Larry Fink i BlackRock, i cili mbikëqyr 10 trilion dollarë, thotë se lufta Rusi-Ukrainë po i jep fund globalizimit

Emri:  105868298-1556093759743larryfink.jpg

Shikime: 77

Madhësia:  20.2 KB
Larry Fink, drejtor ekzekutiv i BlackRock Inc., në Cyrih, Zvicër, të enjten, 7 mars 2019.
Stefan Wermuth | Bloomberg përmes Getty Images


- Larry Fink, CEO dhe kryetar i menaxherit më të madh të aseteve në botë, BlackRock, tha se pushtimi rus i Ukrainës po ndryshon prirjen afatgjatë të globalizimit.

- “Unë besoj se kjo ka përkeqësuar polarizimin dhe sjelljen ekstremiste që po shohim sot në të gjithë shoqërinë,” tha Fink në letrën e tij të vitit 2022 drejtuar aksionerëve.

- Fink, firma e të cilit mbikëqyr më shumë se 10 trilion dollarë, tha se BlackRock ka pezulluar blerjen e çdo letre me vlerë ruse në portofolet e saj aktive ose të indeksit.

Larry Fink, CEO dhe kryetar i menaxherit më të madh të aseteve në botë, BlackRock , tha se pushtimi rus i Ukrainës ka përmbysur rendin botëror që kishte qenë në fuqi që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

“Pushtimi rus i Ukrainës i ka dhënë fund globalizimit që kemi përjetuar gjatë tre dekadave të fundit,” tha Fink në letrën e tij të vitit 2022 drejtuar aksionerëve . “Kjo ka bërë që shumë komunitete dhe njerëz të ndjehen të izoluar dhe të shikojnë nga brenda. Besoj se kjo ka përkeqësuar polarizimin dhe sjelljen ekstremiste që po shohim sot në të gjithë shoqërinë.”

Letra e Fink erdhi një muaj pas pushtimit rus të Ukrainës me forcat e Moskës duke bombarduar qytete në të gjithë vendin dhe duke vrarë civilë të paaftë për të shpëtuar. SHBA dhe aleatët e saj kanë vendosur sanksione të paprecedentë ndaj Rusisë dhe kanë ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Fink, firma e të cilit mbikëqyr më shumë se 10 trilion dollarë, tha se kombet dhe qeveritë janë bashkuar dhe kanë nisur një “luftë ekonomike” kundër Rusisë. Ai tha se BlackRock ka ndërmarrë gjithashtu hapa për të pezulluar blerjen e çdo letre me vlerë ruse në portofolet e saj aktive ose të indeksit.

“Gjatë javëve të fundit, kam folur me palë të panumërta të interesuara, duke përfshirë klientët dhe punonjësit tanë, të cilët të gjithë po kërkojnë të kuptojnë se çfarë mund të bëhet për të parandaluar vendosjen e kapitalit në Rusi,” tha Fink.

Në fillim të viteve 1990, kur bota doli nga Lufta e Ftohtë, Rusia u mirëprit në sistemin financiar global dhe iu dha akses në tregjet globale të kapitalit, shkroi Fink. Zgjerimi i globalizimit përshpejtoi tregtinë ndërkombëtare, rriti tregjet globale të kapitalit dhe rriti rritjen ekonomike, tha ai.

Ishte pikërisht atëherë, 34 vjet më parë, kur u themelua BlackRock dhe firma përfitoi jashtëzakonisht nga rritja e globalizimit dhe rritja e tregjeve të kapitalit, gjë që nxiti nevojën për menaxhimin e aseteve të drejtuar nga teknologjia, tha Fink.

“Unë mbetem një besimtar afatgjatë në përfitimet e globalizimit dhe fuqinë e tregjeve globale të kapitalit. Qasja në kapitalin global u mundëson kompanive të financojnë rritjen, vendet të rrisin zhvillimin ekonomik dhe më shumë njerëz të përjetojnë mirëqenien financiare,” tha Fink. .

CEO tha se BlackRock është i përkushtuar për të monitoruar ndikimet direkte dhe indirekte të krizës dhe synon të kuptojë se si të lundrojë në këtë mjedis të ri investimi.

“Paratë që ne menaxhojmë u përkasin klientëve tanë. Dhe për t’u shërbyer atyre, ne punojmë për të kuptuar se si ndryshimet në mbarë botën do të ndikojnë në rezultatet e tyre të investimeve,” tha Fink.

Burimi: CNBC