Pr her t par n m shum se nj dekad, rriten interesit

Banka e Shqipris vendosi t mrkurn t rris normn baz t interesit t lekut, ndryshimi i par n dy vjet dhe rritja e par q nga viti 2011.

Emri:  Sejko-768x512.jpg

Shikime: 41

Madhsia:  28.4 KB

Banka e Shqipris vendosi t rris normn referuese t interesit n ekonomin shqiptare, REPO, me 0.5%, ndryshimi i par i ktij mimi q nga pandemia e koronavirusit t ri n vitin 2020 si dhe ndryshimi i par n rritje q nga viti 2011.

Guvernatori i Banks s Shqipris Gent Sejko deklaroi se rritja e norms s interesit bhet me synimin e mbajtjes s kufizuar t inflacionit, i cili, sipas parashikimit t BSH-s, do t arrij n Shqipri n 5-6% deri n fund t ktij viti.

goditjet e oferts dhe qndrueshmria e krkess s brendshme pritet t pasqyrohen n norma m t larta inflacioni. Sipas skenarit baz t parashikimeve, inflacioni do t luhatet rreth nivelit 5-6% pr pjesn e mbetur t vitit 2022. M tej, me qetsimin e pritur t tregjeve ndrkombtare, inflacioni pritet t vij n rnie gjat vitit 2023 dhe t kthehet n objektiv n tremujorin e fundit t tij, deklaroi Sejko.

Norma baz e interesit sht interesi me t cilin banka qendrore jep hua dhe pranon depozita me bankat e nivelit t dyt. Duke qen se banka qendrore ka nj rol t konsiderueshm n tregun e paras, ndryshimi i interesit baz prej saj zakonisht pasohet nga ndryshimi i interesit t kredive, depozitave apo t titujve t borxhit publik apo privat n lek.

Bankat qendrore i ulin interesat baz n rastet kur ekonomia sht e ngadalt ose n recesion, me shpres se interesat e ulta do t nxisin bizneset dhe individt t konsumojn, duke nxitur ekonomin dhe duke shmangur rnien e mimeve. Kur ekonomia sht n rritje t teprt, banka qendrore i rrit interesat me qllim q t ftoh mimet duke diskurajuar huamarrjen e teprt.

Normalisht, rritja e interesave n vendimin e s mrkurs duhej t kishte sugjeruar daljen nga kriza e gjat q nisi me trmetin e vitit 2019 dhe vijoi me pandemin e viteve 2020 dhe 2021 por rritja ekonomike pritet t goditet fort nga kriza ndrkombtare e mimeve. Sipas Sejkos, ekonomia shqiptare ka shfaqur shenja t qarta rimkmbjeje, por Rritja e mimeve n tregjet botrore dhe reduktimi i krkess s huaj, do t shoqrohen me norma m t larta inflacioni dhe rritje m t ngadalt ekonomike.

T dhnat q vijn nga tregjet e huaja sinjalizojn se mimet n tregjet ndrkombtare do t vijojn t mbeten t larta gjat viteve 2022 dhe 2023. Kto mime t larta do t grryejn fuqin blerse t familjeve dhe do t shoqrohen me ngadalsim t ritmit t rritjes n rang botror, deklaroi Sejko

Rritja e mimeve t energjis gjat vitit t kaluar solln rritje dramatike t mimeve t mallrave t tjer t varura nga energjia, prfshir lndt e para n industrin e ndrtimit (elik apo imento) apo imputet bujqsore. Rritja e kostos s energjis dhe e mallrave me intensitet t lart energjetik si eliku, imentot apo tullat, pritet t paralizojn s paku prkohsisht nj pjes t tregut t ndrtimit ndrsa rritja e kostos s nafts dhe t fertilizuesve mund t shtyj nj pjes t sektorit bujqsor t mos mbjell kt vit ose t mos plehroj, gj q n do rast do t sjell prodhim m t pakt.

Banka e Shqipris prdori pr her t par REPO-n si mekanizm t politiks monetare n vitin 2003. Gjat dekads s par pas rnies s komunizmit Banka Qendrore urdhronte bankat e nivelit t dyt t pranonin depozita me nj norm interesi minimale. Interesi baz u ul nga viti 2003 deri n vitin 2005, pastaj u rrit deri n vitin 2009 dhe m pas, u ul srish pas krizs financiare botrore t fundit ksaj kohe. Norma e interesit ka qen n ulje q nga viti 2011 pasi programet e njpasnjshme qeveritare pr rritje ekonomike dshtuan t japin rezultatet e pritshme dhe ekonomia prjetoi nj rritje t ngadalt deri sa u godit nga trmeti i vitit 2019 dhe pandemia e vitit 2020.

BIRN