Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Eksperimenti i diskutueshëm i Winthrop Kellogg: Rritja e njeriut dhe shimpanzesë së bashku




    Edhe pse shekulli i 20-të do të jetojë në turp për shkak të eksperimenteve të tij shkencore, ato që ndodhën gjatë luftërave nuk duhet domosdoshmërisht të merren parasysh.
    Eksperimenti i burgut të Stanfordit dhe refleksi i Pavlovit ofruan shumë njohuri të reja në shkencë dhe psikologji pavarësisht çështjeve të mëdha etike.
    Një eksperiment që nuk përmendet mjaftueshëm dhe konsiderohet më i rëndësishëm se dy të përmendur më sipër, është fëmija dhe shimpanzeja: një studim i ndikimit të mjedisit në sjelljen e hershme.
    Winthrop Niles Kellogg ishte shkencëtari pas këtij eksperimenti i cili vendosi të përdorte djalin e tij dy vjeçar si një nga pjesëmarrësit.

    Njerëzit pëlqejnë të ekzagjerojnë kur bëhet fjalë për "çështjet etike" brenda studimeve psikologjike, sepse sinqerisht, vetë eksperimenti, siç do ta shihni, nuk i shkaktoi ndonjë traumë as një fëmije të vogël dhe as një shimpanzeje.
    Është një studim I studiuar nëse një foshnjë majmun do të rritej në një mjedis njerëzor dhe do të trajtohej si një fëmijë njerëzor, sa larg do të fitonte tipare njerëzore?
    Niles Kellogg lindi në 1898 në Mount Vernon, Nju Jork dhe ka kaluar afërsisht 40 nga 74 vjet duke marrë pjesë aktive në kërkime, një karrierë që ka prodhuar më shumë se 130 botime, duke përfshirë dy libra të garantuar si klasikë në fushat e tyre.
    Jeta e tij si studiues dhe shkencëtar u vlerësua shumë, por edhe u kritikua, veçanërisht për shkak të natyrës së këtij eksperimenti.
    Ai ka qenë gjithmonë i magjepsur nga vëzhgimi i ngjashmërive psikologjike midis kafshëve dhe njerëzve, sepse prej nga ka ardhur specia njerëzore, sipas teorisë së evolucionit të Darvinit, siç dëshmohet nga eksperimente të tilla, veçanërisht ky.
    Eksperimentoni
    Eksperimentet shkencore ose akademike ishin shumë të ndryshme 100 vjet më parë, nuk duhej të plotësoje një milion modele etike për të bërë një studim.
    Ju thjesht do të bëni një studim, do të shkruani një punim në lidhje me të dhe do ta publikonit atë.
    Përafërsisht kështu shkoi ky eksperiment dhe arsyeja pse mori kaq shumë kritika.

    Në vitin 1931, kur djali i tij Donald ishte rreth dy vjeç e gjysmë, babai i tij e prezantoi atë me një shimpanze të vogël të quajtur Gua dhe i tha se do të ishte motra e tij.
    Nga viti 1931 deri në 1932, Donald dhe Gua u rritën saktësisht njësoj nga çdo këndvështrim.
    Ata morën të njëjtën sasi vëmendjeje dhe dashurie nga të dy prindërit, të njëjtën dietë dhe ndërveprime të ngjashme.


    Kellogg e dinte nga studimet e tij të hershme se sjellja e përcaktuar tek kafshët e egra nuk është domosdoshmërisht e natyrshme, por nënkuptohet nga prindërit që në moshë të hershme bazuar në mjedisin në të cilin është rritur fëmija i kafshëve.
    Si shumica e kafshëve të egra, ato rriten në një mjedis shumë të dhunshëm dhe primitiv, por kjo nuk do të thotë se nuk kanë potencial për t'u rritur në mënyrë të qytetëruar dhe këtë e ka treguar eksperimenti.

    Gua mësoi gjatë rritjes së Donaldit të luante si një fëmijë njerëzor pa përdorur instinktet e saj të dhunshme të kafshëve. Ajo gjithashtu mësoi të ndajë çdo lodër.
    Një tjetër aspekt interesant për t'u theksuar midis të dyve është se ata kurrë nuk kanë bërë një ndryshim (të paktën nga një këndvështrim psikologjik) se ata janë të ndryshëm.
    Edhe Kellogg u befasua nga inteligjenca e shimpanzesë së vogël, madje edhe nga mënyra sesi ajo arriti të tregojë një ritëm më të shpejtë zhvillimi. Donald ishte superior në forcë dhe koordinim.
    Studimi u fokusua gjithashtu në kapacitetet e tyre shqisore dhe motorike, fuqinë e tyre per të mësuarit si dhe shkallën e tyre të maturimit.
    Megjithëse Donaldi ishte dy vjeç e gjysmë dhe Gua shtatë muajsh, ajo ishte gjithashtu rreth dy vjeç në moshë njerëzore. Janë bërë katër video që tregojnë fazat e ndryshme të eksperimentit.
    Çfarë vërtetoi eksperimenti?
    Në një nga videot mund të shihni një shembull të shkëlqyeshëm të ngjashmërisë midis kondensatorëve sensorë dhe motorikë, për shembull, reagimi i tyre ndaj gudulisur.
    Një aspekt që nuk pritej ishte që Gua të tejkalonte potencialin e Donaldit.
    Gua në atë moshë duket se ka qenë më inteligjent se njeriu për shkak të zhvillimit më të shpejtë.
    Kjo është diçka që ka ngritur pikëpamje problematike etike pasi ky fakt u bë kryetitujt në mbarë botën.
    Shpejtësia më e shpejtë e zhvillimit e paraqitur në Gui është në fakt e natyrshme për kafshët e egra.
    Përveç aftësive të mëdha të foshnjës së kafshës së egër, eksperimenti vërtetoi se shimpanzetë në moshë të re kanë potencial të madh kur rriten në një mjedis të qytetëruar.

    Për rreth një vit gjatë eksperimentit, Kellogg kishte frikë se Donaldi mund të lidhej shumë me Gua, kështu që ai e ktheu atë në qendrën e primatëve nga ku ajo u birësua.
    Gua vdiq në një moshë të re nga pneumonia. Donaldi, për shkak të moshës së tij të re në atë kohë nuk u prek dhe nuk ka shumë kujtime nga Gua.

    -Në vitin 1931, motra Gua me vëllanë e saj Donaldin.
    -
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

Tema të Ngjashme

  1. Eksperimenti me dhuraten $100
    Nga Albo në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 28-11-2014, 13:20
  2. Eksperimenti, si i trajtojnë amerikanë myslymanët (VIDEO)
    Nga detiad në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-09-2013, 22:54
  3. Eksperimenti i Filadelfias. Rruga per ne botet e tjera...
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 59
    Postimi i Fundit: 02-06-2009, 19:37
  4. Eksperimenti Socializem
    Nga dardajan në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-03-2005, 17:57
  5. Eksperimenti i katert me ish-Jugosllavine
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 22-12-2002, 18:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •