Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Ndikimi nazist n politikn moderne t Ukrains sht i qart, i prekshm dhe i injoruar me dashje nga mbshtetsit e tij perndimor

  Emri: 6230848785f540304964b19d.jpg

Shikime: 95

Madhsia: 47.2 KB
  Nj simbol i batalionit vullnetar Azov sht br tatuazh n qafn e nj oficeri batalioni ndrsa ai flet me ushtart e tij n Kiev, Ukrain. Simboli i batalionit t kujton Wolfsangel-in nazist. AP / Efrem Lukatsky

  Nj vshtrim i prcipt i dokumenteve n lidhje me themelimin e shtetit ukrainas do ta bnte at t dukej mjaft evropian dhe demokratik, pikrisht kjo sht arsyeja pse shumkush mund ta kishte hedhur posht fjaln e Vladimir Putin pr neo-nazistt n Ukrain si retorik dhe propagand. E vrteta, megjithat, sht shum m e ndrlikuar dhe nuk mund t prmblidhet duke thn "Presidenti ukrainas sht hebre, dhe kshtu t gjitha akuzat jan t pavrteta".

  M thuaj kush jan heronjt e tu dhe un do t t tregoj kush je
  Nj figur historike q sht shfaqur si hero n Ukrainn pas Maidanit sht Stepan Bandera, nj udhheqs dhe ideolog i krahut militant t Organizats s ekstremit t djatht t Nacionalistve ukrainas (OUN). Sot ka rrug me emrin e tij, njerzit kndojn kng pr nder t tij dhe mbajn portretin e tij.

  I lindur n Galicia (n at koh pjes e Austro-Hungaris) m 1 janar 1909, Stepan Bandera u gjykua me akuza pr terrorizm n Poloni n shum raste. N vitin 1934, ai u dnua me vdekje, por dnimi u ndryshua n burgim t prjetshm. Dnimin e kreu deri n vitin 1939, kur u lirua pas pushtimit gjerman t Polonis.

  Emri: 62308e2b85f5404a0450b140.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 47.3 KB
  Pjesmarrsit e procesionit vjetor tradicional me pishtar me rastin e ditlindjes s Stepan Bandera n qendr t Kievit. Sputnik / Stringer

  Bandera i kaloi vitet e tij t reja duke ndrtuar nj karrier n organizatat nacionaliste. N vitin 1928, ai u bashkua me Organizatn Ushtarake t Ukrains, dhe n vitin 1929, ai u b antar i Organizats s Nacionalistve Ukrainas, ku fitoi shpejt ndikim. Ai luajti nj rol t rndsishm n ndarjen e organizats n dy fraksione n shkurt 1940. Bandera u b udhheqsi i OUN-B m radikal, ndrsa antart m t moderuar mbshtetn OUN-M t Andriy Melnyk.

  T dy fraksionet mbshtetn Rajhun e Tret t Hitlerit dhe bashkpunuan me gjermant gjat Lufts s Dyt Botrore. Bandera negocioi personalisht krijimin e "Legjionit ukrainas" nn komandn gjermane q m n fund u organizua si dy njsi. Njri, i komanduar nga Roman Shukhevych u b i njohur si Batalioni Nachtigall, dhe tjetri, i komanduar nga Richard Yary, ishte Batalioni Roland. T dyja ishin nn-njsi nn komandn e njsis s operacionit special t Abwehr-it (shrbimi i inteligjencs ushtarake gjermane) Brandenburgers.

  Divizioni i Par Galician i SS u hartua gjithashtu kryesisht nga vullnetar me prejardhje etnike ukrainase me lidhje me OUN. Nj nga batalionet e Divizionit komandohej nga nj antar i OUN, majori Yevgeny Pobigushchy. Propaganda e sotme ukrainase e prshkruan kt Divizion si Ushtrin Kryengritse t Ukrains, por ishte nj tjetr organizat paraushtarake nacionaliste e themeluar nga OUN q bashkpunoi me nazistt dhe drejtohej nga udhheqsit e OUN, Dmytro Klyachkivsky dhe Roman Shukhevych. N realitet, Divizioni i Par Galician i SS filloi si Divizioni SS-Freiwilligen "Galizien" , por u riemrua pas vitit 1944 si Divizioni i 14-t Waffen Grenadier der SS dhe supozohej t prbhej vetm nga Galiciant, t cilt konsideroheshin nga nazistt pr t qen "m t ngjashm me ariantse sa ukrainasit. Sidoqoft, OUN-B deprtoi me sukses n divizion dhe mori disa pozicione drejtuese n t.

  Thelbi nazist i Bandera theksohet nga vendimet e organizats, paragrafi 16 i udhzimit "Lufta dhe veprimtarit e OUN n koh lufte" t vitit 1941 thot :

  “Pakicat kombtare ndahen n kto:

  a) miqsore me ne, pra pjestart e t gjith popujve t robruar;

  b) armiqsor ndaj nesh - moskovit, polak, hebrenj.

  a) me t njjtat t drejta si ukrainasit, t cilt mund t kthehen n atdheun e tyre;

  b) q shkatrrohen n luft, me prjashtim t atyre q mbrojn regjimin: zhvendosja n tokat e tyre, shkatrrimi, para s gjithash, i inteligjencs, q nuk duhet lejuar n asnj institucion qeveritar, dhe n prgjithsi e bjn t pamundur t shfaqet inteligjenca, pra aksesi n shkolla, etj. Pr shembull, t ashtuquajturit fshatar polak duhet t asimilohen, duke i informuar ata, sidomos n kt koh t nxeht fanatike, se jan ukrainas, vetm t ritit latin, me forc. t asimiluara. Shkatrroni lidert. Izoloni Yidt, largojini nga institucionet qeveritare pr t shmangur sabotazhet, veanrisht moskovitt dhe polakt. Nse ka nevoj t pakaprcyeshme pr t ln nj Yid n aparatin ekonomik, vendoseni policin ton mbi t dhe likuidoni at pr shkeljen m t vogl.

  Drejtuesit e fushave t caktuara t jets mund t jen vetm ukrainas, dhe jo t huaj-armiq. Asimilimi i Yids nuk bhet fjal.”

  Bandera, si kreu i ksaj organizate, iu dha titulli Hero i Ukrains nga ish-Presidenti i Ukrains Viktor Jushenko m 20 janar 2010. M 17 shkurt 2010, eurodeputett i bn thirrje presidentit t sapozgjedhur Viktor Janukovi q t rishqyrtoj veprimet e Jushenkos. dhe Qendra Simon Wiesenthal shprehu "neveri t thell" pr nderimin "t turpshm" t Bandera.

  Pas grushtit t shtetit t vitit 2014, autoritetet e reja ukrainase morn nj qasje m sistematike pr t lavdruar bashkpuntort e Hitlerit. N prill t vitit 2015, u miratua ligji "Pr statusin ligjor dhe prjetsimin e kujtimit t lufttarve pr pavarsin e Ukrains n shekullin e 20", n t cilin lavdrohen OUN dhe UPA. Ky prjetsim i kujtess i referohet ndrtimit t komplekseve memoriale, riemrtimit t vendeve t rndsishme me emrin e bashkpuntorve, propagands n art etj. N vitin 2019, Verkhovna Rada e Ukrains miratoi nj rezolut pr festimin e datave dhe prvjetorve t paharrueshm. Lista prfshin ditlindjen e Stepan Bandera. M 1 janar, procesionet me pishtar pr nder t Banders mbahen do vit n qytetet ukrainase dhe n nj rrug Stepan Bandera.sht shfaqur n Kiev.

  Asgj n ligj nuk pengon mbajtjen e marshimeve dhe ngritjen e monumenteve pr nder t divizionit SS t Galicia. N prputhje me legjislacionin ukrainas, asnj monument nuk mund t krijohet pa lejen e autoriteteve komunale.

  Mitet historike n shkoll dhe Rinia Hitleri
  Edukimi i fmijve n frymn e nazizmit ukrainas fillon n shkoll. N veanti, nj libr historie i shkruar nga Mykola Galichants i referohet drejtprdrejt 'origjins ariane' t kombit ukrainas, ekzistencn e t cilit ai e gjurmon drejtprdrejt n epokn paleolitike. Ky libr shkollor sht botuar n vitin 2005.

  T gjitha referencat pr "Luftn e Dyt Botrore" jan zhdukur plotsisht nga tekstet shkollore ukrainase. N temat e provimit pr vitin 2020 prmendet vetm njfar 'Lufta Sovjeto-Gjermane' dhe shmanget me zell do referenc pr Hitlerin, Bandern, Holokaustin etj. Megjithat, ka disa prjashtime. Nj version i nj teksti t klass s 5-t v n dukje se m 1 prill 1939, Hitleri gjoja tha: " Shpirti dhemb kur shohim vuajtjet e popullit fisnik ukrainas... Ka ardhur koha pr t krijuar nj shtet t prbashkt ukrainas. Disa tekste shprehin krenarin q t rinjt ukrainas mbronin qytetet gjermane nga sulmet me bombardime, ndrsa t tjer deklarojn se regjimet e Hitlerit dhe Stalinit ishin po aq armiqsor ndaj ukrainasve.

  Kto mosprputhje nuk jan befasuese sepse nuk ka asnj libr t vetm historik pr shkollat ​​n Ukrain. Ndrsa autort prpiqen t respektojn nj ligj t titulluar "Pr dnimin e regjimeve komuniste dhe nacionalsocialiste dhe ndalimin e propagands s simboleve t tyre", kur i referohen bashkpunimit t OUN dhe Kishs Katolike Greke t Ukrains me nazistt, ai do t duket se ato nuk jan gjithmon t suksesshme.

  Pr shembull, nj libr shkollor i klass s 10-t me autor V. Vlasov dhe S. Kulchitsky flet pr mnyrn sesi kryepeshkopi mitropolitan Andrei Sheptytsky shptoi hebrenjt, pr t cilt njerzve zakonisht u jepet titulli "T drejtt midis kombeve t bots". Megjithat, Qendra Botrore e Prkujtimit t Holokaustit izraelite, Yad Vashem, ia mohoi Sheptytskit kt nder, dhe sht mjaft e qart pse. N fillim t Lufts s Dyt Botrore, Sheptytsky i drgoi nj letr Hitlerit duke shprehur mbshtetjen pr 'lirimin' e Kievit. Teksti shkollor prmend gjithashtu Bandern si iniciatorin e "Aktit t Rivendosjes s Shtetsis s Ukrains". Ndrsa edukatort nuk po nxitojn t informojn nxnsit e shkolls pr prmbajtjen e tij, ju mund t shihni postera festivn rrugt e Ukrains duke nderuar kt dokument. Duhet theksuar se n faqen e tret t ktij ligji thuhet si vijon: “ Pasi t restaurohet, shteti ukrainas do t bashkpunoj ngusht me Gjermanin Nacional Socialiste, e cila po krijon nj sistem t ri n Evrop dhe n bot nn udhheqjen e Adolf Hitlerit dhe ndihmon Populli ukrainas t lirohet nga pushtimi i Mosks. Ushtria Kombtare Revolucionare e Ukrains, e cila po formohet n tokn ukrainase, do t luftoj s bashku me ushtrin aleate gjermane kundr Mosks pr nj shtet sovran, t bashkuar ukrainas dhe nj sistem t ri n t gjith botn .”

  Por ajo q shkollat ​​nuk msojn sht krijuar nga organizata neo-naziste ukrainase q jan aktive n t gjith vendin. M t zakonshmet jan kampet ushtarake t Azovets t organizuara nga Batalioni Azov, ku fmijt nga mosha 7 vje msohen t prfshihen n luft dhe sabotim. I gjith sistemi i strvitjes sht i mbushur me simbole dhe slogane naziste. N veanti, kndimi ukrainas 'Ukraina mbi t gjitha' rrjedh drejtprdrejt nga 'Deutschland ber alles'.

  Emri: 6230975785f5405761682b90.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 73.7 KB
  Fmijt me pushime i nnshtrohen trajnimit ushtarak n nj baz t batalionit Azov n Kiev m 14 gusht 2015. Sergei SUPINSKY / AFP


  Ndrsa nacionalistt ukrainas luajtn nj rol t rndsishm n ndryshimin e pushtetit gjat Euromaidanit n 2013-2014, edukimi i t rinjve n frymn naziste filloi shum prpara vitit 2014. Pr shembull, n vitin 2006, n Estoni u zhvilluan trajnime terroriste dhe sabotuese nn udhzime t kuratorve nga vendet e NATO-s. N vitin 2013, UNA-UNSO gjithashtu raportoi se ata i kishin kryer kto ushtrime. Organizata e fundit sht nj nga m t vjetrat dhe antart e saj kan marr pjes n luftrat kundr ushtris ruse n Gjeorgji dhe eeni. Trajnimi _t militantve dhe organizats Patriot of Ukraine jan t njohura gjersisht, dhe kto procese mbshteten n nivelin m t lart shtetror. Pr shembull, nj kamp neo-nazist i organizuar nga organizata Stepan Bandera All-Ukrainian Tryzub u nderua nga prania e Valentin Nalivaichenko, kreut t Shrbimit t Siguris s Ukrains.

  Emri: 6230953f85f540304964b1ab.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 63.8 KB
  Aktivistt e ekstremit t djatht t "Azov" mbajn nj bander "Ukraina mbi t gjitha" n nj marshim Pavlo Gonchar / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

  Ana naziste e Maidan dhe mizorit n Donbass

  Ndrsa mediat globale shfaqnin Euromaidanin e Ukrains me lidert e partive politike properndimore t njohura jasht vendit, nj grup organizatash t ekstremit t djatht po formohej prapa skenave - Sektori i Djatht. Nn ombrelln e saj erdhn Tryzub, Bely Molot ( “White Hammer ”), Patrioti i Ukrains, Asambleja Social-National, tifoz radikal t futbollit dhe t tjer.

  Secila prej ktyre organizatave i ka rrnjt e saj ideologjike n Organizatn e Nacionalistve Ukrainas nga epoka e Lufts s Dyt Botrore. Tryzub u themelua nga Yaroslava Stetsko, gruaja e autorit t Aktit t Rinovimit t Shtetit t Ukrains dhe nj antare e Parlamentit t Ukrains. Yuri Shukhevich, djali i Roman Shukhevich, komandantit famkeq t Ushtris Kryengritse t Ukrains dhe zvendskomandantit t Batalionit Nachtigall, kryesoi Asamblen Kombtare t Ukrains – Vetmbrojtjen Popullore t Ukrains. Ka qen edhe deputet. Nacionalistt "t respektuar" nga partia Svoboda zgjodhn emrin Partia Social-National (t duket e njohur?) kur u themelua n vitin 1991. Grupi radikal Patriot i Ukrains vinte nga kjo parti dhe, n fillim, kreu i saj ishte Andriy Parubiy , ish-kryetar i Rada Verkhovna.

  Emri: 62308ea385f540518c1526eb.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 51.0 KB
  Antart e 'Patriotit t Ukrains' qndrojn roje n ngjarjen e 'Sektori i djatht', Kiev, 2014. Wikipedia

  Deklaratat e bra nga lidert japin nj ide se far besojn kta "patriot" . Zvendskomandanti i Azov Oleg Odnorozhenko, i cili gjithashtu mban poste drejtuese brenda Asambles Social-National dhe ishte nj nga ideologt pas Patriotit t Ukrains, mendon se sht e nevojshme pr t rivendosur dominimin e t bardhve n vendet me "popullsi jo ndrsa". Dhe Andriy Biletsky, bashkthemelues i Asambles Social-National, i cili dikur ishte deputet dhe tani shrben si udhheqs i Korpusit Kombtar, (krahu politik i Batalionit Azov), sht i bindur se misioni historik i kombit ukrainas sht t "udhhequr kryqzatn e bardh kundr nn-njerzve t udhhequr nga semitt." Oleg Tyagnibok, "i respektuari"themeluesi i Patriot of Ukraine, gjithashtu i bri shum t qarta pikpamjet e tij pr "shtjen hebraike" n vitin 2004.

  Antisemitizmi po prhapet edhe n Ukrain, s bashku me ideologjin naziste. Sipas raportit t vitit 2020 t publikuar nga Komuniteti i Bashkuar Hebre i Ukrains, 56% e hebrenjve q jetojn n Ukrain ndihen sikur antisemitizmi po rritet n vend. Dokumenti prmban gjithashtu foto t shumta q demonstrojn tendenca antisemite mes ukrainasve.

  Kta ishin njerzit q formuan nj grup thelbsor shum t motivuar t t ashtuquajturit operacion antiterrorist n Donbass pas shprthimit t lufts civile n Ukrain. Presidenti n detyr Oleksandr Turchynov dha urdhrin pr krijimin e ktyre batalioneve paraushtarake. Zvendskryeministri i par i Ukrains Vitaly Yarema tha: “Ne do t ftojm aktivistt dhe skuadrat e Maidan q ndihmojn n ruajtjen e rendit kombtar n Gardn Kombtare. Kta ushtarak mund t dislokohen n lindje dhe jug.”

  Sjellja e ndjeksve t ideologjis s Stepan Bandera me DPR dhe LPR oi n krime t shumta kundr civilve, t cilat organizatat ndrkombtare nuk mund t'i shprfillnin. N shtator 2015, nj raport u publikua nga Raportuesi Special pr ekzekutimet jashtgjyqsore, duke deklaruar se “ka mbetur nj numr i vogl i grupeve t milicis potencialisht t dhunshme, si Sektori i Djatht, q veprojn n dukje me autoritetin e tyre, fal nj niveli t lart niveli i tolerancs zyrtare dhe me pandshkueshmri t plot” n Donbas dhe pjesn tjetr t Ukrains.

  Amnesty International publikoi gjithashtu nj raport mbi krimet e kryera nga Batalioni Vullnetar Aidar, si dhe raportin se si Shrbimi i Siguris s Ukrains (SBU) i mbante njerzit n paraburgim t papranuar pr periudha t gjata kohore (ndonjher deri n pesmbdhjet muaj) pa krimin e duhur. procesi q po ndiqet dhe ua mohon aksesin tek avokatt dhe t afrmit. Dokumenti i fundit jep detaje t frikshme n lidhje me torturimin e nj banori t Mariupolit, Artem, (emri i vrtet i t cilit u fsheh) nga Batalioni Azov (q u rrit nga organizata neo-naziste Patrioti i Ukrains). Ai u torturua me goditje elektrike, privim gjumi dhe hipje n uj.

  Zyra e Komisionerit t Lart t OKB-s pr t Drejtat e Njeriut prmend raste t shumta t antarve t Batalionit Azov dhe ushtarve t ushtris ukrainase duke plakitur dhe dhunuar civilt. N nj akt dhune shum t egr, nj burr me aftsi t kufizuar mendore iu nnshtrua trajtimit mizor dhe prdhunimit nga duart e antarve t batalioneve Azov dhe Donbas. Shndeti i viktims m pas u prkeqsua dhe ai u drgua n nj spital psikiatrik.

  N Mariupol, batalioni Azov u raportua se kishte nj objekt t fsheht paraburgimi ku u torturuan shum njerz. SBU e Ukrains u tha se siguronte mbulesn pr operacionin, q do t thot se ky aktivitet u mbshtet nga qeveria zyrtare e Ukrains. far prove m shum na nevojitet, nse ish-zvends komandanti i Batalionit Azov, Vadym Troyan, do t emrohej zvendsministr i Punve t Brendshme t Ukrains, dhe vet Batalioni Azov tani sht nj njsi e Gards Kombtare t Ukrains q i shrben Ministria e Punve t Brendshme? Troyan ishte n krye t reformave policore q prfshinin nj ndryshim t plot t stafit. Me urdhr t tij, oficert q punonin me qeverin e mparshme t Viktor Janukoviit u liruan dhe u zvendsuan.

  Fakti sht se autoritetet n Kiev as nuk e fshehin dashurin e tyre pr simbolet e Rajhut t Tret. Pr shembull, shenjat e Batalionit Azov prfshijn simbolin Wolfsangel (Kurthi i Ujkut) q ishte shum i popullarizuar me njsi t ndryshme gjermane Wehrmacht dhe SS. Ajo u mbajt nga Divizioni i 2-t SS Panzer Das Reich, ndr t tjera. Antart e Azov jan fotografuar gjithashtu t veshur me Schwarze Sonne (Dielli i Zi) nj tjetr simbol i njohur neo-nazist. E njjta gj vlen edhe pr shenjat e Batalionit Donbass, ku shfaqet Shqiponja naziste n nj sulm me zhytje n hund.

  Emri: 6230921e2030274b433b28c9.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 55.2 KB
  Ushtart e batalionit Azov bjn betimin pr besnikri ndaj Ukrains n sheshin Sophia t Kievit prpara se t drgohen n rajonin e Donbass. Sputnik / Alexandr Maksimenko

  Pr m tepr, parlamenti ukrainas miratoi nj rezolut "Pr largimin nga disa detyrime t parashikuara n Paktin Ndrkombtar pr t Drejtat Civile dhe Politike" n fillim t majit 2015. Kjo rezolut dha nj baz ligjore pr krimet e lufts t kryera nga regjimi kundr popullsis q jetonte n Zona e Operacionit Anti-Terrorist (ATO), ATO sht ajo q Ukraina e quajti zyrtarisht luftn e saj kundr Donbasit.

  Nazist Ndrkombtar

  Q n ditt e para t lufts s Kievit kundr Donbasit, trupave ukrainase iu bashkuan mercenar ndrkombtar, kryesisht t nj varieteti neo-nazist, ultra t djatht dhe racist. Batalioni Azov, t cilit iu bashkua Divizioni Misantropik i ekstremit t djatht, luajti nj rol ky n organizimin e ktij rrjeti gueril ndrkombtar neo-nazist.

  Mercenart ndrkombtar filluan strvitjen pr Divizionin Misantropik qysh n vitin 2015 n Portugali, dhe qytetart e Francs, Italis, Bjellorusis, Kanadas, Suedis, Sllovenis dhe SHBA-s kishin marr pjes t gjith n luftn n Donbas para ksaj. Pr shembull, kishte raporte pr Mikael Skillt, nj snajper neo-nazist suedez q i bashkohej Batalionit Azov. E prditshmja Portugeze Publico raportoi se Francesco Saverio Fontana, nj neofashist italian i lidhur me CasaPound Italia, luftoi n Donbass dhe rekrutoi lufttar ndrkombtar pr operacionin ATO t Ukrains nga MB, Franca dhe Brazili. Michael Colborne, nj gazetar kanadez q punon me Rrjetin Ballkanik t Gazetaris Hulumtuese (BIRN) raportoi se n 2014 dhe 2015 Batalionit Azov iu bashkuan t paktn tridhjet mercenar nga Kroacia.

  Emri: 62309a0485f5403e840d759e.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 32.1 KB
  Nj rekrut n batalionin vullnetar ukrainas t ekstremit t djatht Azov, mbshtet nj tatuazh n kokn e tij q prshkruan nj kallashnikov dhe fjaln 'Mizantropik' ndrsa merr pjes n konkursin e tyre n Kiev, m 14 gusht 2015. Sergei SUPINSKY / AFP

  Por nuk jan vetm mercenar. Batalioni Azov gjithashtu ka forcuar lidhjet me organizatat e djathta ekstreme dhe naziste n SHBA dhe Evrop. sht n kontakt jo vetm me neo-nazistt dhe racistt kroat, por edhe ata n Estoni (EKRE), Franc (Bastion Social), Poloni (Szturmowcy), SHBA (Lvizja Ngrihu Mbi), Suedi (Lvizja e Rezistencs Nordike), dhe Italia (CasaPound). Vitin e kaluar, kreu i Lvizjes Rise Above, Greg Johnson erdhi n Kiev pr t'u takuar me njerz t t njjtit mendim, ndrsa Lvizja Suedeze e Rezistencs Nordike publikon me knaqsi intervista me antart e Batalionit Azov.

  Mediat gjermane raportuan pr lidhjet e ngushta t Batalionit Azov me Partin Kombtare Demokratike t Gjermanis dhe Der III. Weg (Rruga e Tret). Kto lidhje shtrihen edhe n Norvegji, pasi ndrtesa ku ndodhet selia e Partis Demokratike Kombtare i prket nj nacionalisti norvegjez. Die Zeit hetoi se si nacionalistt vendas jan t lidhur me Batalionin Azov dhe msoi pr nj sr projektesh t prbashkta. Hetimi nxori n pah rolin aktiv q luajti Elena Semenyaka e Azov, e cila vizitoi Gjermanin tet her. Ndr rastet e tjera, ajo u ftua nga e djathta ekstreme Die Rechte pr t folur me nj grup t Lvizjes Identitariane (Identitre Bewegung Deutschland). N nj festival t organizuar nga partia neo-naziste Der III. Weg pran Erfurt n vitin 2018, ajo promovoi nj festival rock t krahut t djatht n Ukrain t quajtur Asgardsrei. Asgardsrei sht nj nga ngjarjet m t mdha nacionaliste t ktij lloji, q u mundson ekstremistve t krahut t djatht nga Norvegjia, Italia, Gjermania, SHBA dhe gjetk t takohen dhe t shkmbejn ide. Ndonjher sht e mundur edhe t shihen flamujt e Divizionit Atomwaffen n audienc.

  Neo-nazistt kan lidhje t ngushta dhe t gjera ndrkombtare, gj q ka uar n nj numr n rritje t sulmeve terroriste, si dhe n krime t nxitura nga urrejtja dhe feja, si jan t shtnat n xhamin e Zelands s Re ose t shtnat n sinagog n Kaliforni. Kur Italia po hetonte vrasjen e gazetarit Andrea Rocchelli, doli n drit se kishte pes italian q luftonin n Donbass n ann e Ukrains – konkretisht, si pjes e Batalionit Azov. Ata gjetn nj depo ku neo-nazistt mbanin mbi 100 arm dhe madje edhe nj raket ajr-ajr. Matteo Salvini, zvendskryeministr i Italis n at koh, tha se nacionalistt ukrainas po planifikonin nj atentat ndaj tij.

  Sipas Komitetit Kundr Terrorizmit t Kshillit t Sigurimit t OKB-s, n 2015-2020 bota pa nj rritje prej 320% t sulmeve terroriste t lidhura me ideologjit e ekstremit t djatht.

  N nj mas t madhe, ne kemi Ukrainn pr t 'falenderuar' pr kt. Hatebook – nj raport investigativ i publikuar nga Qendra pr Kundrshtimin e Urrejtjes Dixhitale me qendr n Londr (CCDH) n faqen e saj t internetit – thekson prdorimin e mediave sociale pr t koordinuar aktivitetet neo-naziste n nivel ndrkombtar. Kshtu thuhet n raport pr Batalionin Azov dhe Divizionin Mizantropik: “T dy grupet kan krkuar t eksportojn ideologjin e tyre n vendet perndimore, t fitojn ndjeks dhe t nxisin dhunn. Batalioni Azov, nj forc paraushtarake neo-naziste, ka ofruar t pres dhe trajnoj antart amerikan t Lvizjes s dhunshme Ngrihu lart. Divizioni Misantropik – i lidhur ngusht me Azov – ndikoi n ekstremistt vendas n SHBA dhe MB t cilt u akuzuan pr vepra terroriste.

  Pavarsisht prpjekjeve t shumta pr ta cilsuar Batalionin Azov si organizat terroriste, vendet perndimore ende nuk ia kan dal ta bjn kt. Pra, ktu sht nj pyetje – kush prfiton nga mbshtetja e nazizmit n Ukrain?

  Autoria: Olga Sukharevskaya, nj ish-diplomate, juriste dhe autore me origjin ukrainase me qendr n Mosk
  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-03-2022 m 10:26

 2. #2

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Keta nuk jane naziste. Keta me duket se jane zogiste, te pakten nga menyra e nderimit qe duket ne nje nga fotografite ne OP:


  Nuk ke turp fare? Poston propaganden ruse te RT? Po nuk te vjen turp nga vetja? Si mundet njeriu te justifikoje pushtimin e nje vendi europian ne shekullin e 21-te? Ti qofsh! Po nje emer keni qe eshte edhe emeruesi i perbashket i yti dhe ketyre legenave te tjere, spiune.

 3. #3

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Iku edhe gjenerali i katert. Shkoi te fleje gjume:

 4. #4

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Turp te keni qe censuroni postime. Vazhdo bej qejf me keta dy veladonet e zinj qe te kane mbetur. E katandise forumin pe faqe te zeze.

 5. #5
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,094
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  King mblidhe veten dhe mendjen sepse nuk varet lufta nga shkrimet e Albo-s e kujdo tjeter qe pretendon se e ka gabim.

 6. #6

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  King mblidhe veten dhe mendjen sepse nuk varet lufta nga shkrimet e Albo-s e kujdo tjeter qe pretendon se e ka gabim.
  Te mbledhur e kam mendjen. Me duket se duhet qe ta mbledhesh ti mendjen se nuk ke kuptuar se cfare kam shkruar. Nuk me kercet shume per cfare poston njeri apo tjetri. Me jane fshire postimet dhe per kete fola. Kaq kisha. Dhe nuk me kercet trapi as per kete forum idiot me 3 antare. Mos me cito me se nuk kam asnje interes qe te vazhdoj te bej debate me ty apo me kedo tjeter.

 7. #7

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Nse na hikn truri, pasi q fotografit nuk mund t kontestohen.
  Nse ka mundsi t hidhet posht vrtetsia,
  le t urdhrojn kush ka mundsin.

  Por q imazhet jan po aq t rndsishme a sa edhe realiteti
  q nuk ka mundsin t dal n pah, pr shkak t nj censure t uditshme!
  Ja vetm dy foto q provojn q tema sht kjo.

  Emri: 793766B4-860C-4480-9A24-EFA5037BA574.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 49.7 KB

  Emri: BC6D5965-FBAD-475E-BF18-7E587FDA7416.jpeg

Shikime: 49

Madhsia: 61.7 KB


  Prshndetje


  Ps: Fakti q nuk di, nuk sht prove jo-ekzistencs
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Ja dhe nje tjeter qe ju duket forumi albos si nje kishe ortodokse

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Regjimenti “Azov” i gards kombtare ukrainase ishte n planet amerikane te shpallej si “organizat terroriste”

  Emri: Azov.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 57.8 KB

  Nga DW-

  Qyteti port Mariupol mbrohet kryesisht nga regjimenti “Azov” i gards kombtare ukrainase. Por ky regjiment sht i kontestuar, sepse n radht e lufttarve ka nacionalist dhe ekstremist t djatht.

  Nj video e shkurtr tregon nj ekran n nj automjet ushtarak ukrainas q ecn n zonn e Mariupolit, n nj rrug ansore qndrojn tanke, me mbishkrimin “Z”, nj shenj e trupave ruse n Ukrain. Pastaj dgjohen t shtna, automjeti ushtarak rus merr zjarr. N fillim t javs regjimenti “Azov” e publikoi kt n kanalin e tij Telegram. N nj njoftim ata pretendojn, se brenda nj dite kishin “shkatrruar shum kmbsori”, si edhe tre automjete t blinduara ruse. Ushtart e regjimentit publikojn edhe foton e nj burri t vrar. Sipas tyre ai sht nj gjeneral rus, q ata e kan vrar. T dhnat nuk mund t verifikohen.

  Qyteti Mariupol mbrohet m s shumti nga regjimenti “Azov”. Krahas kryeqytetit Kiev, dhe qytetit t dyt m t madh ukrainas, Kharkov, Mariupol sht qyteti tjetr ku Rusia lufton brutalisht. Nga fillimi i marsit ky qytet me 500.000 banor sht rrethuar dhe bombardohet rregullisht. Nuk ka mjaftueshm uj dhe energji elektrike, furnizimi me artikuj ushqimor sht i kufizuar.

  Nacionalist ukrainas q flasin rusisht

  “Azov” e ka n Mariupol shtabin qendror. Regjimenti sht pjes e gards kombtare dhe me kt n varsi t Ministris s Punve t Brendshme t Ukrains. Lufttart konsiderohen si mjaft t trajnuar, por kjo njsi ushtarake sht mjaft e kontestuar, sepse n mesin e saj ndodhen nacionalist dhe ekstremist t djatht. Ezistenca e “Azov”-it prdoret nga Rusia ndr t tjera si pretekst pr luftn n Ukrain.

  Pak histori: “Azov”-i u krijua n vitin 2014 si batalion vullnetarsh n qytetin Berdjansk, me qllim t mbshtetjes s ushtris ukrainase n luft kundr separatistve prorus n lindje. Disa lufttar kishin qen m par pjes e t ashtuquajturit “Sektori i djatht”, nj grupimi t vogl, por mjaft aktiv t ekstremistve t djatht. Shumica vinin nga Ukraina lindore, ishin rusishtfols dhe n fillim predikonin bashkimin e t gjithve popujve sllavolindor: rus, bjellorus, ukrainas. Disa vinin nga skena ultra e djatht e tifozve t futbollit, t tjer ishin aktiv n qarqe nacionaliste. “Ka grupe q n Gjermani mund t prshkruheshin si shok lufte vullnetar “, thot n bised me DW Andreas Umland, ekspert n Qendrn e Stokholmit pr Studime Europianolindore.

  “Azov-i” ishte i diskutueshm q n fillim edhe pr shkak t stems s tij. “Simboli i dikurshm i gjuetis s ujkut ka nj konotacion ekstremist t djatht, dikur simbol pagan, por at e prdorn edhe SS-t”, thot Umland. “N Ukrain ai nuk shihet si simbol fashist.” Vet regjimenti “Azov” e shikon simbolin bashkim t shkronjave, N dhe I, q do t thot “ide kombtare”.

  Emri: 61169828_401.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 55.9 KB
  Teatri i shkatrruar i Mariupolit

  Ndarja n pjesn politike dhe ushtarake

  Themelus i regjimentit “Azov” ka qen Andrij Bilezkyj, nj 42 vjear q ka studiuar histori n Universitetin Kombtar n Kharkov. Ai ka qen aktiv n skenn ekstremiste t djatht. N vern e vitit 2014, “Azov”i mori pjes me forca jo t mdha n rimarrjen e Mariupolit nga separatistt prorus. Nga kjo vjesht ai vepron si regjiment, dhe sipas mediave q para fillimit t lufts kishte 1000 lufttar dhe zotronte artileri dhe tanke. Qeveria n Kiev kishte vendosur ather t’i integronte ultranacionalistt n strukturat e shtetit.

  N vitet 2015 dhe 2016 u krijua edhe nj krah politik i ktij regjimenti. Bilezkyj u trhoq si komandant dhe themeloi partin “Trupa Kombtare”, q nuk pati sukses politik. Vrtet Bilezkyj n vitin 2019 hyri si deputet n parlamentin ukrainas me nj mandat t drejtprdrejt, por nga zgjedhjet e 2019 nuk sht m pjes e tij. Sipas t dhnave t veta tani ai lufton n Ukrain, q nga fillimi i lufts.

  N kongresin amerikan n vitin 2019 pati nj iniciativ q kt regjiment ta kategorizonin si “organizat terroriste”, por ky vendim nuk u mor. Fakt sht q “Azov”-i prej vitesh mban konktakte me skenn ekstremist t djatht jasht Ukrains. Edhe n Gjermani ka pasur kontakte t tilla, thuhet n nj prgjigje t qeveris gjermane pas krkess me shkrim t grupit parlamentar “E Majta”.

  “Normalisht ne i shohim ekstremistt e djatht si dika e rrezikshme, q mund t oj n luft”, thot Umland. N Ukrain ka ndodhur e kundrta. Lufta oi n forcimin dhe shndrrimin e grupimeve t kameradve n nj lvizje politike, thot eksperti. Por influenca e tyre n shoqrin ukrainase mbivlersohet, thot ai. Pr shumicn e ukrainasve ata jan lufttar, q mbrojn vendin e tyre nga nj agresor i fuqishm.

  Burimi: DW

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Ne vitin 2015, nje avokat beri nje dokumentar te titulluar "Krimet e baballareve tane: Tradita naziste". Flet per bashkepunimin e ukrainasve ne LIIB me gjermanet. Ne dokumentar flasin femijet e ketyre bashkepuntoreve, qe kontribuan ne krime monstruoze karshi mijera hebrejve ne Ukraine.


 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,113
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Batalioni Azov neo-nazist i Ukrains ka ndrtuar nj "shtet brenda shtetit" dhe prmon Rusin dhe Perndimin liberal.

  Regjimenti ukrainas i prmbahet marks s tij t 'Ides Kombtare', t modeluar lirshm sipas Italis s Musolinit

  Emri: 62b5ac4f85f54078fb0060b8.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 24.6 KB
  Vullnetart bjn betimin pr besnikri ndaj Ukrains, prpara se t drgohen n pjesn lindore t Ukrains pr t'u bashkuar me radht e batalionit special "Azov" n Kiev, Ukrain, t hnn, 23 qershor 2014. AP Photo/Sergei Chuzavkov

  Megjith dorzimin e regjimentit t Azov n fabrikn e hekurit dhe elikut Azovstal gjat luftimeve n Mariupol muajin e kaluar, legjenda e ksaj njsie ka rezultuar t jet e qndrueshme. Komanda e Ukrains ka njoftuar tashm se forcat e reja t operacioneve speciale Azov do t krijohen n Kharkov dhe Kiev.

  N t njjtn koh, sht kryer nj riemrtim i pjesshm. Nj simbol heraldik mesjetar - nj trident (stema e Ukrains) e prbr nga tre shpata - prshkruhet tani n shiritin e Azovit 't ri' n vend t Wolfsangel-it t stilizuar ('grepi i ujkut') q ka trhequr kaq shum kritika. jo vetm nga Rusia, por edhe nga Perndimi dhe nga bashkukrainasit. Ky dnim sht pr arsye t mir, pasi simboli u prdor n xhaketat e divizioneve Das Reich dhe Landstorm Nederland t SS, si dhe logon e Partis Naziste Hollandeze.

  Azovitt kan hedhur posht t gjitha akuzat e tilla, duke pretenduar se simboli i tyre i regjimentit nuk ishte nj Wolfsang, por m tepr shkronjat e para t frazs 'Ideja Kombtare', gjoja e shkruar n alfabetin e vjetr ukrainas, i cili ishte nj przierje e shkronjave cirilike dhe latine. Dhe ky nuk sht riemrtimi i par i Azov - n nj koh, 'grepi i ujkut' n evront e tyre zvendsoi simbolin okult 'dielli i zi', i cili prdorej n ritualet SS dhe dekoronte dyshemen e kshtjells s urdhrit n Wewelsburg. Megjithat, n at koh, Azovitt nuk u lodhn duke u prpjekur t shpjegonin se si 'dielli i zi' kishte rrnj konceptuale ukrainase.

  Refuzimi i Wolfsangel synon qart t bj t mundur t thuhet: “Po, dikur kishte element ultra t djatht n Azov, por kjo sht e gjitha n t kaluarn tani. Regjimenti po ecn prpara me simbole dhe ide t reja.”

  Megjithat, ky nuk sht rasti. Prkundrazi, riemrtimi tregon se Azov vetm sa ka forcuar ideologjin e tij, duke u br m i pjekur dhe duke hedhur posht zemrimin rinor s bashku me simbolikn e tij naziste, e cila aludon n nj ideologji q regjimenti, si organizat, kurr nuk e ndante realisht. Pr ta kuptuar kt, mjafton t shikojm Azovin jo vetm si nj lvizje ushtarake, por edhe si nj projekt politik.

  Azov u themelua nga radikalt q kalonin nga Patrioti i Ukrains. Kjo organizat ishte e vendosur n Kharkov, nj qytet n verilindje t vendit, i cili ka pasur gjithmon nj popullsi kryesisht rusishtfolse. Prandaj, marka e nacionalizmit t Azov ishte e ndryshme. Ndryshe nga nacionalistt ukrainas, ata nuk u fokusuan n shtjet q kan t bjn me gjuhn, prkatsin etnike ose fen e Ukrains. Ata e perceptuan kombin si nj projekt etatist n frymn e fashizmit italian. N fakt, Patrioti i ideologut kryesor t Ukrains, publicisti ukrainas i shekullit t 20-t Dmitry Dontsov (idet e t cilit ishin gjithashtu nj ndikim i madh te bashkpuntort nazist t Organizats s Nacionalistve t Ukrains), e quajti ideologjin e tij t 'nacionalizmit integral' versionin ukrainas t nacionalizmit t zhvilluar. n vitet 1920,

  N t njjtn koh, Dontsov barazoi konceptet e kombit dhe racs. Kt t fundit ai e ndau n raca zotri dhe skllevr. Sipas Dontsov, ukrainasit jan nj rac zotrish, ndrsa rust jan nj rac skllevrsh q krkojn t skllavrojn ukrainasit. Prplasja midis ukrainasve dhe rusve sht e nj natyre absolute, ekzistenciale dhe mund t prfundoj vetm me shkatrrimin e njrs prej palve, besonte Dontsov. Romantizmi luan nj rol ky n kt luft, t ciln ai e prcakton si vullnetin pr sakrific, koherencn e vullnetit t shum individve pr t arritur pushtetin dhe drejtimin e t gjitha prpjekjeve drejt nj qllimi - ndrtimin e nj kombi ukrainas. sht ky romantizm q siguron se individi i prket trsis kolektive dhe e drejton kombin n rrugn e zgjerimit.

  Romantizmi i Dontsov-it bazohet n mitin e 'betejs prfundimtare' nga paganizmi gjermano-skandinav. N kt skenar, do t vij shkatrrimi i bots dhe rilindja e saj pasuese. Adhurimi i ides s prkrahur n kt mit duhet t marr formn e fanatizmit fetar. Kjo sht mnyra e vetme se si nj ide mund t deprtoj n shenjtroren e brendshme t karakterit t nj personi dhe t sjell at q Dontsov e quan nj revolucion radikal n psikikn njerzore.

  Agresioni ndaj bartsve t pikpamjeve t tjera duhet t lind tek ithtart e ksaj ideje, duke i lejuar ata t refuzojn moralin universal dhe idet pr t mirn dhe t keqen. Morali i ri duhet t jet antihumanist, i bazuar vetm n vullnetin pr t marr pushtetin. Interesat personale duhet t'i nnshtrohen t mirs s prbashkt, do gj q e bn kombin m t fort duhet t konsiderohet etike dhe do gj q e pengon kt duhet t shpallet imorale.

  Koncepti i Dontsov-it sht krejtsisht elitar. Pr t, populli sht vetm nj mas inerte pa vullnet t pavarur. Masat jan t privuar nga aftsia pr t zhvilluar idet e tyre; ata mund t'i thithin vetm n mnyr pasive. Roli kryesor i rezervohet pakics aktive, pra nj grupi i aft pr t formuluar nj ide pr masat e pavetdijshme q sht e leht pr t'u kuptuar dhe q i motivon ata t prfshihen n luft. Sipas Dontsov, pakica aktive duhet t jet gjithmon n krye t kombit.

  Ajo q Azovitt morn nga nazistt gjerman ishte strategjia e tyre pr t arritur pushtetin. Ata u prpoqn t krijonin nj "shtet brenda shtetit" n hije q supozohej t merrte kontrollin e t gjitha institucioneve qeveritare n nj koh krize akute politike. Nj rrjet i madh i organizatave civile sht rritur rreth regjimentit Azov gjat tet viteve t ekzistencs s tij. Ktu prfshihen botuesit e librave, projektet edukative, klubet e skautizmit, palestrat dhe shoqatat e tjera. Madje ka partin e vet politike, Korpusin Kombtar, me nj krah paraushtarak t quajtur Milicia Kombtare. Veterant e regjimentit luajn nj rol ky ktu.

  Me ndihmn e ktyre organizatave, rekrutt jan regjistruar si pr vet regjimentin ashtu edhe pr lvizjen civile t Azov. Veterant e Azov jan bashkuar gjithashtu n mnyr aktive me Forcat e Armatosura t Ukrains dhe agjencit e zbatimit t ligjit, duke prfshir policin, ushtrin dhe Shrbimin e Sigurimit t saj, ku ata vazhduan t prhapin ideologjin e nacionalizmit integral t Azov.

  Nj komponent serioz ritual prshkon t gjitha aspektet e jets brenda vet regjimentit Azov dhe lvizjes s tij civile. Tre shpatat e prshkruara tani n shevront e Azovit 't ri' jan n fakt nj pasqyrim i nj simboli mjaft t prekshm. Nj kompleks ceremonial me tre shpata prej druri u ndrtua n bazn kryesore t Azov n qytetin e Urzuf pran Mariupolit, ku u kryen pothuajse t gjitha ritualet e regjimentit. M e rndsishmja prej tyre sht prkujtimi i bashklufttarve t rn. Gjat ritualit, Azovitt qndrojn duke mbajtur mburoja dhe pishtar prej druri. Mburojat mbajn simbolet kryesore t regjimentit - 'diellin e zi' dhe Wolfsangel, si dhe emrat e antarve t rn. Mjeshtri i ceremonis thrret secilin prej emrave t tyre, pas s cils nj ushtar me mburojn prkatse ndez nj drit prkujtimore dhe thot "Ne kujtojm!"t cilit t tjert prgjigjen: “Do t hakmerremi!”. Ky ritual nuk sht nj shpikje origjinale. Azovitt e morn hua nga fashistt italian t viteve 1920, t cilt e quajtn Presente! Ky dhe rituale t tjera u zhvilluan nga nj njsi e veant ideologjike brenda Azov, shrbimi 'Standard-Bearer'.

  N fakt, zgjedhja e tre shpatave si nj simbol i ri sht tregues. Nj brez i ri po vjen n pozitat kryesore t Azov. Kta nuk jan m tifozt e zhurmshm t futbollit q dikur krijuan batalionin dhe pr t cilt sporti i simboleve SS dhe prhapja e ideologjis naziste ishte nj form proteste. Tani, shfaqja po drejtohet nga njerz q jan rritur brenda sistemit Azov me ideologjin e nacionalizmit integral t Azov. Lidhjet me ultra t djathtn evropiane, t ashtuquajturn lvizje 'nacionaliste t bardh', nuk jan m aq t rndsishme pr ta. Qendra e botkuptimit t tyre sht shtetsia ukrainase dhe kombi ukrainas, i dnuar t luftoj si kundr Rusis, ashtu edhe kundr vlerave liberale t Perndimit. Sigurisht, pr Azovitt, pjesa m e mir e kombit ukrainas jan ata vet.

  Dorzimi i pjess kryesore t regjimentit n Azovstal vetm sa ka kristalizuar ideologjin Azov. Pr Azovitt, konflikti aktual ruso-ukrainas sht br vet 'beteja prfundimtare' eskatologjike e prshkruar n opern e Wagner. Ajo duhet t bhet kundr rusve dhe Perndimit liberal, i cili nuk dshiron t ofroj asistenc t mjaftueshme ushtarake apo t hyj n nj prplasje t hapur me Moskn. Nse sht e nevojshme, do t bhet edhe kundr qeveris s saj, e cila premtoi t evakuonte mbrojtsit e Azovstal, por nuk e mbajti fjaln. Beteja e fundit duhet luftuar deri n fund, dhe Azovitve nuk mund t'u interesonte se sa qytetar ukrainas do t digjen n zjarrin e saj n emr t imponimit t 'Ides s tyre Kombtare'.

  Nga Dmitry Plotnikov , nj gazetar politik q eksploron historin dhe ngjarjet aktuale t shteteve ish-sovjetike

  Burimi: RT

 12. #12

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  Eshte batalion apo regjiment?

 13. #13

  Pr: Nn Wolfsangel: E vrteta e pakndshme pr ideologjit radikale n Ukrain

  A battalion is a military unit, typically consisting of 300 to 1,000 soldiers commanded by a lieutenant colonel, and subdivided into a number of companies (usually each commanded by a major or a captain). In some countries, battalions are exclusively infantry, while in others battalions are unit-level organizations.

  The term "battalion" was first used in Italian as battaglione no later than the 16th century. It derived from the Italian word for battle, battaglia. The first use of battalion in English was in the 1580s, and the first use to mean "part of a regiment" is from 1708.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Battalion

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-04-2016, 13:22
 2. Situata ne Ukraine. Cfare u be ne Ukraine ne te vertete
  Nga Rusnod n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 865
  Postimi i Fundit: 11-06-2015, 04:31
 3. Myslimant radikal dhe Kosova
  Nga iliria e para n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 07-01-2014, 15:39
 4. Ideologjit e vjetra - t gjalla edhe sot?
  Nga Ullmar Qvick n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-11-2011, 09:58
 5. Ish-presidenti Mejdani ne Partine Radikale te Paneles
  Nga Kallmeti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-09-2002, 14:53

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •