Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,193

  Kisha nuk sht me ditt e saj m t mira

  Emri: Screenshot_5-13-300x244.png

Shikime: 66

Madhsia: 21.6 KB

  Dom Gjergj Meta

  Kisha katolike nuk sht n kohn e vet m t mir e kjo pr shum arsye q nuk po i rradhis ktu e q shumkush i di.

  Po ashtu, kishat orthodokse jan n zgrip t nj skizme tjetr mes njra-tjetrs.

  Jo m mir jan prcaktimet e tjera t krishtera n shum aspekte, sidomos n prballjen me shekullarizmin.

  E gjitha kjo sht Kisha e Krishtit, pavarsisht “copave” me t cilat paraqitet n syt e bots.

  Ne, bijt e saj jo gjithmon jemi sjell si duhet, jo gjithmon me jetn ton kemi pasqyruar dritn q vjen nga Fjala e amshuar e Atit. Madje, e kemi penguar kt drit me mkatin ton, her individual e her strukturor. Ndarja e t krishterve n katolik, orthodoks, ungjillor, anglikan e luteran, sht edhe mkati yn m i madh.

  Por, e gjitha kjo nuk e ka zbehur asnjher bukurin e saj, pikrisht sepse Kisha nuk sht e jona. Kisha sht e Tij, sht e Krishtit, dhe Ai i jep asaj shklqim, i jep jet. Kisha sht si hna, e cila merr dritn nga dielli dhe e pasqyron mbi tok, pavarsisht pjesve t saj t errta.

  Edhe kur ndonj rrnj apo deg e saj thahet diku, Hyji diku tjetr bn t mbijn filiza t rinj. Edhe kur ajo prfshihet nga terri, Hyji diku tjetr ndez zjarrin e dashuris q e ngroh dhe e ndrion at. Kshtu ka ndodhur prgjat tr historis s saj e kshtu ndodh edhe sot. Ashtu sikurse fara q shprthen n heshtje dhe pa e par kush, ashtu Kisha riprtrihet duke u ngritur nga hini i mkatit t saj apo nga shkatrrimi q i vjen nga prndjekjet pr shkak t emrit t Krishtit.

  Mund t them pa asnj dyshim se pikrisht pr shkak t historis s saj, pikrisht pr faktin se ajo sht e prqafuar nga kraht e Tij hyjnor, ajo vazhdon t mbetet ende nj z i fuqishm pr njeriun e sotshm e q na kujton dimensionin ton t prtejm.

  Ndrkoh q ajo krkon falje pr mkatet e veta, pr tradhtit e saj prgjat historis, e prtrir nga dashuria e Hyjit, ajo nuk rresht s qni zri i t pazve, streha e t pambrojturve, jehona e butsis dhe dashuris s Hyjit pr njeriun e do kohe. Ajo nuk rresht s qni nn pr do t pagzuar dhe nuse e dhndrit t saj hyjnor.

  Papa Franesku, bashk me shum bij e bija t Kishs, kudo npr bot, po japin dshmin e nj kishe q jeton fjaln e Msuesit dhe Zotris s saj: “Shpirti i Zotit sht mbi mua, sepse Ai m shuguroi! Ai m drgoi t’u kumtoj t vobektve Ungjillin, t’u shpall robrve lirimin, t verbrve dritn e syve; t’i lshoj n liri t ndrydhurit, t shpall vitin e hirit t Zotit”.
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 21-02-2022 m 06:33

Tema t Ngjashme

 1. Cila gjuh programimi sht m e mira?
  Nga mendimi n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 21:26
 2. Kultura sht Stoli,m E Mira E do Njeriu
  Nga Bahtir Hamza n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-06-2008, 05:40
 3. Cila eshte me e mira ?
  Nga Cimo n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 09:20
 4. Ditet E Mira
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2006, 04:41
 5. A ka shume Kisha te krishtera apo Kisha e vertete eshte nje?
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-07-2002, 05:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •