Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  Pyetjet e kryeministrit dhe nj sugjerim me pull t kuqe

  Klodian Tomorri

  Steve Blank, nj akademik amerikan i cili jep msim n Columbia dhe Stanford n nj nga librat e tij ka nj shprehje t famshme. Prgjigjet jan gjithmon t lehta, pjesa e vshtir sht t bsh pyetjet e duhura.

  Mu kujtua kjo thnie sapo u ktheva n shtpi dhe pash se posht ders m kishte mbrritur pusulla e drguar nga kryeministri pr kshillimin kombtar. Sipas kryeministrit pyetsori i kshillimit sht mekanizmi prmes t cilit qeveria ka vendosur q t prfshij qytetart direkt n vendimarrje pr shtjet m interes t veant kombtar

  Me pak fjal nj form e demokracis direkte. N fasad nj praktik perfekte, q do ta kishin zili edhe vendet m demokratike t bots. Por n prmbajtje ka nj problem t vogl. Se cilat jan shtjet me interes kombtar e vendos kryeministri.

  Fjala vjen kryeministri na pyet nse jemi dakord me ashprsimin e dnimit pr evazionin fiskal. Por nuk na pyet nse jemi apo jo dakord me qeverin kur ajo zgjat me 15 vjet afatet e koncesioneve n aeroporte dhe miniera, q privatt t fitojn qindra milion euro pa br asgj, por vetm duke tregtuar t drejtat sovrane t qytetarve.

  Kryeministri na pyet nse jemi dakord q t legalizojm hashashin. Por nuk na pyet nse n qndrat e qyteteve tona duam m shum lulishte apo m shum kulla?

  Kryeminstri e pyet popullin nse qeveria duhet t vendos ertifikatn e vaksinimit Covid me detyrim n hapsirat publike. Por nuk i pyet qytetart nse ata duan q maskat dhe dorezat e mjekve pr mbrojtjen nga Covidi t blihen 1 milion euro me gar apo 3 milion euro nga Intermedi i qeveris?

  Kryeministri na pyet edhe nse jemi dakord me nj amnisti t gjer fiskale. Por nuk na pyet nse qeveria duhet t paguaj apo jo m tej para pr inceneratort, kur aty sht faktuar se ka korrupsion.

  Kryeministri na pyet aty, q jemi adakord ne sikur qeveria tu marr kontribute pensionistve q punojn ende apo jo? Por nuk na pyet nse jemi dakord q oligarkt, t cilt ndrtojn hotele n tokat e vjedhura shtetrore t paguajn ndonj qindark taks.

  Ja pra. Interesi kombtar i pyetjeve t kryeministrit nuk prputhet shum me hallet e e popullit. Por meq kjo pun shkoi kshtu, nj sugjerim modest pr akademikt intelektual q kan hartuar pyetsorin. Shtoni dhe nj pyetje aty.

  Pyeteni popullin nse i plqejn m shum b*let prej hekuri t lali Erit apo ato t kryeministrit. Kjo sht shtje me interes edhe m t madh kombtar se n fund t fundit, ky popull ka vite q i mban n qaf t dyja.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Pyetjet e kryeministrit dhe nj sugjerim me pull t kuqe

  Problemi nuk qendron as tek pyetjet e as tek pergjigjet e kryevezirit. Problemi eshte i thjeshte,por asnje parti,media dhe forcat e tjera nuk e ngrejne,problemi qendron ne mos mbajtjen e referendumeve. Jemi vend qe po bejme gati 25 vite pa nje referendum.
  Vendos referendumin pastaj kryeministri mund te japi pyetjet dhe pergjigjet vete . Nga ketu duhet filluar ;kush eshte shkaktari kryesor qe ka bllokuar referendumet ?

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,600

  Pr: Pyetjet e kryeministrit dhe nj sugjerim me pull t kuqe

  Te drejten e referendumit do te duhej ta nxiste reforma ne drejtesi. Kjo reforme do garantonte nder te tjera voten dhe konkurencen e lire. Do te duhej te sillte nje tjeter koncept te diskutimeve politike dhe mediatike, te painfluencuara nga njera apo tjetra pale/grup interesi. Lajmi i vertete ne vend te propagandes do te duhej ti percillej sot publikut, qe shpeshhere percepton/jeton nje tjeter realitet nga ka transmetojne mediat. Ne mungese te ketyre qytetaret i kane te kufizuara hapesirat per te nxitur referendume, aq te nevojshme per kohet qe jetojme
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4

  Pr: Pyetjet e kryeministrit dhe nj sugjerim me pull t kuqe

  Referendumin,voten e emigranteve fut po deshe edhe reformat ne drejtesi duhet te ishin gjera qe vinin nga forcat e shoqerise civile apo opozitare qe jane kunder ketij regjimi. Por ne fakt ne nuk kemi shoqeri civilile dhe me e keqja eshte se kemi opoziten me bllokuese se vet regjimi. Qe kur humbi Saliu "refendumin e Presidentit" (ndodhi dhe ai i mbreterise) dhe ju vu viza referendumit. Po ashtu edhe me voten e emigranteve ishte prap opozita qe e bllokoj etj etj

Tema t Ngjashme

 1. Nje sugjerim desha...
  Nga Wxp n forumin Informatik dhe Internet
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-05-2014, 21:57
 2. Posta amerikane nxjerr n treg nj pull pr Nn Terezn
  Nga MafiaWarz n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-09-2010, 12:39
 3. Tekstet shkollore, pr her t par, me pull sigurie
  Nga Albo n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-06-2007, 18:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •