Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Dokumentari ne fjale u censuar dhe hoq nga YouTube.

  Emri: FNYpLChVEAApOQD.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 47.1 KB


 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  E ke ne torrent, demokracia politike ndryshe nga autokracia politike ka plot hapesira ✌

  https://kickasstorrents.cr/ukraine-o...-t5153257.html

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Pra kur Putini flet per pastrimin e Ukraines nga nazistet, nuk qenkerka duke bere thjeshte propagande? Ukraina na paskerka nje histori te gjate me naziste te vjeter e te rinj.

  Por ajo qe bie ne sy eshte edhe fenomeni tjeter, qe une do ta quaja: testi i inteligjences. Jo inteligjences ne kuptimin e spiunllekut, por inteligjences se njeriut vete. Ne kohe lufte, viktima e pare e luftes thone se eshte e verteta. Pasi te gjitha palet perpiqen te bejne mashtrime propagandistike. Per te krijuar "mjegullen e luftes" dhe per te coroditur kundershtarin. Por kemi sot nje bote te tere, ku konflikti eshte i perqendruar vetem ne Ukraine dhe gjithe bota mban sehir. Lind pyetja: Ke duhet te besojme? Cfare eshte lajm i vertete e cfare eshte lajm i genjeshtert?

  Ne kohen qe jetojme, ne kohen e celularit e Internetit, kemi edhe problemin qe njerezit jetojne brenda flluckave e tyre te sapunit. Bota eshte aq e madhe sa ekrani im i telefonit apo kompjuterit. Dhe kjo ben qe njerezit te shpikin te vertetat e tyre ne mendjet e tyre. Une besoj ate qe une dua te besoj, jo ate qe eshte detyrimisht e vertete. Pra situata ishte shume keq para se te fillonte lufta. Tani qe filloi lufta, situata eshte akoma edhe me e keqe ne lidhje me zbulimin e se vertetes. Pasi shume pak njerez kane kurajon qe te mbrojne te verteten me plot goje ne kohe lufte, ku arsyeja ia ka leshuar fronin histerise e frikes.

  Kur filloi lufta ne Irak ne 2003 Oliver Stone e ngriti zerin e tij kunder luftes dhe i beri opozite presidentit Bush ne ate kohe. Ne media u portretizua si nje ekstremist i majte qe nuk duhet ta degjoni. Por ai kish te drejte ne Irak, ka te drejte edhe sot. Pasi ne te dyja rastet, ai ishte duke mbrojtur te verteten historike. Dhe pavaresisht se nuk ndaj te njejtat bindje politike me te, kam respekt per kurajon e tij prej intelektuali per te mbrojtur te verteten edhe kur te gjithe njerezit e botes zgjedhin te heshtin. Intelektuali mbron gjithmone te verteten dhe te drejten. Pseudo-intelektuali zgjedh te heshti.

  Kujt i intereson qe ju te mos njihni te verteten e historise se Ukraines?! Kjo pyetje per nje dite tjere. Shikoni dokumentarin me lart qe te kuptoni se pse dokumentari u censurua nga YouTube dhe gjithe falangat e shtetit amerikan kreret e te cileve jane familjarisht te implikuar ne pislleqet e Ukraines.

  Albo

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  arbereshi_niko (14-03-2022)

 5. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Pra kur Putini flet per pastrimin e Ukraines nga nazistet, nuk qenkerka duke bere thjeshte propagande? Ukraina na paskerka nje histori te gjate me naziste te vjeter e te rinj.

  Por ajo qe bie ne sy eshte edhe fenomeni tjeter, qe une do ta quaja: testi i inteligjences. Jo inteligjences ne kuptimin e spiunllekut, por inteligjences se njeriut vete. Ne kohe lufte, viktima e pare e luftes thone se eshte e verteta. Pasi te gjitha palet perpiqen te bejne mashtrime propagandistike. Per te krijuar "mjegullen e luftes" dhe per te coroditur kundershtarin. Por kemi sot nje bote te tere, ku konflikti eshte i perqendruar vetem ne Ukraine dhe gjithe bota mban sehir. Lind pyetja: Ke duhet te besojme? Cfare eshte lajm i vertete e cfare eshte lajm i genjeshtert?

  Ne kohen qe jetojme, ne kohen e celularit e Internetit, kemi edhe problemin qe njerezit jetojne brenda flluckave e tyre te sapunit. Bota eshte aq e madhe sa ekrani im i telefonit apo kompjuterit. Dhe kjo ben qe njerezit te shpikin te vertetat e tyre ne mendjet e tyre. Une besoj ate qe une dua te besoj, jo ate qe eshte detyrimisht e vertete. Pra situata ishte shume keq para se te fillonte lufta. Tani qe filloi lufta, situata eshte akoma edhe me e keqe ne lidhje me zbulimin e se vertetes. Pasi shume pak njerez kane kurajon qe te mbrojne te verteten me plot goje ne kohe lufte, ku arsyeja ia ka leshuar fronin histerise e frikes.

  Kur filloi lufta ne Irak ne 2003 Oliver Stone e ngriti zerin e tij kunder luftes dhe i beri opozite presidentit Bush ne ate kohe. Ne media u portretizua si nje ekstremist i majte qe nuk duhet ta degjoni. Por ai kish te drejte ne Irak, ka te drejte edhe sot. Pasi ne te dyja rastet, ai ishte duke mbrojtur te verteten historike. Dhe pavaresisht se nuk ndaj te njejtat bindje politike me te, kam respekt per kurajon e tij prej intelektuali per te mbrojtur te verteten edhe kur te gjithe njerezit e botes zgjedhin te heshtin. Intelektuali mbron gjithmone te verteten dhe te drejten. Pseudo-intelektuali zgjedh te heshti.

  Kujt i intereson qe ju te mos njihni te verteten e historise se Ukraines?! Kjo pyetje per nje dite tjere. Shikoni dokumentarin me lart qe te kuptoni se pse dokumentari u censurua nga YouTube dhe gjithe falangat e shtetit amerikan kreret e te cileve jane familjarisht te implikuar ne pislleqet e Ukraines.

  Albo
  Qe ta marresh vesh ti dhe qe te mos lodhesh me keto propagande 5 lekeshe. Putin do te hyje ne histori si rusi qe pushtoi dhe shkaterroi Ukrainen. Kjo situate eshte e njejte sikur Albin Kurti te sulmonte Shqiperine dhe ne kete rast te ngaterronte ne kete histori edhe shqiptaret e Malit te Zi dhe Maqedonise(Bjellorusia). Tani ai duhet qe te marre nje vendim kete jave, te sulmoje ose jo djepin e Rusise, Kievin(Tiranen nese vazhdojme me analogjine) dhe ta rrafshoje ate per toke sebashku me Kharkivin(Shkodren), etj, pasuar kjo me masakren e pashmangeshme ne popullsine civile. Kjo eshte situata. A e kuptove? Dhe tani trego pak respekt per ate qe te mban me buke sepse po jeton ne Filadelfia dhe jo ne stepat e Rusise. Ose trego nje minimum ndershmerie dhe hipi avionit dhe shko jeto ne Rusi.

 6. Anetart m posht kan falenderuar King Bardhyl pr postimin:

  SERAFIM DILO (14-03-2022)

 7. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Kur hitleri sulmoi ish bashkimin sovjetik me operazioni barbarossa, ne veri sulmoi ish Shen peterburgun zemren ideologjine,ne qender sulmoi mosken zemren politike,ne jug sulmoi ukrainen kievin zemren ekonomike te bashkimit sovjetik ,nga kjo levizje kuptohet qarte qe ketu kemi te bejme me nje lufte qe ne thelbin e saj ka arsye ekonomike, te tjerat jane justifikime ,nese nuk e kuptoni lexoni postimin tim te pare ... linku me poshte:

  https://www.forumishqiptar.com/threa...=1#post3854646
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 14-03-2022 m 16:27

 8. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Qe ta marresh vesh ti dhe qe te mos lodhesh me keto propagande 5 lekeshe. Putin do te hyje ne histori si rusi qe pushtoi dhe shkaterroi Ukrainen. Kjo situate eshte e njejte sikur Albin Kurti te sulmonte Shqiperine dhe ne kete rast te ngaterronte ne kete histori edhe shqiptaret e Malit te Zi dhe Maqedonise(Bjellorusia). Tani ai duhet qe te marre nje vendim kete jave, te sulmoje ose jo djepin e Rusise, Kievin(Tiranen nese vazhdojme me analogjine) dhe ta rrafshoje ate per toke sebashku me Kharkivin(Shkodren), etj, pasuar kjo me masakren e pashmangeshme ne popullsine civile. Kjo eshte situata. A e kuptove? Dhe tani trego pak respekt per ate qe te mban me buke sepse po jeton ne Filadelfia dhe jo ne stepat e Rusise. Ose trego nje minimum ndershmerie dhe hipi avionit dhe shko jeto ne Rusi.
  E ke degjuar ate thenien e hebrenjve: "Njeriu ben plane. Zoti qesh!" Po ate shprehjen tjeter e ke degjuar: "Historine e shkruajne gjithmone fitimtaret!" Por kush eshte ai qe vendos se kush eshte fitimtar e humbes? Ti kujton se di shume gjera, ti nuk di hic asgje. Keshtu qe te rekomandoj qe te lexosh e mesosh ne keto temat qe une te kam sjelle ne forum, nga burime e kendveshtrime nga me te ndryshmet, qe te mesosh te rifitosh aftesine e humbur per te gjykuar me gjakftohtesi faktet, e jo propaganden e pafund te luftes.

  Faktet:

  - Qe grupet naziste mes ukrainasve ben krime nga me monstruozet karshi minoritetit hebre qe jetonte ne Ukraine gjate Luftes se Dyte Boterore, per kete mos beso dokumentarin me lart, por shko e njihu me historiane izraelite dhe deshmite e personave qe jetonin ne ate kohe.

  - Qe grupet naziste mes ukrainasve asnjehere nuk dolen ne gjyqin e Nurenburgut dhe nuk u denuan publikisht, edhe ky eshte po nje fakt qe asnje njeri nuk e hedh dot poshte. Arsyen per kete, e gjen ne dokumentat e deklasifikuara nga CIA per ate periudhe, se si CIA i rekrutoi nazistet ukrainas ne luften e tyre te ftohte kunder Rusise. Dhe jo vetem qe nuk i nxorri para gjyqit, por i solli edhe ne Amerike qe te ngrysnin ditet e tyre te lire e ne paqe.

  - Grupet neo-naziste i gjen edhe sot ne Ukraine, ne rradhet e Gardes se Republikes. Keta jane zagaret e Uashingtonit qe per 7 vjet me rradhe qe nga pavaresia e Krimese ne 2014, kane persekutuar e torturuar popullaten etnike ruse ne rajonet lindore te territorit ukrainas. Keto jane rajonet qe Putini i njohu si republika te pavarura brenda federates ruse para se te fillonte lufta.

  E di, faktet jane kokeforta. Kur nuk i ndryshon dot, te duhet te merresh me personalitetin e atyre qe ti rendisin faktet. Ose ca me keq, sic beri YouTube, e hoqi dokumentarin fare duke bere censure te hapur.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-03-2022 m 23:18

 9. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  E ke degjuar ate thenien e hebrenjve: "Njeriu ben plane. Zoti qesh!" Po ate shprehjen tjeter e ke degjuar: "Historine e shkruajne gjithmone fitimtaret!" Por kush eshte ai qe vendos se kush eshte fitimtar e humbes? Ti kujton se di shume gjera, ti nuk di hic asgje. Keshtu qe te rekomandoj qe te lexosh e mesosh ne keto temat qe une te kam sjelle ne forum, nga burime e kendveshtrime nga me te ndryshmet, qe te mesosh te rifitosh aftesine e humbur per te gjykuar me gjakftohtesi faktet, e jo propaganden e pafund te luftes.

  Faktet:

  - Qe grupet naziste mes ukrainasve ben krime nga me monstruozet karshi minoritetit hebre qe jetonte ne Ukraine gjate Luftes se Dyte Boterore, per kete mos beso dokumentarin me lart, por shko e njihu me historiane izraelite dhe deshmite e personave qe jetonin ne ate kohe.

  - Qe grupet naziste mes ukrainasve asnjehere nuk dolen ne gjyqin e Nurenburgut dhe nuk u denuan publikisht, edhe ky eshte po nje fakt qe asnje njeri nuk e hedh dot poshte. Arsyen per kete, e gjen ne dokumentat e deklasifikuara nga CIA per ate periudhe, se si CIA i rekrutoi nazistet ukrainas ne luften e tyre te ftohte kunder Rusise. Dhe jo vetem qe nuk i nxorri para gjyqit, por i solli edhe ne Amerike qe te ngrysnin ditet e tyre te lire e ne paqe.

  - Grupet neo-naziste i gjen edhe sot ne Ukraine, ne rradhet e Gardes se Republikes. Keta jane zagaret e Uashingtonit qe per 7 vjet me rradhe qe nga pavaresia e Krimese ne 2014, kane persekutuar e torturuar popullaten etnike ruse ne rajonet lindore te territorit ukrainas. Keto jane rajonet qe Putini i njohu si republika te pavarura brenda federates ruse para se te fillonte lufta.

  E di, faktet jane kokeforta. Kur nuk i ndryshon dot, te duhet te merresh me personalitetin e atyre qe ti rendisin faktet. Ose ca me keq, sic beri YouTube, e hoqi dokumentarin fare duke bere censure te hapur.

  Albo
  Keshtu do ti? Keshtu e leme. Por halli eshte se nuk te merr njeri seriozisht. Keshtu qe lodhesh kot. I ka dale boja propagandes ruse.
  Edhe dicka tjeter. Nga sa shkruan kuptohet lehtesisht qe ti nuk e ke haberin ne lidhje me kete teme.

 10. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak


 11. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Intervistat me Putin te Oliver Stone:

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Intervista me Putin - Pjesa II (2017)

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-03-2022 m 19:27

 13. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Intervista me Putin: Pjesa III (2017)

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-03-2022 m 19:27

 14. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Intervista me Putin: Pjesa IV (2017)


 15. #13

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Pr at q nuk di anglisht, por njeh gjuhn italiane esht ktu;  Prshndetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-03-2022 m 10:31
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 16. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Putin eshte thjesht nje autokrat i cili duhet te kuptoje ne zgjuarsi qe duhet te largohet nga politika per te miren e vet dhe per te miren e federates ruse,69 vjec ,cfare dreqin i duhet pushteti kaq shume , kerkon te kaloje nga autokracia ne diktature....
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 21-03-2022 m 16:32

 17. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shikoni dokumentarin e censuruar t kineastit t shquar Oliver Stone: Ukraina n flak

  Oliver Stone shpreh mendimin pr shkakun rrnjsor t konfliktit n Ukrain

  Amerika ka ndihmuar q Kievi t bhet armik i Mosks, thot regjisori i famshm

  Shndrrimi i SHBA-ve n Ukrain n nj vend anti-rus q nga viti 2014 sht shkaku kryesor i konfliktit aktual, tha regjisori i filmit fitues i mimeve Oliver Stone n nj intervist me t prditshmen serbe Politika, botuar t hnn.

  "Kush jemi ne q t'ia drejtojm gishtin dikujt?" Stone i tha intervistuesit t tij prpara Festivalit Ndrkombtar t Filmit n Detin e Kuq (RSIFF) n Jeddah, Arabi Saudite, ku ai kryeson jurin. "Ne po u themi rusve se far t bjn, dua t them se sht qesharake, duke pasur parasysh at q kemi br."

  Ajo q po ndodh aktualisht n Ukrain "nuk sht aspak e thjesht", shtoi Stone, por n Perndim po reduktohet n "rust e pushtuar". Nuk prmendet asgj q ka ndodhur n Donbass q nga viti 2014, apo sa njerz u zhvendosn pr shkak se SHBA po armatoste Ukrainn.

  “Q nga viti 2014, Ukraina nuk ishte m neutrale, por anti-ruse, dhe kjo sht ajo q prishi ekuilibrin”, tha Stone pr Politika, duke shtuar se “do luft ka shkaqe dhe pasoja” nse dikush sht i gatshm t'i kushtoj vmendje.

  Regjisori i 'Snowden' ka prodhuar gjithashtu dy dokumentar pr ngjarjet n Kiev, 'Ukraina n zjarr' n 2016 dhe 'Zbulimi i Ukrains' n 2019. T dy jan prballur me ndalime, bojkotime dhe sulme gjat ktij viti.

  SHBA sht e shpejt t dnoj do vend n bot kur supozohet se shkel "rendin ndrkombtar t bazuar n rregulla", por " Amerika i thyen t gjitha rregullat kur t doj dhe ju e dini kt," i tha Stone intervistuesit t tij serb.

  Ai shprehu keqardhjen q votoi pr Joe Biden, duke thn se ky "gjysh" doli t ishte shum i rrezikshm, me "ndrrn" e tij pr ndryshimin e regjimit n Mosk, n mnyr q SHBA t mund t kontrolloj Rusin prsri, si bri n vitet 1990. Zgjedhja e Barack Obama-s pr Biden-in si kandidat t tij n vitin 2008, me qllim q t qetsonte demokratt e establishmentit, ishte "nj gabim i madh", tha Stone. Ai argumentoi gjithashtu se shpresa e vetme pr SHBA-n do t ishte shfaqja e nj partie t tret, pasi si demokratt ashtu edhe republikant jan prgjegjs pr kompleksin ushtarako-industrial.

  Dokumentari m i fundit i Stone, 'Nuclear', trajton rolin e energjis atomike n trajtimin e ndryshimeve klimatike. Do t shfaqet gjithashtu n RSIFF. I pyetur nse sht ende nj rebel, Stone u prgjigj se po plaket dhe ka probleme me shikimin dhe dgjimin, por preferon t "jetoj n kmb sesa t vdes n gjunj".

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-11-2016, 13:45
 2. Oliver Stone
  Nga busavata n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-12-2010, 19:03
 3. Nj pjes e vendit ton e par n dokumentarin francez!
  Nga DI_ANA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2007, 00:08
 4. Ndihmoni pr dokumentarin e Skderbeut
  Nga Benson&Hedges n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2006, 12:15
 5. The Black Stone Wielder
  Nga Judges of Ur n forumin Krijime n gjuh t huaja
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-01-2004, 15:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •