Kos me fekale shitet ne supermarkete dhe dyqane pothuajse n do qytet te vendit.

Emri:  -640-0-kosi-1641984840.jpg

Shikime: 83

Madhsia:  38.5 KB

Nj nga firmat m me emr n Shqipri e prpunimit t qumshtit dhe prodhimit te bulmetit rezulton se ka hedhur n treg kt produkt q v n rrezik jetn e konsumatorve.

Sipas burimeve t Tv Ora n janar 2022 AKU ka marr monstra kosi t nj kompani nga m t njohurat n vend dhe i ka kryer analizat.

N prgjigje t analizave theksohet se "gjat analizimit mikrobiologjik t kampionit kos 2.2% yndyr me dat 10.1.2022 u konstatua vler mbi normat e NPM Enterobacterie".Edhe pse prgjigjia e analizave ka dal q n datn 10 janar, konsumatori nuk sht njoftuar pr kt skandal.

Pse hesht AKU, edhe pse ka informacion zyrtar q kosi q shitet n t gjithe tregun e vendit ka dal me prezenc fekalesh?

Tv Ora sapo u v n dijeni t ktij fakti i ka krkuar menjher nj reagim AKU dhe ka dokumetuar te ky institucion nj krkes pr marrje t menjhershme informacioni.

Kjo sht krkesa q Tv Ora i ka dorzuar AKU. Edhe pse prisnim nj reagim t menjhershem duket se kjo situat nuk e ka shqetsuar shum drejtuesen e AKU, Jeta Deda, e cila e ka n tavolin prgjigjen e analizave por ka preferuar t hesht.

Konsumatori ka t drejt t informohet se sa sht sasia e kosit t prodhuar?

Sa sht shitur dhe sa sht trhequr nga tregu, gjithmon nse sht terhequr dhe nuk ka prfunduar i tri n tryezat tona.

Krimi ushqimor vret por akoma m shum vret heshtja e institucioneve, t cilat nuk reagon nse media nuk i v n lvizje.

N ditt n vijim Tv Ora do t sjell t tjera fakte mbi kt skandal.

Emri:  -640-0-e0ed490308f203402188edfe5f6367a5.jpg

Shikime: 51

Madhsia:  29.4 KB

Emri:  -640-0-aku-1641994970.jpg

Shikime: 55

Madhsia:  39.5 KB

ORA NEWS