Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  SHBA: Gjykatsi detyron FDA t bj publike gjith t dhnat q Pfizer depozitoi pr vaksinn

  Gjykatsi refuzon vonesn 75-vjeare t FDA-s n t dhnat e vaksinimit, e shkurton n vetm 8 muaj

  Emri: 2020-11-09T114528Z_401439984_RC2NZJ9UB98H_RTRMADP_3_HEALTH-CORONAVIRUS-VACCINES-PFIZER.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 41.1 KB
  Nj gjykats federal ka refuzuar nj krkes nga FDA pr t prodhuar vetm 500 faqe n muaj t t dhnave t paraqitura nga Pfizer pr t licencuar vaksinn e saj Covid-19 - dhe i ka urdhruar ata t prodhojn 55,000 faqe n muaj. Duke supozuar se ka afrsisht 450,000 faqe, kjo do t thot se do t duhen pak m shum se tet muaj q bota t shoh se far mbahet sekret n kto t dhna.

  Avokati Aaron Siri, i cili prfaqson paditsin n kt shtje, ka ofruar kt prditsim mahnits prmes blogut t tij, Injecting Freedom:

  N emr t nj klienti, firma ime krkoi q FDA t prodhonte t gjitha t dhnat e paraqitura nga Pfizer pr t licencuar vaksinn e saj Covid-19. FDA i krkoi Gjykats leje q t krkohej vetm pr t prodhuar me nj norm prej 500 faqesh n muaj, gj q do t krkonte mbi 75 vjet pr t prodhuar t gjitha dokumentet.

  Jam i gzuar t raportoj se nj gjykats federal e refuzoi me vendosmri krkesn e FDA-s dhe urdhroi FDA-n t prodhonte t gjitha t dhnat n nj klip prej 55,000 faqesh n muaj!

  Kjo sht nj fitore e madhe pr transparencn dhe heq nj nga pengesat q kan pasur autoritetet federale t "shndetit" mbi t dhnat e nevojshme pr shkenctart e pavarur pr t ofruar zgjidhje dhe pr t adresuar shtje serioze me programin aktual t vaksinave - shtje q prfshijn imunitetin n rnie, variante q shmangin imunitetin e vaksins , dhe, si ka konfirmuar CDC, se vaksinat nuk parandalojn transmetimin.

  Asnj person nuk duhet t detyrohet t prfshihet n nj procedur t padshiruar mjeksore. Dhe ndrsa sht mjaft keq q qeveria shkeli kt t drejt baz t liris duke mandatuar vaksinn Covid-19, qeveria gjithashtu donte t fshihte t dhnat duke pritur t prodhonte plotsisht at n t ciln mbshtetej pr t licencuar kt produkt derisa pothuajse do amerikan i gjall sot t ket vdekur. Kjo form qeverisjeje sht shkatrruese pr lirin dhe n kundrshtim me transparencn e krkuar n nj shoqri t hapur demokratike.

  Duke urdhruar publikimin e dokumenteve n kohn e duhur, gjyqtari pranoi se publikimi i ktyre t dhnave sht i nj rndsie publike parsore dhe duhet t jet nj nga prioritetet m t larta t FDA-s. Ai m pas citoi me vend James Madison t thoshte se nj "Qeveri popullore, pa informacion popullor, apo mjete pr ta prvetsuar at, nuk sht vese nj prolog pr nj fars ose nj tragjedi" dhe John F. Kennedy duke shpjeguar se "nj komb q ka frik t lejoj njerzit e tij t gjykojn t vrtetn dhe gnjeshtrn n nj treg t hapur sht nj komb q ka frik nga njerzit e tij.”

  Mund ta lexoni vendimin e plote te gjykatesit ne anglisht ketu.

  Burimi: ZeroHedge
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-01-2022 m 23:43

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,625
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: SHBA: Gjykatsi detyron FDA t bj publike gjith t dhnat q Pfizer depozitoi pr vaksinn

  Nuk shprehet dot me fjale se sa fitore e madhe eshte kjo per te gjithe njerezit e lire te botes qe sot e gjejne veten nen cizmen e tiranise. Dhe tirania ka dy kembet e saj, kemben e shendetit publik (shkences) dhe kemben politike (pushtetit). Te dyja keto po u marrin frymen dhe jeten qytetareve te lire te kesaj bote.

  Pse nga ana shkencore kjo eshte shkelja me flagrante e shkences?

  Shkenca vepron mbi parimin e testimit te te gjitha teorive dhe produkteve, dhe berjes publike nga shkenctaret te perfundimeve nga studimet shkencore, se bashku me te gjitha te dhenat qe ata mblodhen gjate studimit e testimit. Kjo eshte menyra se si shkenca funksionon, pasi kjo lejon shkencetaret ne mbare boten, qe te njihen jo vetem me gjetjet e perfundimet por edhe me procesin se si u arrit ne keto perfundime, dhe ajo me e rendesishme jane te dhenat te cilat behen te gjitha publike. Te dhenat i lejojne shkencetaret qe te riprodhojne keto studime ne laboratoret e tyre dhe te vleresojne me imtesi cdo gje. Vetem pasi keto te dhena behen publike dhe kalojne ne siten e kolegeve shkencetare ne mbare boten, ato arrijne te marrin nje vleresim perfundimtar nga komuniteti shkencor mbi meritat e studimit dhe produktit.

  Perse FDA refuzon qe te beje publike te dhenat qe kompania Pfizer i ka depozituar si pjese e procesit per te marre lejen emergjente per te injektuar vaksinen e saj te covid-19 ne Amerike? Perse FDA terheq kemben zvare dhe mundohet ti fshehi keto te dhena nga komuniteti i shkencetareve dhe publiku i gjere kur miliarda njerez po injektojne veten e tyre e femijet e tyre me kete vaksine?

  Dhe aspekti politik....

  Perse pushtetaret dhe njerezit e qeverive te botes nxitojne qe te bejne vaksinimin ndaj nje virusi te detyrueshem per qytetaret e tyre? Perse nuk lihet ne lirine e cdo qytetari qe te zgjedhi nese do ta marri vaksinen apo jo? Perse gjithe keto mandate qe po i shtyjne njerezit te humbasin punen e tyre, te humbasin shkollimin e femijeve, dhe t'iu mohojne levizjen e lire si njerez te lire? Gjate gjithe kesaj kohe, politika i ka bere presion FDA qe te pershpejtoje procesin e lejimit te vaksinave ndaj covid-19, presion qe vazhdon edhe sot e kesaj dite. Dy eksperte te FDA dhane doreheqjen nga detyra ne forme proteste ndaj kembenguljes se presidentit Joe Biden se gjithe popullata e Amerikes duhet te marri dozen e trete te vaksines. Vete paneli i eksperteve te FDA nuk e kish rekomanduar kete gje si te nevojshme, dhe ne rastin e femijeve, eshte jo vetem i panevojshem por edhe shume i demshem per shendetin.

  Dalengadale e verteta po del ne shesh...

  Duhet te bejme vetem durim.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2023, 15:33
 2. Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 12-01-2022, 10:01
 3. Diskriminimi me vaksinat/ T przgjedhurit marrin Pfizer, pr popullin dozat kineze
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2021, 16:37
 4. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-01-2021, 17:42
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-05-2013, 13:31

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •