Emri:  pyjet.jpg

Shikime: 44

Madhsia:  92.1 KB

SPAK pushoi dy shtje hetimore n vitin 2020 ndaj inspektorve t mjedisit, t cilt dyshohej se favorizonin prerjet e paligjshme t pyjeve n Shkodr dhe Pogradec prmes korrupsionit.

Gjat tre viteve t fundit, oficert e policis s komisariatit t Pogradecit kan kapur n koh t ndryshme kamion me lnd drusore, t cilt nuk shoqroheshin me dokumentacionin prkats pr ngarkesn q transportohej.

Edhe pse polict i kan referuar rastet n Prokurorin e Pogradecit dhe n Inspektoriatin e Mjedisit dhe Ujrave pr Qarkun Kor, ata kan vn re se ky i fundit ka marr shum pak sanksione administrative dhe nuk ka drguar asnj shtje n organin e akuzs, duke ngritur dyshime se drejtuesit e mjeteve q transportonin lnd drusore favorizoheshin nga inspektort.

Kjo indicie ka uar n referimin dhe regjistrimin e nj procedimi penal pr shprdorim detyre dhe korrupsion pasiv n Prokurorin e Rrethit Gjyqsor Pogradec ndaj punonjsve t Inspektoriatit t Mjedisit.

Hetimi ka zbuluar se mosveprimi i Inspektoriatit nuk ka qen i rastsishm, pasi gjat prgjimit t bisedave telefonike t tre inspektorve, u zbulua se ata bisedonin shpesh me shofert e kamionve dhe i lajmronin ata nse sht rruga e lir.

Por pas transferimit t dosjes hetimore n Prokurorin e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar n dhjetor 2020, kjo shtje u nda dhe u pushua, pasi SPAK arriti n prfundimin se nuk mund t provohej vepra penale e korrupsionit pasiv t personave q ushtrojn funksione publike.

Ky nuk sht rasti i vetm kur Prokurori a Posame ka hasur n vshtirve n hetimet ndaj inspektorve t mjedisit, q akuzohen se favorizojn prerjen e paligjshme t pyjeve dhe krimin mjedisor.

Aktivistt e mbrojtjes s mjedisit e shohin me shqetsim mungesn e ndshkueshmris s ktyre krimeve, duke theksuar se kjo e nxit aktivitetin e paligjshm t motorsharrave q po masakrojn kurorn e gjelbr t pyjeve shqiptare.

Mosndshkimi sigurisht q nxit m tej krimin mjedisor dhe shton presionin e njeriut mbi burimet natyrore, tha Besiana Guri, prfaqsuese e organizats mjedisore Eco Albania.

do shkelje n kt drejtim duhet t dnohet n mnyr q t frenohet ky fenomen, shtoi ajo.

Favorizimi i druvarve

Shpyllzimi n Shqipri nga viti 2000 deri n vitin 2020

Emri:  Screen Shot 2022-01-06 at 4.38.24 PM.jpg

Shikime: 27

Madhsia:  14.2 KB
Chart: BIRN Albania Source: Global Forest Watch Get the data Embed Download image Created with Datawrapper

Sipas t dhnave nga Global Forest Watch, nj shrbim monitorimi i pyjeve me qendr n SHBA, nga viti 2002 deri n vitin 2020, Shqipria humbi 36,4 mij hektar pyje, e barabart me nj rnie prej 5,6% t siprfaqes s pyllzuar.

Dy qarqet m t prekura nga shkatrrimi i paligjshmm i pyjeve gjat ksaj periudhe ishin Shkodra dhe Kora, t ciln humn 14,785 hektar pyje ose 37% e totalit t hapsirs s shpyllzuar n Shqipri n dy dekada.

Hetimet e Prokuroris pr prerjet e paligjshme t pyjeve gjat viteve t fundit tregojn se ky aktivitet favorizohet shpesh nga zyrtart e Inspektoriatit Mjedisor, t cilt kan tagrin pr ta monitoruar dhe ndaluar krimin mjedisor.

N vitin 2019, Prokuroria e Pogradecit mori nn hetim tre inspektor t Inspektoriatit Mjedisor q mbulonin territorin e qytetit t Pogradecit, si t dyshuar pr veprat penale t "korrupsionit pasiv t personave q ushtrojn funksione publike" dhe "shprdorim detyre", parashikuar nga nenet 259 dhe 248 t Kodit Penal.

Pas regjistrimit t procedimit penal, numrat e telefonit t t tre inspektorve u vendosn nn prgjim. Nga analizimi i t dhnave t prgjimeve telefonike, ka rezultuar se inspektort komunikonin shpesh me drejtuesit e mjeteve q transportojn lnd drusore, dhe madje i njoftonin pr grupe kontrolli t mundshme q vinin nga Inspektoriati Qendror nga Tirana, duke ju krkuar q t mos lviznin gjat atyre ditve.

Sipas Prokuroris s Progradecit, nga komunikimet e shpeshta t tre inspektorve me drejtuesit e mjeteve q transportonin lnd drusore pa u pajisur me lejen prkatse, si dhe prmbajtja e bisedave mes tyre, rezulton se sht provuar bashkpunimi midis tyre pr lejimin e automjeteve t qarkullojn lirisht.

Inspektort e Inspektoriatit t Mjedisit dhe Ujrave n Qarkun Kor, jo vetm nuk ushtronin n prputhje me ligjin kompetencat e tyre pr ndalimin e ksaj veprimtarie t kundrligjshme, jo vetm nuk prpiqeshin ta ndalonin at, por ju krijonin lehtsira drejtuesve t mjeteve me qllim prfitimin pr kta t fundit, thekson Prokuroria e Pogradecit n dosjen hetimore.

Sipas organit t akuzs, pr tre t pandehurit u provua akuza e shpdorimit t detyrs, por jo akuza e korrupsionit pasiv. Pr t kt arsye, n korrik 2019, Prokuroria e Pogradecit i sht drejtuar Gjykats s Rrethit duke krkuar pushimin e akuzs s korrupsionit pasiv.

M 16 korrik 2019, Gjykata e Progradecit shpalli moskomptencn pr shqyrtimin e akuzs s korrupsionit dhe i drgoi aktet n Gjykatn e Posame t Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Me 13 nntor 2020, Gjykata e Posame vendosi se krkesa e Prokuroris s Pogradecit pr pushimin e hetimeve pr veprn penale t korrupsionit pasiv sht br nga nj prokuror jokompetent,ndrsa ia ktheu aktet Prokuroris s Posame, duke krkuar regjistrimin e procedimit penal nga kjo e fundit.

SPAK ka vendosur ndarjen e akuzave ndaj tre t pandehurve n dy shtje - 288 dhe 288/1, duke pushuar akuzat pr korrupsion pasiv t personave q ushtrojn funksione publike. Ndrsa pr veprn e shprdorimin t detyrs, Prokuroria e Posame ka gjykuar se nevojiteshin veprime t tjera hetimore. [kliko ktu pr vendimin]

Gabimi taktik

Emri:  Screen Shot 2022-01-06 at 4.39.39 PM.jpg

Shikime: 27

Madhsia:  22.7 KB
Chart: BIRN Albania Source: G;obal Forest Watach Get the data Embed Download image Created with Datawrapper

Nj fabul e ngjashme paraqitet edhe me nj procedimin penal t iniciar nga Prokuroria e Shkodrs, pas dyshimeve pr prerje t paligjshme t pyjeve n zonn e Malsis s Madhe dhe Dukagjinit, veprimtari q dyshohej se kryhej nn mbrojtjen e inspektorve t mjedisit.

Gjat vitit 2019, shrbimet e komisariateve t Shkodrs dhe Malsis s Madhe raportojn se n zonn e Malsis s Madhe dhe t Dukagjinit po pritej fondi i pyjeve, duke e shpyllzuar at n kundrshtim me Iigjin.

Sipas t dhnave operative, ky aktivitet i paligjshm realizohej gjithashtu n bashkpunim me punonjs t administrats shtetrore n Bashkin Shkodr. Sipas informacionit q policia referoi n Prokurori, pretendohej se kt aktivitet e ushtronin disa firma t licencuara pr prerjen e pyjeve n Qarkun Shkodr, n pronsi t personave t zons q kishin kamion dhe transportonin lnd drusore nga malet n qytet.

N informacionet paraprake t mbedhura nga oficert rajonal nprmjet prgjimeve, pretendohej se aktiviteti i jashtligjshm kryhej me mbshtetjen e nj kryeinspektori t Inspektoriatit t Mjedisit. Sipas hetimeve, kryeinspektori u siguronte mbrojtje dhe paprekshmri t gjith personava q bnin transportin e lnds drusore dhe druve t zjarrit kundrejt pagesave q luhateshin nga 10 mij deri n 25 mij lek.

Kryeinspektori, sipas policis, mbulonte nga 12 deri n 16 rrug me kamion n 24 or dhe bashkpunonte me nj zyrtar tjetr me detyr, inspektor pran Agjencis Rajonale t Mjedisit n Tiran.

Pasi sht br regjistrimi i procedimit penal pr dy zyrtart publik, shrbimet e policis gjyqsore t Shkodrs i kan krkuar informacion bashkis Shkodr, e cila ka mohuar t ket kontrat shrbimi pr prerje pyjesh apo punime t ksaj natyre me ndonj subjekt juridik apo fizik n fondin pyjor n administrim t saj. Po ashtu, gjat hetimeve, oficert kan marr n pyetje dhe dy shtetasit nn hetim, t cilt kan mohuar prfshirjen e tyre n veprn penale t korrupsionit pasiv.

Pasi shtja ka mbrritur n duart e SPAK n Tiran, prokurori i shtjes ka konstatuar se nuk ka fakte pr shprdorim detyre dhe korrupsion dhe e ka par t panevojshme kryerjen e hetimeve n vijmsi. Prokurori i SPAK krkoi pushimin e shtjes, duke fajsuar prokurort e rrethit gjyqsor Shkodr, pasi sipas tij, gjat hetimeve rezulton se ata kan marr n pyetje t dyshuarit, duke e minuar hetimin. [Kliko ktu pr vendimin]

Si form tipike pr kt lloj hetimi do t duhej t ndiqej ajo proaktive, e cila sht e pamundur n vazhdim, sidomos edhe pr shkak t nj gabimi taktik, t kryer nga Prokuroria e Rrethit Gjyqsor Shkodr, (vlersuar si i till nga ana jon), si sht pyetja e shtetasve S dhe Gj, shprehet SPAK n krkesn pr pushimin e hetimeve.

Nprmjet pyetjes, kta shtetas vijn n dijeni t faktit q ekziston nj hetim dhe marrin masa pr ndrprerje t veprimeve t kundraligjshme, bazuar kjo gjithmon n hipotezn se informacionet paraprake t policis gjyqsore jan t vrteta, prfundoi SPAK.

Pandshkueshmria nxit krimet kundr mjedisit

Aktivistt e mbrojtjes s mjedisit e shohin me shqetsim dshtimin e hetimeve pr rastet e dyshuara pr korrupsion nga radht e inspektorve t mjedisit.

Ashtu si n shum fusha t tjera, zbatimi i ligjit sht pika e dobt e ndshkimit t krimeve mjedisore, theksoi Besjana Guri.

Sipas raporit t Prokurorit t Prgjithshm mbi gjendjen e kriminalitetit n vend, gjat vitit 2020 u regjistrua nj rritje statistikore e veprs penale prerja e paligjshme e pyjeve me 13.5% n krahasim me vitin 2019.

Pr Alminda Memn, drejtuese e qendrs Aarhus n Shkodr, pandshkueshmria ndaj krimit mjedisor n kt qark sht kthyer n shqetsim pr aktivistt dhe penges pr prpjekjet e tyre pr mbrojtjen e habitatit natyror.

Njerzit dhe kompanit operojn vetm sipas interesave t tyre ekonomike dhe me pikpamje shum afatshkurtr dhe individualiste, shpjegoi Mema, ndrsa theksoi se ndjeshmria ndaj mjedisit sht e vakt dhe ndshkimin ligjor duhet par si mjet i domosdoshm parandalues.

Sipas Mems, mungess s ndshkueshmris i shtohet korrupsioni dhe paqartsia e prgjegjsive institucionale.

Krimet mjedisore, ashtu si sht prerja e paligjshme e pyjeve, jan t ndshkueshm dhe dnohen sipas Kodit Penal, theksoi Mema.

Ka nj abuzim me kt pasuri natyrore q vjen nga mosfunksionimi i zbatimit t ligjit, nga mbivendosja funksionale e disa institucioneve q kan prgjegjsi pr menaxhimin e pyjeve dhe ia kalojn prgjegjsit njra-tjetrs, niveli i lart i korrupsionit t instancave monitoruese apo ndshkuese dhe niveli i ult i ndrgjegjjes komunitare pr t kuptuar masakrn q po bhet me pyjet, prfundoi ajo.

BIRN