Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,345
    Postimet në Bllog
    17

    George Soros: Kina dhe Rusia, armiqtë e planeve tona për të kontrolluar gjithë botën!

    George Soros: Mos bëni gabim, Putin dhe Xi po e vënë botën në rrezik të shkatërrimit të plotë

    Pak përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, të dy burrat publikuan një dokument të hartuar me kujdes që njoftonte një partneritet të ngushtë midis dy vendeve të tyre.

    Emri:  im-500527.jpg

Shikime: 731

Madhësia:  29.6 KB
    Vladimir Putin i Rusisë dhe Xi Jinping i Kinës në takimin në Pekin më 4 shkurt, ku u deklarua se nuk kishte "asnjë kufi" për marrëdhëniet e tyre dypalëshe. ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/AFP/GETTY IMAGES

    Pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt ishte fillimi i një lufte të tretë botërore që ka potencialin të shkatërrojë qytetërimin tonë.

    Pushtimit i parapriu një takim i gjatë midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit kinez Xi Jinping më 4 shkurt - fillimi i festimeve të Vitit të Ri Hënor Kinez dhe Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit.

    Në fund të atij takimi, të dy burrat publikuan një dokument prej 5000 fjalësh, të hartuar me kujdes, që njoftonte një partneritet të ngushtë midis dy vendeve të tyre. Dokumenti është më i fortë se çdo traktat dhe duhet të ketë kërkuar negociata të detajuara paraprakisht.

    Isha i befasuar që Xi dukej se i kishte dhënë Putinit një kartë të bardhë për të pushtuar dhe për të bërë luftë kundër Ukrainës. Ai duhet të jetë shumë i sigurt se konfirmimi i tij si sundimtar i përjetshëm i Kinës më vonë këtë vit do të jetë thjesht një formalitet. Duke përqendruar të gjithë pushtetin në duart e tij, Xi ka shkruar me kujdes skenarin me të cilin do të ngrihet në nivelin e Mao Ce Dunit dhe Deng Xiaoping.

    Cari i ri
    Pasi mori mbështetjen e Xi-t, Putini filloi të realizonte ëndrrën e tij të jetës me brutalitet të jashtëzakonshëm. Duke iu afruar moshës 70 vjeçare, Putin mendon se nëse do të lërë gjurmë në historinë ruse, kjo është tani ose kurrë. Por koncepti i tij për rolin e Rusisë në botë është i shtrembëruar. Ai duket se beson se populli rus ka nevojë për një car të cilin ata mund ta ndjekin verbërisht. Kjo është e kundërta e drejtpërdrejtë e një shoqërie demokratike dhe është një vizion që shtrembëron "shpirtin" rus, i cili është emocional deri në sentimentalizëm.

    Si fëmijë, kam pasur shumë takime me ushtarët rusë kur ata pushtuan Hungarinë në vitin 1945. Mësova se ata do ta ndanin copën e fundit të bukës me ju nëse do t'i bënit thirrje. Më vonë, në fillim të viteve 1980, nisa atë që unë e quaj filantropia ime politike.

    Fillimisht, themelova një fondacion në Hungarinë time të lindjes dhe më pas mora pjesë aktive në shpërbërjen e perandorisë sovjetike. Kur Mikhail Gorbachev erdhi në pushtet në 1985, shpërbërja kishte filluar tashmë. Unë themelova një fondacion në Rusi dhe më pas bëra të njëjtën gjë në secilin prej shteteve pasardhëse. Në Ukrainë, unë themelova një fondacion edhe para se të bëhej një vend i pavarur. Kam vizituar edhe Kinën në vitin 1984, ku isha i huaji i parë i lejuar për të krijuar një fondacion (të cilin e mbylla në 1989, pak para masakrës së Sheshit Tiananmen).

    Unë nuk e njoh personalisht Putinin, por e kam parë nga afër ngritjen e tij, i vetëdijshëm për pamëshirshmërinë e tij. Ai e bëri rrënojat kryeqytetin e Çeçenisë, Grozny, ashtu siç po kërcënon të bëjë aktualisht me kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

    Putin dikur ishte një operator i zgjuar i KGB-së, por duket se ka ndryshuar kohët e fundit. Pasi ka zhvilluar një rregullim ideje , ai duket se ka humbur kontaktin me realitetin. Ai sigurisht e vlerësoi gabim situatën në Ukrainë. Ai priste që ukrainasit që flisnin rusisht t'i mirëprisnin ushtarët rusë krahëhapur, por rezultoi se ata nuk ishin aspak të ndryshëm nga popullsia ukrainas-folëse. Ukrainasit kanë bërë një rezistencë jashtëzakonisht të guximshme kundër mosmarrëveshjeve në dukje dërrmuese.

    Në korrik 2021, Putin publikoi një ese të gjatë duke argumentuar se rusët dhe ukrainasit janë me të vërtetë një popull dhe se ukrainasit janë mashtruar nga agjitatorët neonazistë. Pjesa e parë e argumentit të tij nuk është pa ndonjë justifikim historik, duke pasur parasysh se Kievi ishte selia origjinale e Kishës Ortodokse Ruse. Por në pjesën e dytë ishte Putini që u mashtrua. Ai duhej ta dinte më mirë. Shumë ukrainas luftuan me guxim gjatë protestave të Euromaidanit në 2014.

    'U çmend'
    Ngjarjet e vitit 2014 e zemëruan shumë. Por ushtria ruse performoi dobët kur u urdhërua të sulmonte vëllezërit e saj ukrainas. Korrupsioni i rrënjosur në dhënien e kontratave të mbrojtjes ka luajtur gjithashtu një rol të rëndësishëm në performancën e dobët të tij. Megjithatë, në vend që të fajësojë veten, Putini duket se është çmendur fjalë për fjalë. Ai ka vendosur të ndëshkojë Ukrainën për qëndrimin kundër tij dhe duket se po vepron pa asnjë kufizim. Ai po hedh të gjithë ushtrinë ruse në betejë dhe po injoron të gjitha rregullat e luftës, jo më pak duke bombarduar pa dallim popullsinë civile. Shumë spitale janë goditur dhe rrjeti elektrik që furnizon centralin bërthamor të Çernobilit (aktualisht i pushtuar nga trupat ruse ) është dëmtuar. Në Mariupolin e rrethuar,400,000 njerëz kanë qenë pa ujë dhe ushqim për gati një javë.

    SHBA dhe BE japin mbështetje
    Rusia mund ta humbasë luftën. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian po dërgojnë armë mbrojtëse në Ukrainë dhe ka përpjekje për të blerë luftëtarë MiG të epokës sovjetike që pilotët ukrainas dinë t'i fluturojnë. Këto mund të bëjnë të gjithë ndryshimin. Pavarësisht nga rezultati, Putini tashmë ka bërë mrekulli kur bëhet fjalë për forcimin e vendosmërisë dhe unitetit të BE-së.

    Ndërkohë, Xi duket se e ka kuptuar se Putini është bërë mashtrues. Më 8 mars, një ditë pasi Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi kishte këmbëngulur se miqësia midis Kinës dhe Rusisë mbetej "e qëndrueshme", Xi telefonoi presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz për të thënë se ai mbështeti përpjekjet e tyre paqeruajtëse. Ai donte përmbajtje maksimale në luftë për të shmangur një krizë humanitare.

    Nuk është aspak e sigurt se Putini do të pranojë dëshirat e Xi. Mund të shpresojmë vetëm se Putini dhe Xi do të hiqen nga pushteti para se të mund të shkatërrojnë qytetërimin tonë.

    George Soros është themeluesi dhe kryetar i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur, dhe autori, së fundmi, i "Në mbrojtje të shoqërisë së hapur " (Public Affairs, 2019)

    Burimi: Project Syndicate

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Arianitas (11-02-2023)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e Arianitas
    Anëtarësuar
    10-05-2022
    Postime
    8

    Për: George Soros: Kina dhe Rusia, armiqtë e planeve tona për të kontrolluar gjithë botën!

    Xhorxh Sorros dhe Kasta të cilën ai përfaqëson, është ndoshta Armiku më i madh i njerëzimit.....

  4. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,345
    Postimet në Bllog
    17

    Për: George Soros: Kina dhe Rusia, armiqtë e planeve tona për të kontrolluar gjithë botën!

    Qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

    Emri:  auto_12rwfqs1659689897.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  37.8 KB

    Nga Tucker Carlson, Fox News

    Kur një financier hungarez i quajtur George Soros rrëzoi paundin anglez 30 vjet më parë, në vitin 1992, qeveria britanike u kundërpërgjigj. Ajo bëri gjithçka që mundi për të ruajtur vlerën e monedhës së saj kombëtare. Zyrtarët britanikë ngritën normat e interesit deri në 15 përqind. Banka e Anglisë shiti më pas 40 miliardë dollarë rezerva valutore në një përpjekje të dëshpëruar për të mbështetur paundin.

    Në fund, natyrisht nuk funksionoi. Banka e Anglisë u rrëzua. Kostoja totale për popullsinë e Britanisë së Madhe? Epo, është e vështirë të matet, por ishte të paktën 3 miliardë paund. Kjo në një kohë kur një paund vlente gati 2 dollarë e gjysmë. Tani është në 1.2 dollarë, kështu që kjo tregon shumë. Britania e Madhe u varfërua, por jo George Soros. Fondi i tij u shtua me një miliard dollarë fitim- një miliard dollarë për të krijuar asgjë, vetëm për të shkatërruar gjërat.

    Në vitet që pasuan, Soros është bërë akoma më i pasur, miliarda e miliarda dollarë më i pasur. Soros është bërë aq i pasur, sa në këtë pikë, qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ai ndërhyn në punët e tyre të brendshme më themelore, në punët e tyre të brendshme më të rëndësishme. Në vitin 2015, për shembull, Soros vendosi që Evropa duhej të pranonte miliona refugjatë nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Relativisht pak evropianë donin që kjo të ndodhte, por Sorosi e donte diçka të tillë.

    Pra, ai shpenzoi më shumë se gjysmë miliardë dollarë duke nxitur OJQ-të dhe qeveritë evropianë që pranonin atë që rezultoi një valë masive emigrimi. Pra, çfarë ndodhi më pas? Cila është pjesa e dytë e historisë? Epo, një krizë humanitare. Një krizë që vazhdon ende.

    Jeta në Evropë është përkeqësuar shumë. Keni qenë në Paris kohët e fundit? Duhet ta vizitoni. Krimi i dhunshëm, veçanërisht përdhunimet, janë rritur në qiell dhe megjithatë politikanët evropianë, shumë prej tyre të financuar nga Sorosi, refuzojnë ta pranojnë këtë. “Mos shihni, kjo nuk po ndodh. Ti je kriminel ose i çmendur që e shikon,” thonë ata.

    Por gjatë viteve të fundit, edhe në vendin tonë ka ndodhur diçka jo shumë e ndryshme. George Soros ka vendosur të shkatërrojë sistemin amerikan të drejtësisë dhe këtë po e bën me prokurorët.

    Deri në këtë pikë, plot një në pesë amerikanë, që do të thotë më shumë se 70 milionë njerëz, tani jetojnë në një juridiksion të mbikëqyrur nga një prokuror i mbështetur nga Soros. Prokurorët e mbështetur nga Sorosi drejtojnë qytete si Nju Jorku, Çikago, Shën Luis, Nju Orlins, Filadelfia, Los Anxhelos.

    Ndikimi i Soros vjen në formën e financimit të fushatës. Paratë vijnë nga burime, fondacione të Shoqërisë së hapur, komitete të lidhura me veprimin politik dhe kompani guaska. Një analizë e fundit e Fondit për Mbrojtjen Ligjore dhe Zbatimin e Ligjit zbuloi se në total, më shumë se 75 prokurorë të mbështetur nga Soros aktualisht mbajnë poste të larta në Shtetet e Bashkuara.

    Për t’i futur këta njerëz në punë, Soros ka shpenzuar më shumë se 40 miliardë dollarë. Shpesh, ai është donatori më i madh në garë. Në garën në Filadelfia, për shembull, 80 përqind e financimit për prokurorin Larry Krasner erdhi nga Soros. Çfarë ndodhi më pas? Udhëtoni nëpër qendrën e Filadelfias ndonjëherë dhe do e shihni vetë.

    Prokurorët e Sorosit refuzojnë të zbatojnë ligjin kundër grupeve të mbrojtura. Kjo është cilësia e tyre e ndëshkimit. Ky është thelbi i ideologjisë së tyre. Rezultati i kësaj ka qenë më shumë poza, por edhe më shumë viktima të vrasjeve. Shumë njerëz kanë vdekur. Vitin e kaluar, Filadelfia regjistroi numrin më të madh të vrasjeve në histori. Në përgjithësi, në nivel kombëtar, sipas FBI, vrasjet në SHBA u rritën me 30 përqind në vitin 2020. Kjo është rritja më e madhe njëvjeçare e vrasjeve në historinë amerikane. E gjitha sepse një miliarder vendosi që ligjet që kanë votuar dhe mbështetur amerikanët, janë raciste. A ju duket kjo si demokraci? Sigurisht nuk është demokraci.

    Demokracia është një sistem, në të cilin vullneti i shumicës njihet dhe veprohet sipas tij. Populli sundon. Ajo që sapo përshkruam është oligarki. Në rastin më të mirë është groteske dhe ka vrarë shumë njerëz. Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për këtë në njëfarë niveli dhe është zhgënjyese ta dëgjosh, por deri pak orë më parë, askush nuk kishte bërë asgjë për këtë.

    Por sot, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis- një njeri, që ndryshe nga Soros, në fakt është zgjedhur nga votuesit amerikanë- vendosi të shkarkojë një prokuror të mbështetur nga Soros në shtetin e tij, i cili e politizon pa pushim sistemin e drejtësisë në Tampa. Emri i tij është Andrew Warren. Për gjashtë vjet, Warren ka refuzuar të zbatojë ligjet që nuk i pëlqejnë George Sorosit. Sot kjo mori fund.

    Syri

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Arianitas (11-02-2023)

Tema të Ngjashme

  1. Departamenti i shtetit amerikan nën kontrollin e George Soros
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 22-09-2022, 16:50
  2. George Soros fton Edi Ramen ne ceremonine e tij te trete te marteses.
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-09-2013, 23:10
  3. George Soros: Greqia dhe Portugalia larg Euros e BE
    Nga G.D në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-08-2011, 09:58
  4. George Soros
    Nga Conquistador në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-02-2009, 07:37
  5. Europë, mos e ço dëm ëndrrën tënde! (nga George Soros)
    Nga D@mian në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-12-2007, 17:36

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •