Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Dokumentari ne fjale u censuar dhe hoq nga YouTube.

    Emri:  FNYpLChVEAApOQD.jpg

Shikime: 162

Madhësia:  47.1 KB


  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    E ke ne torrent, demokracia politike ndryshe nga autokracia politike ka plot hapesira ✌

    https://kickasstorrents.cr/ukraine-o...-t5153257.html

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Pra kur Putini flet per pastrimin e Ukraines nga nazistet, nuk qenkerka duke bere thjeshte propagande? Ukraina na paskerka nje histori te gjate me naziste te vjeter e te rinj.

    Por ajo qe bie ne sy eshte edhe fenomeni tjeter, qe une do ta quaja: testi i inteligjences. Jo inteligjences ne kuptimin e spiunllekut, por inteligjences se njeriut vete. Ne kohe lufte, viktima e pare e luftes thone se eshte e verteta. Pasi te gjitha palet perpiqen te bejne mashtrime propagandistike. Per te krijuar "mjegullen e luftes" dhe per te coroditur kundershtarin. Por kemi sot nje bote te tere, ku konflikti eshte i perqendruar vetem ne Ukraine dhe gjithe bota mban sehir. Lind pyetja: Ke duhet te besojme? Cfare eshte lajm i vertete e cfare eshte lajm i genjeshtert?

    Ne kohen qe jetojme, ne kohen e celularit e Internetit, kemi edhe problemin qe njerezit jetojne brenda flluckave e tyre te sapunit. Bota eshte aq e madhe sa ekrani im i telefonit apo kompjuterit. Dhe kjo ben qe njerezit te shpikin te vertetat e tyre ne mendjet e tyre. Une besoj ate qe une dua te besoj, jo ate qe eshte detyrimisht e vertete. Pra situata ishte shume keq para se te fillonte lufta. Tani qe filloi lufta, situata eshte akoma edhe me e keqe ne lidhje me zbulimin e se vertetes. Pasi shume pak njerez kane kurajon qe te mbrojne te verteten me plot goje ne kohe lufte, ku arsyeja ia ka leshuar fronin histerise e frikes.

    Kur filloi lufta ne Irak ne 2003 Oliver Stone e ngriti zerin e tij kunder luftes dhe i beri opozite presidentit Bush ne ate kohe. Ne media u portretizua si nje ekstremist i majte qe nuk duhet ta degjoni. Por ai kish te drejte ne Irak, ka te drejte edhe sot. Pasi ne te dyja rastet, ai ishte duke mbrojtur te verteten historike. Dhe pavaresisht se nuk ndaj te njejtat bindje politike me te, kam respekt per kurajon e tij prej intelektuali per te mbrojtur te verteten edhe kur te gjithe njerezit e botes zgjedhin te heshtin. Intelektuali mbron gjithmone te verteten dhe te drejten. Pseudo-intelektuali zgjedh te heshti.

    Kujt i intereson qe ju te mos njihni te verteten e historise se Ukraines?! Kjo pyetje per nje dite tjere. Shikoni dokumentarin me lart qe te kuptoni se pse dokumentari u censurua nga YouTube dhe gjithe falangat e shtetit amerikan kreret e te cileve jane familjarisht te implikuar ne pislleqet e Ukraines.

    Albo

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    arbereshi_niko (14-03-2022)

  5. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pra kur Putini flet per pastrimin e Ukraines nga nazistet, nuk qenkerka duke bere thjeshte propagande? Ukraina na paskerka nje histori te gjate me naziste te vjeter e te rinj.

    Por ajo qe bie ne sy eshte edhe fenomeni tjeter, qe une do ta quaja: testi i inteligjences. Jo inteligjences ne kuptimin e spiunllekut, por inteligjences se njeriut vete. Ne kohe lufte, viktima e pare e luftes thone se eshte e verteta. Pasi te gjitha palet perpiqen te bejne mashtrime propagandistike. Per te krijuar "mjegullen e luftes" dhe per te coroditur kundershtarin. Por kemi sot nje bote te tere, ku konflikti eshte i perqendruar vetem ne Ukraine dhe gjithe bota mban sehir. Lind pyetja: Ke duhet te besojme? Cfare eshte lajm i vertete e cfare eshte lajm i genjeshtert?

    Ne kohen qe jetojme, ne kohen e celularit e Internetit, kemi edhe problemin qe njerezit jetojne brenda flluckave e tyre te sapunit. Bota eshte aq e madhe sa ekrani im i telefonit apo kompjuterit. Dhe kjo ben qe njerezit te shpikin te vertetat e tyre ne mendjet e tyre. Une besoj ate qe une dua te besoj, jo ate qe eshte detyrimisht e vertete. Pra situata ishte shume keq para se te fillonte lufta. Tani qe filloi lufta, situata eshte akoma edhe me e keqe ne lidhje me zbulimin e se vertetes. Pasi shume pak njerez kane kurajon qe te mbrojne te verteten me plot goje ne kohe lufte, ku arsyeja ia ka leshuar fronin histerise e frikes.

    Kur filloi lufta ne Irak ne 2003 Oliver Stone e ngriti zerin e tij kunder luftes dhe i beri opozite presidentit Bush ne ate kohe. Ne media u portretizua si nje ekstremist i majte qe nuk duhet ta degjoni. Por ai kish te drejte ne Irak, ka te drejte edhe sot. Pasi ne te dyja rastet, ai ishte duke mbrojtur te verteten historike. Dhe pavaresisht se nuk ndaj te njejtat bindje politike me te, kam respekt per kurajon e tij prej intelektuali per te mbrojtur te verteten edhe kur te gjithe njerezit e botes zgjedhin te heshtin. Intelektuali mbron gjithmone te verteten dhe te drejten. Pseudo-intelektuali zgjedh te heshti.

    Kujt i intereson qe ju te mos njihni te verteten e historise se Ukraines?! Kjo pyetje per nje dite tjere. Shikoni dokumentarin me lart qe te kuptoni se pse dokumentari u censurua nga YouTube dhe gjithe falangat e shtetit amerikan kreret e te cileve jane familjarisht te implikuar ne pislleqet e Ukraines.

    Albo
    Qe ta marresh vesh ti dhe qe te mos lodhesh me keto propagande 5 lekeshe. Putin do te hyje ne histori si rusi qe pushtoi dhe shkaterroi Ukrainen. Kjo situate eshte e njejte sikur Albin Kurti te sulmonte Shqiperine dhe ne kete rast te ngaterronte ne kete histori edhe shqiptaret e Malit te Zi dhe Maqedonise(Bjellorusia). Tani ai duhet qe te marre nje vendim kete jave, te sulmoje ose jo djepin e Rusise, Kievin(Tiranen nese vazhdojme me analogjine) dhe ta rrafshoje ate per toke sebashku me Kharkivin(Shkodren), etj, pasuar kjo me masakren e pashmangeshme ne popullsine civile. Kjo eshte situata. A e kuptove? Dhe tani trego pak respekt per ate qe te mban me buke sepse po jeton ne Filadelfia dhe jo ne stepat e Rusise. Ose trego nje minimum ndershmerie dhe hipi avionit dhe shko jeto ne Rusi.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar King Bardhyl për postimin:

    SERAFIM DILO (14-03-2022)

  7. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Kur hitleri sulmoi ish bashkimin sovjetik me operazioni barbarossa, ne veri sulmoi ish Shen peterburgun zemren ideologjine,ne qender sulmoi mosken zemren politike,ne jug sulmoi ukrainen kievin zemren ekonomike te bashkimit sovjetik ,nga kjo levizje kuptohet qarte qe ketu kemi te bejme me nje lufte qe ne thelbin e saj ka arsye ekonomike, te tjerat jane justifikime ,nese nuk e kuptoni lexoni postimin tim te pare ... linku me poshte:

    https://www.forumishqiptar.com/threa...=1#post3854646
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 14-03-2022 më 16:27

  8. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Citim Postuar më parë nga King Bardhyl Lexo Postimin
    Qe ta marresh vesh ti dhe qe te mos lodhesh me keto propagande 5 lekeshe. Putin do te hyje ne histori si rusi qe pushtoi dhe shkaterroi Ukrainen. Kjo situate eshte e njejte sikur Albin Kurti te sulmonte Shqiperine dhe ne kete rast te ngaterronte ne kete histori edhe shqiptaret e Malit te Zi dhe Maqedonise(Bjellorusia). Tani ai duhet qe te marre nje vendim kete jave, te sulmoje ose jo djepin e Rusise, Kievin(Tiranen nese vazhdojme me analogjine) dhe ta rrafshoje ate per toke sebashku me Kharkivin(Shkodren), etj, pasuar kjo me masakren e pashmangeshme ne popullsine civile. Kjo eshte situata. A e kuptove? Dhe tani trego pak respekt per ate qe te mban me buke sepse po jeton ne Filadelfia dhe jo ne stepat e Rusise. Ose trego nje minimum ndershmerie dhe hipi avionit dhe shko jeto ne Rusi.
    E ke degjuar ate thenien e hebrenjve: "Njeriu ben plane. Zoti qesh!" Po ate shprehjen tjeter e ke degjuar: "Historine e shkruajne gjithmone fitimtaret!" Por kush eshte ai qe vendos se kush eshte fitimtar e humbes? Ti kujton se di shume gjera, ti nuk di hic asgje. Keshtu qe te rekomandoj qe te lexosh e mesosh ne keto temat qe une te kam sjelle ne forum, nga burime e kendveshtrime nga me te ndryshmet, qe te mesosh te rifitosh aftesine e humbur per te gjykuar me gjakftohtesi faktet, e jo propaganden e pafund te luftes.

    Faktet:

    - Qe grupet naziste mes ukrainasve ben krime nga me monstruozet karshi minoritetit hebre qe jetonte ne Ukraine gjate Luftes se Dyte Boterore, per kete mos beso dokumentarin me lart, por shko e njihu me historiane izraelite dhe deshmite e personave qe jetonin ne ate kohe.

    - Qe grupet naziste mes ukrainasve asnjehere nuk dolen ne gjyqin e Nurenburgut dhe nuk u denuan publikisht, edhe ky eshte po nje fakt qe asnje njeri nuk e hedh dot poshte. Arsyen per kete, e gjen ne dokumentat e deklasifikuara nga CIA per ate periudhe, se si CIA i rekrutoi nazistet ukrainas ne luften e tyre te ftohte kunder Rusise. Dhe jo vetem qe nuk i nxorri para gjyqit, por i solli edhe ne Amerike qe te ngrysnin ditet e tyre te lire e ne paqe.

    - Grupet neo-naziste i gjen edhe sot ne Ukraine, ne rradhet e Gardes se Republikes. Keta jane zagaret e Uashingtonit qe per 7 vjet me rradhe qe nga pavaresia e Krimese ne 2014, kane persekutuar e torturuar popullaten etnike ruse ne rajonet lindore te territorit ukrainas. Keto jane rajonet qe Putini i njohu si republika te pavarura brenda federates ruse para se te fillonte lufta.

    E di, faktet jane kokeforta. Kur nuk i ndryshon dot, te duhet te merresh me personalitetin e atyre qe ti rendisin faktet. Ose ca me keq, sic beri YouTube, e hoqi dokumentarin fare duke bere censure te hapur.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 14-03-2022 më 23:18

  9. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-07-2014
    Postime
    202

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    E ke degjuar ate thenien e hebrenjve: "Njeriu ben plane. Zoti qesh!" Po ate shprehjen tjeter e ke degjuar: "Historine e shkruajne gjithmone fitimtaret!" Por kush eshte ai qe vendos se kush eshte fitimtar e humbes? Ti kujton se di shume gjera, ti nuk di hic asgje. Keshtu qe te rekomandoj qe te lexosh e mesosh ne keto temat qe une te kam sjelle ne forum, nga burime e kendveshtrime nga me te ndryshmet, qe te mesosh te rifitosh aftesine e humbur per te gjykuar me gjakftohtesi faktet, e jo propaganden e pafund te luftes.

    Faktet:

    - Qe grupet naziste mes ukrainasve ben krime nga me monstruozet karshi minoritetit hebre qe jetonte ne Ukraine gjate Luftes se Dyte Boterore, per kete mos beso dokumentarin me lart, por shko e njihu me historiane izraelite dhe deshmite e personave qe jetonin ne ate kohe.

    - Qe grupet naziste mes ukrainasve asnjehere nuk dolen ne gjyqin e Nurenburgut dhe nuk u denuan publikisht, edhe ky eshte po nje fakt qe asnje njeri nuk e hedh dot poshte. Arsyen per kete, e gjen ne dokumentat e deklasifikuara nga CIA per ate periudhe, se si CIA i rekrutoi nazistet ukrainas ne luften e tyre te ftohte kunder Rusise. Dhe jo vetem qe nuk i nxorri para gjyqit, por i solli edhe ne Amerike qe te ngrysnin ditet e tyre te lire e ne paqe.

    - Grupet neo-naziste i gjen edhe sot ne Ukraine, ne rradhet e Gardes se Republikes. Keta jane zagaret e Uashingtonit qe per 7 vjet me rradhe qe nga pavaresia e Krimese ne 2014, kane persekutuar e torturuar popullaten etnike ruse ne rajonet lindore te territorit ukrainas. Keto jane rajonet qe Putini i njohu si republika te pavarura brenda federates ruse para se te fillonte lufta.

    E di, faktet jane kokeforta. Kur nuk i ndryshon dot, te duhet te merresh me personalitetin e atyre qe ti rendisin faktet. Ose ca me keq, sic beri YouTube, e hoqi dokumentarin fare duke bere censure te hapur.

    Albo
    Keshtu do ti? Keshtu e leme. Por halli eshte se nuk te merr njeri seriozisht. Keshtu qe lodhesh kot. I ka dale boja propagandes ruse.
    Edhe dicka tjeter. Nga sa shkruan kuptohet lehtesisht qe ti nuk e ke haberin ne lidhje me kete teme.

  10. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë


  11. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Intervistat me Putin te Oliver Stone:

    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  12. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Intervista me Putin - Pjesa II (2017)

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-03-2022 më 19:27

  13. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Intervista me Putin: Pjesa III (2017)

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-03-2022 më 19:27

  14. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Intervista me Putin: Pjesa IV (2017)


  15. #13

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Për atë që nuk di anglisht, por njeh gjuhën italiane ëeshtë këtu;



    Përshëndetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 21-03-2022 më 10:31
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  16. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Putin eshte thjesht nje autokrat i cili duhet te kuptoje ne zgjuarsi qe duhet te largohet nga politika per te miren e vet dhe per te miren e federates ruse,69 vjec ,cfare dreqin i duhet pushteti kaq shume , kerkon te kaloje nga autokracia ne diktature....
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 21-03-2022 më 16:32

  17. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Shikoni dokumentarin e censuruar të kineastit të shquar Oliver Stone: Ukraina në flakë

    Oliver Stone shpreh mendimin për shkakun rrënjësor të konfliktit në Ukrainë

    Amerika ka ndihmuar që Kievi të bëhet armik i Moskës, thotë regjisori i famshëm

    Shndërrimi i SHBA-ve në Ukrainë në një vend anti-rus që nga viti 2014 është shkaku kryesor i konfliktit aktual, tha regjisori i filmit fitues i çmimeve Oliver Stone në një intervistë me të përditshmen serbe Politika, botuar të hënën.

    "Kush jemi ne që t'ia drejtojmë gishtin dikujt?" Stone i tha intervistuesit të tij përpara Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Detin e Kuq (RSIFF) në Jeddah, Arabi Saudite, ku ai kryeson jurinë. "Ne po u themi rusëve se çfarë të bëjnë, dua të them se është qesharake, duke pasur parasysh atë që kemi bërë."

    Ajo që po ndodh aktualisht në Ukrainë "nuk është aspak e thjeshtë", shtoi Stone, por në Perëndim po reduktohet në "rusët e pushtuar". Nuk përmendet asgjë që ka ndodhur në Donbass që nga viti 2014, apo sa njerëz u zhvendosën për shkak se SHBA po armatoste Ukrainën.

    “Që nga viti 2014, Ukraina nuk ishte më neutrale, por anti-ruse, dhe kjo është ajo që prishi ekuilibrin”, tha Stone për Politika, duke shtuar se “çdo luftë ka shkaqe dhe pasoja” nëse dikush është i gatshëm t'i kushtojë vëmendje.

    Regjisori i 'Snowden' ka prodhuar gjithashtu dy dokumentarë për ngjarjet në Kiev, 'Ukraina në zjarr' në 2016 dhe 'Zbulimi i Ukrainës' në 2019. Të dy janë përballur me ndalime, bojkotime dhe sulme gjatë këtij viti.

    SHBA është e shpejtë të dënojë çdo vend në botë kur supozohet se shkel "rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla", por " Amerika i thyen të gjitha rregullat kur të dojë dhe ju e dini këtë," i tha Stone intervistuesit të tij serb.

    Ai shprehu keqardhjen që votoi për Joe Biden, duke thënë se ky "gjysh" doli të ishte shumë i rrezikshëm, me "ëndrrën" e tij për ndryshimin e regjimit në Moskë, në mënyrë që SHBA të mund të kontrollojë Rusinë përsëri, siç bëri në vitet 1990. Zgjedhja e Barack Obama-s për Biden-in si kandidat të tij në vitin 2008, me qëllim që të qetësonte demokratët e establishmentit, ishte "një gabim i madh", tha Stone. Ai argumentoi gjithashtu se shpresa e vetme për SHBA-në do të ishte shfaqja e një partie të tretë, pasi si demokratët ashtu edhe republikanët janë përgjegjës për kompleksin ushtarako-industrial.

    Dokumentari më i fundit i Stone, 'Nuclear', trajton rolin e energjisë atomike në trajtimin e ndryshimeve klimatike. Do të shfaqet gjithashtu në RSIFF. I pyetur nëse është ende një rebel, Stone u përgjigj se po plaket dhe ka probleme me shikimin dhe dëgjimin, por preferon të "jetojë në këmbë sesa të vdesë në gjunjë".

    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 20-11-2016, 13:45
  2. Oliver Stone
    Nga busavata në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-12-2010, 19:03
  3. Një pjesë e vendit tonë e parë në dokumentarin francez!
    Nga DI_ANA në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-12-2007, 00:08
  4. Ndihmoni për dokumentarin e Skëderbeut
    Nga Benson&Hedges në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-11-2006, 12:15
  5. The Black Stone Wielder
    Nga Judges of Ur në forumin Krijime në gjuhë të huaja
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-01-2004, 15:04

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •