Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,439
    Postimet në Bllog
    17

    Zbulohet një teknologji e re që mund të shërojë disa sëmundje, përfshi diabetin

    Teknologjia e re mund të ndryshojë sëmundjet, duke përfshirë IBS dhe diabetin, duke përdorur qelizat e zorrëve

    Një platformë teknologjike e zhvilluar rishtazi ka potencialin për të trajtuar sëmundje si diabeti, IBS dhe obeziteti duke përdorur qelizat enteroendokrine (EE) që gjenden në qelizat e zorrëve të njeriut, sipas një studimi të fundit. Megjithëse qelizat enteroendokrine përbëjnë vetëm rreth 1% të qelizave të zorrëve, ato prodhojnë rreth pesëmbëdhjetë hormone të ndryshme që luajnë një rol në rregullimin e tretjes dhe funksionin metabolik.

    Emri:  Low-Res_Enteroendocrine cells in organoid.jpg.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  40.5 KB

    Krijimi i organoideve

    Platforma e re organoidale, e zhvilluar në Spitalin e Fëmijëve të Bostonit, ka për qëllim të përcaktojë me saktësi barnat që mund të rrisin sasinë e EE dhe t'i inkurajojnë ata të gjenerojnë më shumë hormone të nevojshme. "Ka pasur interes për shfrytëzimin e qelizave burimore të zorrëve njerëzore dhe qelizave EE për të trajtuar sëmundjet," thotë David Breault, MD, Ph.D. në një deklaratë. Breault është shef i asociuar i Divizionit të Endokrinologjisë në Boston Children's. “Por fusha është ende në një fazë fillestare. Kjo do të hapë rrugë të reja zbulimi.”

    Së bashku me Daniel Zeve, MD, Ph.D., hetuesin kryesor të studimit, Breault nxori indet nga biopsitë intestinale të pacientëve në spitalin e fëmijëve dhe nga pacientët e rritur në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. Studiuesit më pas izoluan zonën midis vileve të zorrëve të njohura si "luginat" ku mund të gjenden qelizat e zorrëve. Pastaj organoidet u krijuan nga qelizat e zorrëve për të përsëritur biologjinë e duodenit dhe rektumit. Organoidet u përdorën më pas si një platformë për të testuar efektivitetin e barnave të ndryshme.

    "Ne provuam një shumëllojshmëri molekulash të vogla me qëllimin për të krijuar më shumë qeliza EE dhe/ose më shumë hormone," thotë Zeve. Zeve është një mjek në endokrinologji dhe një anëtar i laboratorit të Breault. U gjetën tre kimikate që, kur përdoren në kombinim, rrisin prodhimin e qelizave EE. Kimikatet gjithashtu rritën sasinë e gjashtë hormoneve të ndryshme: polipeptidi insulinotropik i varur nga glukoza (GIP), kolecistokinina, somatostatina, serotonina, peptidi-1 i ngjashëm me glukagonin (GLP-1) dhe peptidi YY.

    Opsionet e reja të trajtimit

    Kjo strategji e re është më efikase sepse shmang nevojën për teknika gjenetike. Shkencëtarët kanë paraqitur një aplikim për patentë në SHBA dhe shpresojnë të përdorin platformën e re për testime të mëtejshme të drogës. Breault dhe Zeve janë të etur për të gjetur komponime të miratuara nga FDA që imitojnë të njëjtin rezultat si organoidet e tyre. Me interes të veçantë është identifikimi i një ilaçi oral që do t'u mundësonte atyre me diabet të tipit 1 të prodhojnë insulinë , ose t'i ndihmonte njerëzit me obezitet të humbin peshë duke inkurajuar trupin e tyre të prodhojë hormonin GLP-1.

    Përkundër faktit se ilaçet janë tashmë të disponueshme që imitojnë efektet e GLP-1 për të inkurajuar humbjen e peshës, shumë prej tyre vijnë me efekte anësore të pakëndshme si dhimbje koke, të vjella dhe të përziera. Breault dhe Zeve gjithashtu shpresojnë të hetojnë medikamente për të inkurajuar prodhimin e kolecistokininës, GIP dhe peptidit YY për diabetin dhe menaxhimin e peshës. “Qëllimi përfundimtar do të ishte identifikimi i një medikamenti që nxit sekretimin e shumë hormoneve në të njëjtën kohë”, thotë Zeve. "Kjo ka shumë të ngjarë imiton atë që ndodh në trup pas një vakti dhe mund të parandalojë efektet anësore që mund të ndodhin me mbiprodhimin e vetëm një hormoni."

    Gjeni këtë studim në revistën Nature Communications.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 31-01-2022 më 02:24

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,439
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Zbulohet një teknologji e re që mund të shërojë disa sëmundje, përfshi diabetin

    NJOFTIM LAJMI 26-JANAR-2022

    Përdorimi i qelizave të zorrëve për të trajtuar çrregullimet endokrine?

    Platforma organoidale mund të ndihmojë në zbulimin e barnave që përmirësojnë veprimin e qelizave enteroendokrine për qëllime terapeutike

    Publikimi i rishikuar nga kolegët

    SPITALI I FËMIJËVE NË BOSTON

    Qelizat enteroendokrine godasin mbi peshën e tyre. Duke përbërë vetëm rreth 1 përqind të qelizave të zorrëve, ato prodhojnë, si grup, rreth 15 hormone të ndryshme. Këto jo vetëm që rregullojnë funksionin e zorrëve dhe tretjen, por gjithashtu ndikojnë në funksionet metabolike si sekretimi i insulinës dhe rregullimi i oreksit.

    Një platformë e re teknologjike e zhvilluar në Boston Children's mund të vendosë skenën për prekjen e qelizave enteroendokrine (EE) për të rikthyer diabetin, obezitetin dhe kushtet gastrointestinale si sëmundja inflamatore e zorrëve dhe sindroma e zorrës së irrituar. Platforma, e përshkruar në revistën Nature Communications , është krijuar për të identifikuar barnat që mund të zgjerojnë numrat e EE, t'i bëjnë ata të prodhojnë më shumë nga hormonet e nevojshme ose të dyja.

    "Ka pasur interes për shfrytëzimin e qelizave burimore të zorrëve njerëzore dhe qelizave EE për të trajtuar sëmundjet," thotë David Breault, MD, PhD , shef i asociuar i Divizionit të Endokrinologjisë në Boston Children's. “Por fusha është ende në një fazë fillestare. Kjo do të hapë rrugë të reja zbulimi.”

    Zgjerimi i qelizave enteroendokrine

    Breault është themelues dhe drejtor i Core Organoid Gastrointestinal , i bazuar së bashku në Divizionet e Endokrinologjisë dhe Gastroenterologjisë në Boston Children's. Ai dhe hetuesi kryesor i studimit, Daniel Zeve, MD, PhD , morën inde nga biopsitë intestinale të pacientëve në Boston Children's, të vendosur në një biorepozitor dhe nga pacientë të rritur GI në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts.

    Nga mostrat e pacientëve, studiuesit izoluan kriptat e zorrëve, "luginat" midis vileve të zorrëve ku banojnë shumë qeliza burimore të zorrëve. Nga qelizat burimore të zorrëve, ata krijuan organoide, mini-organet tredimensionale që përsërisin biologjinë e duodenit dhe rektumit. Këto vende strehojnë një numër relativisht të madh të qelizave që prodhojnë hormone. Këto organoide më pas u bënë platforma e tyre për testimin sistematik të bibliotekave të barnave.

    "Ne provuam një sërë molekulash të vogla me qëllimin për të krijuar më shumë qeliza EE dhe/ose më shumë hormone," thotë Zeve, një mjek që merr pjesë në endokrinologji dhe një anëtar i laboratorit të Breault.

    Sistemi identifikoi tre kimikate që, të përdorura në kombinime të ndryshme, nxitën formimin e qelizave EE dhe prodhimin e gjashtë hormoneve të ndryshme: somatostatin, serotonin, polipeptid insulinotropik të varur nga glukoza (GIP), kolecistokininë, peptid YY dhe peptid të ngjashëm me glukagonin. 1 (GLP-1).

    Përqendrohuni te diabeti

    Ndërsa të tjerët janë përpjekur të zgjerojnë popullatat e qelizave EE, protokollet e reja janë më efikase dhe shmangin nevojën për të përdorur teknika gjenetike. Breault dhe Zeve kanë paraqitur një aplikim për patentë në SHBA dhe tani shpresojnë të rrisin platformën e tyre për testimin e ilaçeve me performancë të lartë. Qëllimi i tyre është të gjejnë komponime të miratuara nga FDA që kanë të njëjtin efekt si molekulat e tyre të vogla.

    Ata janë veçanërisht të interesuar në gjetjen e një ilaçi oral që do t'u mundësonte njerëzve me diabet të tipit 1 të prodhojnë insulinë, ose t'u mundësojë njerëzve me obezitet të humbin peshë duke i detyruar ata të prodhojnë GLP-1 për të ndihmuar në rregullimin e oreksit dhe marrjes së ushqimit. Barnat që imitojnë aktivitetin e GLP-1 janë miratuar për humbje peshe dhe shpesh përshkruhen për diabetin e tipit 2. Megjithatë, ato kanë efekte anësore, duke përfshirë nauze, të vjella, diarre, kapsllëk, rritje të rrezikut të infeksioneve të frymëmarrjes, dhimbje koke dhe ndoshta pankreatit.

    Breault dhe Zeve mund të hetojnë gjithashtu medikamente për të nxitur prodhimin e GIP, kolecistokininës dhe peptidit YY për diabetin dhe menaxhimin e peshës.

    “Qëllimi përfundimtar do të ishte identifikimi i një medikamenti që nxit sekretimin e shumë hormoneve në të njëjtën kohë”, thotë Zeve. "Kjo ka shumë të ngjarë imiton atë që ndodh në trup pas një vakti dhe mund të parandalojë efektet anësore që mund të ndodhin me mbiprodhimin e vetëm një hormoni."

    Studimi u mbështet nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, Fondacioni i Kërkimeve për Diabetin e të Miturve, Shoqëria Endokrine Pediatrike, Fondacioni i Kërkimit të Kancerit HHMI Damon Runyon, Fondacioni Kërkimor AGA, Iniciativa e Shkencës për Alergjinë Ushqimore, Fondacioni i Familjes Richard dhe Susan Smith. , The New York Stem Cell Foundation, dhe Adolph Coors Foundation.

    Rreth Spitalit të Fëmijëve të Bostonit

    Spitali i Fëmijëve i Bostonit renditet spitali numër 1 i fëmijëve në vend nga US News & World Report dhe është filiali kryesor i mësimdhënies pediatrike të Shkollës Mjekësore të Harvardit. Shtëpia e ndërmarrjes më të madhe kërkimore në botë të bazuar në një qendër mjekësore pediatrike, zbulimet e saj kanë përfituar si fëmijët ashtu edhe të rriturit që nga viti 1869. Sot, 3000 studiues dhe staf shkencor, duke përfshirë 10 anëtarë të Akademisë Kombëtare të Shkencave, 25 anëtarë të Akademisë Kombëtare të Mjekësia dhe 10 hetues mjekësorë të Howard Hughes përbëjnë komunitetin kërkimor të Fëmijëve të Bostonit. I themeluar si një spital me 20 shtretër për fëmijë, Boston Children's tani është një qendër gjithëpërfshirëse me 415 shtretër për kujdesin shëndetësor pediatrik dhe adoleshent. Për më shumë, vizitoni Përgjigjet tona blog dhe na ndiqni në mediat sociale @BostonChildrens , @BCH_Innovation , Facebook dhe YouTube .

Tema të Ngjashme

  1. mund te me ndihmoi njeri me statistika ne lidhje me diabetin ne Shqiperi?
    Nga jozefina12345 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:39
  2. mund te me ndihmoi njeri me statistika ne lidhje me diabetin ne Shqiperi?
    Nga jozefina12345 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-12-2015, 12:06
  3. Si mund te luftojme stresin dhe semundje mendore
    Nga arba.t në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 06-08-2013, 15:27
  4. Stresi është sëmundje natyrore, apo sëmundje moderne, luksoze
    Nga TetovaMas në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-07-2008, 20:33
  5. Disa sëmundje dhe ilaçi për to
    Nga ~Geri~ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-07-2005, 13:09

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •