Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    1939 - Profecitë e Shen Lorencit të Çernigovit mbi Rusinë / Ukrainën dhe fundin e botës

    Emri:  197840.p.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  19.8 KB



    "Kjo ndodhi në vitin 1939."

    Ati foli gjithë natën, por nuk munda ta përcaktoja me kë po fliste.

    Nuk guxova të hyja, që të zbuloja se kush ishte.

    Në mëngjes, ati tha: "Motër, kishim mysafirë dhe ti je dëshmitare për këtë".

    E pyeta: "Kush?"

    Dhe igumeni, me gëzim, u përgjigj: "Profeti i Zotit Ilia dhe Enoku i Drejti".

    Abati Lorenci, i cili fitoi me bollëk hirin e Frymës së Shenjtë, foli shumë herë me fëmijët e tij shpirtërorë për fundin e kohëve...

    Duke i paralajmëruar ata të jenë vigjilentë dhe të kujdesshëm, sepse Antikrishti do të vijë së shpejti.

    Plaku do të thoshte: "Ja, tani ne votojmë; ju mund të votoni. Nuk është e tmerrshme sepse e gjithë bota nuk po voton ende për një person."

    "Dhe kur ata do të votojnë vetëm për një person, ai person do të jetë ai. (Antikrishti) Dhe ju nuk do të jeni më në gjendje të votoni."

    Shenjtori do të thoshte se do të kishte një luftë të madhe botërore, pas së cilës pothuajse askush nuk do të mbijetonte, ndoshta vetëm disa që jetojnë në shpella.

    Ata do të luftojnë dhe do të mbeten vetëm dy ose tre vende dhe ata do të vendosin: "Le të zgjedhim një mbret mbi të gjithë botën". Dhe ata do ta zgjedhin atë.

    Gjatë kohës së fundit, të krishterët e vërtetë do të mërgohen dhe ata që janë të moshuar ose të pafuqishëm do të bëjnë gjithçka që kanë mundësi për të ikur me ta.

    Për Antikrishtin që do të vijë, Abati që u ndriçua nga Fryma e Shenjtë do të thoshte...

    "Do të vijë një kohë kur ata do të mbledhin nënshkrime për një mbret të vetëm mbi tokë dhe regjistrimi do të bëhet me rreptësi të madhe".

    Ata do të hyjnë në shtëpi dhe do të gjejnë burrin bashkë me gruan dhe fëmijët e tij. Dhe gruaja do t'i lutet burrit: "Të nënshkruajmë, ne kemi fëmijë dhe ti nuk do të mund të blesh asgjë për ta".

    Por i shoqi do t'i përgjigjet: "Bëj si të duash. Sa për veten time, jam gati të vdes dhe për Antikrishtin nuk do të nënshkruaj!"

    Dhe kështu, shihet tabloja shqetësuese e së ardhmes.

    "Do të vijë koha," do të thoshte Lorenci i devotshëm, "kur kishat që nuk funksionojnë, domethënë ato të mbyllura, do të restaurohen; ato do të zbukurohen jo vetëm nga jashtë, por edhe nga brenda.

    Kupolat si dhe kambanoret do të jenë të praruara me ar.

    Dhe kur veprat do të pushojnë, ka ardhur koha e fronëzimit të Antikrishtit.

    Lutuni që Zoti t'i zgjasë këto periudha kohore për forcimin e besimit tonë, sepse na presin kohë të tmerrshme.

    E shihni me sa dinakërinë po përgatitet gjithçka?

    Të gjitha kishat do të jenë në një gjendje shkëlqimi, siç nuk kanë qenë kurrë më parë, por brenda tyre nuk do të mund të hyni më.

    Kurorëzimi i Antikrishtit, si mbret, do të bëhet brenda tempullit madhështor të Jeruzalemit së bashku me pjesëmarrjen e klerit dhe Patriarkut.

    Në Jerusalem, hyrja dhe dalja e lirë do të lejohet për të gjithë, por kujdes; mos udhëtoni, sepse gjithçka do të bëhet për të mashtruar njerëzit.

    Antikrishti do të lindë nga një prostitutë hebreje. Që në moshë të re ai do të jetë shumë i talentuar dhe inteligjent.
    Sidomos që nga koha kur ai do të jetë një adoleshent dymbëdhjetë vjeç, ai do të ecë me nënën e tij në park dhe do të takojë Satanin, i cili do të dalë nga errësira dhe do të hyjë brenda tij.

    Djali do të dridhet nga frika, por shejtani do t'i thotë: "Mos ki frikë, unë do të të ndihmoj". Dhe brenda këtij fëmije Antikrishti do të marrë një formë njerëzore.

    Në kurorëzimin e tij, kur do të lexohet Kredo, ai nuk do të lejojë që të lexohet saktë. Dhe në vend të fjalëve: "Dhe në një Zot Jezu Krisht, Biri i Vetëmlindur i Perëndisë", ai do të heqë dorë nga ajo dhe do të njohë vetëm veten e tij.

    Pastaj Patriarku do të thërrasë: "Ai është Antikrishti!", dhe për këtë Patriarku do të vritet.

    Në kurorëzimin, Antikrishti do të veshë doreza dhe kur do t'i heqë ato për të bërë shenjën e Kryqit; Patriarku do të vërejë se ai nuk ka thonj, por kthetra.

    Nga qiejt do të zbresin profetët Elia dhe Enoku dhe do të tregojnë gjithçka që ka ardhur Antikrishti. "Ky është Antikrishti! Mos e besoni!"

    Dhe ai do t'i vrasë profetët, megjithatë ata do të ringjallen dhe ata do të ngjiten në qiell.

    Murgesha Evlambia, shtëpia e së cilës jetoi shenjtori gjatë kohës kur manastiri ishte mbyllur, kujton:

    "Kjo ndodhi në vitin 1939."

    Ati foli gjithë natën, por nuk munda ta përcaktoja me kë po fliste.

    Nuk guxova të hyja, që të zbuloja se kush ishte.

    Në mëngjes, ati tha: "Motër, kishim mysafirë dhe ti je dëshmitare për këtë".

    E pyeta: "Kush?"

    Dhe igumeni, me gëzim, u përgjigj: "Profeti i Zotit Ilia dhe Enoku i Drejti".

    "Më folën për fundin e kohës, për Rusinë, për mbretin ortodoks dhe për Antikrishtin. Dhe gjithashtu më thanë se Apostulli i Shenjtë Gjon Teologu do të vinte dhe do të fliste me mua."

    Në vitin 1949, gjatë natës, Abati i Shenjtë Lorenci u bë i denjë për vizitën e Ungjilltarit Gjon Teologut.

    Kjo ka ndodhur më 26 shtator sipas Kalendarit të Vjetër. Ata folën gati shtatë orë.

    Ungjilltari i Shenjtë i shtoi asaj që u tha nga Profeti Elia dhe Enoku i Drejti; ai foli për shfaqjen e Kryqit të Zotit, për ringjalljen e të vdekurve dhe për Ditën e Gjykimit të Tmerrshëm të Krishtit.

    Antikrishti do t'i njohë të gjitha zanatet satanike dhe do të bëjë shenja për të mashtruar të tjerët. Ai do të shihet dhe dëgjohet në të njëjtën kohë nga të gjithë.

    Shenjtori i pëlqyeshëm i Zotit, sipas dëshmisë së Kryepeshkopit Simeon, Kryepiskopit Theodosius, Peshkopit Iakovos dhe Arkimandrit Theofanit, do të thoshte:

    “I bekuar dhe tre herë i bekuar është njeriu që nuk do të dëshirojë dhe nuk do ta shohë fytyrën e ndyrë të Antikrishtit. do të mashtrohen.

    Dhe ai do të shkojë me mashtrim për ta përshëndetur dhe ai do të vdesë bashkë me të dhe do të digjet në zjarrin e përjetshëm.

    Ata e pyetën abatin: "Si do të jetë kjo?" Abati iu përgjigj me lot:

    "Në vendin e shenjtë do të ndodhë neveria e shkretimit dhe ata do të paraqesin mashtruesit e duhur të njerëzimit. Dhe ata do të mashtrojnë njerëzit që mohuan Zotin dhe do të bëhen mrekulli të rreme."

    Dhe pas tyre do të vijë Antikrishti dhe e gjithë bota do ta shohë atë njëkohësisht.

    Etërit e pyetën: "Ku në vendin e shenjtë? Në kishë?"

    I shenjti u përgjigj: "Jo në kishë, por në çdo shtëpi. Aty ku ndodhen tani ikonat, do të gjenden instrumente mashtrimi (TV) për kushtëzimin e njerëzve".

    Shumë do të thonë: "Duhet të dëgjojmë dhe të shikojmë lajmet". Shikoni, në lajme do të shfaqet Antikrishti!

    Ai do të shënojë popullin e tij me vula. Ai do t'i urrejë të krishterët. Do të fillojë persekutimi përfundimtar i shpirtit të krishterimit; i cili do të refuzojë vulën e Antikrishtit.

    Fillimisht, persekutimet do të fillojnë në tokat e Jeruzalemit dhe më pas në të gjithë botën do të derdhen pikat e fundit të gjakut në emër të Shpëtimtarit tonë Jezu Krisht.

    "Nga ju fëmijët e mi, shumë do të jetojnë deri në këto kohë të tmerrshme."

    Shenjat do të jenë në mënyrë që të mund të shihni menjëherë nëse dikush e ka marrë apo jo”.

    "I krishteri nuk do të jetë më në gjendje të blejë apo shesë asgjë."

    "Por mos e humbni shpresën tuaj! Zoti nuk do t'i braktisë fëmijët e Tij! Ju nuk keni nevojë të keni frikë."

    "Do të ketë kisha, por besimtarët e krishterë ortodoksë nuk do të mund të hyjnë më brenda tyre, sepse aty nuk do të sillet më Flijimi pa gjak i Jezu Krishtit, përkundrazi do të jetë një mbledhje satanike."

    "Dhe për shkak të këtyre gabimeve, toka do të pushojë së prodhuari fryt. Për shkak të mungesës së shiut, toka do të ketë çarje aq të mëdha sa që një person mund të bjerë brenda tyre."

    "Ata do të vrasin ose internojnë të krishterët. Megjithatë, Zoti do të ndihmojë dhe ushqejë ndjekësit e tij."

    "E njëjta gjë do të ndodhë me Judenjtë; ata do t'i mbledhin në një vend. Disa nga Judenjtë, të cilët jetuan me të vërtetë sipas ligjit të Moisiut, nuk do të marrin shenjën e Antikrishtit. Ata do të presin dhe do të ndjekin veprimet e tij. "

    "Ata e dinë se paraardhësit e tyre nuk e njohën Krishtin; Mesinë e vërtetë. Dhe ja, Perëndia do të lejojë që t'u hapen sytë dhe ata nuk do të marrin vulën satanike."

    "Ata do të rrëfejnë Krishtin dhe do të sundojnë bashkë me Krishtin."

    "Dhe tërë njerëzit e dobët do të ndjekin Satanin. Dhe kur toka nuk do të japë më fryt, njerëzit do të shkojnë tek ai për të kërkuar bukë dhe ai do t'u thotë atyre:

    "Toka nuk jep bukë, unë nuk mund të bëj asgjë për të."

    "Në të njëjtën mënyrë, nuk do të ketë më ujë. Të gjithë lumenjtë dhe detet do të thahen."

    "Kjo fatkeqësi do të zgjasë tre vjet e gjysmë, por për popullin e Tij të zgjedhur, Zoti do t'i shkurtojë ato ditë."

    "Gjatë kësaj kohe do të ekzistojnë luftëtarë të mëdhenj; shtylla të Ortodoksisë që do të jenë nën ndikimin e fuqishëm të Lutjes së Jezu Krishtit."

    "Dhe Zoti do t'i mbulojë me hirin e Tij të plotfuqishëm dhe ata nuk do të shohin shenjat mashtruese që janë përgatitur për të gjithë njerëzit."

    "Përsëri, e përsëris, brenda atyre kishave nuk do të mund të shkoni më; brenda tyre nuk do të ketë më hir."

    Duke dëgjuar këtë diskutim, një motër pyeti: "Si duhet të vazhdoj? Nuk dua të përfundoj duke jetuar ato kohë."

    “Ti je i ri, ka mundësi të jetosh t’i shohësh këto kohë”, tha igumeni.

    Sado e frikshme që të jetë, duhet të zgjidhni një nga të dyja: ose gjërat tokësore ose ato qiellore.

    “Do të ketë luftë”, vazhdoi Plaku. "Kudo që të kalojë, jeta njerëzore nuk do të ekzistojë më. Dhe përpara kësaj, Zoti do t'u dërgojë njerëzve më të dobët disa sëmundje të zakonshme dhe ata do të vdesin."

    "Dhe gjatë mbretërimit të Antikrishtit nuk do të ketë më vdekje. Dhe Lufta e Tretë Botërore nuk do të jetë më për pendim, por për asgjësim."

    Motra tha: "Është mirë që do të bëhet lufta, do të ketë shumë dëshmorë".

    Por Plaku e kundërshtoi: "Jo! Ata që do të jenë besnikë dhe do të pastrohen me gjak, do të numërohen në radhët e dëshmorëve, por ata që nuk janë besnikë do të shkojnë në ferr".

    “Nëse është kështu, do të jetë e lehtë të humbasësh”, tha motra.

    Dhe Plaku iu përgjigj: "Zoti do të marrë të dobëtit dhe të tjerët do të pastrohen nga sëmundjet".

    “Do të ketë edhe disa që gjatë luftës do të pastrohen nga mëkati me gjakun e tyre dhe do të hyjnë në rangun e dëshmorëve”.

    "Dhe Zoti do t'i lërë ata që janë të fortë, në mënyrë që ata të mund ta takojnë Atë. (në fund të kohëve)"

    "Dhe Zoti nuk do të vijë të gjykojë derisa numri i rrëfimtarëve të Perëndisë të mos zëvendësojë pjesën e engjëjve që ranë."

    "Gjatë kohëve të fundit, Zoti do t'i shtojë ata në radhët e engjëjve dhe ata që janë të gjallë në Librin e Jetës; numri i të cilëve është i paplotë për shkak të atyre që kanë rënë."

    “Riparimi i kishave do të vazhdojë deri në ardhjen e Antikrishtit dhe një shkëlqim i jashtëzakonshëm do të jetë i pranishëm në të gjithë”, do të thoshte igumeni.

    "Sa për ju, jini të moderuar në riparimin e pjesës së jashtme të kishës suaj. Lutuni më shumë! Shkoni në kishë për aq kohë sa është e mundur."

    “Më e rëndësishmja, jini të pranishëm në Liturgjinë Hyjnore ku ofrohet Flijimi pa gjak për mëkatet e mbarë botës.”

    "Rrëfeni më shpesh dhe komunikoni me Trupin dhe Gjakun e Krishtit dhe Zoti do t'ju forcojë."

    "Zoti është i mëshirshëm. Judenjtë që do të refuzojnë të pranojnë vulën e Antikrishtit dhe që do të thonë se ky është një mashtrim dhe se ai (Antikrishti) nuk është Mesia, Ai (Krishti) do t'i shpëtojë."

    Plaku, duke diskutuar me hierodeakonin Gjergj për fundin e kohëve, qau dhe tha me shumë hidhërim: "Shumë klerikë do të humbasin kur të vijë Antikrishti".

    At Gjergji tha: "Si nuk do të humbas edhe unë, pasi jam dhjak?"

    Plaku i tha: “Nuk e di”. Pastaj dhjaku filloi të qajë dhe, duke rënë te këmbët e Plakut, i kërkoi të lutej për çlirimin e tij nga ferri.

    Plaku u lut dhe i tha: "Mirë, shiko çfarë do të ndodhë." Dhjaku zbriti me një sëmundje të kokës, vdiq dhe hyri në Mbretërinë e Qiellit".

    Ajo që i kishte thënë igumeni fshehurazi kishte ndodhur.

    Ne e njihnim këtë murg që ishte nga shpellat e Manastirit të Lavrës së Kievit; ai ishte një murg shumë i virtytshëm.

    Krejt papritur, ai zbriti me një sëmundje të kokës dhe pas një kohe të shkurtër vdiq.

    Plaku shpesh herë ankohej me lot: "Errësirë ​​është plot me shpirtra njerëzish. Edhe në tokë ata do të sjellin errësirë".

    "Të gjithë demonët do të dalin dhe do të gjenden brenda njerëzve që nuk bëjnë shenjën e kryqit, që nuk luten dhe vrasin vetëm njerëz." (në lidhje me feticidet)

    “Demonët do të përpiqen të mashtrojnë sa më shumë njerëz me këtë mëkat”.

    Duke iu referuar Rusisë, Arkimandrit Theofan tregoi se si Lorenci i devotshëm do të thoshte me gëzim:

    "Populli rus do të pendohet për mëkatet e tij vdekjeprurëse, sepse ata lejuan paligjshmërinë e muratorëve në Rusi."

    "Sepse ata nuk mbrojtën të vajosurin e Zotit (carin), kishat dhe manastiret e drejta, shenjtorët rrëfimtarë dhe gjithçka që lidhej me shenjtërinë."

    "Sepse ata hodhën poshtë perëndishmërinë dhe përqafuan paligjshmërinë demonike. Dhe sepse për vite të panumërta ata lavdëruan, u gëzuan dhe shkuan të adhurojnë shkatërruesin e vendit Stalinin, një idhull sovjetik, ateist dhe një shëmbëlltyrë të gdhendur. Dhe ata e konsideruan atë si të pavdekshëm ."

    Plaku do të thoshte se: "Në momentin që demonët e tërhoqën Leninin në ferr, ata u gëzuan shumë dhe bënë një festë".

    Dhe ai shtoi gjithashtu se, "Kur Stalini do të shkojë në ferr, e njëjta gjë do të ndodhë. Kujtimi i tyre do të humbasë përjetësisht".

    "Rusia, së bashku me vendet dhe tokat sllave, do të formojnë një mbretëri të fuqishme. Sundimtari i saj do të jetë Cari Ortodoks; i vajosuri i Zotit. Cari do të jetë nga Zoti".

    "Ndarjet dhe herezitë nga Rusia do të zhduken. Kisha Ortodokse nuk do të persekutohet atje."

    "Zoti do të ketë mëshirë për Rusinë e Shenjtë, sepse periudha kohore atje përpara Antikrishtit ishte e frikshme dhe e tmerrshme."

    Aty shkëlqeu shkëlqyeshëm një ushtri e madhe martirësh dhe rrëfimtarësh; fillimisht në radhët e klerit dhe më pas edhe me laikët.

    "Mitropoliti dhe Cari, prifti dhe murgu, fëmija dhe madje edhe foshnja nga gjoksi i nënës dhe në fund njeriu i thjeshtë".

    "Ata të gjithë i luten Zotit, Perëndisë, Mbretit të Ushtrive, Mbretit të Mbretërve, të përlëvduar në Trininë e Shenjtë; Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë."

    "Ne duhet të dimë se Rusia me siguri është e zgjedhura e Mbretëreshës së Qiellit (Virgjëreshës Mari), dhe ajo priret dhe ndërmjetëson për Rusinë me shumë kujdes."

    "E gjithë rangu i shenjtorëve rusë, së bashku me Virgjëreshën Mari, luten që Rusia të kursehet."

    "Në Rusi besimi ortodoks do të përparojë dhe do të shkëlqejë me shkëlqimin e tij të mëparshëm, por jo për një kohë të gjatë. Më pas do të vijë Gjykimi i Fundit për të gjykuar të gjallët dhe të vdekurit."

    "Vetë Antikrishti do t'i frikësohet Perandorit Rus. Gjatë Antikrishtit, Rusia do të jetë mbretëria më e fuqishme në botë."

    "Dhe të gjitha vendet e tjera, jashtë Rusisë dhe tokave sllave, do të gjenden nën sundimin e Antikrishtit dhe do të vuajnë të gjitha tmerret dhe mundimet e përshkruara në Shkrimin e Shenjtë."

    "Rusi pendohuni! Lavdëroni Zotin me gëzim dhe këndojini Atij Alleluia!"
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 04-03-2022 më 12:10

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    arbereshi_niko (04-03-2022)

  3. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 1939 - Profecitë e Shen Lorencit të Çernigovit mbi Rusinë / Ukrainën dhe fundin e botës

    "ATA DO TË VUAJNË NJË FUND TË TURPSHËM": SI E PARATHA SHËN LORENCI I ÇERNIGOVIT (1868-1950) FUNDIN E MBRETËRIMIT AKTUAL TË SATANAIT NË UASHINGTON, KIEV DHE STAMBOLL

    Shën Lorenci i Çernigovit

    Emri:  310194.p.jpg

Shikime: 60

Madhësia:  64.9 KB

    Parathënie

    Ka nga ata të mashtruar aq shumë nga sekularizmi, nga mënyrat e botës, saqë ata besojnë se për të zgjidhur krizën aktuale në Ukrainë , të shkaktuar nga dashuria për pushtetin dhe paratë e politikanëve grekë në Stamboll, gjithçka që duhet të bëjmë është të arrijmë në një kompromis. Ata e paraqesin krizën si një mosmarrëveshje politike midis Kostandinopojës dhe Moskës, apo edhe një mosmarrëveshje etnike midis grekëve dhe sllavëve, ose se ajo u shkaktua nga refuzimi i Moskës për të marrë pjesë në takimin e Kretës të vitit 2016 (që harrojnë ta përmendin, në fakt ishte shkaktuar me refuzimin e tre kishave josllave për të marrë pjesë në një mbledhje diktatoriale).

    Këta njerëz, disa anglikanë mes tyre, e shohin jetën në kishë si një kompromis të vazhdueshëm. Duke mos besuar në të vërtetë, sepse është e gjitha një lojë intelektuale për ta, harrojnë se në çështjet dogmatike, domethënë në çështjet parimore që kanë të bëjnë me shpëtimin e shpirtit, nuk ka asnjë kompromis. Nuk mund të ketë kurrë asnjë kompromis midis së mirës dhe së keqes, së vërtetës dhe gënjeshtrës, të bardhës dhe të zezës, dritës dhe errësirës, ​​Zotit dhe shejtanit. Sot ka vetëm një zgjedhje, rruga e Kishës Ruse ose përndryshe Gënjeshtra. Të gjithë ata që kanë ndërgjegje duhet të vendosin.

    Profecitë e Shën Lorencit

    Shën Lorenci i Çernigov (Festa: 11 janar) tha se gjatë 'lirisë së vogël' (që ne tani e dimë se është periudha që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe që vazhdon edhe sot e kësaj dite - Ed.), 'kisha dhe manastiret do të hapen dhe do të restaurohen, por do të shfaqen të gjitha llojet e mësimeve të rreme, nëpërmjet demonëve dhe ateistëve të fshehtë (katolikët, uniatët, skizmatikët ukrainas të vetëkonkretuar). Këto do t'i bashkohen betejës kundër Kishës Ortodokse Ruse dhe unitetit dhe katolicitetit të saj në Ukrainë. Skizmatikët do të mbështeten nga një qeveri ateiste' (Uashington – Ed.).

    Ai shtoi se: 'Ne duhet t'i rezistojmë pushtimit të 'botës së qytetëruar', domethënë forcave të errëta demonike, të cilat do të përpiqen të depërtojnë në zona të pambrojtura shpirtërisht. Ata do të marrin ndërtesat e kishave nga ortodoksët dhe do të rrahin besimtarët. Atëherë Mitropoliti i Kievit (i padenjë për emrin e tij) me klerin e tij mbështetës do të shkundë Kishën Ruse deri në themel. E gjithë bota do të habitet me paudhësinë e tij dhe do të qëndrojë në frikë (ashtu si ne sot - Ed.). Por ai do të shkojë në humbje të përjetshme si Juda. Të gjitha këto sulme të të ligut dhe mësimet e rreme do të zhduken në Rusi dhe do të ketë Një Kishë Ortodokse të Gjithë Rusisë.

    Emri:  310193.p.jpg

Shikime: 63

Madhësia:  29.1 KB

    “Kiev, pa Rusinë e madhe dhe të ndarë prej saj, është gjithsesi krejtësisht i paimagjinueshëm. Kievi nuk ka pasur kurrë një Patriark. Armiqtë tanë në Poloni nuk e pëlqyen aq shumë fjalën "Rus" sa ndryshuan emrin e kësaj zone në Rusi e vogël dhe më pas në "Ukrainë" (që do të thotë "vendet kufitare"), kështu që ne do të harrojmë emrin Rus dhe kështu do të jemi përgjithmonë shkëputur nga Rusia e Shenjtë Ortodokse. Në ata që kanë gabuar ose janë larguar nga Ortodoksia nuk ka hir të Frymës së Shenjtë, shpëtim ose marrje të Mbretërisë së Qiellit.
    “Të shkëputesh nga Kisha është mëkati më i madh dhe i pafalshëm, sepse është mëkat kundër Frymës së Shenjtë”. Nga fundi i jetës së Shën Lorencit, kryeprifti i Lavrës së Shpellave të Kievit, At Kronid, tha se skizmatikët dhe uniatët e vetëshenjtëruar ishin zhdukur. Por Shën Lorenci u përgjigj: 'Demoni do të hyjë në to dhe ata do të sulmojnë besimin dhe kishën orthodhokse me ligësi satanike, por do të pësojnë një fund të turpshëm dhe ndjekësit e tyre do të marrin një dënim qiellor nga Zoti dhe Mbreti i Ushtrive'.

    “Atëherë të gjitha herezitë dhe përçarjet do të zhduken nga Rusia. Kisha nuk do të persekutohet. Zoti do të ketë mëshirë për Rusinë e Shenjtë sepse ajo vuajti periudhën e tmerrshme përpara Antikrishtit . Aty shkëlqeu një mori e madhe martirësh dhe rrëfimtarësh, duke filluar nga nivelet më të larta të klerit dhe shoqërisë, Mitropoliti dhe Cari, prifti dhe murgu, fëmija dhe foshnja në krahë dhe laikë. Të gjithë i luten Zotit...'.

    “Ju duhet të jeni mjaft të qartë se Rusia është pjesa e Mbretëreshës së Qiellit, Ajo kujdeset për të dhe ndërmjetëson veçanërisht për të. E gjithë ushtria e shenjtorëve rusë me Nënën e Zotit do të kërkojë që Rusia të kursehet. Besimi do të përparojë në Rusi dhe do të ketë gëzim si më parë (edhe pse vetëm për një kohë të shkurtër, pasi Gjykatësi i tmerrshëm do të vijë për të gjykuar të gjallët dhe të vdekurit). Edhe vetë Antikrishti do të ketë frikë nga Cari i Rusisë. Por të gjitha vendet e tjera do të jenë nën kontrollin e Antikrishtit dhe do të vuajnë të gjitha tmerret dhe mundimet e përshkruara në Shkrimet e Shenjta.

    Shën Lorenci i Çernigovit

    Botuar tek Anglia Orthodhokse më 2/4/2019
    Burimi: OrthoChristian.com

Tema të Ngjashme

  1. Profeci e Shen Franceskut mbi fundin e koheve
    Nga Diella1 në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2017, 10:20
  2. "Serbët janë fajtorë për fundin e botës, jo Maya!"
    Nga Bajraku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-12-2012, 21:54
  3. “Supervullkani” do të sjellë fundin e botës
    Nga [HD] në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 02-06-2012, 13:18
  4. Isak Njuton ka parashikuar fundin e botes ne vitin 2060
    Nga DYDRINAS në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-10-2011, 16:40
  5. A besoni në fundin e botës?
    Nga fisniku-student në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •