Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35

Tema: Ecja

 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Nėse keni qejf tė bėni shėtitje nė plazh, kėto janė dobitė shėndetėsore

  A i dini pėrfitimet e ecjes nė plazh? Tani qė mund tė kenė filluar pushimet, apo qė janė nė planifikim e sipėr, ėshtė koha pėr tė realizuar disa ditė tė mira relaksi.

  Pėr kėtė arsye, plazhi ėshtė njė nga destinacionet e preferuara pėr shumėkėnd. Pėrveē sa mirė ėshtė tė notosh dhe nė pėrgjithėsi tė shijosh detin, ecja nė rėrė ka edhe avantazhet e saj.

  Prandaj, nė mėnyrė tė pavetėdijshme ju mund t’i jepni trupit tuaj gjithēka qė i nevojitet. Ėshtė koha pėr tė lėnė veten tė shkojė njė shėtitje tė mirė pėrgjatė plazhit. Por, sė pari, duhet tė zbuloni pse e rekomandojmė dhe tė gjitha pėrfitimet qė mund tė gjenerojė kjo.

  Ecja nė plazh forcon muskujt

  Duket se si kėto ashtu edhe tendinat duhet tė punojnė mė shumė pėr shkak tė terrenit nė tė cilin po ecin. Kėshtu qė mund tė pėrkthehet me njė ushtrim mė intensiv. Pra, pėrveē kėsaj, janė edhe nyjet qė pėrfitojnė duke hedhur hapa nė rėrė. Ėshtė njė mėnyrė pėr tė filluar tė ecėsh fort dhe asnjėherė mė mirė tė thuhet. Se po, ekspertėt thonė se nuk ėshtė aspak e kėshillueshme tė ecim me rrokullisje, kur jemi duke bėrė shėtitje tė gjata. Sepse kėmba tenton ta vendosė veten nė njė pozicion joadekuat, por nė njė pozicion tė detyruar.

  Do tė digjni mė shumė kalori

  Njė tjetėr nga pikat e mira tė ecjes nė plazh ėshtė se do tė humbasim mė shumė kalori. Po, edhe pse mund tė mos duket ashtu, duhet thėnė se ushtrimi qė po bėjmė ėshtė mė intensiv. Duke qenė se nuk djersitemi, do tė na duket se nuk po bėjmė asgjė, por ėshtė krejt e kundėrta. Kjo ėshtė arsyeja pse gjithmonė rekomandohet tė filloni nė zonėn me rėrė tė lagėsht. Ėshtė mė fleksibėl dhe ne do tė shijojmė njė shėtitje mė tė freskėt. Duke qenė se rėra e thatė, ajo mund tė jetė mė e paqėndrueshme dhe kyēet tona mund tė vuajnė mė shumė, gjė qė ėshtė e barabartė me lėndimet e mundshme nėse jemi pėr njė kohė tė gjatė ose nėse shkojmė shpejt. Kombinimi i tė dyjave, sipas seksioneve dhe i vetėdijshėm pėr atė qė na sjell secili prej tyre, do tė na japė gjithmonė njė rezultat tė shkėlqyer pėr trupin tonė.

  Ėshtė njė aktivitet relaksues

  Nėse tashmė ju pėlqen plazhi, qėndrimi nė tė do tė jetė njė nxitje e mirė pėr disponimin tonė. Ne duhet tė eliminojmė stresin dhe bashkė me tė, tė relaksojmė plotėsisht trupin. Pra, mund ta arrijmė edhe me njė shėtitje. Nuk bėhet fjalė pėr nxitim apo shumė nxitim. Ecja do tė na bėjė tė ndihemi mė mirė, pa tension dhe si rezultat do tė pėrmirėsohet edhe disponimi ynė.. Pra, duhet t’i shijojmė plotėsisht ato ditė nė plazh qė na sjellin kaq shumė gjėra tė mira.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...-shendetesore/

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Sa duhet tė ecni ēdo ditė pėr tė zvogėluar rrezikun e sėmundjeve tė zemrės

  Ecja ėshtė njė mjet i fuqishėm pėr shėndetin fizik dhe mendor – ndoshta edhe mė i fuqishėm se sa mendojmė.

  Tė ecėsh ok, por sa minuta?


  21 minuta nė ditė mjaftojnė pėr tė zvogėluar rrezikun e sėmundjeve tė zemrės me 30%, sipas njė raporti special tė Harvard Health.


  Raporti shton gjithashtu se ecja zvogėlon rrezikun e diabetit dhe kancerit, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin dhe ju mban mendėrisht tė mprehtė.


  Me fjalė tė tjera, ecja ka pėrfitime serioze shėndetėsore, plus qė ėshtė njė stėrvitje falas. Pa shpenzime dhe pa angazhim oraresh, siē palestra e kė tė nevojshme.

  Pavarėsisht nga mosha apo historia juaj shėndetėsore, ecja ėshtė e dobishme.

  Nėse e keni bezdi tė ecni vetėm, provoni tė ftoni njė mik. Ose dėgjoni nė kufje muzikė apo njė podcast. Pse jo, bėni edhe gjithė ato telefonata pėr tė cilat zakonisht nuk keni kohė.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/shendeti/sa-du...te-zem-i527120

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Ecje nė rėrė? Ja kur duhet shmangur

  Ėshtė njė nga ndjesitė mė ēliruese tė verės: ecja zbathur nė rėrė, pranė detit. Sa keq qė ky zakon, kaq relaksues dhe i shėndetshėm, mund tė jetė nė fakt njė burim dhimbjeje dhe kufizimesh pėr disa njerėz. Por, kur nuk rekomandohet tė ecni zbathur nė rėrė?

  Sipas Shėrbimit tė Fizioterapisė dhe Rehabilitimit tė Spitalit Universitar tė Torrejón (Spanjė), ecja nė rėrė nuk ėshtė gjithmonė e dobishme, veēanėrisht pėr ata qė vuajnė nga problemet me shputat e kėmbėve, njė inflamacion i indit fibroz tė kėmbės, i cili shtrihet nga thembra nė kėmbė. Vapa dhe vera shpesh bėjnė qė tė veshim kėpucė tė lehta, por tė papėrshtatshme; aktiviteti i tepėrt fizik ose ecja nė terrene si rėra e plazhit.

  Problemet me shputėn mund tė rezultojnė nga aktiviteti fizik i rėndė ose i pėrsėritur. Por, jo rrallė kjo gjendje shkaktohet nga probleme biomekanike tė kėmbės, tė cilat mund tė gjenerojnė inflamacion dhe dhimbje pėr ata qė vuajnė prej saj.

  “Megjithėse rėra mund tė sigurojė njėfarė amortizimi, ajo gjithashtu mund tė shkaktojė fundosjen e kėmbės, duke shkaktuar rritjen e pėrkuljes shputore, e cila pėrkeqėson simptomat”, shpjegon mbikėqyrėsi i Fizioterapisė nė Spitalin Universitar Torrejón, Enrique Gonzalvo.

  Prandaj, ecja nė rėrė mund tė ushtrojė lloje tė ndryshme presioni dhe stresi nė kėmbė, gjė qė mund tė pėrkeqėsojė gjendjen e tė sėmurėve nga fashiti shputar. Por, edhe ata qė janė imun ndaj saj mund tė preken: duke qenė njė sipėrfaqe e paqėndrueshme dhe e parregullt, rėra ofron rezistencė mė tė madhe dhe i detyron muskujt e kėmbės tė punojnė mė intensivisht.

  Kujdes edhe nga shapkat me gisht

  Edhe shapkat qė zakonisht vishen gjatė verės mund tė jenė njė tjetėr faktor qė mund tė pengojė rikuperimin nga fashiti i shputės “apo edhe tė rrisė rrezikun e vuajtjes prej tij, pasi atyre u mungon mbėshtetja dhe amortizimi i nevojshėm”. Ēfarė duhet bėrė? Pėr tė mbrojtur kėmbėt tuaja, Gonzalvo rekomandon tė mos pėrdorni shapka ose, tė paktėn, tė shmangni veshjen e tyre pėr shėtitje tė gjata dhe tė pėrdorni kėpucė edhe gjatė verės.


  Koha Jonė

  https://kohajone.com/ecje-ne-rere-ja...uhet-shmangur/

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Tė Ecurit Zbathur – Pėrfitimet Jetike pėr Shėndetin dhe Organizmin Njerėzor

  Tė ecurit kėmbėzbathur ofron shumė pėrfitime qė shpesh anashkalohen si pasojė e jetės sė pėrditshme.

  Dikur fėmijė e tė rritur vraponin dhe luanin kėmbėzbathur nėpėr oborre, kopshte dhe rrugica, ndėrsa sot duket se po largohen krejtėsisht nga natyra.

  Por gjithsesi duhet tė tentojmė tė shpenzojmė pak kohė duke ecur kėmbėzbathur nė natyrė, por edhe nė shtėpi pasi pėrfitimet janė tė panumėrta.


  Forcon sistemin imunitar dhe parandalon sėmundjet e zemrės

  E ecura zbathur mundėson edhe njė rritje tė konsiderueshme tė rruazave tė bardha dhe tė kuqe tė gjakut, duke forcuar kėshtu qarkullimin e gjakut dhe sistemin imunitar.

  Nė momentin qė rruazat e kuqe rigjenerohen mė shpejt, enėt e gjakut kanė pak gjasa tė krijojnė bllokime.

  Gjithashtu ulet rrezikshmėria ndaj trashjes sė gjakut.

  Duke ditur qė venat e bllokuara dhe mpiksja e gjakut janė dy nga shkaktarėt kryesorė tė sėmundjeve tė zemrės, e ecura zbathur e ul mundėsinė e prekjes nga kėto simptoma.

  Rregullon ciklet e sistemit nervor

  Shėtitja nė parqe, apo edhe thjeshtė ecja, ėshtė parė qė ka njė ndikim nė ekuilibrimin e emocioneve dhe sistemit nervor.

  Por kontakti i drejtperdrejt me tokėn bėn tė mundur ekspozimin ndaj valėve elektromagnetike pozitive qė janė jetike pėr shėndetin tonė emocional dhe fizik.

  E ecura zbathur lehtėson dhimbjen dhe inflamacionet

  Nė njė nga studimet ku bazohet AgroWeb.org, u vėrtetua se tė ecurit zbathur ulnin nivelet e kortizolit qė ēlirohet nė organizėm.

  Tek personat qė vuajnė nga dhimbja kronike e kockave dhe inflamacionit tė muskujve, ecja zbathur u mundėson ēlirimin e plotė tė tensionit tė kockave dhe muskujve.

  Mundėson qetėsimin e muskujve dhe eleminimin e dhimbjeve tė kokės

  Aktiviteti fizik, apo njė ditė e gjatė duke qėndruar pėr njė kohė tė gjatė nė njė pozicion, sjellin njė lodhje tė muskujve tė trupit.

  Dhimbjet e kokės nga ana tjetėr janė lidhur dhe me kontaktin e vazhdueshėm tė valėve qė lėshojnė pajisjet elektronike.

  Ecja zbathur, sikur edhe pėr 30 minuta, parandalon ngėrēin e muskujve dhe redukton radikalet e lira qė shkaktojnė dhe shtrėngimet e kokės.

  Ecja zbathur rrit nivelin e energjisė

  Kjo e fundit mund tė duket e qartė, por ia vlen qė tė pėrmendet.

  Kur dilni pėr shėtitje, ju jeni nė kontakt me frekuencat e larta qė lėshon natyra, dhe si rrjedhojė energjia juaj rritet.

  Ekspozimi ndaj faktorėve tė shumtė tė urbanizimit, ndikojnė direkt nė vitalitetin e organizmit.

  AgroWeb.org ju sugjeron qė tė shpenzoni sa mė shumė kohė afėr parqeve dhe natyrės.

  Ndihmon pėr njė gjumė mė tė mirė

  Toka ka disa enzima tė cilat nė momentin kur janė nė kontakt me lėkurėn e trupit tonė, nxisin prodhimin e hormoneve qė qetėsojnė organizmin.

  Tė dhėnat e marra nga AgroWeb.org tregojnė se njerėzit qė jetojnė nė zonat rurale dhe ata qė kanė oborre nėpėr shtėpitė e tyre kanė njė gjumė mė tė qetė.

  Sipas njė studimit tė kryer u vėzhguan disa familje nė qyteza, tė cilat nė pėrditshmėrinė e tyre kishin tė pėrfshirė dhe punimin e kopshtit.

  Kontakti me dheun rregullon dhe orėn e brendshme tė organizmit, qė shpjegon dhe arsyen pse ata kishin njė gjumė mė cilėsor.

  Normalizon orėn e brendshme tė organizmit

  Ora e brendshme e organizmit ėshtė ajo qė na tregon se kur duhet tė flemė dhe kur duhet tė zgjohemi.

  Mund tė duket diēka e parėndėsishme, sidomos dhe me teknologjinė e re qė na ndihmon tė koordinohemi.

  Por ora e brendshme e organizmit tonė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me trurin.

  Ajo i dėrgon sinjale nė saj tė tė cilave truri jonė pėrgatit organizmin qė dita ka nisur apo qė duhet tė bėhemi gati pėr tė fjetur.

  Personat qė jetojnė nė zonat urbane, me njė ambjent tė ndotur janė tė predispozuar qė tė vuajnė nga pagjumėsia.

  Kontakti me tokėn dhe ecja zbathur bėjnė tė mundur pėrthithjen e elektroneve qė mundėsojnė balancimin e kėtij ritmi tė brendshėm.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...ur-perfitimet/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-08-2023 mė 08:12

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Shėtitja nė Natyrė – Efektet nė Trurin e Njeriut

  Mirėqenia e njeriut ėshtė e lidhur ngushtė me natyrėn. Mjaftojnė 20 minuta ecje nė natyrė qė tė ndihesh mirė, tė pėrjetosh momente tė lumtura, tė kesh humor tė mirė, pėrqendrim dhe energji. Lexoni mė poshtė listėn e AgroWeb tė dhuratave tė ēmuara qė natyra na jep me bujari.

  Mė shumė shėtitje, mė pak stres

  Niveli i stresit tek njeriu matet nga hormone kortisoli. Sa mė i lartė kortisoli aq mė i stresuar ndihesh. Studimet kanė treguar qė studentėt qė kalojnė mė shumė kohė nė natyrė kanė njė nivel mė tė ulėt tė kėtij hormoni se ata qė qėndrojnė mes katėr mureve.

  Njerėzit qė kalojnė shumė kohė nė zyrė, por qė kanė njė dritare me pamje nga qielli, parku ose pylli kanė njė nivel mė tė ulėt stresi dhe marrin mė shumė kėnaqėsi nga puna. Pacientėt e shtruar nė spital qė kanė kontakt me natyrėn shėrohen mė shpejt. Thėnė shkurt, stresi shėrohet nėpėrmjet tė ashtuquajturės “Terapi e Pyllit”

  Kujtesa afatshkurtėr pėrmirėsohet falė natyrės

  Kohė mė parė, ekspertė ndėrkombėtarė kryen njė studim mbi pėrfitimet e ecjes nė natyrė. Njė grup njerėzish bėnė njė shėtitje nė njė pyll, dhe njė grup tjetėr shėtiti nė njė rrugė tė zakonshme qyteti.

  Tė dyja grupet kryen njė test kujtese para dhe pas shėtitjes. Ata qė kishin shėtitur mes pemėve kishin njė performancė 20% mė tė mirė tė kujtesės afatshkurtėr se para shėtitjes. Rezultatet e studimit ishin krejt tė ndryshme pėr njerėzit qė kishin kryer njė ecje nė qytet.

  Shėtitjet rikthejnė energjinė mendore

  Mjafton njė shėtitje 15 minutėshe nė natyrė, ose po aq minuta duke parė yjet nga ēatia qė tė ndjesh njė lidhje shpirtėrore me botėn pėrtej shtėpisė tėnde. Kjo lidhje qė krijon me universin ul nivelin e stresit dhe rregullon gjendjen shpirtėrore dhe humorin.

  Njė studim i fundit ka treguar qė ecjet nė pyll ulin nivelin e ankthit. Tė dhėnat treguan se edhe ata qė banojnė afėr zonave tė gjelbra kanė njė shėndet mendor tė pėrmirėsuar.

  Natyra tė ndihmon nė mendim dhe pėrqendrim

  Mjaftojnė 20 minuta shėtitje dhe lodra nė natyrė qė fėmijėt dhe studentėt tė jenė mė tė pėrqendruar. Ajri i pastėr nė natyrė e bėn trurin tė punojė mė shumė dhe mė fort se sa po tė qėndrosh brenda.

  Natyra rrit pozitivitetin

  Njė studim i kryer tregoi qė ata qė shpenzonin 30 minuta nė natyrė ishin mė tė lumtur dhe ndiheshin mirė. Shumė shkencėtarė kanė publikuar studime qė nėnvizojnė lidhjen e pashmangshme qė ekziston mes trurit, natyrės, shėndetit dhe lumturisė.

  E rėndėsishme ėshtė qė kontakti me natyrėn tė nisė qė nga fėmijėria, por nuk ėshtė kurrė vonė qė t’i japim trurit tonė njė forcė dhe energji tė jashtėzakonshme tė cilėn nuk mund ta gjejmė kurrėsesi duke u mbyllur nė shtėpi apo nė zyrė.

  Mjaftojnė vetėm njėzet minuta. Ulu nė park, shėtit nė pyll, krijo kontakt me kafshėt, merr pjesė nė ekskursione dhe hiq dorė nga teknologjia, telefonat celularė, instagrami, facebook etj. Mjaftojnė 20 minuta dhe truri juaj do t’ju falenderojė! Mos u mbyll brenda. Dil jashtė. Tani!


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/lajme/shetitja-n...n-e-njeriut-2/

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Pse duhet tė ecim rregullisht?

  Ecja ul stresin, pėrmirėson gjendjen e humorit dhe ju krijon vetebesimin. Zakonisht, kur jemi tė mėrzitur dhe nervozė kemi nevojė qė tė dalim nga shtėpia dhe tė qetėsohemi duke ecur. Me siguri ju ka ndodhur qė pas njė shėtitje tė shkurtėr tė ktheheni nė shtėpi tė qetėsuar dhe mė tė kthjellėt dhe tė qetėsuar.

  Mė poshtė disa nga pėrfitimet e tė ecurit :

  Gjatė ecjes humbisni kilogramė

  Ecja ėshtė njė nga ushtrimet mė tė mira e cila ndihmon nė reduktimin e peshės tuaj trupore. Kryhet shumė thjeshtė, ėshtė pa pagesė dhe pėrse tė mos i kushtoni kohė ecjes tė paktėn ēdo ditė nga gjysėm ore? Si fillim ju mjaftojnė 20 minuta ecje tė shkurtra ēdo ditė.

  Ecjet e rregullta ulin presionin e gjakut, ndihmojnė nė pėrmirėsimin e gjumit dhe ju bėjnė mė energjikė

  Ata persona tė cilėt ēdo ditė rregullisht bėjnė shėtitje tė shkurtra kanė pėrfitime shėndetėsore: janė mė pak tė prirur ndaj sulmeve nė zemėr dhe nė tru, kanė nivel mė tė ulėt tė presionit tė gjakut dhe nivel mė tė lartė tė kolesterolit tė shėndetshėm

  Teknikat pėr tė ecur mė gjatė

  Njė nga teknikat pėr tė ecur mė gjatė ėshtė qė tė llogarisni se sa hapa bėni. Ēdo aparat celular ka matės hapash dhe ēdo ditė tė rrisni numrin e hapave. Mos shėtisni vetėm, merrni dikė qė t’ju shoqėrojė, kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr njė shėtitje ideale. Nė kėtė mėnyrė lodheni mė pak dhe argėtoheni mė tepėr.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...m-rregullisht/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-08-2023 mė 07:47

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Sa hapa na duhet tė bėjmė ēdo ditė pėr mbajtur sėmundjet larg

  Prej kohėsh ėshtė thėnė se 10,000 hapa nė ditė ėshtė numri magjik qė ju nevojitet pėr tė qėndruar nė formė dhe tė shėndetshėm. Por njė studim i ri tregon se edhe mė pak se 5,000 hapa mund tė jenė tė mjaftueshėm.

  Analiza e mė shumė se 226,000 njerėzve nė mbarė botėn tregoi se 4,000 hapa ishin tė mjaftueshme pėr tė filluar zvogėlimin e rrezikut tė vdekjes sė parakohshme. Pak mė shumė se 2300 janė tė mjaftueshme pėr zemrėn dhe enėt e gjakut.

  Por, sa mė shumė tė bėni, aq mė shumė pėrfitime shėndetėsore keni, thanė studiuesit. Ēdo 1000 hapa shtesė pėrtej 4000 ul rrezikun e vdekjes sė hershme me 15%.

  Ekipi nga Universiteti Mjekėsor i Lodz-it nė Poloni dhe Shkolla e Mjekėsisė e Universitetit Johns Hopkins nė SHBA zbuloi se pėrfitimet e ecjes zbatoheshin pėr tė gjitha gjinitė dhe moshat, pavarėsisht se ku jetonin. Megjithatė, pėrfitimet mė tė mėdha u panė tek moshat nėn 60 vjeē.

  Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, aktiviteti fizik i pamjaftueshėm ėshtė pėrgjegjės pėr 3.2 milionė vdekje ēdo vit, shkaku i katėrt mė i shpeshtė nė mbarė botėn.

  Honey Fine, njė trajner personal dhe instruktor pėr kompaninė globale tė fitnesit Barry's, thekson problemet qė vijnė nga ulja e tepėrt.

  “Mund tė ngadalėsojė metabolizmin tuaj dhe tė ndikojė nė rritjen dhe forcėn e muskujve, gjė qė mund tė shkaktojė dhimbje”, tha Fine. “Tė ulesh pėr njė kohė tė gjatė mund tė shkaktojė gjithashtu tė gjitha llojet e problemeve tė shpinės dhe ne e hasim kėtė shumė me njerėzit me punė nė zyrė, qė shpina e tyre vihet vazhdimisht nė njė pozicion tė ngjeshur tė stresuar qė shkakton shumė mė tepėr probleme mė vonė nė jetė.”

  Ajo shpjegon rėndėsinė e termogjenezės sė aktiviteteve jo-stėrvitore - e njohur edhe si Neat, e cila nė terma tė thjeshtė ėshtė gjithēka qė ne bėjmė qė pėrdor energji dhe djeg kalori. “Detyrat si qėndrimi nė kėmbė, blerjet, larja e dyshemeve, lėvizja, ritmi gjatė bisedės nė telefon janė tė gjitha gjėrat e vogla qė na bėjnė mė aktivė dhe na ndihmojnė tė djegim kalori nė mėnyrė mė efikase”, tha ajo.

  “Ecja mund tė ulė presionin e gjakut, tė forcojė muskujt pėr tė mbrojtur kockat tuaja, mund tė rrisė nivelet e energjisė si dhe t'ju japė endorfinė dhe mund t'ju ndihmojė tė mbani njė peshė tė shėndetshme krahas ushqimit tė shėndetshėm,” thotė ajo.

  Pėrfitime tė tjera pėrfshijnė pėrmirėsimin e shėndetit tuaj mendor dhe kohė tė rėndėsishme larg ekraneve dhe shpėrqendrimeve tė tjera. "Ecja ėshtė e pėrshtatshme pėr pothuajse kėdo sepse ka ndikim tė ulėt dhe tė lehtė nė nyje dhe muskuj”, shtoi ajo.

  Kėshillat kryesore tė njė trajneri personal:

  -Ecni nė vend qė tė shkoni me autobus ose makinė
  -Nėse punoni nė njė tavolinė, vendosni rikujtues ēdo orė pėr t'u ngritur dhe pėr tė lėvizur
  -Nėse jeni shtatzėnė, ecja ėshtė lloji mė i mirė i ushtrimeve pėr tė bėrė
  -Bėni njė shėtitje 30-minutėshe ēdo ditė duke dėgjuar njė podcast
  -Ecni me miqtė nė njė park, ose shtigje pyjore apo me qenin nėse keni njė tė tillė
  -Filloni nga pak, njė 10-minuta nė kėmbė apo njė shėtitje 20-minutėshe nė park dhe nė fund njė shėtitje 30-minutėshe nėpėr qytet


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/sa-h...t-larg-i527424

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Sa Kalori Digjni Duke Ecur Pėr Njė Orė

  Ecja ka pėrfitime tė shumta pėr shėndetin dhe mirėqenien tuaj.

  Por kur bėhet fjalė pėr humbjen e peshės, mund tė jeni kurioz tė dini se sa kalori digjni duke ecur gjatė njė ore, AgroWeb.org ju njeh me kėtė mė poshtė.

  Sa ėshtė numri i kalorive tė djegura gjatė njė orė ecje?

  Ecja me njė ritėm tė shpejtė dhe tė moderuar ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr tė pompuar zemrėn dhe pėr tė djegur kalori.

  Pas njė orė ecje, ju mund tė digjni diku midis 240 dhe 723 kalori.

  Djegia e sa mė shumė kalorive ėshtė nė varėsi tė peshės sė trupit dhe ritmit ose intensitetit tė ecjes.

  Prandaj ėshtė e rėndėsishme tė shtoni mė tepėr shpejtėsi gjatė ecjeve tuaja.

  Si tė digjni mė shumė kalori duke ecur?

  Siē mund t’a shihni, rritja e intensitetit tė ecjes tuaj rrit edhe numrin e kalorive qė digjni.

  AgroWeb.org ju njeh me disa mėnyra pėr ta bėrė kėtė:

  - Ecni nė vende me pjerrėsi
  Dilni pėr ecje nė njė kodėr pranė lagjes tuaj ose nė njė vend ku shihni qė ka njė farė pjerrėsie.

  - Bėni intervale me shpejtėsi tė shtuar
  Stėrvitja me intervaleve tė alternuara mes ecjeve tė shpejta dhe ecjeve mė tė ngadalta, mund t’ju ndihmojė tė digjni mė shumė kalori dhe tė humbisni peshė.

  Ata qė janė fillestarė duhet tė fillojnė me 30 sekonda ecje tė shpejtė tė ndjekur nga 2 minuta me njė ritėm tė ndėrmjetėm.

  Mundohuni tė bėni 5 intervale tė tilla sa herė qė dilni pėr tė ecur.

  - Shto pesha
  Vishni njė jelek me peshė ose mbani pesha tė lehta pėr tė rritur mė shumė rezistencėn e trupit tuaj.

  Ju gjithashtu mund tė shtoni disa ushtrime pėr forcėn nė rutinėn tuaj tė ecjes.

  Provoni squats pėr tė rritur djegien e kalorive dhe pėr tė ndėrtuar muskuj.

  Pėr ēdo 5 minuta ecje, pėrpiquni tė ndaloni dhe tė bėni pėr 1 minutė ushtrime tė tilla.


  Si tė llogarisni kaloritė e djegura gjatė 1 orė ecje?
  Njė mėnyrė tjetėr pėr tė gjurmuar kaloritė e djegura kur ecni ėshtė duke pėrdorur njė aplikacion qė bėn kėtė llogaritje.

  Kjo ėshtė njė mėnyrė e thjeshtė e cila kėrkon tė vendosni moshėn, gjininė, peshėn dhe nivelin e aktivitetit.

  Zakonisht, gjurmuesit qė mbahen nė trup si pėr shembull njė orė ose celulari juaj, llogarisin rrahjet e zemrės, kohėn dhe distancėn e pėrshkruar pėr tė gjetur sa kalori digjni.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...e-per-nje-ore/

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Vetėm gjysmė ore nė ditė: Gjashtė arsye pse duhet ta nisni mėngjesin me njė shėtitje

  Pavarėsisht nėse do tė shkoni nė punė apo tė ecni nėpėr lagje, fillimi i ditės me njė shėtitje tė shkurtėr mund tė ofrojė njė sėrė pėrfitimesh shėndetėsore.

  Para ēdo shėtitjeje, kėshillohet qė t’i aktivizoni muskujt me zgjatje dhe tė pini ujė pėr tė qėndruar tė hidratuar. Planifikojeni kohėn e mėngjesit sipas ndjenjave tuaja.

  Disa njerėz do tė jenė mė tė rehatshėm duke ecur me stomakun plot, ndėrsa tė tjerė do ta kenė mė tė lehtė me stomakun bosh.

  Mė shumė energji

  Nėse e filloni ditėn me njė shėtitje, kjo mund t’ju japė mė shumė energji pėr tė kryer detyra tė tjera gjatė ditės. Studimet tregojnė se tė rriturit qė ecnin pėr 20 minuta jashtė, kishin mė shumė energji nė krahasim me ata qė ecnin pėr 20 minuta nė ambiente tė mbyllura.

  Disponim mė tė mirė

  Njė shėtitje do t’ju ndihmojė tė ndiheni mė mirė. Sipas Healthline, do ta rritė disponimin tuaj, gjė qė gjithashtu redukton stresin, ankthin dhe lodhjen. Njėherėsh, ndihmon nė zbutjen e simptomave tė depresionit.

  Ndihmon nė humbjen e peshės

  Njė shėtitje nė mėngjes mund t’ju ndihmojė tė humbni peshė. Njė shėtitje mesatare prej 30 minutash mund t’ju ndihmojė tė humbni deri nė 150 kalori. Ky ėshtė njė aktivitet i shkėlqyer pėr ata qė nuk janė nė gjendje tė bėjnė aktivitete fizike mė intensive.

  Pėrmirėson shėndetin tuaj

  Ecja ndihmon nė forcimin e imunitetit, por edhe nė parandalimin e gjendjeve tė rėnda shėndetėsore. Njė shėtitje qė zgjat 30 minuta nė ditė mund ta zvogėlojė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės me 19 pėr qind dhe gjithashtu i ndihmon njerėzit me diabet duke ulur nivelin e sheqerit nė gjak.

  Forcimi i muskujve

  Stėrvitja qė pėrfshin forcimin e muskujve nė kėmbė mund tė jetė shumė kėrkuese. Prandaj, nėse doni t’i forconi muskujt e kėmbėve, mund ta bėni kėtė edhe duke ecur. Njė ritėm i moderuar ose mė i shpejtė do tė jetė mjaft i mjaftueshėm pėr tė forcuar muskujt. Mund tė provoni gjithashtu tė ecni pėrpjetė ose teposhtė.

  Gjumė mė i mirė

  Njė shėtitje nė mėngjes mund t’ju ndihmojė tė flini mė mirė. Hulumtimet kanė treguar se njerėzit qė ushtronin nė mėngjes kishin njė gjumė mė tė mirė gjatė natės nė krahasim me njerėzit qė zgjodhėn shėtitjet nė mbrėmje.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/vetem-30-minut...-nje-shetitje/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-09-2023 mė 20:56

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Tė dobėsohesh duke ecur, si mund tė humbasėsh 8kg pėr njė muaj


  Ecja mund tė duket si njė lėvizje normale, por mund tė jetė shumė mė e vlefshme dhe e shėndetshme nga sa e imagjinojmė, sidomos nėse duam tė humbasim peshė. Nė vijim ne do t’ju sugjerojmė njė plan qė mund tė ndiqni pėr t’u dobėsuar, me kusht qė tė jeni tė shėndetshėm. Nėse vuani nga ndonjė aritmi apo probleme kardiake, duhet tė konsultoheni paraprakisht me mjekun tuaj.

  Nėse planin e mėposhtėm do ta ndiqni sipas skemės qė do t’ju japim ne, nė fund tė muajit do ta shihni se keni pėr tė humbur shumė kilogramė, me kusht qė tė mos e teproni nė tavolinė. Fiziku juaj do tė fitojė mė tepėr tonus muskular, ndėrsa mendja juaj do tė lėrė mėnjanė stresin dhe ankthin, duke ju dhėnė njė dozė maksimale relaksimi. Gjithashtu, do tė mund tė ulni edhe nivelet e kolesterolit, duke siguruar kėshtu mirėqenie tė sistemit kardiovaskular.

  Programi pėr tė humbur 8 kg nė njė muaj:

  Java e parė (4 shėtitje nė javė) – Filloni me njė shėtitje rreth 25 minuta dhe ēdo herė shtojeni me 5 minuta, derisa tė arrini 40 minuta. Nė atė moment duhet tė rrisni shpejtėsinė e ecjes suaj. Mos ecni mė me hap tė ngadaltė, por kaloni nė hapa mė tė shpejta.

  Java e dytė (4 shėtitje nė javė) – Ka ardhur momenti qė t’i shtoni shėtitjes suaj tradicionale, interval me shpejtėsi mė tė lartė pėr tė djegur mė tepėr sheqer dhe yndyrna. Nė fazat kur ecnit shpejtė, nisni tė vraponi. Nė ato kur ecnit normalisht, filloni tė ecni mė shpejt. Nisni me hap tė lehtė dhe rriteni vazhdimisht shpejtėsinė e lėvizjes suaj.

  Java e tretė (4 shėtitje nė javė) – Filloni me 10 minuta me hap tė lehtė (faza e aktivizimit tė muskujve), pastaj vazhdoni me 30 sekonda me hap shumė tė shpejtė, mė pas 90 sekonda me hap tė lehtė. Pėrsėriteni kėtė lloj ecjeje disa herė, derisa tė lodheni.

  Java e katėrt ( 4 shėtitje nė javė, nga tė cilat 2 me pesha nė duar) – Nė dy nga shėtitjet e kėsaj jave shtoni pesha nė duart tuaja. Mund t’ju duket si njė lojė fėmijėsh, por pas disa minutash do ta kuptoni se do tė lodheni mė shpejt, shenjė kjo qė tregon se organizmi juaj po pėrdor energji duke djegur sheqerin dhe yndyrat e grumbulluara nė trupin tuaj. Bėni shėtitje rreth 30-40 minuta, duke i alternuar ditėt me shėtitje, me ato pa shėtitje.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/te-dobeso...-per-nje-muaj/

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Tė mirat e ecjes nė mal

  Eksperienca e tė ecurit nė male apo siē njihet me termin nė gjuhėn angleze “hiking”, ėshtė diēka qė tė pastron trupin dhe mendjen. Studime tė shumta shkencore e vėrtetojnė se ka shumė benefite shėndetėsore pėr tė kaluarit kohė nė natyrė.

  Hiking ju ndihmon ta reduktoni tė menduarit e tepėrt, transmeton Klan Kosova.

  Ata qė mendojnė shumė, fokusohen nė mendime negative dhe kjo mund t’ju sjellė ankth, depresion dhe stres.

  Ecja nė natyrė ėshtė ushtrim i mrekullueshėm

  Tė gjithė e kemi dėgjuar shprehjen mendje e shėndoshė nė trup tė shėndoshė. Hikingu nė natyrė ėshtė njė formė e mrekullueshme e ushtrimeve dhe pėrmes ecjes nė mal mund tė digjni nga 400 deri nė 700 kalori pėr orė.

  Rekomandohet edhe nga doktorėt

  Mjekėt progresistė, janė dakord me faktin se tė kaluarit kohė nė natyrė ju sjellė mė pak stres dhe shėndet mė tė mirė fizik.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/te-mirat-e-ecjes-ne-mal/

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  5 PĖRFITIMET

  Pse ecja pasi ke ngrėnė i bėn mirė shėndetit


  Nuk po flasim vetėm pėr rritjen e hormonit tė endorfinės, uljen e nivelit tė stresit, ndėrkohė qė ecja apo shėtitjet e gjata nxisin prodhimin e serotoninės. Ecja pas konsumit tė ushqimit, ka ndikime direkte nė: pėrmirėsimin e tretjes, mund tė zvogėlojė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės, rregullimin e sheqerit nė gjak, njė peshė normale trupore si edhe gjumė mė tė qetė.

  - Pėrmirėsimi i tretjes

  Ecja pas ngrėnies stimulon stomakun dhe zorrėt, duke e bėrė ushqimin tė lėvizė mė shpejt dhe kjo ndihmon nė procesin e tretjes.

  - Ulje e rrezikut tė sėmundjeve tė zemrės

  Studimet kanė treguar se tė gjitha format e rregullta tė stėrvitjes janė tė shkėlqyera pėr shėndetin e zemrės. Madje, njė hulumtim i fundit thotė se kryerja e ushtrimeve tė vogla dhe tė shpejta, si njė shėtitje 10 deri nė 15 minuta pas ngrėnies mund tė jetė mė e dobishme pėr tė reduktuar shanset pėr sėmundjet e zemrės.

  - Rregullim i niveleve tė sheqerit nė gjak

  Ecja pas ngrėnies, sidomos nėse ju e ktheni nė njė ritual tė pėrditshėm, do tė ndihmojė nė uljen e niveleve tė sheqerit nė gjak dhe ėshtė njė mėnyrė efektive pėr tė minimizuar shumė rreziqe qė i vijnė trupit dhe organizmit nga sheqeri i tepėrt.

  - Ruajtja e njė peshe normale

  Ushtrimet e rregullta janė njė nga mėnyrat mė efektive pėr tė qenė tė shėndetshėm, por edhe njė shėtitje e shkurtėr pas njė vakti mund tė ndihmojė nė ruajtjen ose humbjen e peshės.

  - Gjumė mė i mirė

  Mjekėt shpjegojnė se ecja pas darkės ndihmon nė rregullimin e ritmeve cirkadiane: rregullon natyralisht ciklin gjumė-zgjim, duke e bėrė mė tė lehtė rėnien nė gjumė dhe shijimin e njė pushimi mė tė thellė dhe ēlodhės.

  Sa kohė pas ngrėnies duhet tė ecni?

  E gjitha kjo varet nga qėllimet tuaja. Nėse thjesht doni tė ndihmoni tretjen e ushqimit mė lehtė, njė shėtitje 10-minutėshe pas ēdo vakti mjafton pėr tė qenė e dobishme. Por, nėse po kėrkoni tė pėrmirėsoni qėllimet e pėrgjithshme ose tė arrini 10 mijė hapa, atėherė bėni njė shėtitje rreth 30 minuta.


  Konica.al

  https://konica.al/2023/11/pse-ecja-p...ire-shendetit/

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Gabimet qė Bėni Gjatė Ecjes tė Cilat ju Dėmtojnė Gjunjėt

  Ecja ėshtė njė formė e mrekullueshme dhe e thjeshtė pėr t’u tonifikuar, dobėsuar dhe mbajtur zemrėn tė shėndetshme.

  Por pavarėsisht pėrfitimeve tė shumta tė ecjes, ekziston njė pjesė e trupit tuaj ku mund tė ndjeni lodhje mbas ecjeve tė gjata. Ato janė pikėrisht gjunjėt!

  Me disa ndryshime tė thjeshta nė rutinėn tuaj, ju mund tė shmangni dhimbjen e tyre, pa hequr dorė nga ushtrimet qė keni zgjedhur.

  AgroWeb.org ju fton tė zbuloni se cilat gabime nė ecje mund t’ju dėmtojnė gjunjėt dhe si t’i shmangni ato.


  Zgjidhni kėpucė tė pėrshtatshme.

  Kur zgjidhni kėpucėt pėr tė veshur gjatė ecjes, nuk duhet tė keni parasysh vetėm estetikėn.

  Lloji i gabuar i kėpucėve mund t’i pėrkeqėsojė problemet ekzistuese tė gjurit, thonė ortopedėt.

  Pėr shembull, nėse keni sindromėn patella-femorale, dhimbje e kupave tė gjurit, atėherė duhet tė vishni njė kėpucė qė ofrojnė stabilitet dhe mbėshtetesin e harkun e kėmbėve.

  Kujdesuni pėr harqet e kėmbėve

  Harku i kėmbės siguron stabilitet, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme t’i kushtoni vėmendje.

  Nėse harku i kėmbėve tuaja mbėshtetet plotėsisht nė tokė gjatė ecjes, me kalimin e kohės ju mund tė ndieni dhimbje tė pėrkeqėsuara nė gju.

  Nė kėtė rast AgroWeb.org ju sugjeron tė kėshilloheni me njė mjek ortoped pėr tė marrė ndihmėn e duhur.

  Mos angazhimi i muskulaturės gjatė ecjes

  Ecja ėshtė njė ushtrim i thjeshtė dhe i mrekullueshėm pėr trupin.

  Por nė mėnyrė qė tė zbusni presionin tek gjunjėt ju duhet tė aktivizoni gjithashtu disa muskuj shtesė.

  Njė mėnyrė pėr ta bėrė kėtė ėshtė tė forconi muskujt e ijeve tuaja.

  Nėse nuk i pėrfshini muskujt gluteal, gjuri pėrfundon duke marrė mė shumė peshė ose ngarkesė nė ēdo hap qė hidhni.

  Vazhdoni ecjen edhe kur keni dhmbje.

  Tė gjithė njė njė moment e gjejmė veten duke pėrjetuar shqetėsime gjatė stėrvitjes.

  Por kur vazhdoni stėrvitjen edhe pse ndjeni dhimbje tė gjunjėve, mund tė jeni duke rrezikuar tė pėsoni dėmtime serioze tė gjurit.

  Dhimbja ėshtė njė shenjė paralajmėruese se diēka nuk ėshtė nė rregull dhe duhet tė ndaloni, thonė tekspertėt. Ju duhet tė shmangni ēdo gjė qė shkakton dhimbjen e tyre.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...tojne-gjunjet/

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  https://www.youtube.com/watch?v=AbGOSouj48Q

  E Diela Shqiptare - “Kujdes Shėndetin” - Pėrfitimet e ecjes (12 Maj 2024)

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,325

  Pėr: Ecja

  Ngjitja e shkallėve do t’ju ndihmojė tė jetoni mė gjatė


  Pėrfitimet e ecjes pėr shėndetin tonė psikologjik dhe fizik janė tė shumta dhe tė gjithė e dimė se sa mirė ėshtė pėr trupin tonė tė ecim pėr ca kohė nė jetėn e pėrditshme. Hulumtimi i ri vėrteton se marrja e shkallėve, nė vend tė pėrdorimit tė ashensorit, mund t’ju bėjė tė jetoni mė gjatė.

  Njė studim i botuar nė revistėn Atherosclerosis nė 2023 shikoi saktėsisht se sa hapa duhet tė ngjitė njė person ēdo ditė pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e zemrės. Pra, pėrgjigja ėshtė 50 hapa nė ditė. Sipas shifrave tė cituara, nėse e ndiqni ēdo ditė, keni 20% mė pak mundėsi pėr tė zhvilluar njė sėmundje kardiovaskulare.

  “Pėr fat tė keq, njerėzit qė ngjitnin shkallėt pėr njė kohė dhe mė pas ndaluan kishin njė rrezik 32% mė tė lartė tė sėmundjeve tė zemrės nė krahasim me ata qė nuk ushtroheshin fare”, tha doktoresha Yvonne Covin. Duhet theksuar se studimi nxjerr nė pah vetėm korrelacionet midis kėtij aktiviteti dhe shėndetit tė zemrės.

  Ngjitja e shkallėve bie nė kategorinė e ushtrimeve aerobike, qė janė lėvizje qė rrit rrahjet e zemrės dhe nivelet e oksigjenit, duke pėrdorur aktivitete tė pėrsėritura. Nė tė njėjtėn kohė, ushtrimet aerobike reduktojnė rrezikun e presionit tė lartė tė gjakut, kolesterolit tė lartė dhe sėmundjeve tė zemrės.

  Pra, nėse jeni tė mėrzitur vetėm tė ecni ose tė vraponi duket e lodhshme, pse tė mos filloni tė ngjitni shkallėt? Filloni me shkallėt e ndėrtesės sė banesės ose punės tuaj dhe ngadalė filloni tė rrisni ritmin me tė cilin i ngjitni ato. Nė njė kohė tė shkurtėr gjendja juaj fizike do tė pėrmirėsohet.


  Konica.al

  https://konica.al/2024/05/ngjitja-e-...toni-me-gjate/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •