Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Putin del në një tubim të madh: "Sot populli rus, më i bashkuar se kurrë më parë"

    Putin shfaqet në një tubim të madh ndërsa trupat shtypin sulmin në Ukrainë

    Emri:  1000.jpg

Shikime: 371

Madhësia:  63.0 KB

    Vladimir Putin u shfaq në një tubim të madh me flamuj në një stadium të Moskës të premten dhe lavdëroi trupat e tij që luftonin në Ukrainë, tre javë pas pushtimit që ka çuar në humbje më të rënda se sa pritej rus në fushën e betejës dhe një sundim gjithnjë e më autoritar në vend. .

    Ndërkohë, udhëheqësi i delegacionit rus në bisedimet diplomatike me Ukrainën tha se palët kanë ngushtuar mosmarrëveshjet e tyre. Pala ukrainase nuk dha asnjë llogari të menjëhershme për bisedimet.

    Tubimi në Moskë erdhi ndërsa trupat ruse vazhduan të binin zjarr vdekjeprurës në qytetet ukrainase, përfshirë kryeqytetin, Kiev, dhe goditën një instalim riparimi avioni në periferi të Lviv, afër kufirit polak.

    “Sup më sup, ata ndihmojnë dhe mbështesin njëri-tjetrin”, tha presidenti rus për forcat e Kremlinit në një paraqitje të rrallë publike që nga fillimi i luftës. "Ne nuk kemi pasur unitet si ky për një kohë të gjatë," shtoi ai në brohoritjet nga turma.

    Shfaqja e mbështetjes mes një shpërthimi protestash kundër luftës brenda Rusisë çoi në pretendime në disa qarqe se tubimi – i mbajtur zyrtarisht për të shënuar tetë vjetorin e aneksimit të Krimesë nga Rusia, e cila u kap nga Ukraina – ishte një shfaqje e prodhuar e patriotizmit.

    Disa kanale Telegram kritike ndaj Kremlinit raportuan se studentët dhe punonjësit e institucioneve shtetërore në një numër rajonesh u urdhëruan nga eprorët e tyre të merrnin pjesë në mitingje dhe koncerte që shënonin përvjetorin e Krimesë. Këto raporte nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur.

    Policia e Moskës tha se më shumë se 200,000 njerëz ishin brenda dhe përreth stadiumit Luzhniki. Veprimtaria përfshinte këngë patriotike, duke përfshirë një performancë të "Made in the BRSS", me vargjet hapëse "Ukraina dhe Krimea, Bjellorusia dhe Moldavia, është i gjithë vendi im".

    Duke u përpjekur ta portretizonte luftën si të drejtë, Putini e parafrazoi Biblën për trupat ruse: "Nuk ka dashuri më të madhe se sa të japësh shpirtin për miqtë".

    Duke u ngjitur në skenën ku shkruhej "Për një botë pa nazizëm", ai kritikoi armiqtë e tij në Ukrainë si "neo-nazistë" dhe vazhdoi të këmbëngulte se veprimet e tij ishin të nevojshme për të parandaluar "gjenocidin" - një pretendim i mohuar kategorikisht nga udhëheqësit. anembanë globit.

    Burimet video të ngjarjes u ndërprenë disa herë, por treguan një turmë brohoritëse me zë të lartë që shpërtheu në thirrjet "Rusia!"

    Pamja e Putinit shënoi një ndryshim nga izolimi i tij relativ i javëve të fundit, kur ai është shfaqur duke u takuar me liderët botërorë dhe stafin e tij ose në tavolina jashtëzakonisht të gjata ose përmes videokonferencës.

    Pas pushtimit, Kremlini ka shtypur më fort mospajtimin dhe rrjedhën e informacionit, duke arrestuar mijëra protestues kundër luftës, duke ndaluar faqet si Facebook dhe Twitter dhe duke vendosur dënime të ashpra me burg për atë që konsiderohet të jetë raportim i rremë mbi luftë, të cilën Moska i referohet si një "operacion special ushtarak".

    Grupi i të drejtave OVD-Info që monitoron arrestimet politike raportoi se të paktën shtatë gazetarë të pavarur ishin arrestuar përpara ose gjatë mbulimit të ngjarjeve të përvjetorit në Moskë dhe Shën Petersburg.

    Duke qëndruar në skenë me një jakë të bardhë dhe një xhaketë blu, Putin foli për rreth pesë minuta. Disa njerëz, duke përfshirë prezantuesit në këtë ngjarje, mbanin bluza ose xhaketa me një "Z" - një simbol i parë në tanket ruse dhe automjetet e tjera ushtarake në Ukrainë dhe i përqafuar nga mbështetësit e luftës.

    Citimi i Biblës nga Putini dhe një admirali rus i shekullit të 18-të pasqyroi fokusin e tij në rritje vitet e fundit mbi historinë dhe fenë si forca detyruese në shoqërinë post-sovjetike të Rusisë. Etiketimi i tij i armiqve të tij si nazistë ngjalli atë që shumë rusë e konsiderojnë orën më të mirë të vendit të tyre, mbrojtjen e atdheut të tyre nga Gjermania naziste në Luftën e Dytë Botërore.

    Tubimi erdhi pasi Vladimir Medinsky, i cili udhëhoqi negociatorët rusë në disa raunde bisedimesh me Ukrainën, tha se palët janë afruar më pranë marrëveshjes për çështjen që Ukraina të heqë dorë nga oferta për t'u bashkuar me NATO-n dhe të miratojë një status neutral.

    “Çështja e statusit neutral dhe mos anëtarësimit në NATO për Ukrainën është një nga çështjet kyçe në bisedime, dhe kjo është çështja ku palët i kanë afruar maksimalisht qëndrimet e tyre”, tha Medinsky në komentet e transmetuara nga mediat ruse.

    Ai shtoi se palët tani janë "në gjysmë të rrugës" për çështjet në lidhje me çmilitarizimin e Ukrainës.

    Më herët gjatë ditës, një person u raportua i vrarë në sulmin me raketa pranë Lviv. Fotot satelitore treguan se sulmi shkatërroi një hangar riparimi dhe dukej se dëmtoi dy ndërtesa të tjera. Një varg avionësh luftarakë dukeshin të paprekur, por një krater i dukshëm u ul përpara tyre.

    Ukraina tha se kishte rrëzuar dy nga gjashtë raketat në breshëri, të cilat erdhën nga Deti i Zi.

    Sulmi herët në mëngjes ishte goditja më e afërt deri më tani në qendër të Lviv, e cila është bërë një udhëkryq për njerëzit që ikin nga pjesë të tjera të Ukrainës dhe për të tjerët që hyjnë për të ofruar ndihma ose për t'u bashkuar me luftën. Lufta ka rritur popullsinë e qytetit me rreth 200,000.

    Në qytet pas qyteti rreth Ukrainës, spitalet, shkollat ​​dhe ndërtesat ku njerëzit kërkonin siguri janë sulmuar . Punonjësit e shpëtimit vazhduan të kërkojnë për të mbijetuar në rrënojat e një teatri që po përdorej si strehë kur u shpërthye nga një sulm ajror rus të mërkurën në qytetin jugor të rrethuar të Mariupol.

    Ludmyla Denisova, komisionerja për të drejtat e njeriut në Parlamentin ukrainas, tha se të paktën 130 njerëz i kishin mbijetuar shpërthimit të teatrit.

    “Por sipas të dhënave tona, ka ende më shumë se 1,300 njerëz në këto bodrume, në këtë strehë për bomba”, tha Denisova për televizionin ukrainas. “Ne lutemi që të gjithë të jenë gjallë, por deri më tani nuk ka asnjë informacion për ta.”

    Breshëritë herët në mëngjes goditën gjithashtu një ndërtesë banimi në lagjen Podil të Kievit, duke vrarë të paktën një person, sipas shërbimeve të urgjencës, të cilët thanë se 98 persona u evakuuan nga ndërtesa. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se 19 u plagosën nga bombardimet.

    Dy të tjerë u vranë kur sulmet goditën ndërtesat e banimit dhe administrative në qytetin lindor të Kramatorsk, sipas guvernatorit rajonal, Pavlo Kyrylenko.

    Sipas vlerësimeve të OKB-së, luftimet kanë bërë që afro 3.3 milionë njerëz të largohen nga Ukraina. Numri i të vdekurve mbetet i paqartë, megjithëse mijëra civilë dhe ushtarë nga të dyja palët besohet se janë vrarë.

    Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se mbrojtja e Ukrainës ka rezultuar shumë më e fortë se sa pritej dhe Rusia "nuk e dinte se çfarë kishim për mbrojtje ose se si u përgatitëm për të përballuar goditjen".

    Udhëheqësit botërorë kanë kërkuar që Rusia të hetohet për krime të mundshme lufte lidhur me sulmet e saj ndaj civilëve. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka konfirmuar 43 sulme në spitale dhe objekte të tjera të kujdesit shëndetësor, me 12 të vrarë.

    ___

    Shkrimtari i Associated Press, Yuras Karmanau në Lviv, Ukrainë dhe gazetarë të tjerë të AP në mbarë botën kontribuan në këtë raport.
    Burimi: Associated Press

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: Putin del në një tubim të madh: "Sot populli rus, më i bashkuar se kurrë më parë"

    Emri:  thumb.jpeg.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  147.4 KB

    Hitleri ne stadiumin e nurembergut

Tema të Ngjashme

  1. Mashtrimi i madh ( pjesa e parë ) Argumentet e dhëna nga Kurani
    Nga biligoa në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 11-10-2012, 02:33
  2. Tubim i madh ne USA me Dt.21 Qershor
    Nga arbeni_al në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-05-2008, 04:49
  3. Shqiptare te Bashkuar per nje Shqiperi te Bashkuar
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-12-2002, 13:45
  4. ME MIR VON SE KURRE thot populli
    Nga kapedani2001 në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 10-10-2002, 10:33
  5. Shqiperia E Bashkuar Ne Nje Europ Te Bashkuar
    Nga BUJAR në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2002, 00:25

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •