Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n laboratort biologjik n Ukrain

  Emri: bioweapons.jpg

Shikime: 272

Madhsia: 28.4 KB

  M hert sot, zdhnsi zyrtar i qeveris komuniste t Kins u prball me Shtetet e Bashkuara n 336 laboratort e saj biologjik n 30 vende t bots. Sipas Kins, vetm n Ukrain ka 26 laborator biologjik amerikan.  Rusia publikoi dokumenta qe tregojne se cfare po testohej ne nje prej ketyre laboratoreve shume afer me kufirin rus:  Viktoria Nuland e Departamentit te Shtetit Amerikan e ka pranuar ekzistencen e ketyre laboratoreve biologjike ne Ukraine:


 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Rusia sot i dergon nje mesazh direkt SHBA: "I gjetem armet e tua biologjike ne Ukraine" Gjithashtu shtron edhe pyetjen: Pse ke hapur laboratore te tille biologjike ne Ukraine, ne nje kontinent tjeter, larg territorit tend, e shume afer me kufirin rus, ne kundershtim edhe me konventat nderkombetare per armet biologjike?  Rusia nuk e ka bere ende publike se cfare arme biologjike prodhoheshin ne keto laboratore.

  Albo

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Ndonje burim pervec atyre ruse ka?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Nuk degjon nga AI vesh Albo

 5. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  King Bardhyl (09-03-2022)

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  EKSKLUZIVE: Uebfaqet e fshira tregojn se Obama ka udhhequr nj prpjekje pr t ndrtuar nj BioLab me baz n Ukrain q trajton 'patogjent veanrisht t rrezikshm'.
  I rikuperuar nga The National Pulse, artikulli ngre pyetje serioze n lidhje me aktivitetin e qeveris amerikane n Ukrain, q shtrihet pothuajse dy dekada m par.


  Nj artikull i fshir n ueb i rikuperuar nga The National Pulse zbulon se ish-presidenti Barack Obama udhhoqi nj marrveshje q on n ndrtimin e laboratorve biologjik q trajtojn "patogjent veanrisht t rrezikshm" n Ukrain .

  Lajmi vjen n t njjtn dit kur aparatistja e regjimit Biden, Victoria Nuland, i tha Senatit amerikan se qeveria amerikane sht e shqetsuar pr objektet e krkimit biologjik q bien n duart e Rusis si rezultat i konfliktit t vazhdueshm n Evropn Lindore.

  Fillimisht i postuar m 18 qershor 2010, artikulli "Biolab hapet n Ukrain" detajon se si Obama , ndrsa shrbente si senator i Illinois, ndihmoi n negocimin e nj marrveshjeje pr ndrtimin e nj laboratori t nivelit 3 t biosiguris n qytetin ukrainas t Odessa.

  Artikulli , i cili theksoi gjithashtu punn e ish-senatorit Dik Lugar, u prfshi gjithashtu n numrin nr. 818 t revists s Qendrs s Kundrprhapjes s Forcave Ajrore t Shteteve t Bashkuara (USAF ) .

  “Lugar tha se planet pr objektin filluan n vitin 2005 kur ai dhe senatori i athershm Barack Obama hyn n nj partneritet me zyrtart ukrainas. Lugar dhe Obama ndihmuan gjithashtu n koordinimin e prpjekjeve midis studiuesve amerikan dhe ukrainas at vit n nj prpjekje pr t studiuar dhe ndihmuar n parandalimin e gripit t shpendve, "shpjegoi autorja Tina Redlup.

  Emri: Screen-Shot-2022-03-08-at-6.36.02-PM.jpg

Shikime: 231

Madhsia: 63.4 KB

  Nj raport i vitit 2011 nga Komiteti i Akademis Kombtare t Shkencave t SHBA-s pr Parashikimin e Sfidave t Biosiguris t Zgjerimit Global t Laboratorve Biologjik me Prmbajtje t Lart shpjegoi se si laboratori me baz n Odessa "sht prgjegjs pr identifikimin e patogjenve biologjik veanrisht t rrezikshm".

  “Ky laborator u rindrtua dhe u prditsua teknikisht deri n nivelin BSL-3 nprmjet nj marrveshjeje bashkpunimi midis Departamentit t Mbrojtjes s Shteteve t Bashkuara dhe Ministris s Shndetsis s Ukrains q filloi n vitin 2005. Bashkpunimi fokusohet n parandalimin e prhapjes s teknologjive, patogjenve, dhe njohuri q mund t prdoren n zhvillimin e armve biologjike”, vijon raporti.

  “Laboratori i prditsuar shrben si Laborator Referenc Qendrore e Prkohshme me nj depozitarium (mbledhje patogjene). Sipas rregulloreve ukrainase, ajo ka nj leje pr t punuar me bakteret dhe viruset e grupit t par dhe t dyt patogjen”, shpjegon raporti.

  Nj dokument i veant q detajon rrjetin e biolabit t Ukrains nga Projekti i Parandalimit t BioArmve prshkruan n mnyr m t detajuar shtrirjen e patogjenve me t cilt objekti ka kryer krkime.

  Ndr viruset q laboratori studioi ishin Ebola dhe "viruset e grupit II t patogjenitetit duke prdorur metoda virologjike, molekulare, serologjike dhe ekspres".

  Pr m tepr, laboratori ofroi "trajnim special pr specialistt mbi shtjet e biosiguris dhe biosiguris gjat trajtimit t agjentve t rrezikshm biologjik patogjen".

  Emri: Screen-Shot-2022-03-08-at-6.43.26-PM-1536x888.jpg

Shikime: 285

Madhsia: 50.4 KB

  Objekti i zbuluar i biolabit pason nj shqyrtim intensiv mbi vendimin e qeveris amerikane pr t financuar krkime t rrezikshme, "prfituese t funksionit " n Wuhan n nj laborator t drejtuar nga Partia Komuniste Kineze me lidhje ushtarake .

  Burimi: TheNationalPulse.com

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Teksa diplomatja e Departamentit te Shtetit konfirmoi ne seancen e degjimit ne senatin amerikan, prezencen e ketyre laboratoreve biologjike, sot zedhenesia e shtypit e presidentit Biden, i ka hedhur poshte pretendimet e kinezeve dhe ruseve si "teori konspirative". Ja nje mesazh qe ajo postoi ne twitter:  "Ne morm parasysh pretendimet e rreme t Rusis n lidhje me laboratort e pretenduar t armve biologjike t SHBA-s dhe zhvillimin e armve kimike n Ukrain. Ne kemi par gjithashtu zyrtar kinez q i bjn jehon ktyre teorive konspirative."

  K duhet t besojm, Departamentin e Shtetit apo zdhnsen e shtypit t presidentit Biden?

  Albo

 8. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Nuk degjon nga AI vesh Albo
  Ah, ok, ta kem parasysh.

 9. #8

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Albo,amon,nga i mer keto lajme te freskta,nga Alfred Cako apo nga ndonje "shperndarers" polonio qe perdoret kunder disidenteve ?

  Albo,kur amerikont ja fusin pordhes kot, te pakten marin mundimin te manipulojn ndonje video apo foto,ndersa kur ruset ja fusin kot ,ja fusin aq kot sa qe e lejn pordhen ne gjendje te lire qe edhe kerkojne ta kapin
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 10-03-2022 m 06:36

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Tucker Carlson pr laboratort biologjik t SHBA n Ukrain – Pse po e financojm kt?

  Gjat transmetimit t tij t s mrkurs mbrma, prezantuesi i Fox News , Tucker Carlson, mbuloi laboratort klandestine t SHBA-s n Ukrain, t cilat koht e fundit kan qen n qendr t akuzave t egra nga qeveria ruse.

  Carlson e filloi emisionin e tij me kt tem, duke par fillimisht mediat e pushtetit, politikant dhe "kontrolluesit e fakteve" duke deklaruar me besim se akuzat pr biolabatt amerikan n Ukrain jan komplote totale.

  M pas, prezantuesja e Fox luajti pamjet e nnsekretares s Departamentit t Shtetit pr shtjet Politike Victoria Nuland q konfirmonte ekzistencn e objekteve biologjike t Ukrains gjat nj Komiteti t Marrdhnieve me Jasht t Senatit t martn.  Carlson filloi: "Jo vetm q Ukraina ka laborator sekrete", tha Victoria Nuland, "fardo q ata po bjn n ato laborator sht aq e rrezikshme dhe aq e frikshme, saq ajo citoi, "Shum e shqetsuar", saq materiali krkimor brenda atyre biolatabve mund t bien n duart e forcave ruse”.

  Si vuri n dukje Tucker, punonjsi i rangut t katrt m t lart t Departamentit t Shtetit konfirmoi nn betim pr dshmi t rreme se "dezinformimi rus" q institucioni ka pretenduar se sht nj gnjeshtr sht n fakt i vrtet.

  Kur senatori i Florids, Marco Rubio e pyeti Nuland nse mendonte se nj aksident apo sulm hipotetik biologjik do t ishte dika q rust do t ishin pas, ajo dha nj prgjigje qesharake.

  “Nuk ka asnj dyshim n mendjen time senatori dhe sht teknik klasike ruse pr t fajsuar djalin tjetr pr at q ata planifikojn t bjn vet”, u prgjigj ajo.

  Duke br shaka pr prgjigjen e Nuland-it, Carlson tha: “Pra, ajo q po thua, Toria Nuland, nse, pr shembull, po financonit biolabate sekrete n Ukrain, por doje ta fshihje kt fakt nga njerzit q paguajn pr t, n emr t t cilve po e bni, q t mund t gnjeni duke pretenduar se rust po gnjenin pr t?”

  Duke vazhduar tutje, Tucker luajti nj video t akuzave t fundit t nj zdhnsi rus t mbrojtjes n lidhje me laboratort biologjik dhe vuri n dukje se ai kurr nuk kishte shfaqur dika t till n programin e tij n t kaluarn.

  Megjithat, pr shkak t gnjeshtrave t vazhdueshme q bjn ata q drejtojn qeverin amerikane, Carlson tha: "Duhet t hapsh pak mendjen dhe t vlersosh se far thon njerzit e tjer".

  Carlson luajti nj video t zdhnsit t mbrojtjes ruse duke akuzuar SHBA-n pr financimin e biolab-ve klandestine n Ukrain dhe citoi nj zdhns t Ministris s Jashtme ruse q pretendonte se Ukraina po punonte pr patogjen vdekjeprurs.

  "A eshte e vertete?" Pyeti Tucker. “Natyrisht ne nuk do ta pranonim fjaln e Rusis pr kt, kurr. Por, ne nuk duhet t pranojm fjaln e Rusis. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka nj faqe interneti q prmban kt klip mediatik n lidhje me hapjen e nj objekti krkimor biologjik n Ukrain n vitin 2010.

  Faqja e internetit e Departamentit t Mbrojtjes, Carlson, iu referua ish-senatorit republikan t cituar, Dick Lugar, duke lavdruar laboratorin pr punn n "patogjen t rrezikshm" pr t ndaluar "bioterroristt".

  Prezantuesi i Fox vazhdoi t detajoj m shum prova t ekzistencs s laboratorve, duke prekur prfundimisht zhdukjen e dyshimt t dokumenteve q vrtetonin se DOD financonte midis 20 dhe 30 biolabs ukrainas.

  "Gjja m e rndsishme," tha Carlson, "sht se faqja e internetit e Ambasads s SHBA prmban gjithashtu lidhje me flett e t dhnave pr mbshtetjen e Ameriks pr krkimin biologjik n Ukrain, por t gjitha ato lidhje tani jan t vdekura."

  Tucker bri vrejtjen se qeveria amerikane, e cila punon pr We The People, fshiu t dhna t rndsishme publike nga nj faqe interneti e paguar nga qytetart e saj.

  Pavarsisht provave t shumta q vrtetojn t kundrtn, zdhnsi i Pentagonit John Kirby tha t mrkurn: “Akuzat ruse jan absurde, jan pr t qeshur… dhe ju e dini, sipas fjalve t gjyshit tim katolik irlandez, nj tuf keqdashjesh. Nuk ka asgj pr t. sht nj propagand klasike ruse dhe po t isha n vendin tuaj, nuk do t'i jepja asnj pik boje q ia vlen t'i kushtohet vmendje.

  Kirby madje postoi nj pjes t komentit n Twitter, duke kmbngulur srish: “Ne nuk po zhvillojm arm biologjike apo kimike brenda Ukrains. Ky sht nj tekst shkollor propagand ruse.”

  Carlson filloi: "Jo vetm q Ukraina ka laborator sekrete", tha Victoria Nuland, "fardo q ata po bjn n ato laborator sht aq e rrezikshme dhe aq e frikshme, saq ajo citoi, "Shum e shqetsuar", saq materiali krkimor brenda atyre biolatabve mund t bien n duart e forcave ruse”.

  Si vuri n dukje Tucker, punonjsi i rangut t katrt m t lart t Departamentit t Shtetit konfirmoi nn betim pr dshmi t rreme se "dezinformimi rus" q institucioni ka pretenduar se sht nj gnjeshtr sht n fakt i vrtet.

  Kur senatori i Florids, Marco Rubio e pyeti Nuland nse mendonte se nj aksident apo sulm hipotetik biologjik do t ishte dika q rust do t ishin pas, ajo dha nj prgjigje qesharake.

  “Nuk ka asnj dyshim n mendjen time senatori dhe sht teknik klasike ruse pr t fajsuar djalin tjetr pr at q ata planifikojn t bjn vet”, u prgjigj ajo.

  Duke br shaka pr prgjigjen e Nuland-it, Carlson tha: “Pra, ajo q po thua, Toria Nuland, nse, pr shembull, po financonit biolabate sekrete n Ukrain, por doje ta fshihje kt fakt nga njerzit q paguajn pr t, n emr t t cilve po e bni, q t mund t gnjeni duke pretenduar se rust po gnjenin pr t?”

  Duke vazhduar tutje, Tucker luajti nj video t akuzave t fundit t nj zdhnsi rus t mbrojtjes n lidhje me laboratort biologjik dhe vuri n dukje se ai kurr nuk kishte shfaqur dika t till n programin e tij n t kaluarn.

  Megjithat, pr shkak t gnjeshtrave t vazhdueshme q bjn ata q drejtojn qeverin amerikane, Carlson tha: "Duhet t hapsh pak mendjen dhe t vlersosh se far thon njerzit e tjer".

  Carlson luajti nj video t zdhnsit t mbrojtjes ruse duke akuzuar SHBA-n pr financimin e biolab-ve klandestine n Ukrain dhe citoi nj zdhns t Ministris s Jashtme ruse q pretendonte se Ukraina po punonte pr patogjen vdekjeprurs.

  "A eshte e vertete?" Pyeti Tucker. “Natyrisht ne nuk do ta pranonim fjaln e Rusis pr kt, kurr. Por, ne nuk duhet t pranojm fjaln e Rusis. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka nj faqe interneti q prmban kt klip mediatik n lidhje me hapjen e nj objekti krkimor biologjik n Ukrain n vitin 2010.

  Faqja e internetit e Departamentit t Mbrojtjes, Carlson, iu referua ish-senatorit republikan t cituar, Dick Lugar, duke lavdruar laboratorin pr punn n "patogjen t rrezikshm" pr t ndaluar "bioterroristt".

  Prezantuesi i Fox vazhdoi t detajoj m shum prova t ekzistencs s laboratorve, duke prekur prfundimisht zhdukjen e dyshimt t dokumenteve q vrtetonin se DOD financonte midis 20 dhe 30 biolabs ukrainas.

  "Gjja m e rndsishme," tha Carlson, "sht se faqja e internetit e Ambasads s SHBA prmban gjithashtu lidhje me flett e t dhnave pr mbshtetjen e Ameriks pr krkimin biologjik n Ukrain, por t gjitha ato lidhje tani jan t vdekura."

  Tucker bri vrejtjen se qeveria amerikane, e cila punon pr We The People, fshiu t dhna t rndsishme publike nga nj faqe interneti e paguar nga qytetart e saj.

  Pavarsisht provave t shumta q vrtetojn t kundrtn, zdhnsi i Pentagonit John Kirby tha t mrkurn: “Akuzat ruse jan absurde, jan pr t qeshur… dhe ju e dini, sipas fjalve t gjyshit tim katolik irlandez, nj tuf keqdashjesh. Nuk ka asgj pr t. sht nj propagand klasike ruse dhe po t isha n vendin tuaj, nuk do t'i jepja asnj pik boje q ia vlen t'i kushtohet vmendje.

  Kirby madje postoi nj pjes t komentit n Twitter, duke kmbngulur srish: “Ne nuk po zhvillojm arm biologjike apo kimike brenda Ukrains. Ky sht nj tekst shkollor propagand ruse.”

  Carlson filloi: "Jo vetm q Ukraina ka laborator sekrete", tha Victoria Nuland, "fardo q ata po bjn n ato laborator sht aq e rrezikshme dhe aq e frikshme, saq ajo citoi, "Shum e shqetsuar", saq materiali krkimor brenda atyre biolatabve mund t bien n duart e forcave ruse”.

  Si vuri n dukje Tucker, punonjsi i rangut t katrt m t lart t Departamentit t Shtetit konfirmoi nn betim pr dshmi t rreme se "dezinformimi rus" q institucioni ka pretenduar se sht nj gnjeshtr sht n fakt i vrtet.

  Kur senatori i Florids, Marco Rubio e pyeti Nuland nse mendonte se nj aksident apo sulm hipotetik biologjik do t ishte dika q rust do t ishin pas, ajo dha nj prgjigje qesharake.

  “Nuk ka asnj dyshim n mendjen time senatori dhe sht teknik klasike ruse pr t fajsuar djalin tjetr pr at q ata planifikojn t bjn vet”, u prgjigj ajo.

  Duke br shaka pr prgjigjen e Nuland-it, Carlson tha: “Pra, ajo q po thua, Toria Nuland, nse, pr shembull, po financonit biolabate sekrete n Ukrain, por doje ta fshihje kt fakt nga njerzit q paguajn pr t, n emr t t cilve po e bni, q t mund t gnjeni duke pretenduar se rust po gnjenin pr t?”

  Duke vazhduar tutje, Tucker luajti nj video t akuzave t fundit t nj zdhnsi rus t mbrojtjes n lidhje me laboratort biologjik dhe vuri n dukje se ai kurr nuk kishte shfaqur dika t till n programin e tij n t kaluarn.

  Megjithat, pr shkak t gnjeshtrave t vazhdueshme q bjn ata q drejtojn qeverin amerikane, Carlson tha: "Duhet t hapsh pak mendjen dhe t vlersosh se far thon njerzit e tjer".

  Carlson luajti nj video t zdhnsit t mbrojtjes ruse duke akuzuar SHBA-n pr financimin e biolab-ve klandestine n Ukrain dhe citoi nj zdhns t Ministris s Jashtme ruse q pretendonte se Ukraina po punonte pr patogjen vdekjeprurs.

  "A eshte e vertete?" Pyeti Tucker. “Natyrisht ne nuk do ta pranonim fjaln e Rusis pr kt, kurr. Por, ne nuk duhet t pranojm fjaln e Rusis. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka nj faqe interneti q prmban kt klip mediatik n lidhje me hapjen e nj objekti krkimor biologjik n Ukrain n vitin 2010.

  Faqja e internetit e Departamentit t Mbrojtjes, Carlson, iu referua ish-senatorit republikan t cituar, Dick Lugar, duke lavdruar laboratorin pr punn n "patogjen t rrezikshm" pr t ndaluar "bioterroristt".

  Prezantuesi i Fox vazhdoi t detajoj m shum prova t ekzistencs s laboratorve, duke prekur prfundimisht zhdukjen e dyshimt t dokumenteve q vrtetonin se DOD financonte midis 20 dhe 30 biolabs ukrainas.

  "Gjja m e rndsishme," tha Carlson, "sht se faqja e internetit e Ambasads s SHBA prmban gjithashtu lidhje me flett e t dhnave pr mbshtetjen e Ameriks pr krkimin biologjik n Ukrain, por t gjitha ato lidhje tani jan t vdekura."

  Tucker bri vrejtjen se qeveria amerikane, e cila punon pr We The People, fshiu t dhna t rndsishme publike nga nj faqe interneti e paguar nga qytetart e saj.

  Pavarsisht provave t shumta q vrtetojn t kundrtn, zdhnsi i Pentagonit John Kirby tha t mrkurn: “Akuzat ruse jan absurde, jan pr t qeshur… dhe ju e dini, sipas fjalve t gjyshit tim katolik irlandez, nj tuf keqdashjesh. Nuk ka asgj pr t. sht nj propagand klasike ruse dhe po t isha n vendin tuaj, nuk do t'i jepja asnj pik boje q ia vlen t'i kushtohet vmendje.

  Kirby madje postoi nj pjes t komentit n Twitter, duke kmbngulur srish: “Ne nuk po zhvillojm arm biologjike apo kimike brenda Ukrains. Ky sht nj tekst shkollor propagand ruse.”  Pasi luajti videon e Kirby, Carlson tha: “Do ta vini re n fund t ksaj, Kirby refuzon t'i prgjigjet pyetjes. A ka pasur nj marrdhnie midis Pentagonit t SHBA dhe nj objekti t armve biologjike n Ukrain dhe nse po, cila sht ajo marrdhnie?”

  Kur ekipi i "Tucker Carlson Tonight" iu drejtua Departamentit t Shtetit pr koment mbi kt tem, ata dhan nj prgjigje t formuluar me kujdes.

  Emri: tuck-3-9-22-1024x425.jpg

Shikime: 206

Madhsia: 36.1 KB

  Emri: tuck-2--1024x438.jpg

Shikime: 236

Madhsia: 27.6 KB

  Pamja e ekranit t Fox News
  Kjo deklarat, tha Carlson, "nuk do t thot asgj", sepse, pr shembull, "Mund ta prshkruani rezervn ton brthamore, sakt, si mbrojtse. Armt tona brthamore nuk jan krijuar pr t vrar dik parandalues, ato jan krijuar pr t parandaluar njerzit e tjer q t na vrasin, por ato jan ende arm brthamore.”

  I paknaqur me prgjigjen e Departamentit t Shtetit, Tucker transmetoi nj video t zdhnsit t Ministris s Jashtme kineze Zhao Lijian duke u br thirrje inspektorve t armve q t hetojn menjher objektet e Ukrains.

  Pas videos s zyrtarit kinez, Carlson u tha atyre q mund t jen t mrzitur me programin e tij q tregonte propagandn ruse dhe kineze: “Po, e bm. Ne gjithashtu shfaqm propagandn e qeveris amerikane n ekran.”

  “Dallimi sht se ne presim q t gnjehemi nga qeverit e huaja, ne nuk jemi globalist,” shtoi ai. “Ne besojm n nj vend, sht ky vend, Shtetet e Bashkuara. Ne nuk presim t na gnjej qeveria jon dhe nuk do ta pranojm.”

  Kongresmenja Tulsi Gabbard (D-HI), nj udhheqse e re globale e Forumit Ekonomik Botror, iu bashkua Tucker-it n segmentin tjetr pr t ndar mendimin e saj mbi situatn e biolabit.

  "Un jam jashtzakonisht i shqetsuar, si duhet t jet do amerikan dhe dokush n bot," tha Gabbard pr bio-objektet. “Serioziteti i situats me t vrtet nuk mund t mbivlersohet. Para s gjithash, ajo (Nuland) nuk tha 'jo' kur u pyet nga Marco Rubio se kishte arm biologjike ose kimike n Ukrain. Nse do t kishte ose do t kishte, padyshim q kjo do t ishte shkelje e konvents s armve biologjike”.

  Ajo vazhdoi, duke thn se Departamenti i Shtetit sht prpjekur t fsheh kt informacion dhe se pasi gjithka doli e vrtet, vazhdoi t shtyj gnjeshtrn n vend q t pastrohet.

  Gabbard e quajti prgjigjen nga qeveria amerikane "kulmi i paprgjegjshmris" dhe paralajmroi se e gjith bota tani sht n rrezik pr shkak t laboratorve q jan n mes t nj zone lufte t gjall.

  “Ne mund t prballemi me nj kriz tjetr globale kur shikoni nj patogjen q mund t lirohet. Sapo e kaluam kt me Covid. Ne nuk mund ta kemi harruar kt tashm”, tha kongresmenja.

  Prpara se t kalonte n temn tjetr, Gabbard bri nj koment t fundit n lidhje me laboratort biologjik t financuar nga SHBA n mbar botn, duke thn: “Ato duhet t mbyllen menjher. Ata jan t pasigurt, ata prbjn nj krcnim pr botn, ata duhet t mbyllen menjher.”

  InfoWars

 11. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  PINK (11-03-2022)

 12. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  180

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Keto lajme jane absurde.
  Ka 2 muaj qe qeveria amerikane po paralajmeron me te madhe se Rusia do te sulmoje Ukrainen.
  Nese keto laboratore kimike vertet "merren me prodhimin e materiali kimik luftarak" dhe permbajne material kompromentues per USA, kujtoni se amerikanet nuk kishin kohe per te zhdukur faktet ?!
  Laboratore kimike ka ne cdo vend ne Rusi akoma me shume.
  Keto qe thoni jane tym i krijuar nga propaganda ruse.

  Faktet jane keto:
  1. Nga keto laboratore nuk u prodhua ndonje gaz luftarak qe u hodh ne Rusi me rakete.
  2. Rusia eshte ajo qe se fundmi ka perdorur arme kimike ne Siri dhe Ceceni.
  3. Rreziku qe Rusia te perdore arme kimike edhe ne Ukraine eshte real, sepse modeli i luftes ruse dhe pershkallezimit te saj ne kerkim te rezultateve, eshte i njejti me cndodhi ne Ceceni dhe Siri.

 13. Anetart m posht kan falenderuar Shaboni pr postimin:

  King Bardhyl (13-03-2022)

 14. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Citim Postuar m par nga Shaboni Lexo Postimin
  Keto lajme jane absurde.
  Ka 2 muaj qe qeveria amerikane po paralajmeron me te madhe se Rusia do te sulmoje Ukrainen.
  Nese keto laboratore kimike vertet "merren me prodhimin e materiali kimik luftarak" dhe permbajne material kompromentues per USA, kujtoni se amerikanet nuk kishin kohe per te zhdukur faktet ?!
  Laboratore kimike ka ne cdo vend ne Rusi akoma me shume.
  Keto qe thoni jane tym i krijuar nga propaganda ruse.

  Faktet jane keto:
  1. Nga keto laboratore nuk u prodhua ndonje gaz luftarak qe u hodh ne Rusi me rakete.
  2. Rusia eshte ajo qe se fundmi ka perdorur arme kimike ne Siri dhe Ceceni.
  3. Rreziku qe Rusia te perdore arme kimike edhe ne Ukraine eshte real, sepse modeli i luftes ruse dhe pershkallezimit te saj ne kerkim te rezultateve, eshte i njejti me cndodhi ne Ceceni dhe Siri.
  1. Nuk jane laboratore armesh kimike, jane laboratore armesh biologjike. Jane laboratore me te sofistikuara se ato kimike.
  2. Si mund te krijoje vendi me i korruptuar ne bote, Ukraina, laboratore te tille biologjike kur nuk ka as financat dhe as ekspertizen e duhur? Lind pyetja: Kush i ndihmoi?
  3. Dalim edhe tek pyetja tjeter: Per cfare i hyjne ne pune Ukraines armet biologjike?

  Si qytetar i kesaj bote, ti une e kushdo, duhet te jemi te shqetesuar ne kulm per ekzistencen e ketyre laboratoreve. Sapo kaluam nje pandemi globale 2 vjecare nga nje virus gripi i prodhuar ne nje laborator kinez qe vepronte po me fondet e amerikaneve. Perkufizimi i amervee biologjike, sipas disa eksperteve, kane nje vdekshmeri jo 1% si covid-19 por 60%. Vrasin 6 ne 10 veta qe infektojne. Dhe ne shumicen e rasteve, ngaqe jane arme te sofistifikuara, nuk e kupton as se nga te erdhi vdekja.

  Nese ti nuk gjen kurajon si qytetar i lire i kesaj bote, te denoncosh vete prezencen e ketyre laboratoreve dhe kete pune qe behet ne fshehtesi, kur keto arme biologjike te leshohen ne masat e njerezve, do te jete teper vone. Demi eshte bere tashme dhe denoncimi nuk i hyn ne pune askujt me.

  Albo

 15. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  PINK (14-03-2022)

 16. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain

  Ministria e Mbrojtjes ruse pr Biolabs n SHBA: Nj qllim ishte krijimi i bioagjentve q mund t synojn grupe t caktuara etnike

  Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi m hert se Shtetet e Bashkuara kishin derdhur para n objektet e krkimit biologjik n Ukrain, duke pretenduar se ato mund t ishin prdorur pr t krijuar arm biologjike dhe pr t kryer eksperimente t lidhura me koronavirusin.

  Ndr qllimet e laboratorve t krkimit biologjik n Ukrain q dyshohet se jan financuar nga Shtetet e Bashkuara ishte krijimi i bioagjentve q do t ishin n gjendje t synonin grupe t caktuara etnike, zbuloi t enjten Ministria Ruse e Mbrojtjes.

  “Dokumentet e disponueshme konfirmojn raste t shumta t transferimit t mostrave biologjike t qytetarve ukrainas jasht vendit. Me nj shkall t lart probabiliteti, mund t themi se nj nga detyrat e Shteteve t Bashkuara dhe aleatve t saj sht krijimi i bioagjentve q mund t prekin n mnyr selektive grupe t ndryshme etnike t popullsis”, tha Igor Kirillov, kreu i Brthamores, Biologjike. , dhe Trupat e Mbrojtjes Kimike t Forcave t Armatosura Ruse.

  Kirillov tha se 350 kriokontejner me mostra t serumit t gjakut u transferuan nga Qendra e Shndetit Publik t Ministris s Shndetsis t Ukrains n nj laborator referenc pr smundjet infektive n Institutin Doherty t Australis me pretekstin e prcaktimit t titrave t antitrupave.  Ministria ruse e Mbrojtjes ka marr dokumente q konfirmojn se krkimet biologjike me rrezik t lart n Ukrain drejtohen nga specialist amerikan. Sipas Kirillov, dokumentet treguan gjithashtu se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA financoi krkimin biologjik n Ukrain.

  Ai tha gjithashtu se Nnsekretarja e Shtetit pr shtjet Politike, Victoria Nuland, "indirekt" konfirmoi pjesmarrjen amerikane n krkimin biologjik ukrainas kur tha se Uashingtoni ishte i shqetsuar pr biolab-laboratort ukrainas q po merreshin nga rust.

  Hulumtimi biologjik i financuar nga SHBA n Ukrain, sipas Kirillov, prfshinte projektet "UP-2, UP-9, UP-10, q synojn studimin e patogjenve t antraksit dhe murtajs afrikane t derrit". Projekti UP-4, n veanti, thuhet se ka qen n zhvillim e sipr n laboratort n Kiev, Kharkov dhe Odessa dhe ishte planifikuar deri n vitin 2020.

  Emri: 1093747951_0:0:933:640_1920x0_80_0_0_c4cb9db2894a6323b854910b2cb3b0fc.jpg

Shikime: 181

Madhsia: 99.3 KB

  Studimi i spektrit t patogjenve t prhapur nga lakuriqt Foto: Ministria ruse e Mbrojtjes

  Sipas Kirillov, Pentagoni ishte gjithashtu i interesuar pr vektort e insekteve q mund t prhapin smundje t rrezikshme infektive.” Analiza e materialeve t marra konfirmon faktin se m shum se 140 kontejner me ektoparazit lakuriqsh – pleshtat dhe rriqrat – u transferuan nga laboratori biologjik n Kharkov. jasht vendit”, shtoi ai.

  Emri: 1093748019_0:0:1233:687_1920x0_80_0_0_e1686bd572680979dcbc8fe640be6852.jpg

Shikime: 212

Madhsia: 57.0 KB
  Veorit e kryerjes s krkimit ushtarak-biologjik Foto : Ministria e Mbrojtjes Ruse

  Shumica e dokumentacionit n lidhje me hulumtimin tashm sht evakuuar nga Ukraina nga amerikant, vuri n dukje Kirillov. "Sipas informacionit t disponueshm, amerikant tashm kan arritur t evakuojn pjesn m t madhe t dokumentacionit nga laboratort n Kiev, Kharkov dhe Odessa, duke prfshir bazat e t dhnave, biomaterialet dhe pajisjet n Institutin Krkimor t Epidemiologjis dhe Higjiens Lvov dhe n Konsullatn Amerikane. n Lvov. sht e mundur q nj pjes e koleksionit t zhvendoset n Poloni”, tha ai.

  Pr m tepr, laboratort biologjik n Ukrain dhe Gjeorgji po punojn n nj projekt q prfshin lakuriqt e nats si barts t armve biologjike , tha Kirillov.

  Shqetsime t ngjashme jan shprehur m hert edhe nga gjeneralmajor Igor Konashenkov, zdhns i Ministris s Mbrojtjes ruse. Ai tha se laboratort biologjik t financuar nga SHBA n Ukrain po kryenin eksperimente me mostrat e koronavirusit t lakuriqve t nats dhe po studionin prhapjen e mundshme t patogjenve nprmjet shpendve t egr, q migrojn midis Rusis, Ukrains dhe vendeve t tjera n rajon.

  Emri: 1093747990_0:0:1223:687_1920x0_80_0_0_d3e3ca3fae16f437579edf69ba2dbd40.jpg

Shikime: 304

Madhsia: 63.1 KB

  Studimi i mundsis s prhapjes s patogjenve veanrisht t rrezikshm prmes shpendve shtegtar Foto : Ministria e Mbrojtjes Ruse

  Sekretarja e shtypit e Shtpis s Bardh, Jen Psaki, ka mohuar se Shtetet e Bashkuara jan t angazhuara n zhvillimin e armve biologjike dhe kimike n Ukrain. “Kjo sht absurde. sht lloji i operacionit dezinformues q kemi par vazhdimisht nga rust gjat viteve n Ukrain dhe n vende t tjera, t cilat jan zhgnjyer dhe nj shembull i llojeve t preteksteve t rreme q kemi paralajmruar se rust do t shpiknin”, tha ajo. .

  Sipas Psaki, Uashingtoni sht n "prputhje t plot" me detyrimet e tij sipas Konvents s Armve Kimike dhe Konvents s Armve Biologjike dhe nuk ka plane t zhvilloj apo zotroj arm t tilla askund.

  Victoria Nuland, deklaratat e s cils iu referuan nga Igor Kirillov, tha t martn se "Ukraina ka objekte krkimore biologjike" dhe vuri n dukje se Uashingtoni "po punonte me ukrainasit se si ata mund t parandalojn q ndonj nga ato materiale krkimore t bjer n duart e rusve". forcat duhet t afrohen”. Ajo, megjithat, nuk elaboroi nse SHBA morn pjes n krkimin biologjik n Ukrain.

  Burimi: InfoWars

 17. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrain

  Ministria Ruse e Mbrojtjes: Hunter Biden, George Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n biolabs ukrainas

  Emri: 3-24-22-hunt-sor.jpg

Shikime: 321

Madhsia: 38.5 KB

  Ministria e Mbrojtjes e Rusis (MOD) publikoi t enjten nj tuf dokumentesh q pretendojn se tregojn prova t Pentagonit duke zhvilluar dhe operuar laborator t paligjshm n Ukrain.

  N nj deklarat publike t Ministris s Mbrojtjes, rust pretenduan se djali i Presidentit t SHBA Joe Biden, Hunter, miliarderi famkeq globalist George Soros, CDC dhe t tjer ishin t prfshir drejtprdrejt n skemn e biolab.

  Ndrsa ne nuk kemi nevoj q Rusia t na tregoj pr kto lidhje, t cilat jan detajuar s fundmi nga disa media , sht nj prditsim i madh q Rusia po thrret korrupsionin n skenn botrore.  Sipas Ministris s Mbrojtjes Ruse, dokumentet e marra nga shkenctart ukrainas q punojn n laboratort e financuar nga SHBA-ja tregojn se "projekti biologjik UP-2" sht zhvilluar dhe miratuar nga Pentagoni.

  Objektivi kryesor i ktij projekti ishte kryerja e nj analize molekulare t infeksioneve veanrisht t rrezikshme endemike t Ukrains, thuhet n Ministrin e Mbrojtjes s Rusis. "Kjo pun prfshinte marrjen e mostrave t patogjenit nga varrosjet e vjetra t kafshve pr t marr lloje t reja t antraksit."

  Nj konferenc nga shefi i mbrojtjes brthamore, biologjike dhe kimike t ushtris ruse tregon se firma e investimeve Rosemont Seneca e Hunter Biden sht e lidhur me kontraktort ushtarak amerikan Metabiota dhe Black and Veach.

  Konferenca ushtarake ruse shpjegon, "Agjencia e SHBA pr Zhvillim Ndrkombtar, Fondacioni George Soros dhe Qendra pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve jan t prfshir drejtprdrejt, prve departamentit ushtarak. Mbikqyrja shkencore ofrohet nga organizata kryesore krkimore, duke prfshir Laboratorin Kombtar t Los Alamos, i cili po zhvillon arm brthamore si pjes e Projektit Manhattan.

  T gjitha kto aktivitete kryhen nn kontrollin e plot t Pentagonit, vijon informimi, duke pretenduar se ka prova se operacioni prfshin 30 laborator n 13 vendbanime ukrainase.

  Nj kart regjistrimi e gjetur n nj biolab ukrainas supozohet se ishte nnshkruar nga Zvends Sekretari i Shtetit ukrainas i Kabinetit t Ministrave Viktor Polishchuk.

  Karta dyshohet se tregon se patogjent n laborator mund t prdoren pr zhvillimin e armve biologjike.

  Rust vazhdojn t vn n dukje se Agjencia e Reduktimit t Krcnimeve t Mbrojtjes t Pentagonit t SHBA-s mbikqyr projektet e biolabit.

  Personeli i qeveris amerikane dhe kontraktort e prfshir thuhet se jan t prjashtuar nga pagesa e taksave dhe tarifave t tjera t vendosura n Ukrain.

  Sipas projektit UP-8, Rusia thot se mostrat e gjakut u morn nga ushtarakt ukrainas pr t hulumtuar antitrupat e virusit dhe me gjas pr t "zgjedhur agjentt biologjik m t rrezikshm pr popullatn e nj rajoni t caktuar".

  Rusia ka akuzuar disa her SHBA-n se po prpiqet t krijoj bioarm q synojn rust n nj nivel gjenetik.

  Biolabatort e drejtuar nga SHBA n Ukrain gjithashtu supozohet se po transferojn materiale t rrezikshme n laborator t tjer n vend Gjeorgji, MB dhe Gjermani.

  E gjith kjo krijon rreziqe pr transferimin jasht vendit t informacionit t ndjeshm gjenetik, si dhe krcnime pr sigurin biologjike jo vetm pr Ukrainn, por edhe pr rajonet ku jan transferuar mostrat, thot ushtria ruse.

  Nj rrshqitje e siguruar nga rust supozohet se tregon se projekti UP-2 prfshinte biolog ushtarak amerikan q studionin vektort e antraksit dhe insekteve n vendet e varrimit t kafshve.

  Dokumenti gjithashtu pretendon se kompanit farmaceutike amerikane po prdorin laboratort pr t testuar ilae mbi ushtart ukrainas n studime q do t ishin t paligjshme n SHBA.

  Sipas shifrave t publikuara n mediat bullgare, rreth 20 ushtar ukrainas u vran n eksperimente vetm n laboratorin e Kharkovit dhe 200 t tjer u shtruan n spital, pretendon gazeta.

  N mbyllje, rust bjn thirrje pr nj hetim ndrkombtar mbi biolabatort e Ameriks, vendas dhe t huaj, dhe q SHBA t sqaroj objektivat e objekteve.

  Prmbledhjen e plot t Forcave t Armatosura Ruse mund ta lexoni m posht dhe dokumentet e ofruara nga qeveria ruse mund t gjenden KTU dhe KTU .

  Burimi: InfoWars

 18. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrai

  Dalin emailet/Djali i presidentit Biden drejton laboratort e armve biologjike n Ukrain

  Emri: bidens_1200-690x362-1.jpg

Shikime: 245

Madhsia: 23.4 KB

  Emri i djalit t presidentit amerikan, Joe Biden ka dal srish n sken kto dit ksaj here i akuzuar nga zdhnsi i Kremlinit. Hunter Biden u akuzua nga Dmitri Peskov se sht i prfshir n menaxhimin e laboratorve t zhvillimit t armve kimike n Ukrain, (veanrisht antraksin), s bashku me miliarderin George Soros. Peskov u shpreh se Rusia do t krkoj shpjegime pr prfshirjen e mundshme t Hunter Biden n kto laborator.

  Sipas britanikes Daily Mail, akuzat e Mosks ndaj Hunter Biden vrtetohen n disa emaile q gjenden n kompjuterin e djalit t presidentit t Shteteve t Bashkuara. Emailet q Daily Mail publikon n faqen e saj zbulojn rolin e djalit t presidentit n sigurimin e miliona dollar fonde pr Metabiota, nj kompani e specializuar n krkimin e smundjeve q shkaktojn pandemi dhe q m pas mund t prdoren si arm. Emailet shpjegojn se Hunter Biden e prezantoi Metabiota-n me nj kompani ukrainase t gazit, Burisma, pr nj “projekt shkencor” lidhur me laboratort e biosiguris n Ukrain.

  N kto email-e pasqyrohet qart sesi Hunter dhe kolegt e tij diskutojn me emocion pr monitorimin e t dhnave mjeksore nga kompania dhe si kjo mund t bhet nj mjet thelbsor pr qeverit dhe kompanit q krkojn t dallojn shprthimet e smundjeve infektive. Emailet tregojn se Hunter ishte gjithashtu veanrisht i prfshir n operacionet e Metabiota n Ukrain.

  Aktiviteti i Hunter Biden kishte rn n sy t nj ish-oficeri t CIAs.

  “Babai i tij ishte zv.president i SHBA ndrsa Hunter antar bordi i nj kompanie t dyshimt gazi n Ukrain dhe gjithashtu i lidhur me krkime bio-ushtarake,” tha Sam Faddis pr t prditshmen britanike Daily Mail.

  “Sigurisht q Rusia mund t prfitoj nga nj propagand e till, por kjo nuk ndryshon faktin se ktu ka dika q nuk shkon”, shton hetuesi.

  Pak dit m par New York Times konfirmoi se prmbajtja e laptopit q i prket djalit t presidentit sht autentike. Ky PC, t cilin djali i Biden e la n nj dyqan riparimi n Delaware n vitin 2019, prmbante nj sr emailesh n lidhje me aktivitetet e tij t biznesit me kompani t ndryshme, prfshir Burisma-n.

  Gjat fushats presidenciale 2020, republikant akuzuan Joe Biden pr formsimin e politiks s jashtme t SHBA-s n Ukrain n shrbim t interesave t djalit t tij.

  Lapsi

 19. #15

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrai

  E dhjeu kancelari gjerman kete punen e laboratoreve. Pak a shume (si pothuajse te gjithe) i tha Putinit; "qe po u perdoren armet kimike ne Ukraine do jete Rusia pergjegjese". Aq shume e besoj bota ,qe sa hapen gojen ruset per bllofin e radhes ja dhjen direkt duke i bere pergjegjes ne rastin e perdorimit te armeve kimike.

 20. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrai

  Rusia prezanton prova t reja pr laboratort biologjik t Ukrains, komenton lidhjet me Biden dhe SHBA

  Dokumentet detajojn fatin e patogjenve vdekjeprurs t financuar nga SHBA q mund t jen testuar te ukrainasit

  Emri: 62460a6285f5400f214a83ea.jpg

Shikime: 216

Madhsia: 20.5 KB

  Ushtria ruse ka paraqitur dokumente q tregojn interesin e Ukrains pr prdorimin e dronve pr t ofruar patogjen t armatosur t zhvilluar n biolabatort e financuar nga SHBA. Emrat e zyrtarve amerikan t prfshir n projektet e biolabs, dhe roli q luajti djali i presidentit aktual t SHBA n program, u bn gjithashtu publike gjat konferencs speciale t enjten.

  Nj nga provat kryesore ishte nj letr nga kompania ukrainase Motor Sich drejtuar prodhuesit turk t dronve Baykar Makina – prodhuesit e Bayraktar TB2 dhe UAV-ve Akinci – e dats 15 dhjetor 2021. Ukrainasit krkuan n mnyr specifike nse dront mund t mbanin 20 litra t ngarkess s aerosolizuar n nj distanc prej 300 kilometrash – duke i vendosur ato n rrezen e nj duzin qyteteve kryesore ruse dhe pothuajse t gjith Bjellorusis.

  "Ne po flasim pr zhvillimin nga regjimi i Kievit t mjeteve teknike t shprndarjes dhe prdorimit t armve biologjike me mundsin e prdorimit t tyre kundr Federats Ruse," tha gjenerallejtnant Igor Kirillov, komandanti i Forcave t Mbrojtjes Brthamore, Biologjike dhe Kimike Ruse. .

  Emri: 62460c7b85f54058a14abfba.jpg

Shikime: 227

Madhsia: 55.1 KB

  Kirillov referoi gjithashtu nj patent amerikane (Nr. 8,967,029) pr nj mekanizm pr vendosjen e patogjenve t aerosolizuar nga nj dron. Prgjigja e SHBA ndaj nj hetimi rus t vitit 2018 n lidhje me kt patent nuk e mohoi ekzistencn e saj, por pretendoi se ajo teknikisht nuk shkelte detyrimet e Uashingtonit sipas traktateve q ndalojn armt kimike dhe biologjike, vuri n dukje ai.

  Kirillov tregoi kontrata t nnshkruara ndrmjet agjencive qeveritare t SHBA-s – Agjencis pr Reduktimin e Krcnimeve t Mbrojtjes (DTRA), Pentagonit, Departamentit t Shtetit – dhe Ministris s Shndetsis s Ukrains, si dhe objekteve specifike brenda Ukrains. Pentagoni shpenzoi m shum se 30 milion dollar pr krkime biologjike n vetm nj institucion ukrainas, Qendrn e Shndetit Publik t Ministris s Shndetsis, sipas ushtris ruse.

  Zyrtari i DTRA, Robert Pope ishte "nj nga figurat kryesore" n program dhe "autori i ides pr krijimin e nj depozite qendrore t mikroorganizmave veanrisht t rrezikshm n Kiev", tha Kirillov. Projektet biologjike t Pentagonit n Ukrain u koordinuan nga Joanna Wintrol, kreu i zyrs s DTRA n Kiev, derisa ajo u largua n gusht 2020. Ajo drejtoi drejtprdrejt projektet UP-4, UP-6 dhe UP-8 pr t studiuar patogjent vdekjeprurs, duke prfshir antraksin , ethet Kongo-Krime dhe leptospiroza, sipas Kirillov.

  Pika e kontaktit e agjencis amerikane ishte Ministrja e Shndetsis e Ukrains (2016-2019) Ulyana Suprun, vet nj shtetase amerikane, vuri n dukje Kirillov, ndrsa nj ndrmjets kryesor ishte kontraktori privat Black and Veatch, zyra e t cilit n Kiev drejtohej nga Lance Lippencott. Nj tjetr kontraktor i Pentagonit, Metabiota, kishte gjithashtu nj rol n projekt.

  Kirillov tha se Hunter Biden - djali i presidentit aktual t SHBA Joe Biden - luajti "nj rol t rndsishm n krijimin e nj mundsie financiare pr t punuar me patogjent n territorin e Ukrains", duke treguar disa emaile midis tij dhe drejtuesve t Metabiota dhe Black and Veatch. . N veanti, ai e prshkroi zvendsin e Metabiota si "nj t besuar t Hunter Biden", bazuar n korrespondencn e tyre. Sipas gjeneralit, “media perndimore” ka konfirmuar vrtetsin e ktyre emaileve – me sa duket nj referenc n materialet e publikuara javn e kaluar nga gazeta britanike Daily Mail.

  Emri: 62460cdb85f54013270e6744.jpg

Shikime: 204

Madhsia: 52.0 KB

  Edhe Kievi ishte i shqetsuar pr laboratort biologjik, sipas nj memorandumi q tregoi Kirillov. Nj letr e vitit 2017 nga departamenti Kherson i Shrbimit t Siguris s Ukrains (SBU) thoshte se DTRA dhe Black and Veach synojn t "vendosin kontrollin mbi funksionimin e laboratorve mikrobiologjik n Ukrain q kryejn krkime mbi patogjent e infeksioneve veanrisht t rrezikshme q mund t prdoren pr t krijuar ose modernizimin e llojeve t reja t armve biologjike”.

  Duke treguar nj dokument t qershorit 2019 nga Qendra e Shndetit Publik t Ministris s Shndetsis s Ukrains, Kirillov pyeti veten pse kmbnguli n fshehtsi dhe krkoi q incidentet "serioze" "duke prfshir vdekjen e subjekteve" duhej t raportoheshin tek autoritetet e bioetiks amerikane. brenda 24 orve – kur dokumentet e tjera n lidhje me at program specifik i referohen vetm puns standarde t marrjes s mostrave t gjakut.

  Nuk prjashtojm q programi zyrtar i krkimit sht vetm “pjesa e dukshme e ajsbergut”, ndrkoh q n praktik, vullnetart u infektuan me virusin e etheve Kongo-Krime, hantaviruset dhe agjentin shkaktar t leptospirozs” , tha gjenerali, duke akuzuar. SHBA pr "nj qndrim shprfills ndaj qytetarve t Ukrains" dhe trajtimin e tyre si derra gini pr eksperimente biologjike dhe mjeksore.

  Shtetet e Bashkuara kan pretenduar prej kohsh se pretendimet pr biolaborator t financuar nga Pentagoni n Ukrain ishin "dezinformim rus". Megjithat, n fillim t ktij muaji, diplomatja amerikane Victoria Nuland dshmoi para Senatit se "laborator t krkimit biologjik n Ukrain" ekzistonin dhe se Uashingtoni po punonte me Kievin "pr t siguruar q materialet e krkimit biologjik t mos bien n duart e forcave ruse. .”

  Sipas Kirillov, t gjitha biomaterialet patogjene t ruajtura n Ukrain u "transportuan me avion transporti ushtarak n Shtetet e Bashkuara nprmjet Odessa", n fillim t shkurtit 2022. M 24 shkurt, kur trupat ruse hyn n Ukrain, ministria e shndetsis n Kiev urdhroi llojet e mbetura t shkatrrohet, tha gjenerali.

  Kirillov tha se ndrhyrja ruse ndaloi aktivitetet n pes biolab ukrainas q kishin punuar me antraksin, tularemin, brucelozn, kolern, leptospirozn dhe murtajn afrikane t derrave.

  Burimi: RT

 21. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Kush jan amerikant q bashkrendojn krkimin biologjik n Ukrain?

  Emri: who-are-the-americans-coordinating-bioweapons2.jpg

Shikime: 380

Madhsia: 48.4 KB

  Ministria ruse e Mbrojtjes ka br publike nj list t personave amerikan t prfshir n krijimin e komponentve t armve biologjike n Ukrain, raporton agjencia e lajmeve TASS . Ministria ruse e Mbrojtjes (MM) zbuloi dokumente t reja t sekuestruara nga forcat ruse n Ukrainn lindore, duke prfshir korrespondencn midis Hunter Biden dhe figurave t prfshira n krkimet biologjike n Ukrain, raporton Daily Telegraph i Zelands s Re . Dokumentet zbuluan nj qllim pr t krijuar nj "Depozitim Qendror t Mikroorganizmave Veanrisht t Rrezikshm n Kiev", sipas zdhnsit t Ministris s Mbrojtjes ruse, gjeneralmajor Igor Konashenkov, si dhe mnyra pr t shprndar agjent biologjik nprmjet dron, si raportoi Gateway (shih foton m lart) .

  Personeli amerikan i prfshir n krkimin biologjik t Ukrains:

  Emri: who-are-the-americans-coordinating-bioweapons3.jpg

Shikime: 204

Madhsia: 60.4 KB

  Robert Pope DTRA

  Shefi i forcs ruse t mbrojtjes nga rrezatimi, kimike dhe biologjike, Igor Kirillov, tha n nj konferenc shtypi t enjten se nj nga figurat kryesore ishte Robert Pope, Drejtor i Programit Bashkpunues pr Reduktimin e Krcnimeve t Departamentit t Mbrojtjes s SHBA-s n Agjencin pr Reduktimin e Krcnimeve t Mbrojtjes (i njohur gjithashtu si programi Nunn-Lugar). Papa ishte autor i ides pr krijimin e nj depozite qendrore t patogjenve me rrezikshmri t lart n Kiev, tha Kirillov.

  Pope ishte zvendsdrejtor i operacioneve, gatishmris dhe strvitjeve n DTRA nga viti 2017 deri n vitin 2020, sipas Daily Telegraph t Zelands s Re . Ai m par ka mbajtur poste t ndryshme n Komandn Evropiane t Forcave Ajrore t SHBA (USAFE), Komandn Qendrore t SHBA (USCC) dhe Pentagonin. Papa mori pjes n zhvillimin e procedurave radiokimike pr monitorimin e traktateve ndrkombtare n fushn e armve brthamore (Qendra e Aplikimit Teknik t Forcave Ajrore).

  Ulana Suprun Ministria e Shndetsis e Ukrains

  Emailet e publikuara zbuluan nj korrespondenc midis Paps dhe ministres n detyr t shndetsis s Ukrains midis 2016 dhe 2019, Ulana Suprun me origjin amerikane, e cila shkoi n Ukrain pr t marr pjes n grushtin e shtetit t mbshtetur nga SHBA n 2014, shkruan NZ Daily Telegraph.

  Igor Kirillov vuri n dukje se n letrn e tij drejtuar Ministres s Shndetsis Ulana Suprun (nj qytetare amerikane, sipas TASS) Papa foli shum pr aktivitetet e saj. "N veanti, ai theksoi rolin e saj n sigurimin e specialistve amerikan me akses n objektet biologjike t Ukrains dhe fillimin e prpjekjeve pr t formuar nj depo mikroorganizmash."

  "M lejoni t'ju kujtoj se n far oi ky lloj aktiviteti: sipas provave t disponueshme t gjitha biomaterialet patogjene u hoqn nga depozitimi n fillim t shkurtit 2022 dhe u drguan nga nj aeroplan transporti ushtarak amerikan n Shtetet e Bashkuara nprmjet Odessa," tha Kirillov. .

  Rhys M. Williams- DTRA

  Williams mori postin e Paps si ushtrues detyre i drejtorit t DTRA n vitin 2020, pasi kishte qen m par drejtor i zhvillimit, testimit dhe vlersimit t agjencis, sipas NZ Daily Telegraph: Ai udhhoqi programin e Departamentit t Mbrojtjes pr t zhvilluar aftsit pr t zbuluar, lokalizuar dhe neutralizuar t huajt. WMD dhe mjete shprthyese t improvizuara. Williams shrbeu gjithashtu si Ndihms Zvends Administratori pr Mosprhapjen n Administratn Kombtare t Siguris Brthamore (NNSA) t Departamentit t Energjis s SHBA, organizata prgjegjse pr arsenalin e armve brthamore t vendit.

  Joanna Wintrol DTRA Kiev

  Kirillov tha se Joanna Wintrol, kreu i zyrs s DTRA n Ukrain, ishte prgjegjse pr koordinimin e projekteve biologjike ushtarake n vend dhe pr przgjedhjen e personelit. Wintrol drejtoi projektet e DTRA n Ukrain deri n vitin 2021 n Ambasadn e SHBA n Zyrn e Reduktimit t Krcnimeve t Mbrojtjes t Kievit. Nn drejtimin e saj jan realizuar disa projekte (UP-4, UP-6 dhe UP-8). Ata parashikuan krkime pr patogjent vdekjeprurs, si antraksi, ethet hemorragjike Krime-Kongo dhe leptospiroza, "tha Kirillov.

  Emailet e publikuara nga Ministria e Mbrojtjes "zbuluan se ajo mbikqyrte drejtprdrejt eksperimentet me patogjent vdekjeprurs, duke prfshir Projektin UP-2 pr "hartn e smundjeve shum infektive n Ukrain", duke prfshir antraksin; Projekti UP-4, i prshkruar si nj "vlersim i rrezikut t patogjenve veanrisht t rrezikshm t transmetuar nga zogjt n Ukrain gjat migrimit"; Projekti UP-8 q studion prhapjen e virusit t etheve hemorragjike Krime-Kongo dhe hantaviruseve n Ukrain dhe nevojn e mundshme pr diagnoz diferenciale t pacientve me leptospiroz t dyshuar. Dokumentet e publikuara m par treguan se ajo gjithashtu mbikqyrte Projektin P-782, duke kryer krkime n transmetimin e smundjeve prmes lakuriqve t nats, sipas Daily Telegraph.

  Wintrol u zhvendos n Chemical Security and Elimination (CSE) n fillim t vitit 2021, transmeton Telegrafi. Sipas nj publikimi t DTRA, CSE njihej m par si programi i Eliminimit t Armve Kimike (CWE) dhe programi i Shkatrrimit t Armve Kimike (CWD). Prpjekja "filloi n vitin 1992 pr t ndrtuar kapacitetin e shteteve t ish-Bashkimit Sovjetik (FSU) pr t reduktuar krcnimin nga armt kimike (CW) duke siguruar dhe eliminuar rezervat e CW, aftsit e krkimit kimik dhe objektet e prodhimit, duke ridrejtuar gjithashtu shkenctart pr qllime paqsore, "tha agjencia."

  Emri: who-are-the-americans-coordinating-bioweapons4.jpg

Shikime: 319

Madhsia: 50.3 KB

  Steven L. Edwards CEO Black & Veatch

  Q nga viti 2013, Edwards ka qen CEO i firms inxhinierike amerikane Black & Veatch , nj kontraktor i vjetr pr Pentagonin, i prdorur pr nj sr detyrash ndrtimi, sipas Telegrafit. Ai ka qen me kompanin q nga viti 1978 dhe m par ka qen Drejtor Kryesor Operativ. Black & Veatch dihej prej kohsh se punonte n projektet e Pentagonit n Ukrain, por dokumentet e kapura nga forcat ruse n fillim t ktij muaji zbuluan punn e firms n mbikqyrjen e programeve biologjike atje, duke prfshir projektin UP-8 t prmendur m par, duke studiuar ethet hemorragjike Krime-Kongo. , leptospiroza dhe hantaviruset.

  Lance Lippencott Black & Veatch Ukraine


  Kirillov trhoqi vmendjen edhe te dega ukrainase e kompanis Black & Veatch dhe shefi i saj Lance Lippencott, personi kryesor i kontaktit pr zyrtart e ministris s mbrojtjes dhe shndetsis t Ukrains. Kompania ka punuar pr Pentagonin q nga viti 2008 n kuadr t projekteve pr studimin e bioagjentve potencialisht t rrezikshm, duke prfshir projektin UP-1 pr studimin e virusit t ricketsis dhe encefalitit t lindur nga rriqrat te artropodt n Ukrainn veriperndimore. Me qllim t kontrollit global t situats biologjike n rrjedhn e projektit UP-2, kompania prezantoi nj sistem t monitorimit n distanc t tularemis dhe antraksit n objektet biologjike t Ukrains, "tha Kirillov.

  Sipas Telegraph, Lippencott ishte menaxher i projektit n Ukrain pr Black & Veatch dhe koordinator i projektit t tij biologjik q nga viti 2011. N gusht 2021, ai i tha Kansas City Business Journal se puna e tij mbi agjentt biologjik t ajrit n Ukrain e kishte ndihmuar Black & Veatch pr t zhvilluar nj pajisje pr pastrimin e ajrit nga grimcat e virusit SARS-CoV-2, virusi q shkakton COVID-19.

  Lippencott sht i diplomuar n Akademin Ushtarake t Ushtris Amerikane n West Point, transmeton Telegrafi.

  Kirillov vuri n dukje se "aktivitetet Black and Veatch zgjuan shum pyetje, madje edhe nga shrbimet speciale ukrainase". N veanti, zyra Kherson e shrbimit ukrainas t siguris SBU n vitin 2017 vuri n dukje rreziqet e mundshme n rritje t nj prkeqsimi t situats epidemiologjike pr shkak t synimit t DTRA pr t prdorur kompanin Black and Veatch pr t vendosur kontrollin e laboratorve ukrainas q studiojn patogjent e veanrisht t rrezikshm. infeksionet.

  Emri: who-are-the-americans-coordinating-bioweapons5.jpg

Shikime: 237

Madhsia: 49.8 KB

  David Mustra Metabiota

  Mbikqyrsi i biomonitorimit dhe transferimit t informacionit, David Mustra, veproi n koordinim t ngusht me Metabiota - nj tjetr kontraktor q punon pr Pentagonin. "Mustra koordinoi projektet ushtarako-biologjike n Ukrain dhe Evropn Lindore nn Programin Bashkpunues pr Reduktimin e Krcnimeve," tha Kirillov.

  Metabiota ishte e njohur pr krkimet e saj n parashikimin e shprthimeve t smundjeve infektive, tha Kirillov. Gjithashtu, Pentagoni prdori shrbimet e tij pr modelimin e situats epidemiologjike n hapsirn post-sovjetike. Mustra ishte menaxheri i rekrutimit t biosiguris s kompanis n Ukrain, menaxhert e saj t bio-mbikqyrjes dhe kontrollit dhe kreu i krkimit dhe zhvillimit t Metabiota, transmeton Telegrafi.

  Mary Gutierrez Metabiota

  Prfaqsuesja e Metabiota-s n Ukrain ishte Mary Gutierrez zvendspresidentja e saj dhe e besueshme e Hunter Biden, gj q konfirmohet nga korrespondenca e tyre, tha Kirillov. Gutierrez mban nj doktoratur n mikrobiologji nga UMass Amherst, shkruan Telegraph, dhe ishte Zvends Presidente Ekzekutive n Metabiota nga 2014 deri n 2019. Ajo tani sht shkenctarja kryesore n Labyrinth Global Health, ku tani punon edhe David Mustra. N Ukrain, Guttieri ishte integrues i projekteve krkimore pr programin amerikan t biologjis dhe mbikqyri ekzekutimin e projekteve biologjike q lidhen me krkimin e kafshve si vektor t smundjeve.

  Scott Thornton Metabiota

  Thorton ishte mikrobiologu i lart i Metabiota-s dhe koordinatori i fillimit t laboratorit ndrmjet viteve 2006 dhe 2016, transmeton Telegrafi. Ai kaloi m par 20 vjet n Marinn e SHBA, ku punoi si mikrobiolog hulumtues dhe kreu i Departamentit t Vlersimit t Krcnimeve t Marins. Sipas CV-s s tij, Thornton e kreu punn e tij n objekte sekrete, duke prfshir nj n Kajro, Egjipt, dhe "krye krkime mbi agjentt e smundjeve me rndsi ushtarake, veanrisht patogjent enterik". N Ukrain, Thornton kshilloi stafin lokal pr patogjen shum t rrezikshm, si dhe shtje t tjera t lidhura me smundjet epidemike n projektet e DTRA, dhe koordinoi prmirsimin e laboratorve t referencs n Ukrain n nivelin e biosiguris 3 (BSL-3), t cilat prdoren pr t studiuar agjentt infektiv ose toksina q mund t transmetohen prmes ajrit dhe t shkaktojn infeksione potencialisht vdekjeprurse.

  Thornton "i dha kshilla personelit vendas n lidhje me trajtimin e patogjenve me krcnim t lart n kuadr t projekteve ukrainase t DTRA", sipas zdhnsit rus Kirillov. Dshmit e marra tregojn prfshirjen e drejtprdrejt t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA dhe t kontraktorve t tij n planifikimin dhe zbatimin e projekteve t Pentagonit n Ukrain. Besojm se drejtuesit e lartprmendur jan t obliguar t'u prgjigjen pyetjeve q kan t bjn me qllimin real t ktyre punimeve, tha Kirillov.

  Emri: who-are-the-americans-coordinating-bioweapons1.jpg

Shikime: 260

Madhsia: 52.0 KB

  Burimi: TGP

 22. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrai

  Pentagoni, kompanit amerikane t prfshira n laboratort biologjik ushtarak t Ukrains – hetuesi kryesor i Rusis

  Alexander Bastrykin i tha RT rreth shtjes s nisur pr zhvillimin e pretenduar t armve biologjike

  Emri: 62710c9420302709e71cd352.jpg

Shikime: 184

Madhsia: 34.9 KB

  Kreu i Komitetit Hetues t Rusis, Alexander Bastrykin, ka thn pr RT se ekipi i tij po bn prparim n nj hetim penal n programin e dyshuar t armve biologjike t Ukrains t financuar nga Pentagoni.

  “Analiza e dokumenteve t marra na lejoi t identifikonim qart personat e prfshir n aktivitetet biologjike ushtarake n Ukrain, duke prfshir prfaqsues t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA-s dhe kompanit amerikane me lidhje me t”, tha Bastrykin.

  Ai shtoi se SHBA-ja kishte shpenzuar m shum se 224 milion dollar pr programet biologjike n Ukrain q nga viti 2005. Hetuesi shtoi se ndihma e huaj sht prdorur pr pajisjen dhe prmirsimin e rreth 30 qendrave krkimore t drejtuara nga ministrit e mbrojtjes, shndetsis dhe bujqsis t Ukrains.

  “Rezultatet e hulumtimit n fjal ishin evakuuar n territorin e kontrolluar nga Kievi prpara fillimit t operacionit special ushtarak [rus]”, tha Bastrykin, duke shtuar se agjencia e tij do t vazhdoj t studioj dokumentet pr kt shtje.

  N mars, Moska pretendoi se kishte gjetur prova se SHBA-ja kishte financuar krkimin e armve biologjike n Ukrain. Uashingtoni dhe Kievi e mohuan kt pretendim dhe akuzuan Rusin pr nj fushat dezinformimi.

  Diplomatja e lart amerikane Victoria Nuland tha n at koh se Uashingtoni po punonte me Ukrainn pr t parandaluar q materialet krkimore t binin n duart e trupave ruse.

  Zdhnsi i Ministris s Jashtme kineze Zhao Lijian, ndrkoh, i krkoi SHBA-s q "t jap nj llogari t plot t aktiviteteve t saj ushtarake biologjike brenda dhe jasht vendit dhe t'i nnshtrohet verifikimit shumpalsh".

  Rusia sulmoi shtetin fqinj n fund t shkurtit, pas dshtimit t Ukrains pr t zbatuar kushtet e marrveshjeve t Minskut, t nnshkruara pr her t par n 2014, dhe njohjes eventuale t Mosks t republikave Donetsk dhe Lugansk t Donbasit. Protokollet e ndrmjetsuara nga Gjermania dhe Franca u krijuan pr t'i dhn rajoneve t shkputura status t veant brenda shtetit ukrainas.

  Q ather, Kremlini ka krkuar q Ukraina t deklarohet zyrtarisht nj vend neutral q nuk do t'i bashkohet kurr bllokut ushtarak t NATO-s t udhhequr nga SHBA. Kievi kmbngul se ofensiva ruse ishte plotsisht e paprovokuar dhe ka mohuar pretendimet se po planifikonte t rimarr t dy republikat me forc.

  Burimi: RT

 23. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n labororatort biologjik n Ukrai

  Demokratt amerikan prdorin fitimet e biolab t Ukrains pr financimin e fushats - Rusia

  Korporatat e Mdha Farmaceutike, Pentagoni dhe demokratt kryesor jan t prfshir n nj skem krkimore sekrete

  Emri: 627bef6a20302703730e1d1c.jpg

Shikime: 196

Madhsia: 20.7 KB

  Demokratt n SHBA kan bashkpunuar me kompanit Big Pharma dhe fondacione miqsore t udhhequra nga George Soros dhe Bill Gates pr t ngritur krkime biologjike n Ukrain, duke prdorur projektin pr t gjeneruar fonde shtes pr zgjedhjet, pretendoi ushtria ruse t mrkurn n konferencn e saj t fundit .

  "Duhet t thuhet se ideologt e krkimeve biologjike ushtarake t SHBA-s n Ukrain jan udhheqs t Partis Demokratike," tha gjeneral-lejtnant Igor Kirillov, kreu i Forcs Ruse t Mbrojtjes nga Rrezatimi, Kimika dhe Biologjike.

  Qeveria e SHBA krijoi nj mnyr pr t financuar bio-krkimet ushtarake drejtprdrejt nga buxheti federal, por gjithashtu prdori garancit e qeveris pr t mbledhur fonde nga "organizatat joqeveritare t kontrolluara nga udhheqja e Partis Demokratike", shtoi Kirillov.

  Si shembull i organizatave t tilla, ai tregoi nj rrshqitje me emrat e Fondacionit Bill dhe Melinda Gates, Fondacionit [Bill dhe Hillary] Clinton, Shoqris s Hapur t George Soros dhe fondeve t investimeve, Fondacionit Rockefeller, EcoHealth Alliance dhe Rosemont t Hunter Biden. Partnert Seneka.

  Emri: 627bfe2a85f540605c20ebb0.jpg

Shikime: 164

Madhsia: 52.2 KB

  Kirillov emroi gjithashtu Pfizer, Moderna, Merck dhe Gilead si "kompani t mdha farmaceutike" t prfshira n kt skem, duke e prdorur at pr t testuar medikamente duke anashkaluar standardet ndrkombtare t siguris. Kjo zvoglon koston e krkimit dhe zhvillimit t tyre, argumentoi Kirillov, dhe rritja e fitimeve t farmacis "i lejon udhheqsit e Partis Demokratike t marrin kontribute shtes financiare pr fushatat zgjedhore dhe t fshehin shprndarjen e tyre".

  Duke prdorur Ukrainn si nj shtrat testimi n mnyr efektive jasht kontrollit ndrkombtar dhe duke shfrytzuar kapacitetet teknologjike t kompanive farmaceutike transnacionale, Pentagoni ka "zgjeruar ndjeshm potencialin e tij krkimor jo vetm n fushn e krijimit t armve biologjike, por edhe n marrjen e informacionit n lidhje me rezistencn ndaj antibiotikve dhe pranin e antitrupave. ndaj smundjeve t caktuara n popullata t rajoneve t veanta,” vuri n dukje Kirillov.

  Kreu i Komitetit Hetues t Rusis Alexander Bastrykin i tha RT javn e kaluar se shrbimi i tij ka "identifikuar qart" amerikan t prfshir n krkime biologjike ushtarake n Ukrain, duke prfshir punonjs t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA dhe disa kompani me lidhje me Pentagonin.

  SHBA kishte shpenzuar m shum se 224 milion dollar pr programet biologjike n Ukrain midis 2005 dhe fillimit t 2022, tha Bastrykin.

  Ushtria ruse ka paraqitur m par prova t prfshirjes s qeveris s SHBA n biolabatort ukrainas. N fund t marsit, Kirillov tregoi rrshqitje q tregonin se djali i Presidentit aktual t SHBA-s Joe Biden, Hunter, ishte i prfshir n prokurimin e fondeve pr disa nga projektet. Kirillov prezantoi gjithashtu dokumentacionin q tregonte se Kievi ishte i interesuar pr pajisjen e dronve pr shprndarjen e patogjenve t armatosur.

  Zyrtart amerikan kan konfirmuar ekzistencn e "objekteve t krkimit biologjik" n Ukrain, por than se Uashingtoni dha vetm at q ata e quajtn "ndihm" pr prpjekjet q nuk prfshinin zhvillimin e armve biologjike.

  Rusia sulmoi shtetin fqinj n fund t shkurtit, pas dshtimit t Ukrains pr t zbatuar kushtet e marrveshjeve t Minskut, t nnshkruara pr her t par n 2014, dhe njohjes eventuale t Mosks t republikave Donetsk dhe Lugansk t Donbasit. Protokollet e ndrmjetsuara nga Gjermania dhe Franca u krijuan pr t'i dhn rajoneve t shkputura status t veant brenda shtetit ukrainas.

  Q ather, Kremlini ka krkuar q Ukraina t deklarohet zyrtarisht nj vend neutral q nuk do t'i bashkohet kurr bllokut ushtarak t NATO-s t udhhequr nga SHBA. Kievi kmbngul se ofensiva ruse ishte plotsisht e paprovokuar dhe ka mohuar pretendimet se po planifikonte t rimarr t dy republikat me forc.

  Burimi: RT

 24. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,884
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Rusia: Hunter Biden, Soros, Pentagoni dhe CDC t prfshir n laboratort biologjik n Ukrain

  Moska: SHBA po lviz punn krkimore t armve biologjike jasht Ukrains

  Sipas ushtris ruse, projektet e paprfunduara po zhvendosen n vendet e Azis Qendrore dhe Evrops Lindore

  Emri: 63a6c4a785f5404f7d5cbcc9.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 19.5 KB

  Uashingtoni ka lvizur krkimet e tij pr armt biologjike nga Ukraina, ka pohuar kreu i Trupave t Mbrojtjes Biologjike dhe Kimike Brthamore t Rusis. Kjo vjen pasi ekzistenca e laboratorve krkimor u ekspozua nn presidencn Trump.

  "Pentagoni po punon n mnyr aktive pr t transferuar projektet e tij t paprfunduara krkimore n vendet n Azin Qendrore dhe Evropn Lindore," kmbnguli Igor Kirillov gjat nj konference t shtunn.

  SHBA ka rritur gjithashtu bashkpunimin me Kamboxhia, Singapori, Tajlanda, Kenia dhe vende t tjera n Indo-Paqsorin dhe Afrikn, me "Departamentin e Mbrojtjes s SHBA-s q sht m i interesuar n vendet q tashm posedojn laborator me nj nivel t lart t biombajtjes". ai shtoi.

  Sipas komandantit, t dhnat pr laboratort e paligjshm t mbshtetur nga SHBA n Ukrain u prezantuan n konferencn e Organizats pr Ndalimin e Armve Kimike, e cila u zhvillua n Gjenev midis 28 nntorit dhe 16 dhjetorit.

  Ai prfshinte "prova dokumentare q puna me komponentt e armve biologjike dhe studimet e patogjenve t infeksioneve veanrisht t rrezikshme dhe ekonomikisht t rndsishme ishin kryer n territorin e Ukrains me mbshtetjen financiare, shkencore, teknike dhe t personelit t SHBA" , vuri n dukje ai.

  Dokumentet e marra nga Rusia gjat operacionit t saj ushtarak n Ukrain zbulojn se "programet ushtarako-biologjike" u zhvilluan prmes Institutit t Krkimeve kundr Murtajs Mechnikov n Kiev, Institutit t Mjeksis Veterinare n Kharkov dhe Institutit Krkimor t Epidemiologjis dhe Higjiens me baz n Lviv. Pohoi Kirillov.

  Dosjet prmendn gjithashtu tre kontraktor t Pentagonit dhe shtat zyrtar t rangut t lart t Departamentit t Mbrojtjes s SHBA-s, shtoi ai.

  Teksti i plot i nj raporti t Agjencis Amerikane pr Reduktimin e Krcnimeve t Mbrojtjes (DTRA) mbi punn e saj n Ukrain, i par nga ushtria ruse, prmbante t dhna, "duke konfirmuar kryerjen e ushtrimeve dhe aktiviteteve strvitore me patogjen t infeksioneve veanrisht t rrezikshme" n Ukrain. tha Kirillov. Kur Pentagoni publikoi kt raport pr publikun, 80% e prmbajtjes s tij ishte redaktuar, theksoi ai.

  Sipas komandantit rus, kreu i delegacionit amerikan n konferenc nuk pranoi t prgjigjet ndaj akuzave t Rusis pr shkelje t Konvents s Armve Kimike (CWC) nga vendi i tij.

  “Nj qndrim i till i SHBA-s dhe bllokimi i saj i do nisme pr t rifilluar punn n mekanizmin e verifikimit t CWC-s konfirmon edhe nj her se Uashingtoni ka dika pr t fshehur dhe se garantimi i transparencs n aspektin e respektimit t konvents nuk luan rol n duart e amerikanve” , tha ai.

  Megjithat, raporti i Rusis nuk kaloi pa u vn re nga vendet e tjera dhe "i bri shum shtete antare t reflektojn mbi rreziqet q vijn nga bashkpunimi me Uashingtonin n fushn ushtarako-biologjike", theksoi Kirillov.

  Ushtria ruse ka lshuar gradualisht materiale mbi punn e laboratorve biologjik t mbshtetur nga SHBA n Ukrain q nga marsi. Uashingtoni ka mohuar pretendimet e Mocsow pr armt biologjike, duke i quajtur ato dezinformata dhe nj teori konspirative t prdorur nga Rusia pr t justifikuar operacionin e saj ushtarak.

  Burimi: RT

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-08-2022, 19:58
 2. Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 25-03-2022, 09:26
 3. Situata ne Ukraine. Cfare u be ne Ukraine ne te vertete
  Nga Rusnod n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 865
  Postimi i Fundit: 11-06-2015, 04:31
 4. Njohuri per Laboratoret Kimike ?
  Nga hektor.m n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-03-2015, 23:29
 5. ertifikat nga Pentagoni pr z. Ali Ahmeti
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-04-2006, 09:28

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •