Arkeologët gjejnë prova për kulturën moderne 40,000-vjeçare në Kinë

Asnjë kockë sapiens nuk u gjet në Xiamabei, por arkeologët gjetën një industri të përpunimit të pigmentit dhe vegla guri të vogla shumë përpara adoptimit të tyre të gjerë në Kinën parahistorike.

Emri:  3542103307.jpg

Shikime: 54

Madhësia:  45.8 KB
Pellgu Nihewan, vendi i veprimtarisë së hershme moderne njerëzore në Kinë Kredia: Dritat në errësirë, Wikimedia Commons

Njerëzit arkaikë filluan të arrijnë në Euroazi të paktën 2 milionë vjet më parë, por afati kohor i llojeve anatomikisht moderne që përhapen jashtë Afrikës nuk dihet. Në çdo rast, deri në 40,000 vjet më parë njerëzit modernë kishin arritur në Azinë veriore, duke zëvendësuar popullsitë arkaike.

Disa mbetje moderne të asaj kohe janë gjetur, megjithëse të pakta, por si ishin përshtatjet e tyre kulturore ishte një mister. Tani një ekip ndërkombëtar arkeologësh raporton në Nature mbi prova indirekte, por bindëse për praninë e Homo sapiens në Xiamabei, një vend në Kinën veriore pranë lumit Huliu që daton të paktën 40,000 vjet më parë.

Për më tepër, duket se ata zhvilluan një kulturë unike të teknologjisë së gurit që do të shfaqej gjerësisht vetëm më shumë se 10,000 vjet më vonë.

Provat e gjetura në Xiamabei përfshijnë zbulimin më të hershëm të përpunimit të okërit në rajon – ndryshe nga përdorimi i okërit, i cili është gjetur edhe tek neandertalët .

Një aspekt tjetër janë tehët prej guri të punuar imët të një lloji që nuk është gjetur më parë në Kinë, disa prej të cilave mbajnë gjurmë të haftingut, shkruan Fa-Gang Wang i Institutit Provincial të Hebeit të Kinës të Relikteve Kulturore dhe Arkeologjisë, Prof. Michael Petraglia i Institutit Max Planck të Gjermanisë për Shkenca e Historisë Njerëzore dhe kolegët.

Dëshmia mbështetëse është zbulimi i veçantë i mbetjeve njerëzore moderne që datojnë rreth 40,000 vjet më parë në shpellën Tianyuan dhe shpellën Zhoukoudian aty pranë . Gjithashtu një kapak modern i kafkës u zbulua në Salkhit dhe daton rreth 34,000 vjet më parë . Këto zbulime mbështesin teorinë se prodhuesit e Xiamabei ishin sapiens.

Teorikisht, duke qenë se nuk janë gjetur kocka në kontekstin e Xiamabeit, gjetjet mund të lidhen me lloje të tjera homininësh si Denisovanët e vonuar, apo edhe kushërinjtë e tyre Neandertalët, pranon ekipi.

Emri:  3327972945.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  65.9 KB
Puna në terren në pellgun e Nihewan, në Kinën veriore Kredia: Shixia Yang

Emri:  3164374321.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  46.4 KB
Gërmimi i sipërfaqes 40,000 vjeçare në Xiamabei, që tregon shpërndarjen e veglave të gurit dhe fragmenteve të kockave Kredia: Fagang Wang

Njerëzit modernë filluan të evoluojnë dhe pothuajse menjëherë u ndanë në tre grupe
Homo sapiens i hershëm i gjetur në Etiopi është më i vjetër se sa mendohej
Një dhëmb dëshmon se sapiens nuk shëtiti dhe zëvendësoi Neandertalët
Por duke pasur parasysh cilësitë unike të gjetjeve në kontekstin e Kinës dhe faktin që mbetjet moderne njerëzore nga e njëjta periudhë u zbuluan në zonë, shpjegimi më i thjeshtë është se banorët e Xiamabeit ishin Homo sapiens, përfundojnë autorët.

“Sapo pashë koleksionet arkeologjike, e kuptova menjëherë se ky ishte një vend i rëndësishëm,” thotë Petraglia se si u përfshi. Ai nuk mori pjesë në gërmimin, i cili ishte në vitin 2013, por është pjesë e ekipit ndërkombëtar që analizon artefaktet.

Spoor i sapiens

Homo sapiens, me sa duket, kishte qenë duke u endur përtej Afrikës pak pasi evolucioni ynë filloi ndoshta 300,000 vjet më parë. Zbulimet e fundit në Izrael dhe Greqi tregojnë se në 200,000 vjet, njerëzit e hershëm modernë ishin jashtë Afrikës dhe rreth e rrotull. Analizat gjenetike tregojnë se këta njerëz të hershëm modernë dukshëm u takuan dhe u argëtuan me specie të tjera njerëzore përtej Afrikës. Por emigrantët e hershëm modernë u zhdukën, dhe Neandertalët, Denisovanët dhe parajsa e dinë se kush tjetër vazhdoi të sundonte strehën euroaziatike - deri në një moment në kohë.

Dalja që pati sukses, në kuptimin që sapiens depërtoi në Euroazi dhe mbijetoi, ishte vetëm rreth 50,000 vjet më parë, jepte ose merrte mjaft mijëra vjet. Disa supozojnë se sapiens kishte evoluar në një nivel tjetër, gjë që i dha atij avantazhe thelbësore në krahasim me speciet e tij kushërinj po aq me tru të madh.

Në punimin aktual, ekipi vë në dukje tre linja provash që tregojnë risitë që mund të kenë ndihmuar sapiens të zgjerohen dhe sugjeron se këto janë "të varfra" të sapienëve modernë në Xiamabei 40,000 vjet më parë: mikro-blades dhe prerja e tyre (të paktën në disa këllëfët), përpunimi i okërit dhe një vegël e hollë e bërë nga kocka.

Pionierët e miniaturizimit

Grumbullimi i veglave prej guri në këtë vend është përgjithësisht i vogël, shpjegon profesori. Ekipi gjeti 382 mikro-tehe, të bëra nga qershi dhe kuarci lokal. Pothuajse të gjitha matën më pak se 4 centimetra, ose 1 inç e gjysmë; mbi gjysma ishin më të vogla se 2 centimetra: Sipas mendimit të Petraglias, banorët synonin të krijonin pikërisht atë – copa të vogla si tehe.

Emri:  1141653888.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  14.5 KB
Vegla guri si teh nga Xiamabei Kredia: Shixia Yang

Shtatë nga tehët tregojnë shenja të prerjes, ndoshta në doreza druri ose ndoshta në kockë. Madje, është e mundur që ata t'i vendosnin këto tehe të vogla në një dorezë për të krijuar një lloj vegle të dhëmbëzuar prehistorike. "Këta njerëz me të vërtetë duket se po përgatisin industritë e tyre dhe po bëjnë disa gjëra shumë të sofistikuara në mënyrë që të përpunojnë mishin ose bimët ose të vrasin gjahun në mënyrë shumë më efikase," thotë ai.

Dhe ata ishin shumë përpara kohës së tyre. Llojet e veglave prej guri në Kinë para Xiamabei dhe madje bashkëkohore me të janë bërthama dhe flake, që do të thotë industri të thjeshta, amorfe, thotë Petraglia. Teknologjia mikrolitike - tehe të vogla guri - do të bëhej teknologjia mbizotëruese në Azinë Lindore vetëm 29,000 vjet më parë.

"Nuk ka asnjë grup veglash guri si ai në atë kohë, afërsisht 40,000 vjet më parë," thotë Petraglia. “Pamja e saj, pra, është inovative. Ne nuk kemi asgjë si kjo teknologji më parë dhe nuk ka asnjë precedent. ... Dëshmia e grumbullimit është gjithashtu e re [për atë kohë dhe vend] dhe asnjë grumbullim i mëparshëm nuk e ka treguar të njëjtën gjë.”

Ndoshta, prodhimi i mikrolitëve në Xiamabei ishte një precedent për fenomenin më të gjerë mbi 10,000 vjet më vonë. “Thënë kjo, ne nuk kemi një lidhje midis Xiamabei me vendet e mëvonshme mikrolitike. Pra, duket se kemi një valë përparimi njerëzish që përdorin teknologji inovative në 40,000 vjet më parë, për t'u zhdukur dhe zëvendësuar nga një popullatë tjetër që përdor mikrolitikën në 29,000 vjet më parë,” sugjeron ai.

Për çfarë përdoreshin këto mjete të shkëlqyera, kaq përpara kohës së tyre? Autorët pretendojnë se analiza e përdorimit dhe konsumit të pjesëve jo të prera e kalon gamë nga prerja, e mërzitshme dhe madje edhe përdorimi si pykë. Analiza e përdorimit dhe konsumit të pjesëve të prera tregon disa qëllime, duke përfshirë gërvishtjen e lëkurës, gërvishtjen dhe shpimin në lëndë të fortë, ndoshta dru, për të zbehur drurin dhe përdorimin e mundshëm gjatë përpunimit dhe/ose konsumimit të kafshëve.

Cilat kafshë? Analiza e polenit tregon se Xiamabei ishte një stepë pishe në atë kohë. Ky karakterizim mjedisor përputhet me dëshmitë për vaktet e banorëve. Ata hëngrën me bollëk drerët – si duket të gjitha llojet njerëzore ; mishi i gjahut vlerësohet gjerësisht edhe sot e kësaj dite. Populli Xiamabei gjithashtu u përpoq me kalë të pjekur dhe zokor, se duke qenë një brejtës relativisht i madh nëntokësor, disi si miku ynë miu nishan . Zokorët ndoshta ishin të lehtë për t'u gjuajtur.

Emri:  370620244.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  52.3 KB
Një zokor duke drekuar Kredia: Xiao Sa

Shkalla në të cilën u dogjën kockat e kafshëve sugjeron se banorët mund të kenë djegur kocka për karburant. Krahas kockave, arkeologët gjetën gjithashtu një mjet kockash - vetëm një, por besoni se tregon prova të teknikës së avancuar.

Gjithashtu, në 10 vegla u gjetën mbetje okër. Në dy raste, okër ishte në skajin aktiv të mjetit, duke sugjeruar okër në ngjitës ose përdorimin e tij në përpunimin e lëkurës. Por aspekti intrigues nuk është përdorimi i okërit - është përpunimi.

Fabrika më e hershme e bojës në Kinë

Përdorimi i okërit ka qenë një shenjë dalluese e linjës Homo që i ka kaluar specieve tona, me sa duket. Sidomos okër e kuqe. Guri shumëngjyrësh i shkrifët mund të jetë përdorur nga Homo Erectus në Kenia 285,000 vjet më parë. Ekziston një identifikim disi më i sigurt i përdorimit të tij në një vend të hershëm të Neandertalit në Holandë, një çerek milion deri në 200,000 vjet më parë .

Por një strukturë prehistorike e përpunimit të okërit është një nivel tjetër. Arkeologët besojnë se në Xiamabei, banorët po transportonin lloje të ndryshme okër në shpellë dhe i bluanin dhe i goditnin për të prodhuar bojëra.

Ajo që ata bënë me ato bojëra është supozimi i kujtdo – dekoroj mjedisin e tyre, trupin e tyre, rrobat e tyre, veglat dhe armët e tyre – por sasia që ata prodhuan ishte e mjaftueshme për të ngopur dyshemenë ku ata punonin, shkruan ekipi.

Emri:  191403161.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  74.7 KB

A, B: Artefakte në dysheme me njolla të kuqe C: Okër modifikuar me bluarje D: Fragment okër nga shtypja E: Pllakë me njolla Kredia: Fa-Gang Wang, Francesco d'Errico / Wang et al., Përpunimi inovativ i okërit dhe përdorimi i veglave në Kinë 40,000 vjet më parë. Natyra. 2022

Emri:  870084753.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  33.5 KB
Copë okër nga Xiamabei. Kredia: Francesco dErrico

Arkeologët identifikuan një copë okër të pasur me hekur që ishte gërryer në mënyrë të përsëritur për të prodhuar një pluhur okër të kuq të ndezur të errët; një copë e vogël e një lloji të ndryshëm okër të krijuar në dukje nga shtypja e një pjese të madhe; dhe një pllakë gëlqerore e zgjatur e lyer me okër. "Një punëtori për prodhimin dhe përdorimin e pigmenteve minerale në Xiamabei përbën një element të dytë të ri kulturor në krahasim me vendet e mëparshme dhe bashkëkohore," shpjegon ekipi.

“Ruajtja e këtij kati [ku u gjet objekti i okërit] është fjalë për fjalë e paprecedentë – është si Pompei, nëse dëshironi. Pra, mund të themi shumë për aktivitetet e homininëve. Ne në fakt pamë një zonë aktiviteti të përpunimit të okër, e cila është e paprecedentë për Kinën,” shpjegon Petraglia.

Ndërsa dyshemeja e banimit ishte e mbushur me nuanca të ndryshme okër, mbizotëronte e kuqja. Kjo është në përputhje me precedentin nga zona, kohë dhe vende të tjera: gjuetarët-mbledhës në mbarë botën përdorin okër të kuq për të lyer veten, veshjet dhe stolitë e tyre, thekson Petraglia.

Pra, përfundimi është se të tjerët përdorën okër dhe mjete të vogla, por industria e përpunimit të pigmentit dhe veglat e vogla të këtij lloji ishin të parat e llojit të tyre në rajon, nënvizon ai.

Ne përsërisim se identifikimi i specieve në përgjithësi në Xiamabei është konkluduar. Shpella Tianyuan është vetëm 150 kilometra, ose 93 milje, dhe ka ekzemplarë të Homo sapiens që tregojnë prova gjenetike të kryqëzimit me Neandertalët.

A mbijetuan njerëzit që jetuan në Xiamabei 40,000 vjet më parë? Që do të thotë, a kanë ata pasardhës - apo kjo është një tjetër prejardhje që u zhduk? Nuk e dimë, por një punë e veçantë tregoi se prejardhja e fqinjëve të tyre në Tianyuan 40,000 vjet më parë mund të ketë mbijetuar në disa popullsi aziatike dhe vendase amerikane – kryesisht në Amerikën e Jugut .

Sa dritë hedh kjo mbi zhvillimin modern njerëzor? Të dhënat arkeologjike argumentojnë kundër nocionit të inovacionit kulturor linear, të vazhdueshëm ose të një grupi përshtatjesh të formuara plotësisht që u mundësonin njerëzve të hershëm të zgjeroheshin jashtë Afrikës dhe të pushtonin botën. Përshtatet me një model risive të mozaikut.

“Është ende një libër i hapur sepse ka shumë për të mësuar ende. Peizazhi është i ndërlikuar”, thotë Petraglia. Provat nuk i përshtaten një tabloje të thjeshtë të sapienëve gradualë, por të paepur të përhapur në Azi: “Duhet të imagjinoni se këto janë grupe të vogla Homo sapiens, gjahtarë-mbledhës që enden nëpër Azi, e cila është një peizazh gjigant”. Dhe disa mund të kenë avancuar, thotë ai. Por disa dështuan gjithashtu.

Me shkrim nga Andrew Califf.


Botimin ne anglisht e gjeni ketu.