Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Presidentit Biden i shket gjuha: "Do të kemi një rend të ri botëror"

    Emri:  IMG_1368.jpg

Shikime: 239

Madhësia:  22.6 KB



    Biden: "Do të vendoset një rend i ri botëror dhe ne (amerikanët) duhet të jemi në krye"

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    "Rendi i ri financiar botëror" po vjen - Moska

    Emri:  624449fe20302753c37a8b5d.jpg

Shikime: 271

Madhësia:  38.5 KB

    SHBA dhe BE-ja kanë “njollosur reputacionin e tyre” duke ngrirë rezervat e bankës qendrore të Rusisë, ka thënë ish-presidenti Dmitry Medvedev.

    Një rend i ri financiar do të negociohet në botë dhe Perëndimi nuk do të ketë më fjalën kryesore në të, ka pohuar ish-presidenti rus Dmitry Medvedev.

    Sanksionet "djallëzore" të vendosura ndaj Rusisë nga SHBA, BE dhe aleatët e tyre për konfliktin në Ukrainë nuk kanë arritur të gjymtojnë vendin, por në vend të kësaj po "kthehen në Perëndim si një bumerang", tha Medvedev, ish-presidenti rus që tani është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, shkroi në Telegram. "Kjo është e dëmshme për 'miqtë' tanë në Evropë dhe jashtë saj."

    Por ndërkohë që Perëndimi vazhdon “përpjekjet e tij të pafrytshme ” për të kufizuar Rusinë, “bota po shkon gradualisht drejt një logjike të re të marrëdhënieve ekonomike globale; drejt përmirësimit të sistemit financiar” , tha ai.

    Sipas Medvedev, SHBA-ja dhe BE-ja kanë “njollosur reputacionin e tyre” duke bllokuar rezervat e bankës qendrore ruse. “Është e pamundur t'u besohet atyre që ngrijnë llogaritë e shteteve të tjera; vjedhin asetet e biznesit të njerëzve të tjerë dhe pasuritë personale, duke kompromentuar parimet e shenjtërisë së pronës private.”

    Pas shpërthimit të konfliktit në Ukrainë në fund të shkurtit, SHBA dhe BE ngrinë gati gjysmën e rezervave valutore të Rusisë, me vlerë 300 miliardë dollarë. Uashingtoni krijoi një Task Forcë të posaçme, KleptoCapture, për të mbikëqyrur zbatimin e sanksioneve kundër Moskës dhe për të kapur asetet e individëve dhe subjekteve që i shkelin ato.

    Besimi në monedhat rezervë po "venihet si mjegulla e mëngjesit" dhe perspektiva për të braktisur dollarin dhe euron në këtë rol nuk duket më si një perspektivë joreale, tha ai. "Epoka e monedhave rajonale po vjen."

    Rusia tha se nga 31 marsi, ajo do të pranojë pagesa për gazin në rubla vetëm nga "vendet jomiqësore", të cilat përfshijnë SHBA-në dhe BE-në, ndërsa Kina dhe Arabia Saudite kanë diskutuar kalimin në juan në tregtinë e tyre të naftës.

    "Pavarësisht nëse ata duan apo jo, ata do të duhet të negociojnë një rend të ri financiar," tha Medvedev. “Dhe zëri vendimtar do të jetë më pas me ato vende që kanë një ekonomi të fortë dhe të përparuar, financa publike të shëndetshme dhe një sistem monetar të besueshëm. Dhe jo me ata që fryjnë pafund borxhin e tyre publik, duke nxjerrë gjithnjë e më shumë copa letre në qarkullim, të cilat nuk mbështeten nga pasuria kombëtare.”

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Intervista me ish-presidentin rus Medvedev (anglisht)

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 30-03-2022 më 11:49

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Rendi i ri boteror vjen kur fillon e eksporton kulture-politik,kultura dhe politika sjellin me pas ekonomine. E sigurte eshte qe rendi i ri boteror nuk vjen dot me kishen ortodokse ruse qe i shpall lufte perendimit sepse jane gay. Ketu kemi te bejme me analfebitizem kultoror dhe injorance ekstremiste fetare e jo me nje rend te ri ...

    Rusia kishte nje avantazh sepse imagjinohej si nje fuqi ushtarake e madhe,siç po duket nga lufta ne teren e ka humbur edhe kete avantazh imagjinar te ushterise qe kishte. Rusia tani nuk duhet te shikoj me, per nje Rendin e Ri por duhet te shikoje per llastik brekesh,se siç po duken bathet po i keputet edhe llastiku,se truri kulturor e ka lene me kohe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga SERAFIM DILO : 31-03-2022 më 07:00

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Rubla e mbështetur nga ari mund të ndryshojë lojën (INTERVISTË)

    Emri:  6246c9eb85f54008ac03b8fe.jpg

Shikime: 192

Madhësia:  20.9 KB

    Lidhja e monedhës me arin dhe energjinë është një ndryshim paradigme për ekonominë globale, thotë një analist i metaleve të çmuara për RT.

    Banka e Rusisë ka rifilluar blerjet e arit këtë javë, por më e rëndësishmja, rregullatori po e bën këtë me një çmim fiks prej 5,000 rubla (59 dollarë) për 1 gram midis 28 marsit dhe 30 qershorit, duke rritur mundësinë e kthimit të Rusisë në standardin e arit. për herë të parë në më shumë se një shekull.

    Nëse vendi ndërmerr hapin tjetër, siç është propozuar këtë javë, për të shitur mallrat e tij me çmim në rubla, këto lëvizje të kombinuara mund të kenë implikime të mëdha për rublën, dollarin amerikan dhe ekonominë globale.

    Për të marrë disa përgjigje, RT foli me analistin e metaleve të çmuara Ronan Manly në BullionStar Singapore.

    — Pse është i rëndësishëm vendosja e një çmimi fiks për arin në rubla?

    Duke ofruar blerjen e arit nga bankat ruse me një çmim fiks prej 5,000 rubla për gram, Banka e Rusisë e ka lidhur rublën me arin dhe, meqenëse ari tregtohet në dollarë amerikanë, ka vendosur një çmim bazë për rublën në terma të SHBA-së. dollar.

    Ne mund ta shohim këtë lidhje në veprim që nga e premtja, 25 mars, kur Banka e Rusisë bëri njoftimin e çmimit fiks. Rubla tregtohej me rreth 100 për një dollar amerikan në atë kohë, por që atëherë është forcuar dhe është afër 80 për dollarin amerikan. Pse? Për shkak se ari është tregtuar në tregjet ndërkombëtare me rreth 62 dollarë amerikanë për gram që është e barabartë me (5000 / 62) = rreth 80.5, dhe tregjet dhe tregtarët e arbitrazhit tani e kanë marrë parasysh, duke e rritur kursin e këmbimit RUB/USD.

    Pra, rubla tani ka një dysheme ndaj dollarëve amerikanë, për sa i përket arit. Por ari gjithashtu ka një dysheme, si të thuash, sepse 5,000 rubla për gram janë 155,500 rubla për ons troje ari, dhe me një dysheme RUB/USD prej rreth 80, ky është një çmim ari prej rreth 1,940 dollarë. Dhe nëse tregjet perëndimore të arit të letrës të LBMA/COMEX përpiqen të ulin çmimin e arit të dollarit amerikan, ata do të duhet të përpiqen të dobësojnë gjithashtu rublën ose përndryshe manipulimet e letrës do të jenë të hapura.

    Për më tepër, me lidhjen e re ari me rubla, nëse rubla vazhdon të forcohet (për shembull për shkak të kërkesës së krijuar nga pagesat e detyrueshme të energjisë në rubla), kjo do të reflektohet gjithashtu në një çmim më të fortë të arit.

    - Çfarë do të thotë për naftën?

    Rusia është eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe eksportuesi i tretë më i madh në botë i naftës. Tani po shohim që Putini kërkon që blerësit e huaj (importuesit e gazit rus) të paguajnë për këtë gaz natyror duke përdorur rubla. Kjo lidh menjëherë çmimin e gazit natyror me rubla dhe (për shkak të lidhjes fikse me arin) me çmimin e arit. Pra, gazi natyror rus tani është i lidhur nëpërmjet rublës me arin.

    E njëjta gjë mund të bëhet tani me naftën ruse. Nëse Rusia fillon të kërkojë pagesën për eksportet e naftës me rubla, do të ketë një lidhje të menjëhershme indirekte me arin (përmes çmimit fiks rubla - lidhja ari). Atëherë Rusia mund të fillojë të pranojë arin drejtpërdrejt në pagesë për eksportet e saj të naftës. Në fakt, kjo mund të zbatohet për çdo mall, jo vetëm për naftën dhe gazin natyror.

    - Çfarë do të thotë kjo për çmimin e arit?

    Duke luajtur të dyja anët e ekuacionit, dmth. duke lidhur rublën me arin dhe më pas duke lidhur pagesat e energjisë me rublën, Banka e Rusisë dhe Kremlini po ndryshojnë rrënjësisht të gjitha supozimet e punës të sistemit të tregtisë globale duke përshpejtuar ndryshimin në sistemin monetar global. . Ky mur blerësish në kërkim të arit fizik për të paguar mallrat e vërteta sigurisht që mund të silurojë dhe të hedhë në erë tregjet e arit të letrës të LBMA dhe COMEX.

    Lidhja fikse midis rublës dhe arit vendos një dysheme në kursin RUB/USD, por gjithashtu një thuajse dysheme në çmimin e arit në dollarë amerikanë. Por përtej kësaj, lidhja e arit me pagesat e energjisë është ngjarja kryesore. Ndërsa rritja e kërkesës për rubla duhet të vazhdojë të forcojë normën RUB/USD dhe të shfaqet si një çmim më i lartë i arit, për shkak të lidhjes fikse rubla-ari, nëse Rusia fillon të pranojë arin drejtpërdrejt si pagesë për naftën, atëherë kjo do të ishte një ndryshimi i paradigmës së re për çmimin e arit pasi do të lidhte çmimin e naftës drejtpërdrejt me çmimin e arit.

    Për shembull, Rusia mund të fillojë duke specifikuar se tani do të pranojë 1 gram ar për fuçi naftë. Nuk duhet të jetë 1 gram, por do të duhet të jetë një ofertë me zbritje për çmimin aktual bazë të naftës së papërpunuar, në mënyrë që të promovohet marrja, p.sh. 1.2 gram për fuçi. Blerësit më pas do të përpiqeshin të blinin arin fizik për të paguar eksportet e naftës ruse, gjë që nga ana tjetër do të krijonte tendosje të mëdha në tregjet e arit të letrës në Londër dhe Nju Jork, ku i gjithë zbulimi i 'çmimit të arit' bazohet në para sintetike dhe të mbështetura në mënyrë të pjesshme. shlyen 'arin' dhe 'derivativët e çmimit të arit' të paalokuara.

    - Çfarë do të thotë për rublën?

    Lidhja e rublës me arin nëpërmjet çmimit fiks të Bankës së Rusisë ka vendosur tani një nivel nën normën RUB/USD dhe në këtë mënyrë ka stabilizuar dhe forcuar rublën. Kërkesa që eksportet e gazit natyror të paguhen në rubla (dhe ndoshta nafta dhe mallra të tjera në linjë) do të veprojë përsëri si stabilizim dhe mbështetje. Nëse shumica e sistemit tregtar ndërkombëtar fillon t'i pranojë këto rubla për marrëveshjet e pagesave të mallrave, kjo mund ta shtyjë rublën ruse të bëhet një monedhë kryesore globale. Në të njëjtën kohë, çdo lëvizje e Rusisë për të pranuar arin direkt për pagesat e naftës do të bëjë që më shumë ari ndërkombëtar të rrjedhë në rezervat ruse, gjë që do të forconte gjithashtu bilancin e Bankës së Rusisë dhe nga ana tjetër do të forconte rublën.

    Biseda për një standard zyrtar të arit për rublën mund të jetë e parakohshme, por një rubla e mbështetur nga ari duhet të jetë diçka që Banka e Rusisë ka marrë në konsideratë.

    — Çfarë do të thotë për monedhat e tjera?

    Peizazhi monetar global po ndryshon me shpejtësi dhe bankat qendrore në mbarë botën padyshim po e marrin parasysh. Sanksionet perëndimore të tilla si ngrirja e shumicës së rezervave valutore të Rusisë gjatë përpjekjes për të sanksionuar arin rus, tani e kanë bërë të qartë se të drejtat e pronësisë mbi rezervat FX të mbajtura jashtë vendit mund të mos respektohen, dhe po ashtu, se ari i bankës qendrore të huaj që mbahet në vende të kasaforta. si në Bankën e Anglisë dhe Fed të Nju Jorkut, nuk është përtej konfiskimit.

    Për këtë arsye, qeveritë e tjera joperëndimore dhe bankat qendrore do të kenë një interes të madh që Rusia të lidhë rublën me arin dhe të lidhë pagesat e eksportit të mallrave me rublën. Me fjalë të tjera, nëse Rusia fillon të pranojë pagesën për naftën në ar, atëherë vendet e tjera mund të ndjejnë nevojën për të ndjekur shembullin.

    Shikoni kush, përveç SHBA-së, janë prodhuesit më të mëdhenj të naftës dhe gazit natyror në botë - Irani, Kina, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari. Natyrisht, të gjitha vendet e BRICS dhe vendet e Euroazisë po e ndjekin gjithashtu të gjithë këtë nga afër. Nëse rënia e dollarit amerikan është afër, të gjitha këto vende do të duan që monedhat e tyre të jenë përfituese të një rendi të ri monetar shumëpalësh.

    — Çfarë do të thotë kjo për dollarin amerikan?

    Që nga viti 1971, statusi i rezervës globale të dollarit amerikan është mbështetur nga nafta dhe epoka e petrodollarëve ka qenë e mundur vetëm për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të dollarëve amerikanë në botë për tregtimin e naftës dhe aftësisë së SHBA-së për të parandaluar çdo konkurrent ndaj dollarit amerikan. .

    Por ajo që po shohim tani duket si fillimi i fundit të atij sistemi 50-vjeçar dhe lindja e një sistemi të ri monetar shumëpalësh të mbështetur nga ari dhe mallrat. Ngrirja e rezervave valutore të Rusisë ka qenë shkas. Vendet gjigante të mallrave të forta të botës si Kina dhe vendet eksportuese të naftës tani mund të mendojnë se tani është koha për të kaluar në një sistem të ri monetar më të drejtë. Nuk është çudi, kanë vite që e diskutojnë.

    Ndërsa është ende herët për të thënë se si do të ndikohet dollari amerikan, ai do të dalë nga kjo periudhë më i dobët dhe më pak me ndikim se më parë.

    - Cilat janë pasojat?

    Lëvizja e Bankës së Rusisë për të lidhur rublën me arin dhe për të lidhur pagesat e mallrave me rublën është një ndryshim paradigme që media perëndimore ende nuk e ka kuptuar. Ndërsa domino bien, këto ngjarje mund të jehojnë në mënyra të ndryshme. Rritja e kërkesës për ar fizik. Shpërthime në tregjet e arit të letrës. Një çmim ari i rivlerësuar. Një zhvendosje nga dollari amerikan. Rritja e tregtisë dypalëshe në mallra midis qarqeve joperëndimore në monedha të tjera përveç dollarit amerikan.

    Burimi: RT

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Rubla e ringjallur e kthen kohën pas

    Monedha ruse është dyfishuar në vlerë që nga rrëzimi i muajit të kaluar

    Emri:  6250396b2030276a207058af.jpg

Shikime: 186

Madhësia:  20.6 KB

    Monedha ruse u forcua në pak më pak se 72 rubla për dollarin amerikan dhe në 77 rubla kundrejt euros gjatë tregtimit në bursën e Moskës të premten.

    Rubla tani ka arritur nivelin e saj më të fortë kundrejt dollarit që nga nëntori i kaluar dhe kundrejt euros duke u kthyer në qershor 2020.

    Rubla ra në nivelet më të ulëta historike pasi Moska filloi operacionin e saj ushtarak në Ukrainë në shkurt, pas së cilës BE dhe SHBA së bashku me aleatët vendosën sanksione të paprecedentë që synonin sistemin financiar të vendit. Më 7 mars, monedha ruse ra në 150 rubla për dollar dhe 164 për euro.

    Falë një sërë hapash të ndërmarrë nga qeveria ruse, duke përfshirë vendosjen e kontrolleve të kapitalit dhe kërkesën për pagesë për gazin natyror në monedhën vendase, rubla është dyfishuar në vlerë që atëherë.

    Burimi: RT

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Rusia po i afrohet standardit të arit – zyrtare

    Moska po punon për lidhjen e çmimit të rublës me shufrat dhe mallrat e tjera, thotë Këshilli i Sigurimit

    Ekspertët rusë po punojnë në një projekt për të krijuar një sistem monetar dhe financiar me dy unaza në vend, tha të martën Sekretari i Këshillit të Sigurimit, Nikolay Patrushev, në një intervistë për Rossiyskaya Gazeta.

    Ai shpjegoi se projekti përfshin sigurimin e monedhës ruse me ar dhe një sërë mallrash që përfaqësojnë një vlerë të monedhës. Si rezultat, kursi i këmbimit të rublës do të korrespondonte me barazinë reale të fuqisë blerëse, tha ai.

    Për të siguruar sovranitetin e çdo sistemi financiar kombëtar, është e nevojshme që mjetet e tij të pagesës të kenë vlerë të brendshme dhe stabilitet çmimesh dhe të mos jenë të lidhura me dollarin, tha Patrushev.

    Një tjetër kusht i rëndësishëm për sigurinë ekonomike ruse është ristrukturimi i ekonomisë së saj bazuar në teknologjitë moderne, shtoi ai.

    "Ne nuk jemi kundër një ekonomie tregu ... por ... Perëndimi lejon vendet e tjera të jenë partnerë të tij vetëm kur është e dobishme për të," theksoi Patrushev, duke vënë në dukje se zhvillimi i Rusisë duhet të bazohet në potencialin e saj të brendshëm.

    Më 25 mars, Banka e Rusisë njoftoi një çmim fiks për blerjen e arit me rubla. Ai vendosi një çmim prej 5000 rubla (59 dollarë në atë kohë) për një gram ari.

    Sekretari i sigurisë theksoi gjithashtu se Uashingtoni po përpiqej të zgjidhte problemet e tij në kurriz të pjesës tjetër të botës, duke krijuar kështu një "krizë globale të shkaktuar nga njeriu". Dhe aleatët e saj evropianë do të ishin të parët që do të vuanin nga ato veprime, tha Patrushev.

    Ndërsa Shtëpia e Bardhë po diskuton një mospagim të mundshëm nga Rusia, situata është e tillë që “është koha që ata të deklarojnë falimentimin e tyre”, tha Patrushev, duke vënë në dukje se borxhi i jashtëm i SHBA-së ka tejkaluar 30 trilion dollarë.

    Burimi: RT

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Rendi i ri financiar vertet po vjen ! Sidomos per rublin dhe Rusine. Kane filluar Ruset te investojne shume ne llastik brekesh ne rendin e ri financiar qe po vjen ... dhe qe do te vinte ....!!!

    Mir rublin,mir edhe rendin e ri financiar etj etj, po kete dreq bomben atomike pse e permendin keta ruset nje dit po e diten tjeter po prap po ?! Kaq shume jane forcuar ekonomikisht dhe ushtarakisht vallle ?!

  9. #9
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Sero, si je me kinezçen?

    Rendi i ri ka ardhe tashme, dhe flamurin e ka Kina. Duhet ca kohe qe masa ta kuptoje.
    Un i mshoj ides, se esht frut i evolucionit te sistemit shoqeror, ku perendimi esht me pare ne kohe persa i perket fazave, dhe kjo faze nuk ka asgje te mire….
    Lindja, veçanarisht Kina, jane ne pozicion me te favorshem, dobsimi i perendimit i jep shum hapsire…

    I vetmi ilaç” mund te jete India, mund te frenoj Kinen duke kriju pak ekuiliber, por nese del jasht kontrollit mund te behet situate edhe me e rrezikshme..
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar skender76 për postimin:

    SERAFIM DILO (16-11-2022)

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Pershendetje Skender...Kinezçen dhe rusishten i kemi mesuar qe ne kohen e shokut Mao dhe shokut Stalin !

    Te kalosh,ta superosh "dike" (nje shtet apo nje grup shtetesh si perendimi) duhet te ofrosh diçka "me shume" si nje sistem politik-ekonomik me te mire nga Ai -(Ato shtete ) qe ti pretendon se do ti kalosh. Kina,Rusia nuk ofrojne asgje me te mire se Perendimi. Edhe paqen apo stabilitetin qe keto potenca supozoheshin se e kryeninin me mire se Perendimi apo Amerika me luften ne Ukraine e humben edhe kete vantazh teorik qe kishin. Rendin e Ri do ta zoteroje Kina apo Rusia (kur ti-dhe une) te shikojme emigracionin te shkoje drejt Kines dhe Rusise,jo si sot qe kerkojne te shkojne drejt Amerikes dhe Europes. Kina ka shume probleme qe deri tani nuk duken se i mbulon sistemi nje partiak,me kalimin e kohes do dalin ne drite. India po mundohet te kopjoje Kinen te pakten ne thithjen e investimeve por eshte e veshtire,sepse Kina ka nje sistem tjeter politik dhe e dyta perfitoj nga ajo periudhe kohe qe bota e shikonte si nje vend ku mundet te investohej sepse nuk do krijonte probleme zhvillimi i saj,pra nuk mendonte qe do vinte nje dite qe do "varej" nga Kina,pra te pakten Perendimi gabimin qe beri me Kinen nuk do ta perserisi me Indine.

    Pastaj te shikojme se çfar do ndodhi...por nje gje eshte e sigurte ; qe lufta e Ukraines ne qofte se nuk e zgjoi nga gjumi Perendimin te pakten i ka hapur syte.

  12. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Serafim, gjalle je? Po he o derrman se na bere merak! Thame se te mori ne qafe vaksina e koronavirusit!

    Se pari, duhet te kuptoni se pse Perendimi insiston me cdo kusht per lufte ne Ukraine dhe nuk punon per te rikthyer paqen. Bota eshte e mbytur ne borxhe. Borxhe qe asnje qeveri nuk ka ndermend ti paguaje. Qe nga 15 gushti 1971, kur presidenti Nixon ne Amerike e hoqi rregullin qe standardin e floririt nga dollari amerikan, amerikanet kane printuar para ne leter sa u ka dashur qejfi. E kane bere kete gje per 51 vjet, ose 2 breza amerikanesh. Standardi i floririt me pare bente te mundur kontrollimin e oreksit te pushtetareve per te shpenzuar para. Ata mund te printonin para ne leter vetem ne raport me rezervat e floririt qe kishin. Kemi arritur sot pas 50 vjetesh ne ate pike, ku Amerika ka $31 trillion ne borxhe publike. Problemi nuk eshte vetem i Amerikes. Duke qene se dollari amerikan ka gezuar statusin e "valutes rezerve" ne mbare boten, valuta qe gezonte besimin me te madh ne popujt e tjeter te botes, kjo beri qe gjithe bankat e botes te mbajne rezervat e tyre valutore ne dollare. Nga ana tjeter dollari eshte edhe valuta e tregtimit te naftes ne tregun boteror, dhe duke qene se nafta eshte energji, dhe te gjithe vendet e botes kane nevoje per energji, kjo e kthen dollarin ne gjakun e venave te gjithe ekonomise boterore. Kemi edhe aspektin tjeter, borxhin e bizneseve e korporatave te medha ne mbare boten. Sa here qe keto merrnin hua apo kredi ne banke, e preferonin ta benin kete gje ne dollare amerikane dhe jo valuten lokale te vendit te tyre. Duke perdorur kursin e shkembimit, ata e shihnin kete gje si me te favorshme.

    Per 50 vjet, politikanet kryesore ne te dy anet e Atlantikut, jane perpjekur per te bere te pamunduren per te ulur vleren e dollarit amerikan. Nje dollar me vlere te ulet ne raport me valutat lokale, shihej si e favorshme si per eksportuesit amerikane por edhe per tregtine mes ketyre vendeve. Kur dollarit i ngrihet vlera ne raport me vendet e tjera, kjo sjell disbalancimin dhe shkaterrimin e ekonomise globale. Jeta e gjithe popujve te botes behet e shtrenjte dhe paperballueshme. Pa harruar borxhin dhe huate qe ata kane marre ne dollare, ky borxh shtrenjtohet. Dhe rritja e cmimit te naftes ne raport me valuten lokale, sjell rritjen e gjithe nenprodukteve te naftes dhe gjithe ekonomise qe perdor energjine e naftes per prodhimin e produkteve te tyre.

    Perse Perendimoreve u duhet lufta une Ukraine?

    Se pari, lufta ne Ukraine u duhet per te fshehur pislleqet dhe skandalet qe ata kane bere ne Ukraine larg syve te publikut dhe mediave. Laboratoret biologjike qe Rusia zbuloi ne Ukraine ishin arsyeja kryesore perse ata nderhyne ushtarakisht ne Ukraine. Te njejtet njerez qe leshuan virusin e korones qe u prodhua ne nje laborator, kishin plane te leshonin viruse te tjera akoma me vdekjeprurese per ta mbajtur gjithe boten nen terror dhe frike, pasi vetem duke e bere kete gje, ata mund te fitonin pushtet e detyronin njerezit te pranonin tiranine. "Terrori nuk pushon per aq kohe sa nuk ben keshtu sic te them une!"

    Se dyti, kur inflacioni u rrit ndjeshem ne mbare boten, gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki me pare ne bote, kjo i dha fund njehere e pergjithmone printimit te parave sipas qejfit nga bankat qendrore te botes. Nuk mund te printosh me para per te dale nga situata, pasi printimi i parave eshte njesoj si ti hedhesh benzine flakes se inflacionit. Dhe inflacioni eshte taksa me e keqe qe ekziston pasi e ben jeten e qytetarit te paperballueshme. Inflacioni ka bere qe njerezit ne mbare boten te zgjohen nga gjumi e te kuptojne se kane jetuar e po jetojne brenda nje sistemi financiar piramidal, te drejtuar nga pushtetaret e burokratet e qeverive te tyre.

    Se treti, lufta ne Ukraine dhe kercenimi i luftes nukleare u hyn ne pune pushtetareve ne Perendim pasi vetem nen kercenimin e luftes boterore, ata do te mund te dalin nga kjo situate qe krijuan vete. Vetem nepermjet kercenimit te luftes nukleare ata mund te mbajne nen kontroll popullsine e tyre te zgjuar nga gjumi letargjik qe tani kerkon llogari per situaten e krijuar. Dhe vetem nepermjet nje lufte boterore, ata do te mund te heqin nga supet e tyre barren e rende te borxhit publik. Pas Luftes se II Boterore, gjithe borxhet qe shtetet i kishin njeri-tjetrit u fshine e bene zero. Te njejten gje duan te bejne me luften edhe sot, dhe kjo eshte arsyeja perse vete politikanet e pushtetaret avancojne ne media idene e "luftes se III Boterore".

    Dhe se fundi, te gjitha keto se bashku, i shfajesojne pushtetaret nga krimi monstruoz qe kane bere karshi popujeve te tyre. Frika e tyre e madhe eshte perballja me elektoratin e tyre te zgjuar nga gjumi qe kerkon llogari e do te ndeshkoje me vote e ligj. Kjo eshte edhe arsyeja perse po shikoni manipulime te hapura ne zgjedhje ne mbare boten, ku kjo klike kriminale kerkon te qendroje ne pushtet me cdo cmim, edhe duke i vene cizmen ne gryke demokracise, asaj demokracie per te cilen cirren gjoja sikur e mbrojne.

    Perse sulmohen Rusia dhe Kina?

    Nen justifikimin e kercenimit falls te "ngrohjes globale", klika e njerezve qe fshihen pas perdes ne Perendim, i kane shpallur lufte sektorit te energjise se nentokes: naftes dhe qymyrit. Keto jane burimi kryesor i energjise per ekonomine globale. Kjo eshte edhe arsyeja kryesore perse inflacioni u rrit ndjeshem: cmimi i naftes perfshihet ne cdo produkt qe kerkon energji te prodhohet apo transportohet. Ne traktatin e Parisit per "ngrohjen globale", tre burra shtetesh dolen kunder. Rusia, Kina dhe India. Ish-presidenti Donald Trump ishte kunder dhe e nxorri vendin e tij nga traktati, dhe kjo ishte arsyeja perse ata duhet te hiqnin qafe me cdo cmim Trump ne zgjedhjet e 2020. Shteti tjeter problematik eshte India. Kina dhe India qe jane dy popujt me te medhenj ne bote nga popullsia, nuk e kane luksin e shqetesimit per "ngrohjen globale", pasi nese ndjekin te njejtat politika si Perendimi, ekonomia e tyre merr fund dhe njerezit vdesin per buken e gojes. Rusia dhe Arabia Saudite nga ana tjeter, se bashku me sektorin energjitik privat ne Amerike, jane gjithashtu kunder kesaj nisme pasi keto jane tre vendet qe prodhojne me shume nafte ne treg dhe kane edhe rezerva te konsiderueshme te ketyre burimeve energjitike ne nentoken e tyre. Ne rastin e Rusise dhe Arabise Saudite, sektori energjitik mban gjithe ekonomine ne kembe. Tu kerkosh ketyre vendeve te heqin dore nga nafta eshte njesoj si tu kerkosh te bejne vetevrasje.

    Qellimi final i njerezve pas perdes eshte shkaterrimi i ekonomise globale. Menyra me e lehte per ta arritur kete qellim eshte lufta ndaj burimit te energjise. Kjo do te sjelle shkaterrimin e ekonomise globale. Kjo do te sjelli qe njerezit te mos levizin dot me lirshem ne bote, te mos ushqehen dot me, te mos ngrohen dot me, te mos sigurojne dot jetesen duke punuar. Kjo do te sjelle vdekje masive te popullsise se botes. Qellimi final i besimit te tyre satanik, eshte vdekje masive te popullsise se botes, qe kete jave arriti shifren 8 miliard. Plani i tyre ben fjale per nje bote me vetem 500 milion banore.

    Keto vende, Rusia, India, Kina, duke e gjetur veten para nje kercenimi te tille te ketij grupi qe ka instaluar nje kukull si Joe Biden ne Shtepine e Bardhe ne Amerike, kane krijuar aleancen e vete te re ekonomike: BRICS = Brazi, Rusi, Kina, Amerika e Jugut. Turqia, Irani, indonezia, Arabia Saudite kane shprehur interes qe ti bashkohen gjithashtu. Qe do te thote qe 2/3 e popullsise se botes jane ne krahun e BRICS dhe vetem 1/3 perfaqesohet nga Perendimi. Po cfare i bashkon keto vende se bashku? Sanksionet e SHBA ndaj Rusise, e bene te qarte qe grupi pas perdes i ka vene ne shenjester keto vende, dhe Rusia eshte vetem fillimi. Por nuk eshte vetem ky kercenim qe i bashkon si vende. Aleanca e re ekonomike eshte ngritur mbi idene e nje "valute të ndershme dhe të pavarur nga ndikimet e shteteve anëtare". Këto vende kanë rënë dakord we të rikthejnë standardin e floririt dhe të lëshojnë në treg vetëm aq monedha lokale aqsa kanë rezerva floriri në depozitat e tyre. Kjo krijon edhe një realitet të ri monetar: nëse të gjitha monedhat e këtyre vendeve janë të mbështetura nga rezervat e floririt, 1 rubël ruse mund të shkëmbehet me një rupël indian, me një jen kinez. Kjo është një arritje e madhe për zhvillimin e një tregtie të ndershme mes këtyre vendeve. Shkëmbimi 1-1 me monedhat, e lehtëson këtë tregti.

    Sistemi monetar i ri i BRICS përbën edhe një kërcënim serioz për sistemin aktual perëndimor. Valutat e BRICS është një monedhë me vlerë reale. Valutat e amerikanëve dhe evropianëve janë tashmë një firmë piramidale.

    Albo

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Serafim, gjalle je? Po he o derrman se na bere merak! Thame se te mori ne qafe vaksina e koronavirusit!

    Se pari, duhet te kuptoni se pse Perendimi insiston me cdo kusht per lufte ne Ukraine dhe nuk punon per te rikthyer paqen. Bota eshte e mbytur ne borxhe. Borxhe qe asnje qeveri nuk ka ndermend ti paguaje. Qe nga 15 gushti 1971, kur presidenti Nixon ne Amerike e hoqi rregullin qe standardin e floririt nga dollari amerikan, amerikanet kane printuar para ne leter sa u ka dashur qejfi. E kane bere kete gje per 51 vjet, ose 2 breza amerikanesh. Standardi i floririt me pare bente te mundur kontrollimin e oreksit te pushtetareve per te shpenzuar para. Ata mund te printonin para ne leter vetem ne raport me rezervat e floririt qe kishin. Kemi arritur sot pas 50 vjetesh ne ate pike, ku Amerika ka $31 trillion ne borxhe publike. Problemi nuk eshte vetem i Amerikes. Duke qene se dollari amerikan ka gezuar statusin e "valutes rezerve" ne mbare boten, valuta qe gezonte besimin me te madh ne popujt e tjeter te botes, kjo beri qe gjithe bankat e botes te mbajne rezervat e tyre valutore ne dollare. Nga ana tjeter dollari eshte edhe valuta e tregtimit te naftes ne tregun boteror, dhe duke qene se nafta eshte energji, dhe te gjithe vendet e botes kane nevoje per energji, kjo e kthen dollarin ne gjakun e venave te gjithe ekonomise boterore. Kemi edhe aspektin tjeter, borxhin e bizneseve e korporatave te medha ne mbare boten. Sa here qe keto merrnin hua apo kredi ne banke, e preferonin ta benin kete gje ne dollare amerikane dhe jo valuten lokale te vendit te tyre. Duke perdorur kursin e shkembimit, ata e shihnin kete gje si me te favorshme.

    Per 50 vjet, politikanet kryesore ne te dy anet e Atlantikut, jane perpjekur per te bere te pamunduren per te ulur vleren e dollarit amerikan. Nje dollar me vlere te ulet ne raport me valutat lokale, shihej si e favorshme si per eksportuesit amerikane por edhe per tregtine mes ketyre vendeve. Kur dollarit i ngrihet vlera ne raport me vendet e tjera, kjo sjell disbalancimin dhe shkaterrimin e ekonomise globale. Jeta e gjithe popujve te botes behet e shtrenjte dhe paperballueshme. Pa harruar borxhin dhe huate qe ata kane marre ne dollare, ky borxh shtrenjtohet. Dhe rritja e cmimit te naftes ne raport me valuten lokale, sjell rritjen e gjithe nenprodukteve te naftes dhe gjithe ekonomise qe perdor energjine e naftes per prodhimin e produkteve te tyre.

    Perse Perendimoreve u duhet lufta une Ukraine?

    Se pari, lufta ne Ukraine u duhet per te fshehur pislleqet dhe skandalet qe ata kane bere ne Ukraine larg syve te publikut dhe mediave. Laboratoret biologjike qe Rusia zbuloi ne Ukraine ishin arsyeja kryesore perse ata nderhyne ushtarakisht ne Ukraine. Te njejtet njerez qe leshuan virusin e korones qe u prodhua ne nje laborator, kishin plane te leshonin viruse te tjera akoma me vdekjeprurese per ta mbajtur gjithe boten nen terror dhe frike, pasi vetem duke e bere kete gje, ata mund te fitonin pushtet e detyronin njerezit te pranonin tiranine. "Terrori nuk pushon per aq kohe sa nuk ben keshtu sic te them une!"

    Se dyti, kur inflacioni u rrit ndjeshem ne mbare boten, gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki me pare ne bote, kjo i dha fund njehere e pergjithmone printimit te parave sipas qejfit nga bankat qendrore te botes. Nuk mund te printosh me para per te dale nga situata, pasi printimi i parave eshte njesoj si ti hedhesh benzine flakes se inflacionit. Dhe inflacioni eshte taksa me e keqe qe ekziston pasi e ben jeten e qytetarit te paperballueshme. Inflacioni ka bere qe njerezit ne mbare boten te zgjohen nga gjumi e te kuptojne se kane jetuar e po jetojne brenda nje sistemi financiar piramidal, te drejtuar nga pushtetaret e burokratet e qeverive te tyre.

    Se treti, lufta ne Ukraine dhe kercenimi i luftes nukleare u hyn ne pune pushtetareve ne Perendim pasi vetem nen kercenimin e luftes boterore, ata do te mund te dalin nga kjo situate qe krijuan vete. Vetem nepermjet kercenimit te luftes nukleare ata mund te mbajne nen kontroll popullsine e tyre te zgjuar nga gjumi letargjik qe tani kerkon llogari per situaten e krijuar. Dhe vetem nepermjet nje lufte boterore, ata do te mund te heqin nga supet e tyre barren e rende te borxhit publik. Pas Luftes se II Boterore, gjithe borxhet qe shtetet i kishin njeri-tjetrit u fshine e bene zero. Te njejten gje duan te bejne me luften edhe sot, dhe kjo eshte arsyeja perse vete politikanet e pushtetaret avancojne ne media idene e "luftes se III Boterore".

    Dhe se fundi, te gjitha keto se bashku, i shfajesojne pushtetaret nga krimi monstruoz qe kane bere karshi popujeve te tyre. Frika e tyre e madhe eshte perballja me elektoratin e tyre te zgjuar nga gjumi qe kerkon llogari e do te ndeshkoje me vote e ligj. Kjo eshte edhe arsyeja perse po shikoni manipulime te hapura ne zgjedhje ne mbare boten, ku kjo klike kriminale kerkon te qendroje ne pushtet me cdo cmim, edhe duke i vene cizmen ne gryke demokracise, asaj demokracie per te cilen cirren gjoja sikur e mbrojne.

    Perse sulmohen Rusia dhe Kina?

    Nen justifikimin e kercenimit falls te "ngrohjes globale", klika e njerezve qe fshihen pas perdes ne Perendim, i kane shpallur lufte sektorit te energjise se nentokes: naftes dhe qymyrit. Keto jane burimi kryesor i energjise per ekonomine globale. Kjo eshte edhe arsyeja kryesore perse inflacioni u rrit ndjeshem: cmimi i naftes perfshihet ne cdo produkt qe kerkon energji te prodhohet apo transportohet. Ne traktatin e Parisit per "ngrohjen globale", tre burra shtetesh dolen kunder. Rusia, Kina dhe India. Ish-presidenti Donald Trump ishte kunder dhe e nxorri vendin e tij nga traktati, dhe kjo ishte arsyeja perse ata duhet te hiqnin qafe me cdo cmim Trump ne zgjedhjet e 2020. Shteti tjeter problematik eshte India. Kina dhe India qe jane dy popujt me te medhenj ne bote nga popullsia, nuk e kane luksin e shqetesimit per "ngrohjen globale", pasi nese ndjekin te njejtat politika si Perendimi, ekonomia e tyre merr fund dhe njerezit vdesin per buken e gojes. Rusia dhe Arabia Saudite nga ana tjeter, se bashku me sektorin energjitik privat ne Amerike, jane gjithashtu kunder kesaj nisme pasi keto jane tre vendet qe prodhojne me shume nafte ne treg dhe kane edhe rezerva te konsiderueshme te ketyre burimeve energjitike ne nentoken e tyre. Ne rastin e Rusise dhe Arabise Saudite, sektori energjitik mban gjithe ekonomine ne kembe. Tu kerkosh ketyre vendeve te heqin dore nga nafta eshte njesoj si tu kerkosh te bejne vetevrasje.

    Qellimi final i njerezve pas perdes eshte shkaterrimi i ekonomise globale. Menyra me e lehte per ta arritur kete qellim eshte lufta ndaj burimit te energjise. Kjo do te sjelle shkaterrimin e ekonomise globale. Kjo do te sjelli qe njerezit te mos levizin dot me lirshem ne bote, te mos ushqehen dot me, te mos ngrohen dot me, te mos sigurojne dot jetesen duke punuar. Kjo do te sjelle vdekje masive te popullsise se botes. Qellimi final i besimit te tyre satanik, eshte vdekje masive te popullsise se botes, qe kete jave arriti shifren 8 miliard. Plani i tyre ben fjale per nje bote me vetem 500 milion banore.

    Keto vende, Rusia, India, Kina, duke e gjetur veten para nje kercenimi te tille te ketij grupi qe ka instaluar nje kukull si Joe Biden ne Shtepine e Bardhe ne Amerike, kane krijuar aleancen e vete te re ekonomike: BRICS = Brazi, Rusi, Kina, Amerika e Jugut. Turqia, Irani, indonezia, Arabia Saudite kane shprehur interes qe ti bashkohen gjithashtu. Qe do te thote qe 2/3 e popullsise se botes jane ne krahun e BRICS dhe vetem 1/3 perfaqesohet nga Perendimi. Po cfare i bashkon keto vende se bashku? Sanksionet e SHBA ndaj Rusise, e bene te qarte qe grupi pas perdes i ka vene ne shenjester keto vende, dhe Rusia eshte vetem fillimi. Por nuk eshte vetem ky kercenim qe i bashkon si vende. Aleanca e re ekonomike eshte ngritur mbi idene e nje "valute të ndershme dhe të pavarur nga ndikimet e shteteve anëtare". Këto vende kanë rënë dakord we të rikthejnë standardin e floririt dhe të lëshojnë në treg vetëm aq monedha lokale aqsa kanë rezerva floriri në depozitat e tyre. Kjo krijon edhe një realitet të ri monetar: nëse të gjitha monedhat e këtyre vendeve janë të mbështetura nga rezervat e floririt, 1 rubël ruse mund të shkëmbehet me një rupël indian, me një jen kinez. Kjo është një arritje e madhe për zhvillimin e një tregtie të ndershme mes këtyre vendeve. Shkëmbimi 1-1 me monedhat, e lehtëson këtë tregti.

    Sistemi monetar i ri i BRICS përbën edhe një kërcënim serioz për sistemin aktual perëndimor. Valutat e BRICS është një monedhë me vlerë reale. Valutat e amerikanëve dhe evropianëve janë tashmë një firmë piramidale.

    Albo
    Mire jam Albo,te pakten simbas statistikes duke u bazuar ne studimet e fundit te vaksinuarit kane 50% me pak rrezik si karshi infektimit,karshi i te semurit rende po ashtu edhe karshi vdekjes nga koronavirusi. Flas per ne qe jemi vaksinuar me vaksinat kapitaliste,nuk e di per ju qe pelqeni vaksinat dhe sistemet komuniste. (edhe se vaksina Ruse eshte treguar efikase ndersa ajo kineze jo edhe aq shume...)

    Mundet te vazhdojme çdo lloj diskutimi por duke e filluar nga A-ja, qe eshte : Luften ne Ukraine po e ben Rusia,e filloj Rusia dhe agresori eshte Rusia. Po ta fillojme nga kjo pike e faktuar diskutimi ka kuptim... perndryshe behen si diskutimet qe Sali Berisha luftoi komunizmin pa hapur dosjet e komunizmit,behet si gjyqet e Nexhmies per kafet edhe dalim qe fajin e ka perendimi.

  14. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Mundet te vazhdojme çdo lloj diskutimi por duke e filluar nga A-ja, qe eshte : Luften ne Ukraine po e ben Rusia,e filloj Rusia dhe agresori eshte Rusia. Po ta fillojme nga kjo pike e faktuar diskutimi ka kuptim... perndryshe behen si diskutimet qe Sali Berisha luftoi komunizmin pa hapur dosjet e komunizmit,behet si gjyqet e Nexhmies per kafet edhe dalim qe fajin e ka perendimi.
    Putini ka 15 vjet qe i thote Perendimit, mos e zgjero aleancen e NATO prane kufijve te mi, dhe ata e injoruan. Jo vetem injoruan, por bene edhe "revolucion me ngjyra" ne Ukraine. Hapen edhe laboratore biologjike qe prodhonin arme biologjike specifike per te sulmuar racen ruse. Nderhyrja ushtarake e Rusise ne Ukraine ishte e paralajmeruar. Nuk mund ti futesh shkopin ne sy ariut qe fle dhe te presesh qe ai nuk do te sulmoje. Dhe Perendimoret po luajne me zjarrin, pasi kane gjetur Putinin qe eshte i moderuar dhe i matur ne qendrimet e tija. Njerezit qe duan ti zene postin Putinit ne Rusi nuk jane aq te moderuar e matur. Ata jane per te hedhur ne ere me bombe nukleare Stokolmin apo Helsinkin sa per ti bere Perendimoret qe ti marrin seriozisht ruset.

    Pyetja qe duhet ti besh vetes eshte: Perse asnje vend perendimor, me perjashtim te Turqise, nuk punon per rivendosjen e paqes ne Ukraine por u fryn flakeve te luftes?

    Dhe dimri po vjen. Nuk do te vdesin nga uria dhe i ftohti ruset, por gjithe Evropa Perendimore dhe gjithe vendet e botes se trete. Sanksionet ndaj Rusise nuk po godasin Rusine dhe ruset, sanksionet kunder Rusise po shkaterrojne vendet e Bashkimit Evropian. Dhe nese njerezit nuk e kuptuan lojen qe pushtetaret po bejne me jetet e tyre ne Ukraine, do ta mesojne kete dimer kur do te jetojne perseri sic jetonin 150 vjet me pare.

    Albo

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Putini ka 15 vjet qe i thote Perendimit, mos e zgjero aleancen e NATO prane kufijve te mi, dhe ata e injoruan. Jo vetem injoruan, por bene edhe "revolucion me ngjyra" ne Ukraine. Hapen edhe laboratore biologjike qe prodhonin arme biologjike specifike per te sulmuar racen ruse. Nderhyrja ushtarake e Rusise ne Ukraine ishte e paralajmeruar. Nuk mund ti futesh shkopin ne sy ariut qe fle dhe te presesh qe ai nuk do te sulmoje. Dhe Perendimoret po luajne me zjarrin, pasi kane gjetur Putinin qe eshte i moderuar dhe i matur ne qendrimet e tija. Njerezit qe duan ti zene postin Putinit ne Rusi nuk jane aq te moderuar e matur. Ata jane per te hedhur ne ere me bombe nukleare Stokolmin apo Helsinkin sa per ti bere Perendimoret qe ti marrin seriozisht ruset.

    Pyetja qe duhet ti besh vetes eshte: Perse asnje vend perendimor, me perjashtim te Turqise, nuk punon per rivendosjen e paqes ne Ukraine por u fryn flakeve te luftes?

    Dhe dimri po vjen. Nuk do te vdesin nga uria dhe i ftohti ruset, por gjithe Evropa Perendimore dhe gjithe vendet e botes se trete. Sanksionet ndaj Rusise nuk po godasin Rusine dhe ruset, sanksionet kunder Rusise po shkaterrojne vendet e Bashkimit Evropian. Dhe nese njerezit nuk e kuptuan lojen qe pushtetaret po bejne me jetet e tyre ne Ukraine, do ta mesojne kete dimer kur do te jetojne perseri sic jetonin 150 vjet me pare.

    Albo
    Meqe jemi tek pyetjet (qe ti s'ja ben kurre llogjikes) si ka mundesi qe te gjitha shtetet e Europes e mendojne njesoj ne rastin e agresionit Rus kundra Ukraines ? Si eshte e mundur ? Kaq te pagdhendur e injorant te jene gjithe keto shtete europiane ? Apo mos valle eshte nje lufte midis nje shteti diktatorial dhe botes se lire ! Albo: Bota e LIRE eshte Perendimi.
    Nato ishte nje organizate pothuajse e vdekur,asnje vend europian nuk investonte me ne ushtri dhe asnje vend europian nuk e kishte ndermend luften.

    Koha do ta tregoje se kush do humbi dhe kush do fitoje, Bota e Lire apo Maocedunet me Stalinet e Erdoganet.

  16. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Meqe jemi tek pyetjet (qe ti s'ja ben kurre llogjikes) si ka mundesi qe te gjitha shtetet e Europes e mendojne njesoj ne rastin e agresionit Rus kundra Ukraines ? Si eshte e mundur ? Kaq te pagdhendur e injorant te jene gjithe keto shtete europiane ? Apo mos valle eshte nje lufte midis nje shteti diktatorial dhe botes se lire ! Albo: Bota e LIRE eshte Perendimi.
    Nato ishte nje organizate pothuajse e vdekur,asnje vend europian nuk investonte me ne ushtri dhe asnje vend europian nuk e kishte ndermend luften.

    Koha do ta tregoje se kush do humbi dhe kush do fitoje, Bota e Lire apo Maocedunet me Stalinet e Erdoganet.
    Sic te kam thene, pa te keq, disa vite me pare, ty te ka zene gjume ne autobuz Serafim. Autobuzi ecen drejt gremines me ty brenda, ti je duke enderruar sikur je ne aeroplan dhe po fluturon si zog i lire ne qiejt e kaltert. As 2 vitet e fundit te pandemise globale nuk mjaftuan per te te zgjuar ty nga gjumi. As mbyllja ne shtepi, as shtetrrethimi, as vaksinat e detyruara, as ndalimi i lirise se levizjes pa "pasaportat e vaksinimit", as mbyllja e centraleve nukleare ne Gjermani per prodhimin e energjise elektrike, as hedhja ne ere e tubave te gazit rus qe ngrohin shtepite e Evropes Perendimore, as fatura e energjise qe eshte 2-3fishuar brenda nje kohe rekord, as rritja e cmimit te naftes qe ta ben transportin e levizjen te pamundur, as flaket e luftes ne Evrope dhe as kur dergjon derdimenet e politikes Evropiane, qe kane vetem nje vend te vetem anetar me arme nukleare, qe i ckermiten e i japin urdhra Rusise, qe ka me shume arme nukleare se cdo vend tjeter ne bote.

    Perendimi po veteshkaterrohet para syve te tu, dhe ti prape nuk e shikon. Ti vazhdon e enderron dhe e quan "bota e lire". Bota e lire nuk mbyllet me pahir ne shtepi per 2 vjet dhe nuk vaksinohet e damkoset si bageti, o Serafim! Amerikanet dhe anglezet kane pune fort ne bashkepunim me faren e se keqes ne Zvicer, qe ti mbajne ne rresht numero vendet evropiane ne mbeshtetje te Ukraines. Por ketij unitetit falls do ti vije fundi, kur debora e pare te bier ne Evrope dhe njerezit te mos kene me se te ngrohen e te vdesin nga i ftohti, Pa zene ne goje pastaj ekonomine qe nuk funksionon dot pa energji. Kur te zgjohen njerezit nga gjumi ne autobuz, dhe ti vene politikanet e tyre para pergjegjesise, pastaj do veje e cdo veje.

    Anen e kujt do te mbaje policia dhe ushtria, te popullit qe po vdes nga i ftohti apo te politikaneve te blere e te korruptuar qe e sollin vendin ne kete dite te hallit?

    Zgjohu nga gjumi Serafim sa nuk eshte vone. Po vjen dimri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 26-11-2022 më 01:41

  17. #16
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    BE-ja dëshiron të arkëtojë asetet e ngrira të Rusisë

    Brukseli pretendon se do të përdorë të ardhurat e konfiskuara për të rindërtuar Ukrainën

    Emri:  6387374220302703a44437ba.jpg

Shikime: 128

Madhësia:  15.0 KB

    Ligjvënësit e BE-së po kërkojnë mënyra ligjore për të konfiskuar asetet ruse që janë ngrirë si pjesë e sanksioneve perëndimore dhe për t'i përdorur ato për të ndihmuar Ukrainën.

    Çështja e një sekuestrimi ligjor të aseteve shtetërore dhe private ruse të mbajtura jashtë vendit është debatuar prej muajsh nga zyrtarët e BE-së. Megjithatë, mekanizmi i dëshiruar i bllokut nuk është i lehtë për t'u zbatuar, pasi në shumicën e vendeve të BE-së sekuestrimi i aseteve të ngrira është i mundur ligjërisht vetëm kur ka një dënim penal.

    “Në afat të shkurtër, ne mund të krijojmë, me partnerët tanë, një strukturë për të menaxhuar këto fonde dhe për t'i investuar ato. Më pas do t'i përdorim të ardhurat për Ukrainën, "tha presidentja e BE-së Ursula von der Leyen në një deklaratë të mërkurën.

    Ajo shtoi se deri më tani BE-ja dhe aleatët e saj kanë bllokuar 300 miliardë euro (mbi 310 miliardë dollarë) të rezervave të Bankës Qendrore Ruse dhe kanë ngrirë 19 miliardë euro në asete të individëve rusë.

    Moska i ka quajtur konfiskimet të paligjshme dhe ka thënë se, në fakt, ato përbëjnë vjedhje.

    Sipas komisionerit, ligjvënësit e BE-së po propozonin krijimin e një gjykate të specializuar, të mbështetur nga OKB-ja, "për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimin e agresionit të Rusisë".

    “Ne do të punojmë për një marrëveshje ndërkombëtare me partnerët tanë për ta bërë të mundur këtë. Dhe, së bashku, ne mund të gjejmë mënyra ligjore për ta arritur atë, "tha von der Leyen.

    Burimi: RT

  18. #17
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Marcel Salikhov: Ja se si do të jetë fundi i dominimit global të dollarit amerikan

    Pjesa më e madhe e botës tani mbështet de-dollarizimin. Do të ndodhë, por jo si një "big bang"

    Nga Marcel Salikhov , Drejtor i Qendrës për Ekspertizë Ekonomike në Shkollën e Lartë të Ekonomisë, Moskë

    Emri:  64b05f5a85f54061c163207a.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  58.0 KB

    De-dollarizimi i sistemit financiar global do të vazhdojë. Kjo do të lehtësohet nga zhvillimi i teknologjisë së re financiare. Bankat qendrore do të kërkojnë të shlyhen drejtpërdrejt me njëra-tjetrën pa përdorur monedhat e vendeve të zhvilluara. Në të ardhmen, monedhat dixhitale të bankave qendrore mund të përdoren edhe për transaksione ndërkombëtare, duke ulur kostot për transaksionet ekonomike. Megjithatë, ky proces do të jetë mjaft i ngadaltë.

    Dollari amerikan ka qenë prej kohësh monedha dominuese në botë. Përdorimi i tij në transaksionet ndërkombëtare për shumë dekada e ka tejkaluar peshën amerikane të ekonomisë globale, e cila tani qëndron në rreth 24%. Për shembull, sipas FMN-së, dollari përbënte 58.4% të rezervave ndërkombëtare të bankave qendrore sipas monedhës në fund të vitit 2002. Sipas SWIFT, pjesa e Greenback e transfertave ndërbankare në prill 2023 ishte 59.7 për qind. Kjo ishte dukshëm më e lartë se një vit më parë.

    Disa faktorë kontribuojnë në përdorimin aktiv të dollarit amerikan, madje edhe në transaksionet midis vendeve të treta: madhësia e ekonomisë amerikane (tregu më i madh dhe më likuid për instrumentet financiare, përfshirë ato të besueshme), ndikimi politik dhe roli i shumëkombëseve amerikane në tregjet globale. Të gjitha këto aspekte ndërveprojnë dhe mbështeten reciprokisht për një periudhë të gjatë kohore. Vlen gjithashtu të kujtohet se kriza globale financiare e viteve 2008-2009, e cila filloi në vetë ekonominë amerikane, nuk ndikoi në pozicionin e dollarit në nivel global.

    Megjithatë, bllokimi i rezervave të Bankës së Rusisë nga vendet perëndimore, si dhe sanksionet financiare në shkallë të gjerë kundër bankave dhe kompanive ruse, kanë bërë që shumë njerëz të pyesin nëse avantazhet e dollarizimit mund të mos jenë të gjitha ato që duken. Rreziqet joekonomike të transaksioneve në dollarë amerikanë dhe aktiveve të dollarizuara janë bërë të dukshme për të gjithë, veçanërisht për bankat qendrore. Në veçanti, neni 21 i Konventës së OKB-së të vitit 2004 mbi imunitetet juridike të shteteve dhe pronën e tyre garanton imunitet për aktivet e bankës qendrore. Megjithatë, kjo nuk i mbrojti asetet e Bankës së Rusisë nga ngrirja, e cila tani ka krijuar një precedent.

    Veprimet e Rusisë në këto kushte ishin të pritshme dhe të kuptueshme. Nga fillimi i vitit 2023, Banka Qendrore filloi të kryejë operacione sipas rregullit të buxhetit në juan kinez. Kompanitë ruse po ristrukturojnë operacionet e tyre të tregtisë së jashtme dhe mënyrën se si ato akumulojnë asete të huaja, duke preferuar të përdorin monedhat e vendeve "miqësore". Kjo në thelb do të thotë joperëndimore.

    Në të njëjtën kohë, të dhënat aktuale nuk tregojnë një braktisje masive të përdorimit të dollarit amerikan nga bankat qendrore. Pjesa e monedhës amerikane në rezervat ndërkombëtare ka qenë në rënie të vazhdueshme gjatë dekadave të fundit, por me një ritëm relativisht të ngadaltë. Ndërsa rreth 70% e rezervave të bankës qendrore globale mbaheshin në dollarë amerikanë në fillim të viteve 2000, kjo shifër ra në më pak se 60% deri në vitin 2020. Nuk pati rënie rrënjësore në rezervat e dollarit në vitin 2022. Pjesa e saj e rezervave ra me 0.44 pikë përqindje , ndërkohë që përdorimi i tij në transfertat ndërbankare në fakt është rritur.

    A ka alternativa ndaj dollarit?

    Arsyeja kryesore për këtë, pavarësisht nga rreziqet dukshëm të shtuara politike, është mungesa e alternativave serioze që mund të thithin sasi të konsiderueshme të kursimeve të bankës qendrore.

    Roli tradicional i rezervave valutore, si për aktorët privatë ashtu edhe për qeveritë, është të sigurojë stabilitet financiar dhe të diversifikojë rrezikun. Rezervat e bankës qendrore janë një nga instrumentet që i shërbejnë këtij qëllimi. Ato janë shumë likuide dhe mund të përdoren shpejt për ndërhyrje në monedhë nëse është e nevojshme. Ana negative është cenueshmëria e lartë e aseteve të tilla për sa i përket sanksioneve. Plus rendimente të ulëta.

    Tregu i obligacioneve qeveritare të Eurozonës është i fragmentuar në vende individuale, shumë prej të cilave kanë vlerësime të ulëta krediti. Juani kinez nuk është një monedhë lirisht e konvertueshme. Ai është i ndarë në pjesë të brendshme (në det të hapur) dhe të jashtëm (në tokë) dhe është nën kontrollin e rreptë të Bankës Kombëtare të Kinës. Ari si aktiv mund të jetë një mbrojtje e mirë në kohë krize, por nuk gjeneron të ardhura nga interesi dhe ka likuiditet të ulët. Prandaj, nuk është aspak e qartë për bankat qendrore në vendet në zhvillim se cilat aktive – dhe në çfarë monedhe – mund të jenë një alternativë ndaj atyre të mbajtura në dollarë amerikanë.

    Ruajtja e pasurisë jo vetëm në rezerva ari dhe valutore

    Një faktor më i rëndësishëm se pjesa nominale e dollarit amerikan në rezervat ndërkombëtare është ndryshimi i qasjes ndaj menaxhimit dhe akumulimit të mjeteve valutore. Të njëjtat të dhëna të FMN-së tregojnë se vlera totale e rezervave të bankës qendrore ka mbetur praktikisht e pandryshuar në 11.5-12 trilion dollarë gjatë dekadës së fundit, edhe pse ekonomia globale është rritur. Rezervat valutore të Kinës arritën kulmin në 4 trilion dollarë në vitin 2014 dhe që atëherë kanë qenë në rënie. Vlera e tyre aktuale është 3.2 trilion dollarë, 20% më pak nga viti 2014. Shumë vende të tjera në zhvillim nuk po i rrisin rezervat e tyre ndërkombëtare, në mos i reduktojnë ato.

    Megjithatë, kjo nuk do të thotë se asetet e jashtme nuk po krijohen. Ato mund të formohen në forma “jo standarde”, të tilla si aktivet e fondeve sovrane të pasurisë, bankat shtetërore, institucionet e zhvillimit dhe struktura të tjera që nuk lidhen drejtpërdrejt me bankat qendrore. Investimet e huaja direkte nga strukturat qeveritare gjithashtu mund të klasifikohen si një lloj aktivi rezervë. Një strategji e tillë nuk synon të maksimizojë disponueshmërinë dhe likuiditetin e aseteve, por të sigurojë interesat e veta ekonomike në tregjet e huaja. Në një farë mase, ai siguron mbrojtje më të madhe kundër rreziqeve politike të ngrirjes së aseteve, pasi statusi i tyre ligjor është më pak transparent.

    Strategjinë e Kinës

    Një strategji e ngjashme po ndiqet nga Kina, e cila po kërkon të "ndërkombëtarizojë" gradualisht monedhën e saj. Formalisht, pjesa e juanit në rezervat ndërkombëtare të bankave qendrore është e vogël, jo më shumë se 3%. Për më tepër, një e treta e gjysmë e kësaj kërkese sigurohet nga Banka e Rusisë.

    Strategjia e Kinës është të sigurojë statusin ndërkombëtar të RMB nëpërmjet tregtisë dhe jo investimeve. Vitet e fundit, Kina ka kërkuar në mënyrë aktive të motivojë dhe inkurajojë partnerët e saj të tregtojnë në RMB dhe jo në monedha të tjera. Kjo po bëhet në një sërë mënyrash, duke përfshirë zhvillimin e infrastrukturës, analogun e vet të sistemit SWIFT, zhvillimin e kleringut, huadhënien ndërkombëtare në monedhë etj. Shumë njerëz kanë dëgjuar për termin "petroyuan" - një analog i petrodollarit. Në thelb, është nënshkrimi i kontratave afatgjata për furnizimin e naftës në juan në këmbim të një fluksi mallrash dhe pajisjesh. Pra, tregtia tashmë po kryhet në juanë dhe jo në dollarë amerikanë. Kjo krijon kërkesë jashtë ekonomisë kineze. Në të njëjtën kohë, autoritetet kineze mbajnë kufizime në transaksionet e kapitalit.

    ***

    Dedollarizimi i sistemit financiar global do të vazhdojë. Kjo do të lehtësohet veçanërisht nga përparimi në teknologjinë financiare. Zhvillimi i platformave të automatizuara të tregtimit do të zvogëlojë koston e shkëmbimit të një monedhe me një tjetër. Bankat qendrore do të kërkojnë të pastrojnë drejtpërdrejt monedhat e njëra-tjetrës pa përdorur drejtpërdrejt monedhat e vendeve perëndimore. Në të ardhmen, monedhat dixhitale të bankave qendrore mund të përdoren edhe për transaksione ndërkombëtare, duke ulur kostot për agjentët ekonomikë. Megjithatë, ky proces do të jetë i ngadaltë dhe nuk duhet të presim një ndryshim thelbësor në sistemin financiar global në të ardhmen e parashikueshme.

    Kjo pjesë është publikuar fillimisht nga Valdai Discussion Club dhe është redaktuar nga ekipi i RT


    Burimi: RT

  19. #18
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Rusia: Rendi i ri financiar botëror po vjen. SHBA dhe BE nuk kanë më kontroll mbi të

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Sic te kam thene, pa te keq, disa vite me pare, ty te ka zene gjume ne autobuz Serafim. Autobuzi ecen drejt gremines me ty brenda, ti je duke enderruar sikur je ne aeroplan dhe po fluturon si zog i lire ne qiejt e kaltert. As 2 vitet e fundit te pandemise globale nuk mjaftuan per te te zgjuar ty nga gjumi. As mbyllja ne shtepi, as shtetrrethimi, as vaksinat e detyruara, as ndalimi i lirise se levizjes pa "pasaportat e vaksinimit", as mbyllja e centraleve nukleare ne Gjermani per prodhimin e energjise elektrike, as hedhja ne ere e tubave te gazit rus qe ngrohin shtepite e Evropes Perendimore, as fatura e energjise qe eshte 2-3fishuar brenda nje kohe rekord, as rritja e cmimit te naftes qe ta ben transportin e levizjen te pamundur, as flaket e luftes ne Evrope dhe as kur dergjon derdimenet e politikes Evropiane, qe kane vetem nje vend te vetem anetar me arme nukleare, qe i ckermiten e i japin urdhra Rusise, qe ka me shume arme nukleare se cdo vend tjeter ne bote.

    Perendimi po veteshkaterrohet para syve te tu, dhe ti prape nuk e shikon. Ti vazhdon e enderron dhe e quan "bota e lire". Bota e lire nuk mbyllet me pahir ne shtepi per 2 vjet dhe nuk vaksinohet e damkoset si bageti, o Serafim! Amerikanet dhe anglezet kane pune fort ne bashkepunim me faren e se keqes ne Zvicer, qe ti mbajne ne rresht numero vendet evropiane ne mbeshtetje te Ukraines. Por ketij unitetit falls do ti vije fundi, kur debora e pare te bier ne Evrope dhe njerezit te mos kene me se te ngrohen e te vdesin nga i ftohti, Pa zene ne goje pastaj ekonomine qe nuk funksionon dot pa energji. Kur te zgjohen njerezit nga gjumi ne autobuz, dhe ti vene politikanet e tyre para pergjegjesise, pastaj do veje e cdo veje.

    Anen e kujt do te mbaje policia dhe ushtria, te popullit qe po vdes nga i ftohti apo te politikaneve te blere e te korruptuar qe e sollin vendin ne kete dite te hallit?

    Zgjohu nga gjumi Serafim sa nuk eshte vone. Po vjen dimri.
    Albo si po shkon rubla ruse ? Me gjumin si je ? Po zgjohesh apo po shkon akoma mbrapa Lulzim Bashes ?

Tema të Ngjashme

  1. Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laboratorë biologjikë në Ukrainë
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 25-03-2022, 09:26
  2. SHBA-ja ndalon importet e naftës nga Rusia
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-03-2022, 22:11
  3. Rusia e Putinit përballë Gjeopolitikes së SHBA dhe BE për Shqipërinë
    Nga pirro10 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-03-2018, 06:35
  4. Shqipëria kërcënohet haptazi nga Rusia / SHBA e NATO në alarm
    Nga Darius në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 16-12-2014, 03:23
  5. Per cfare mendoni se kane ngelur mbrapa SHBA-te?
    Nga KlaraPink në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 20-09-2011, 16:49

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •