Poeti i njohur Arben Duka ka ndėrruar jetė. Mėsohet se Duka ndėrroi jetė pėr shkak tė njė arresti kardiak. Ai u dėrgua nė spital mbrėmjen e djeshme nga familjarėt pas problemeve shėndetėsore dhe ndėrroi jetė nė spital.

Kush ishte Arben Duka

Arben Duka lind nė Labovė tė Gjirokastrės. Ka mbaruar Akademinė Ushtarake dhe Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”. Ėshtė autor i mbi pesėdhjetė vėllimeve poetike tė botuara e tė ribotuara gjer nė pesė herė. Duka ėshtė bashkėautor nė rreth tre mijė kėngė tė tė gjitha zhanėrve duke filluar qysh nga viti 1974. Ka dhjetra ēmime si autor dhe bashkėautor nė gjininė e kėngės, ku spikasin shtatė ēmime tė para nė Festivalet Kombėtare tė kėngės nė Radiot Televizionin Shqiptar.