht me infeksionet BA.2.

Burimi : https://businessmag.al/simptomat-e-o...anti-perhapet/