Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Rreth 4 orė para hetuesve tė SPAK-ut, zbardhet dėshmia e ish-ministrit Lefter Koka

  Emri: Koka1-1-752x440-1.jpg

Shikime: 59

Madhėsia: 29.9 KB

  Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ėshtė marrė sot nė pyetje nga Prokuroria e Posaēme lidhur me ēėshtjen e inceneratorėve.

  Pas marrjes nė pyetje pėr thuajse katėr orė, qė nga ora 10:00 e paradites, mėsohet se ish-ministri ka thėnė:

  “Kam zbatuar ligjin. Kam ngritur Komisione nė pėrputhje me ligjin. Kryeni ekspertim nėse ka punime ose jo. Nuk i njoh fare kompanitė qė pėrmendni”.

  “Unė po rri nė burg nė kundėrshtim me ligjin, nuk jam i rrezikshėm dhe nėse do isha nė arrest shtėpie, do bėja njė mbrojtje efektive. Jam i gatshėm tė deklaroj sa herė tė mė thėrrisni”, tha Koka.

  I pyetur pėrse nuk ėshtė botuar nė njė revistė ndėrkombėtare njoftimi pėr tenderin, Koka tha: “Nuk ankimohet ligji pėr prokurimin publik nė kėtė rast, por aplikohet VKM pėr koncesionet dhe PPP, i cili thotė qė bėhet njoftimi elektronik nė sistemin elektronik tė aplikacionit.”

  Sa i pėrket akuzave pėr falsifikim firme pėr dokumentat e tenderit, Koka tha se “S’ėshtė firma ime”.

  “S’kam dijeni, nuk mund ta di unė nėse ka falsifikim. Edhe vetė prokurorisė ju desh tė kryejė ekspertim.”

  Ndėrsa pėr shpronėsimin e tokės, pėrse e kanė kthyer nga tokė truall nga tokė arė, Koka u pėrgjigj:

  “Ėshtė trajtuar si tokė arė dhe jo tokė truall, se nėse do ishte trajtuar si truall, ēmimi do ishte 6 herė mė i lartė. Pėr mė tepėr, ajo tokė kur doli leja e ndėrtimit u shndėrrua nga tokė arė nė tokė truall.”

  Pėr lidhjen me kompanitė e faturave, Koka tha: “Nuk i njoh, nuk kam asnjė lidhje dhe pėr vlerat qė pretendohet qė kam shkuar tek Sucra Alba, ėshtė kompani e vėllait i cili ndėrroi jetė para pak kohėsh, nuk kam lidhje. Ka 12 vjet qė s’kam asnjė lidhje me kėtė kompani.”

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Incineratori “grin” paratė e Tiranės, KLSH: S’ka djegie, por paratė paguhen paradhėnie prej 2 vitesh

  Kontrolli i Lartė i Shtetit zbulon tė tjera shkelje sa i pėrket koncesionit tė incineratorit tė Tiranės.

  Video: https://youtu.be/sQJIQ9Y-pMQ

  Pėr kundrejt pretendimeve tė bashkisė sė kryeqytetit qė ka dalė garant se nuk pagesa pėr mbetjet ėshtė e pėrballueshme, auditimi nxjerr zbuluar problemet reale.

  Nė raportin e fundit, ku janė shqyrtuar materialet deri nė fund tė vitit 2021, vihet re se Bashkia Tiranė arrin tė mbulojė nga buxheti i saj vetėm 23% tė shėrbimit pėr vitin 2018, 47% pėr vitin 2019 dhe 38% pėr vitin 2020.

  Por njė tjetėr shqetėsim ėshtė se banorėt e Tiranės paguajnė pėr njė shėrbim nuk marrin.

  “Vihet re se si pasojė e mos pėrfundimit tė ndėrtimit tė impiantit tė trajtimit tė mbetjeve, Koncesionari ende sot nuk ka trajtuar dhe asgjėsuar asnjė sasi mbetjesh tė marra nė dorėzim edhe pse pagesėn pėr shėrbimin e ka pėrfituar tė plotė. Pra, Bashkia Tiranė prej 2 vitesh po parapaguan shėrbimin e trajtimit tė mbetjeve, i cili ende nuk kryhet”, thuhet nė dokument.

  Por nuk ėshtė vetėm kjo. KLSH zbulon se edhe pėrzgjedhja e koncesionit ėshtė e gabuar. Nė analizė sqarohet se edhe strategjia e Bashkimit Evropian sė pari kėrkon riciklimin e mbetjeve ndėrsa asgjėsimin e shikojnė si mundėsi tė fundit, kjo pėr shkak tė kostove qė ka, por edhe ndotjes.

  Nė studimin pėr Kostot e njė impianti tė tillė rezulton se tre deri nė pesė herė mė shumė energji mund tė kursehet pėrmes strategjive alternative tė tilla si parandalimi, ripėrdorimi, riciklimi dhe kompostimi sesa mund tė gjenerohet nga djegia.

  Pėr shembull, njė incinerator mund tė djegė njė ton letėr dhe tė gjenerojė rreth 8,200 megaxhaul/energji.

  Riciklimi i tė njėjtit ton letėr kursen rreth 35,200 megaxhaul tė energjisė duke pėrfshirė nė mėnyrė efektive energjinė e nevojshme pėr prodhimin dhe furnizimin me letėr tė re, karburantin dhe kostot e energjisė qė lidhen me prerjen e drurit, furnizimin me energji dhe transportimin e letrės nė treg.

  Gjithashtu, ky studim tregon se pėr 24 nga 25 materiale tė mbetjeve tė ngurta, riciklimi kursen mė shumė energji sesa gjenerohet nga djegia e tyre

  ORA NEWS

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  SPAK pėrfundon hetimet pėr inceneratorin e Elbasanit, 10 tė pandehur

  Emri: auto_auto_42_big15724183271670858168.jpg

Shikime: 41

Madhėsia: 36.1 KB

  SPAK ka pėrfunduar hetimet sa i takon inceneratorit tė Elbasanit dhe ka marr tė pandehur 10 persona. Mė konkretisht Lefter Koka, Alqi Bllako, Etleva Kondi, Jonida Zeqo, Pėllumb Abeshi, Bardhul Ēabiri, Serafin Papa, Mirel Mėrtiri, Klodian Zoto, Stela Gugallja, tė akuzuar pėr veprat penale ‘Shpėrdorimi i detyrės’, ‘Korrupsioni aktiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’, ‘Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’ dhe ‘Pastrimi i produkteve tė veprės penale apo i veprimtarisė kriminale’

  Prokuroria Posaēme kundėr Korrupsionit dhe Krimit tė Organizuar Tiranė ka pėrfunduar hetimet pėr proēedimin penal nr.277 viti 2020, qė bėn fjalė pėr veprat penale ‘Shpėrdorimi i detyrės’, ‘Korrupsioni aktiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’, ‘Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’ dhe ‘Pastrimi i produkteve tė veprės penale apo i veprimtarisė kriminale’ tė parashikuara nga nenet 248, 245, 260 dhe neni 287, gėrmat (a) dhe (b) tė Kodit Penal, e kryer nė rrethanėn cilėsuese ‘nė bashkėpunim’ sipas nenit 287, paragrafi (2) i Kodit Penal, nė ngarkim tė tė pandehurve Lefter Koka, Alqi Bllako, Etleva Kondi, Jonida Zeqo, Pėllumb Abeshi, Bardhul Ēabiri, Serafin Papa, Mirel Mėrtiri, Klodian Zoto, Stela Gugallja, shoqėria ‘Albtek Energy’ sh.p.k dhe shoqėria ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k.

  Objekti i hetimeve tė kėtij proēedimi penal kanė qėnė veprimet e kryera pėr procedurėn e ndjekur pėr lidhjen e kontratės sė konēensionit me objekt ‘Ndėrtimin dhe administrimin e impiantit tė trajtimit tė mbetjeve urbane tė Qarkut Elbasan, pėr prodhimin e energjisė’, si dhe veprimet e kryera nė fazėn e zbatimit tė kėsaj kontrate konēensioni, kontratė e cila ėshtė lidhur midis Ministrisė sė Mjedisit dhe shoqėrisė tregtare ‘Albtek Energy’ sh.p.k.

  Nė pėrfundim tė hetimeve paraprake nė ngarkim tė tė pandehurve tė mėsipėrm, janė mbledhur provat e nevojshme dhe ėshtė provuar fakti se janė konsumuar disa vepra penale, mė konkretisht:

  Sė pari, nga hetimet e kryera ėshtė provuar se nė procedurėn e dhėnies sė konēensionit dhe nė lidhjen e kontratės me objekt ‘Ndėrtimin dhe administrimin e impiantit tė trajtimit tė mbetjeve urbane tė Qarkut Elbasan, pėr prodhimin e energjisė’, nuk janė kryer tė plota veprimet pėrgatitore pėr dhėnien e konēensionit, nė kundėrshtim me nenin 16 tė ligjit nr.125/2013 ‘Pėr konēensionet dhe partneritetin publik privat’, nė kundėrshtim me nenet 5, 6, 7, 8, 13, 14/1, 26 tė V.K.M nr.575, datė 10.07.2013 ‘Pėr miratimin e rregullave pėr vlerėsimin dhe dhėnien me konēension/partneritet publik privat’, me kreun II, pika 2/c, tė V.K.M-sė nr.1, datė 10.01.2007 ‘Pėr miratimin e rregullave tė prokurimit publik’, tė ndryshuar.

  Sė dyti, nga hetimet ėshtė provuar gjithashtu fakti se nuk ėshtė zbatuar procedura e rregullt ligjore lidhur me llojin e procedurės qė ėshtė pėrdorur pėr dhėnien e konēensionit, nė kundėrshtim me parashikimet e nenit 22 tė ligjit nr.125/2013 ‘Pėr konēensionet dhe partneritetin publik privat’, nė kundėrshtim me dokumentet standarde tė tenderit tė zbatueshme pėr konēensionet, nė kundėrshtim edhe me sugjerimet e Ministrisė sė Financave dhe Agjencisė sė Prokurimit Publik. Nė rastin konkret, nė procedurėn e ndjekur pėr dhėnien e konēensionit dhe lidhjen e kontratės me shoqėrinė ‘Albtek Energy’ sh.p.k, ėshtė ndjekur procedura ‘me negocim, pa shpallje paraprake tė njoftimit’, e rregulluar nga neni 33 e vijues tė ligjit nr.9643, datė 20.11.2006 ‘Pėr prokurimin publik’, tė ndryshuar. Proēedura e ndjekur pėr dhėnien e konēensionit ‘me negocim, pa shpallje paraprake tė njoftimit’, nuk ėshtė njė nga proēedurat e parashikuara nė nenin 22 tė ligjit nr.125/2013, ku parashikohet se pėr dhėnien e konēensionit munden tė pėrdoren vetėm njė nga tre proēedurat: i) proēedura e hapur; ii) proēedura e kufizuar; ose iii) proēedura me negocim, me shpallje paraprake tė njoftimit tė kontratės.

  Veprimet dhe mosveprimet e mėsipėrme nė kundėrshtim me ligjindhe aktet nėnligjore, pėrbėjnė mospėrmbushje tė rregullt tė detyrės, kanė dėmtuar interesat e ligjshme tė shtetit, si dhe i kanė sjellė personit juridik ‘Albtek Energy’ sh.p.k pėrfitime materiale tė padrejta, pasi ka pėrfituar nė kundėrshtim me ligjin kontratėn e konēensionit pėr ndėrtimin e impiantit tė trajtimit tė mbetjeveurbane dhe prodhimin e energjisė.

  Lidhur me kėto dy momente, i pandehuri Lefter Koka nė cilėsinė e ish Ministrit tė Mjedisit, i pandehuri Alqi Bllako nė cilėsinė e ish Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Ministrinė e Mjedisit, si dhe tė pandehurit Pėllumb Abeshi, Bardhul Ēabiri, Serafin Papa, Etleva Kondi dhe Jonida Zeqo, janė akuzuar se kanė kryer veprėn penale ‘Shpėrdorimi i detyrės’, tė kryer nė bashkėpunim, tė parashikuar nga nenet 248 dhe 25 tė Kodit Penal.

  Sė treti, nė pėrfundim tė hetimeve paraprake janė mbledhur provat e nevojshme dhe ėshtė provuar fakti se nga shoqėritė tregtare’Albtek Energy’ sh.p.k (shoqėria qė ka pėrfituar konēensionin)dhe ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k (shoqėria qė ka zbatuar punimet pėr ndėrtimin e objektit tė konēensionit) janė pranuar fatura tatimore shitje dhe janė paguar detyrimet financiare pėr kėto fatura tatimore pėr disa shoqėri tregtare tė tjera, pėr punime qė nė tė vėrtetė nuk janė kryer nga kėto shoqėri tregtare. Shuma totale e faturave tatimore pėr punime tė papaguara ėshtė nė vlerėn 331,920,918 lekė, ndėrsa shumat monetare qė janė paguar pėr shlyerjen e kėtyre faturave tatimore ėshtė nė vlerėn 329,475,608 lekė.

  Gjatė hetimeve paraprake pėr kėtė proēedim penal janė mbledhur dhe janė siguruar provat e nevojshme qė provojnė faktin se i pandehuri Lefter Koka, nė cilėsinė e ish Ministrit tė Mjedisit, nga shuma monetare qė janė paguar nga shoqėritė ‘Albtek Energy’ sh.p.k dhe ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k, ka pėrfituar shumėn monetare prej 308,210,941 lekė, e cila pėrbėn njė pėrfitim material tė parregullt, qė ėshtė marrė nė kėmbim tė favorizimit tė padrejtė tė shoqėrisė ‘Albtek Energy’ sh.p.k nė zhvillimin e proēedurės sė dhėnies sė konēensionit dhe nė lidhjen e kontratės sė konēensionit me objekt ‘Ndėrtimin dhe administrimin e impiantit tė trajtimit tė mbetjeve urbane tė Qarkut Elbasan, pėr prodhimin e energjisė’.

  E pandehura Stela Gugalla nė cilėsinė e ortakut tė vetėm dhe administratorit tė shoqėrisė ‘Albtek Energy’ sh.p.k, i pandehuri Klodian Zoto nė cilėsinė e ortakut tė vetėm dhe administratorit tė shoqėrisė ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k, si dhe i pandehuri Mirel Mėrtiri nė cilėsinė e pronarit faktit tė shoqėrisė’Albtek Energy’ sh.p.k, nė bashkėpunim me njėri tjetrin dhe nė bashkėpunim me tė pandehurin Lefter Koka, kanė pėrdorur njė skemė fiktive tė kryerjes sė pagesave, tė realizuar nėpėrmjet dy shoqėrive tregtare respektive, pėr tė mbuluar dhe pėr tė fshehur natyrėn e vėrtetė tė origjinės sė paligjshme tė shumave monetare, natyrėn e vėrtetė tė transferimit dhe tė zhvendosjes sė tyre, tė cilat nė tė vėrtetė pėrbėjnė ‘pėrftim tė parregullt’ si rrjedhim edhe produkt tė veprės penale tė korrupsionit.

  I pandehuri Lefter Koka, nė cilėsinė e ish Ministrit tė Mjedisit, ka kėrkuar, ka pranuar dhe ka marrė nga shoqėritė tregtare ‘Albtek Energy’ sh.p.k dhe ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k, qė janė pėrfitueset e kontratės sė konēensionit, pėrfitimet e parregullta monetare, nė mėnyrė tė tėrthortė, nėpėrmjet krijimit tė njė skeme fiktive pėr kryerjen e punimeve nė shoqėrinė konēensionare, duke pėrdorur disa shoqėri tregtare tė tjera tė kontrolluara nė mėnyrė tė tėrthortė prej tij, tė kontrolluara prej personave familjarė tė tij, si dhe tė kontrolluara prej subjekteve tregtare nė zotėrim tė tij. Marrja e pėrfitimeve ėshtė realizuar nėpėrmjet skemės fiktive tė kryerjes sė punimeve dhe tė kryerjes sė pagesave, pėr tė mbuluar dhe pėr tė fshehur natyrėn e vėrtetė tė origjinės sė paligjshme tė shumave monetare, natyrėn e vėrtetė tė transferimit dhe tė zhvendosjes sė tyre, tė cilat nė tė vėrtetė pėrbėjnė ‘pėrftim tė parregullt’ si rrjedhim edhe produkt tė veprės penale tė korrupsionit.

  Pėr veprimet e mėsipėrme, tė pandehurit Mirel Mėrtiri, Stela Gugallja dhe Klodian Zoto janė akuzuar se kanė kryer veprat penale ‘Korrupsioni aktiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’, kryer nė bashkėpunim, si dhe ‘Pastrimi iprodukteve tė veprės penale apo i veprimtarisė kriminale’ , kryer nė bashkėpunim, tė parashikuar nga nenet 245 e 25 dhe 287/2 iKodit Penal. Ndėrsa, i pandehuri Leftėr Koka ėshtė akuzuar se ka kryer edhe veprat penale ‘Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė’, si dhe ‘Pastrimi iprodukteve tė veprės penale apo i veprimtarisė kriminale’ , kryer nė bashkėpunim, tė parashikuara nga nenet 260 dhe 287/2 tė Kodit Penal.

  Prokuroria e Posaēme kundėr Korrupsionit dhe Krimit tė Organizuar Tiranė ka pėrfunduar hetimet paraprake pėr tė pandehurit Lefter Koka, Alqi Bllako, Etleva Kondi, Jonida Zeqo, Pėllumb Abeshi, Bardhul Ēabiri, Serafin Papa, Mirel Mėrtiri, Klodian Zoto, Stela Gugallja, shoqėria ‘Albtek Energy’ sh.p.k, si dhe shoqėria ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k dhe ka paraqitur nė datė 09.12.2022 nė Gjykatėn e Posaēme tė Shkallės sė Parė pėr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar kėrkesėn pėr dėrgimin e ēėshtjes nė gjyq.

  Ndėrkohė, pėr pretendimet tė tjera tė paraqitura nga kallėzuesit nėkėtė proēedim penal dhe pėr fakte dhe episode tė tjera qė kanė rezultuar gjatė veprimeve hetimore tė kryera nė kėtė proēedim penal, ėshtė vendosur ndarja e ēėshtjes penale dhe vazhdojnė tėjenė ende nė fazėn e hetimeve paraprake. Konkretisht, ėshtė vendosur ndarja e ēėshtjes penale pėr kėto rrethana:

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me pretendimet se janė kryer veprime nė kundėrshtim me ligjin nė proēedurėn e kalimit per miratim nė Kėshillin e Ministrave tė projekt vendimit tėpropozuar nga Ministria e Mjedisit mbi bazėn e tė cilit ėshtė miratuar mė pas V.K.M nr.907, datė 17.12.2014 qė ka miratuar sigurimin e financimit tė nevojshem tė kontratės sė konēensionit;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me pretendimet se funksionarėt e Ministrisė sė Industrisė dhe Energjisė, Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik dhe Sipėrmarrjes, Ministrisė sė Drejtėsisė, nė kundėrshtim me ligjin kanė kthyer pėrgjigje pozitive ndaj Ministrisė sė Mjedisit lidhur me zbatimin e proēedurės ‘negocim pa shpallje’, duke pėrfshirė edhe provat dhe dokumentet qė janė gjetur dhe janė nxjerrė nga kompjuterat e sekuestruara nė banesėn e tė pandehurit Klodian Zoto;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me pretendimet se ka pasur mungesė kontrolli nė zbatimin e kontratės konēensionare, si dhe rrethanat qė lidhen me pretendimet se ėshtė dhėnė nė kundėrshtim me ligjin miratimi pėr prodhimin e energjisė pėr shoqėrinė ‘Albtek Energy’ sh.p.k me vendimin nr.792, datė 09.11.2016 pėr njė afat prej 25 vjet;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me personat e tjerė nėn hetim, persona fizikė dhe personat juridikė, apo bashkėpunėtorė tė tjerė tė mundshėm, tė cilėt dyshohet se kanė bashkėpunuar me tė pandehurit e mėsipėrm nė kryerjen e veprės penale ‘Pastrimi i produkteve tė veprės penale apo i veprimtarisė kriminale’, tė parashikuar nga neni 287/2 i Kodit Penal;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me pretendimet se nga shoqėritė tregtare ‘Albtek Energy’ sh.p.k dhe ‘Integrated Technology Services’ sh.p.k, nė bashkėpunim me subjekte tė tjera tregtare, ėshtė kryer fshehje e tė ardhurave dhe shmangie nga taksat dhe tatimet, duke mos kryer deklarime tė sakta para organeve tatimore;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen qė lidhen me punonjės tė tjerė nėMinistrinė e Mjedisit, pėr tė cilėt dyshohet se mundet tė kenėbashkėpunuar nė kryerjen e veprės penale ‘Shpėrdorimi i detyrės’ tė parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal;

  – Rrethanat dhe faktet qė lidhen me dyshimet se janė kryer veprime nė kundėrshtim me ligjin nė zhvillimin e proēedurės sė prokurimit me objekt ‘Mbyllja e vėnddepozitimit ekzistues tė mbetjeve tė ngurta EKO-Park, Durrės’, me fond limit 1,684,288,721 lekė, si dhe nė fazėn e ekzekutimit tė kėsaj kontrate dhe transanksionet e mėvonshme qė janė kryer lidhur me fondet e pėrfituara nėpėrmjet kėsaj kontrate prokurimi.

  Pėr faktet dhe rrethanat pėr tė cilėt ėshtė vendosur ndarja e ēėshtjes penale, hetimet paraprake janė nė vazhdim e sipėr dhe ende nuk kanė pėrfunduar. Nė pėrfundim tė hetimeve paraprake do tė informohet publiku pėr mėnyrėn e pėrfundimit tė tyre.

  Sqarim: Kėrkesa pėr gjykim ėshtė pjesė e ushtrimit tė ndjekjes penale. Gjithkush prezumohet i pafajshėm derisa nuk vėrtetohet fajėsia e tij me vendim tė formės sė prerė

  Syri
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Incineratori i Elbasanit, SPAK kėrkon 10 vite burg pėr Lefter Kokėn, 4 pėr Bllakon

  Incineratori i Elbasanit, SPAK kėrkon 10 vite burg pėr Lefter Kokėn, 4 pėr Bllakon

  Emri: lefter-koka.jpg

Shikime: 120

Madhėsia: 31.9 KB

  SPAK ka kėrkuar qė ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka, i akuzuar pėr aferėn e incineratorit tė Elbasanit pėr shpėrdorim detyre, pastrim parash dhe korrupsion, tė dėnohet me 10 vite burg.

  Pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar, ish-ministri Koka do tė vuajė 6 vite e 8 muaj burg, nėse gjykata do tė pranojėė pretencėn e prokurorisė.

  Po ashtu pėr ish-sekretarin e pėrgjithshėm tė Ministrisė sė Mjedisit, Alqi Bllakon ka kėrkuar 4 vite burg.

  10 vite burg Mirel Mėrtirin qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė kryejė 6.8 muaj burg

  7 vite burg pėr Stela Gugalljan qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė kryejė 4.8 muaj burg.

  4 vite burg pėr Serafin Papėn qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė vuaj 2.8 muaj burg.

  4 vite burg pėr Pėllumb Abeshin qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė vuaj 2.8 muaj burg.

  4 vite burg pėr Joniza Zeqon qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė vuaj 2.8 muaj burg.

  4 vite burg pėr Bardhyl Ēabini qė pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar do tė vuaj 2.8 muaj burg.

  Sipas SPAK provohet fakti qė janė kryer vepra penale, pėr ‘shpėrdorim detyre’, ‘korrupsion’,’ pastrim parash’ e ‘shkelje tė barazisė nė tendera’. Procedura nė negocimin pas shpalljes dhe koncesioni ju dha shoqėrisė ‘Albetek Energy’ shpk.

  Ish-ministri Koka ka qenė pėrgjegjės pėr tė kontrolluar tė gjitha procedurat ligjore. Anėtarėt e komisionit nuk kanė respektuar ligjin. Kontrata ka qenė e paracaktuar qė tė fitohej nga kompania Albtek Energy shpk. Mėrtiri dhe Zoto kanė qenė nė kontakt tė vazhdueshėm me Alqi Bllakon dhe Etleva Kondin.

  Ish-ministri Lefter Koka, akuzohet se ka pėrfituar nga dy kompanitė koncensionare, rreth 3.6 mln euro.

  SPAK akuzon ish-zyrtarėt e lartė se janė pėrfshirė nė korrupsion dhe se i kanė shkaktuar shtetit njė dėm prej 4 milionė eurosh nėpėrmjet njė skeme me lėshimin e faturave fiktive nė punėt e kryera nė inceneratorin e Elbasanit dhe kanė pėrfituar udhėtime dhe pagesa nga biznesmeni Klodian Zoto.


  Euronews

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Inceneratorėt/ SPAK kėrkon dyfish burg pėr Lefter Kokėn dhe Alqi Bllakon

  10 vite tė tjera burg pėr Lefter Kokėn dhe 7 vite tė tjera pėr Alqi Bllakon. Janė dėnimet qė prokurorėt e SPAK artikuluan nė gjyqin pėr inceneratorin e Fierit kundėr ish-ministrit tė mjedisit dhe ish-deputetit tė Partisė Socialiste, tė pėrfshirė nė aferėn korruptive.

  Nėse shpallen fajtorė, vitet e burgut reduktohen pėr shkak tė gjykimit tė shkurtuar, por ato i shtohen pretencės sė mėparshme nė seancėn gjyqėsore pėr inceneratorin e Elbasanit. SPAK i kėrkoi dy javė mė parė sėrish 10 vjet burg pėr Lefter Kokėn dhe 4 vite pėr Alqi Bllakon.

  Ky i fundit akuzohet se ndėrsa firmoste dhėnien e konēensionin pėr “Integrated Technology ėaste Treatment Fier” sh.p.k, kishte punėsuar tė atin si “drejtor kantieri” me pagė 6 mijė euro nė muaj. Llogaritet se babai i tij ka marrė 14,964,900 (katėrmbėdhjetė milion e nėntėqind e gjashtėdhjetė e katėr mijė e nėntėqind) lekė. Bllakos i ėshtė konfiskuar njė shtėpi qė ka pak a shumė kėtė vlerė nė lekė.

  Shuma qė akuzohet se ka pėrfituar Lefter Koka ėshtė shumė e madhe, diku tek 3.7 milion euro. Prokurorėt e SPAK thonė se Koka kishte krijuar disa kompani dhe nėpėrmjet faturave fiktive merrte para nga Klodian Zoto dhe Stela Gugallja, nė kėmbim tė firmės pėr konēensionin.

  Koka dhe Bllako janė dy politikanėt e vetėm tė arrestuar pėr njė aferė qė nė 30 vjet do t’i kushtojė buxhetit tė shtetit disa qindra milionė euro. Por, ndėrsa mbi kėta tė dy po shtohen vitet e burgut qė kėrkon prokuroria, faktet tregojnė se afera dirigjohej nga mė lart.

  Sipas dokumentave qė tashmė janė publikuar nė media, pėr dhėnien e koncensionit tė Elbasanit nuk u angazhua vetėm Lefter Koka, por e gjithė qeveria. Njė kompanie anonime dhe pa eksperiencė iu dha pėrmes procedurės “me negociim pa shpallje” 21 milion euro pėrmes njė serie vendimesh tė disa ministrive nė datėn 16 dhjetor 2014.

  Kompania “Alb-tek” kishte paraqitur njė “ofertė tė pakėrkuar” dhe paratė e buxhetit do t’i kalonin pa garė dhe pa tender, me alibinė e “emergjencės…” Brenda sė njėjtės ditė ashtu siē duket lart djathtas nė dokumentin poshtė, kėrkesa bėhet menjėherė njė draft kontratė 40 faqe…qė firmoset po brenda ditės (kėtu poshtė).

  Emri: Kontrata-per-inceneratorin-e-Elbasanit.jpg

Shikime: 32

Madhėsia: 50.6 KB

  Kjo kontratė e hartuar dhe e firmosur i niset pėr marrje opinion ministrive tė tjera dhe brenda ditės, studiohet, jepet mendimi, arrihet nė konkluzionin qė oferta ėshtė e vlefshme dhe me ēmim tė arsyeshėm, hartohet kontrata 40 faqe, u dėrgohet ministrive tė tjera, ato e miratojnė dhe kthejnė pėrgjigje pozitive. Brenda datės 16 dhjetor 2014, kontrata negociohet dhe mbyllet.

  Me pak fjalė, do tė ishte e pamundur qė Lefter Koka tė lėvizte tė gjitha ministritė me shpejtėsi rrufe pėr tė miratuar kontratėn e inceneratorit nė Elbasan, prandaj veprimet e kėsaj date janė njė nga provat direkte se autoriteti qė i miratoi inceneratorėt shkonte pėrtej tij.

  Emri: Inceneratori-i-Elbasanit-1.jpg

Shikime: 33

Madhėsia: 37.7 KB


  “Korrektėsia” me pagesat e inceneratorėve

  Pėrpikėria e qeverisė pėrkundrejt bosėve tė inceneratorėve ka qenė e rrallė. Duke pasur miliona euro detyrime buxhetore pėr kompani tė tjera, qė realisht kryejnė punime Ministria e Financave ka shfaqur njė korrektėsi pėr t’u admiruar pėrkundrejt Klodian Zotos, Mirel Mėrtirit dhe Stela Gugalljas. Edhe kur inceneratorėt e Elbasanit e tė Fierit ishin tė sekuestruar nga SPAK, edhe kur tė lartpėrmendurit ishin nė arrati, tė shpallur nė kėrkim nga SPAK, ata i kanė marrė paratė nė kohėn e duhur.

  Tė dhėnat zyrtare nga dega e thesarit nė Ministrinė e Financave tregojnė se paratė janė alokuar dhe vazhdojnė tė paguhen rregullisht nė afatin e caktuar.

  Ky rigorozitet me tė cilin qeveria i trajtoi tė ardhurat e inceneratorėve edhe kur Lefter Koka ishte nė burg, ėshtė njė tregues tjetėr se ai ishte vetėm njė mekanizėm i projektit qė kushton disa qindra miliona euro pėr djegien e mbetjeve.


  Avokatia qė kryeministri i bėn inceneratorėve


  Pavarėsisht kostos politike qė i dhanė inceneratorėt, si njė nga aferat mė tė mėdha tė korrupsionit tė zbuluara ndonjėherė nė Shqipėri, kryeministri Rama vazhdon tė flasė me nota pozitive pėr to. Edhe sot, kur ka njė ish-ministėr nė burg, njė ish-zv.kryeministėr nėn hetim, njė ish-deputet nė burg, Rama i fton qytetarėt tė shohin godinat qė djegin plehra dhe jo ryshfetin qė morėn deputetėt.

  Emri: Fotot-e-montuara-te-Rames-per-inceneratoret.jpg

Shikime: 30

Madhėsia: 49.4 KB

  Madje, pas arrestimit tė Kokės, Rama i mbrojti inceneratorėt permes njė teknike televizive tė tipit “si ka qenė” dhe “si ėshtė” nė vendet e grumbullimit tė mbetjeve nė disa qytete. Mbi inceneratorėt, ai vendosi logon e Partisė Socialiste.

  Por, kur u pyet pėr firmėn e tij nė njė bonus-dhuratė pėr kompaninė e Klodian Zotos me firmėn e tij, Rama u justifikua duke thėnė se dosjet qė i vinin nė tryezė janė tė shumta. Ngriti krahėt pėr tė treguar dengun me dokumenta dhe tha: “E di si vihen ato firmat e mia? Vijnė ato dosjet tė gjitha tak, tak, tak kėshtu. Dhe unė firmos pam, pam, pam!”.

  Lapsi

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Meēo: Shqiptarėt paguajnė 80 mijė euro nė ditė pėr inceneratorėt qė nuk ekzistojnė

  Video

  E ftuar nė emisionin A Show nė SYRI TV me moderatorin Adi Krasta pėr tė folur pėr temėn e ditės, atė tė kėrkesės pėr tė arrestuar ish ministrin, Ahmetaj ishte gazetarja, Sonila Meēo.

  Meēo ėshtė shprehur se pėrgjegjėsi kryesor pėr ngritjen e inceneratorėve dhe qė prodhojė 17 vendime nė njė ditė ėshtė kryeministri i vendit.

  "Thelbi qė ka prekur prokuroria ėshtė periferia e ēėshtjes, ne sot jemi njohur me akuzėn ndaj Ahmetajt dhe nuk e ka nė thelb shpėrdorimin e detyrės por ka korrupsionin pasiv, fshehjen e pasurisė, pastrimin e parave dhe e thėnė e fjalė tė thjeshta se Ahmetaj ka shtrirė influencėn e tij pėr ngritjen e inceneratorėve dhe ne akoma nuk e e dimė se ku qėndron akti nė vetvete i korruptimit i cili sot i bėn shqiptarėt tė paguajnė pėr njė shėrbim qė nuk e marrin.

  Kemi njė kryeministėr qė ėshtė ende krenar pėr njė incenerator qė nuk ekziston dhe ka mbledhur qeverinė pėr tė bėrė fushatė nė inceneratorin e Elbasanit. Prokuroria a mund tė na thotė a e gjen prokuroria shpėrdorimin e detyrės lart atje ku duhet tė ishte prodhuar inceneratori sepse qeveria ka prodhuar 17 vendime nė ditė pėr ti krijuar kėto biznese.

  Shqiptarėt vazhdojnė tė paguajnė 80 mijė euro nė ditė te persona qė janė nė krim pėr njė skandal tė tillė vjedhje. Ahmetaj sot dėnohet pėr njė ēėshtje qė nuk ėshtė ēėshtje pasi ai po hetohet pėr influencė pėr mikun e tij pėr tė pėrfituar njė biznes por nė vetvete ai biznes nuk ėshtė ngritur akoma. Ai qė ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjitha politikat, urdhėrimin e qeverisė, parlamentit e drejtėsisė ėshtė kryeministri."

  Syri

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Dosja e SPAK/ Si iu shmang Rama firmės pėr inceneratorin e Elbasanit

  Emri: Rama-ne-zyre-duke-vizatuar.jpg

Shikime: 22

Madhėsia: 49.1 KB

  Njė batutė e Edi Ramės nė Komisionin Hetimor pėr inceneratorėt, shoqėruar me gjestikulacione pėr mėnyrėn se si ai firmoste dokumentat shtetėrorė kapi menjėherė vėmėndjen e kundėrshtarėve tė tij politikė. “Firmat e mia… E dini si vihen ato firmat e mia? Vijnė ato dosjet… tak, tak, tak, tak kshu dhe unė firmos, pam-pam-pam-pam…” tha Rama, ndėrsa lėvizte duart pėr tė ilustruar mėnyrėn se si hidhte firmat mbi dokumenta. Menjėherė deklarata u shndėrrua nė njė video-mesazh nga Partia Demokratike.

  Video

  Rama donte tė jepte idenė se ishte shumė i pavėmėndshėm kur firmoste dokumentat nė mbledhjet e Kėshillit tė Ministrave. Sepse pėrgjegjėsia pėr pėrmbajtjen e tyre ishte e vartėsve tė tij nė kryeministri. Me pak fjalė, kreu i qeverisė nuk mund tė kontrollonte ligjshmėrinė e procedurave nė dokumentat qė i vinin nė tryezė.

  Por kėtė tė enjte nė parlament, Sali Berisha e akuzoi Ramėn se ėshtė i kapur mat me firmėn pėr vendimin nr.907 tė Kėshillit tė Ministrave qė ka lidhje me inceneratorėt.

  “Edi Rama dhe Agaēi firmosėn pėr kontratėn me negociatė tė mbyllur. Me njė procedurė qė e ndalon ligji. Ua them si ish-kryeministėr se kryeministri ka pėrgjegjėsi pėr ēdo firmė qė vendos, dhe firma e Edi Ramės pėr negociata tė mbyllura, ėshtė firmė kriminale, ėshtė vepėr penale e tij dhe Engjėll Agaēit dhe tė gjithė atyre qė e zbatuan” tha Berisha.

  Procedura “me negociim pa shpallje” ėshtė mėnyra me tė cilėn kaloi pėr miratim Inceneratori i Elbasanit. Procedura ėshtė njė shpikje nga hiēi, njė shkelje qė prokurorėt e SPAK ia gjetėn Lefter Kokės nė morinė e dokumentave, pėrmes sė cilės u bė e mundur qė Klodian Zotos dhe tė tjerėve t’i kalonin paratė e inceneratorit tė Elbasanit.

  Ligji parashikon vetėm tre lloje procedurash pėr konēensionet: 1) e hapur, 2) e kufizuar, 3) me negocim me shpallje njoftimi.

  Nė dosjen e SPAK pėr arrestimin e Arben Ahmetajt ėshtė trajtuar kalimi i procedurės sė paligjshme nė disa institucione deri nė vendimin me nr.907 tė Kėshillit tė Ministrave. Nė dosje madje janė pėrfshirė edhe zėrat kundėr.

  Shkėlqim Cani e refuzoi si tė jashtėligjshme dhe kėrkoi korrigjimin e saj. Kur u pyet nė Komisionin Hetimor pėr inceneratorėt, Shkėlqim Cani u shpreh: “Kemi refuzuar miratimin e projektit tė Elbasanit sepse procedura nuk ishte nė pėrputhje ligjin. Ėshtė normale tė vepronim kėshtu”.

  E njėjta procedurė ishte kundėrshtuar edhe nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Agjensisė sė Prokurorimit Publik, Eduart Ahmeti. Nė dosjen e SPAK citohet pėrgjigjia e Eduart Ahmetit pėr Lefter Kokėn, ku ai i kujton se procedurat e parashikuara nga ligji dhe vėrejtjen pėr ta korrigjuar dokumentat.

  Pavarėsisht zėrave qė e kundėrshtonin procedura e paligjshme mbėrriti deri nė tryezėn e punės sė Edi Ramės. Pritej tani qė ai ta firmoste, njėsoj siē bėnte me dokumentat e tjerė… tak tak tak tak. Por Rama iu shmang firmės pėr paligjshmėrinė. Nė mbledhjen e qeverisė kur duhej tė kalonte vendimi me nr.907 Rama ia la zv.kryeministrit tė atėhershėm, Niko Peleshit pėr ta hedhur firmėn. Dosja e SPAK sqaron se nė vendim kishte edhe njė gabim teknik dhe Niko Peleshi e ka firmosur sėrish dokumentin e korrigjuar.

  Shmangia e Ramės nga firma pėr miratimin e procedurės sė paligjshme tė inceneratorit tė Elbasanit nuk ėshtė diēka e re. Lapsi.al edhe mė parė ka raportuar pėr bishtnimin qė i bėn Rama hedhjes sė firmės pėr akte tė tjera qė mund ta ēojnė atė nė ndjekje penale. Pėr shembull, pėr kalimin e pronėsisė sė truallit ku ngrihej Teatri Kombėtar tek Bashkia e Tiranės, Rama ia ngeci firmėn Erjon Braēes. VKM e sigluar nga Erjon Braēe nė atė kohė ishte shumė problematike, sepse siē sqaroi Gjykata Kushtetuese, Bashkia duhej ta dorėzonte tek Ministria e Kulturės truallin pėrreth ish-teatrit dhe mė pas ajo duhej regjistruar nė kadastėr.

  Edhe nė vitin 2018, pasi kishte vendosur personalisht se do ndėrtonte njė teatėr me kulla, ai ēoi pėrpara ligjin skandaloz special, qė u hodh poshtė sė fundi nga Kushtetuesja. Kur do t’ia kalonte pėr votim kuvendit kėtė projektligj, Edi Rama nuk firmosi vetė, por ia la pėr siglim zv/kryeministres Senida Mesi.

  Sėrish nė vitin 2021, qeveria kaloi njė vendim tjetėr kontravers pėr dhurimin e trojeve nė bregdet me njė ēmim prej 10 euro pėr m2 pėr oligarkėt. Edhe nė atė rast, duke ditur se bėhej fjalė pėr njė firmė qė mund tė rezultonte me pasoja, Rama ia la pėr ta firmosur Erjon Braēe.

  Kėto bishtnime qė pėrsėriten, sa tek inceneratorėt, tek teatri, apo pėr tokat qė i dhurohen oligarkėve, tregojnė se Rama nuk ėshtė aq i pavėmėndshėm sa ē’kėrkon tė shitet. Teoria se ai nuk di gjė, por janė tė tjerėt qė i dorėzohen pushtetit tė parasė dhe tė karriges dhe nisin e hanė dardha dhe mollė pas shpinės sė tij, nė kėtė rast nuk qėndron. Pėrndryshe, nėse do tė qe kaq naiv, kryeministri do kishte lėnė diku njė firmė qė e kompromentonte penalisht, njėsoj si bashkėpuntorėt e tij mė tė ngushtė qė sot janė nė burg.

  Lapsi.al

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Si pėrfitoi Alqi Bllako rreth 120 mijė euro nga kompania e inceneratorėve

  Emri: auto_273941385_352466000069677_1223341693781040500_n1691338629.jpg

Shikime: 19

Madhėsia: 35.7 KB

  Dokumente tė reja janė publikuar lidhur me kompaninė e inveneratorėve dhe aktivitetet e kryera nga ish-deputeti i PS-sė Alqi Bllako. Nė dokumentin e siguruar nga gazetarja Klodiana Lala raportohet lidhur me fazėn e hetimit ku edhe janė evidentuar disa vepra penale.

  Pra, faza hetimore pėr inceneratorin nė landfillin e Tiranės vazhdon, ku mblidhen dokumente, fakte dhe prova. Nė dokumentin e siguruar gjithashtu shkruhet se Alqi Bllako, nė cilėsinė e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Ministrisė sė Mjedisit ka kėrkuar dhe pėrfituar nė mėnyrė tė parregullt nga shtetasit Klodian Zoto dhe Mirel Mėrtiri vlerėn prej rreth 119.755 euro, me qėllim favorizimin pėr dhėnien e koncesionit shoqėrisė koncesionare “Integrated Energy B. V.”, dhe kjo ka pasur aksioner Klodian Zoton, i cili ka qenė aksioneri i vetėm i kompanisė “ITS”.

  Emri: auto_b141691338620.jpg

Shikime: 20

Madhėsia: 29.0 KB

  Emri: auto_b151691338625.jpg

Shikime: 19

Madhėsia: 32.2 KB

  “Kėtė pėrfitim tė parregullt, sipas SPAK, shtetasi Alqi Bllako e ka siguruar nė mėnyrė tė tėrthortė nėpėrmjet Klodian Zotos, duke u kryer pagesa pėr makineri pėr mbushjen, mbylljen, vulosjen dhe certifikimin e shisheve, makineri pėr gazifikim e pijeve me vlerė 119.755 euro.”, thuhet mė tej nė dokument.

  Gjithashtu ėshtė zbuluar edhe blerja e njė makinerie prodhimi me vlerė 120 mijė euro, ku blihet nga njė kompani e bashkėshortes sė Klodian Zotos dhe mė pas i kalohet Alqi Bllakos.


  Balkanweb

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Si pėrfitoi edhe shoferi i kompanisė sė Zotos e Mėrtirit 6 milionė euro nga qeveria Rama

  Kanė vjedhur aq shumė me aferėn e inceneratorėve sa u ka ardhur radha edhe shoferave tė pėrfitojnė miliona euro nga taksat e shqiptarėve nėpėrmjet kompanive fantazma.

  Nuk janė bandė, por karteli i mirėfilltė (inceneratorėt) qė ka kapur qeverinė me Edi Ramėn brenda.

  Nė verėn e vitit 2019, Edi Rama deklaron publikisht projektin e tij pėr tė kthyer nė park tė gjelbėr zonėn e mbetjeve nė Porto Romano. I ashtuquajturi Eco Park Durrės!

  Rama deklaronte se do ta bėnte kėtė me ndihmėn e privatit.  Tre muaj mė vonė, nė 16.10.2019, AKUM ku Alqi Bllako ėshtė drejtor, shpall tenderin pėr ndertimin e Eco Park Durrės.

  Procedura anullohet nė datėn 03.12.2019, vetėm 3 ditė pėrpara se tė hapeshin ofertat.

  Nė datėn 16.12.2019 Edi Rama firmos njė vendim, si kryetar i Komitetit Ndėrministror tė Emergjencave Civile. Nė vendim ka dy pika:

  a- Mbetjet e krijuara nga tėrmeti i 26.11.2019 pėr qarkun Tiranė, Lezhė, Durrės do tė depozitohen nė lanfildin e Porto-Romanos.

  b- AKUM ngarkohet tė marrė masa pėr inkapsulimin e zonės sė Porto-Romanos dhe rijetėsimin e kėsaj zone me procedure tė pėrshpejtuar nė kushtet e emergjencės sė krijuar.

  Nė datėn 21.12.2019 midis kompanise Victoria Invest International sh.p.k dhe kompanisė De Mare s.r.l lidhet njė marrėveshje bashkėpunimi (JV) pėr tė marrė pjesė nė procedurėn tenderuese tė AKUM.

  Nė datėn 27.12.2019 midis AKUM dhe JV (De Mare & Victoria) lidhet kontrata me negociim tė drejtpėrdrejtė nė vlerėn 1.9 miliardė lekė tė reja, apo ndryshe 17 milionė euro.

  Nė datėn 14.05.2020, pra rreth pesė muaj mė vonė, midis JV De Mare s.r.l & Victoria Invest dhe Kompanisė ARTCON sh.p.k, nė pronėsi tė Denis Ymerit, lidhet kontratė nėnkontraktimi pėr punime civile nė Porto Romano, nė vlerėn 649 milion lekė tė reja, apo ndryshe 6 milionė euro.

  Emri: auto_denis_ymeri1691501857.jpg

Shikime: 18

Madhėsia: 29.1 KB

  Emri: auto_denis_ymeri_21691501856.jpg

Shikime: 17

Madhėsia: 23.3 KB

  Pėr ata qė i bėn kureshtarė emri i panjohur Denis Ymeri, ai ka qenė shofer pranė kompanisė INTEGRATED ENERGY sh.p.k, prej datės 15.03.2020. Pra, shofer i kompanisė sė Klodian Zotos dhe Mirel Mėrtirit.

  Pra, siē shihet nga dokumentat, kompania ARTCON ėshtė themeluar nga Ilsa Zoto, bashkėshortja e Klodian Zotos. Nė datėn 23.11.2016 Ilsa Zoto i shet aksionet te Denis Ymeri. Nė datėn 04.05.2020 kompania ndryshon emrin nga Artemis Farm nė ARTCON.

  Kupola politico-mafioze e inceneratorėve ka ndarė para me kė ka mundur, siē ėshtė edhe rasti i shoferit tė kompanisė sė Zotos e Mėrtirit.

  Nėse nė vitet 2016-2017...kjo kompani kishte bilance negative, fill pas deklaratave tė kryeministrit dhe lidhjeve tė skemės mafioze, kompanisė i shndėrrohen bilancet brenda njė viti shumė pozitive, llotari.

  Emri: auto_054a089e-1dae-428c-9931-ae6bf4a0474f1691501900.jpg

Shikime: 18

Madhėsia: 52.6 KB

  Emri: auto_e44d3fd1-d948-44ca-959b-110bb3e2e80e1691502240.jpg

Shikime: 18

Madhėsia: 44.7 KB

  Syri

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet nė Bllog
  15

  Pėr: Dosja e inceneratorėve: SPAK arreston ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka

  Lefter Koka dhe tė tjerė dėnohen pėr skemėn e incineratorit tė Fierit

  Ish-Ministri i Mjedisit Lefter Koka u dėnua me 6.8 vite burg nėn akuzat pėr korrupsion e pastrim parash nė njė gjykim ky 12 nga tė pesėmbėdhjetė tė akuzuarit u shpallėn fajtor dhe u dėnuan nė total me mbi 40 vjet burg. Shumica dolėn tė lirė pasi vendimet e dėnimit u pezulluan. Gjykata hoqi sekuestron preventive mbi shumicėn e pronave tė Kokės si dhe tė njė apartamenti tė Bllakos.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Koka-Rama-111.jpg

Shikime: 12

Madhėsia: 48.5 KB
  Kryeministri Edi Rama, ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka dhe zyrtarė tė tjerė tė PS nė inaugurimin e impiantit tė Elbasanit. Nė foto (djathtas) aksionerja e Albtek Energy, Stela Gugallja. Foto: Facebook.

  Dymbėdhjetė nga pesėmbėdhjetė tė akuzuarit pėr skemėn korruptive tė koncesionit tė incineratorit dhe fushės sė plehrave tė Fierit u shpallėn fajtorė tė hėnėn nga Gjykata e Posaēme kundėr Korrupsionit dhe Krimit tė Organizuar, nė njė nga tre procedimet penale tė lidhura me tė ashtuquajturėn “aferė e incineratorėve”. Pas shpalljes sė vendimit nga gjykata, shumica e tė akuzuarve tė shpallur fajtorė lanė qelitė pasi gjykata konvertoi dėnimet e tyre me shėrbim prove ndėrsa nė burg duket se mbetėn vetėm Koka, ish-deputeti Alqi Bllako dhe Loran Duzha, ish-administrator i koncesionit tė Fierit.

  Ish-Ministri i Mjedisit Lefter Koka, i cili gjendet nė paraburgim qė nga dhjetori i vitit 2021, u dėnua me 6 vite e tetė muaj burg. Ai pėrfitoi nga gjykimi i shkurtuar ndėrsa ėshtė deklaruar i pafajshėm ndaj akuzave. Nėse vendimi do tė mbetet nė fuqi, Koka pritet tė pėrfitojė edhe nga llogaritja me 1.5 ditė e periudhės sė paraburgimit nga dhjetori i vitit 2021 dhe pėr rrjedhojė, mund tė dalė nga burgu pas rreth katėr vitesh. Ai ėshtė zyrtari mė i lartė politik i dėnuar pas ish-kryeministrit Fatos Nano, i cili u dėnua mė 1993 nė atė qė gjerėsisht shihet si gjyq politik. Koka po gjykohet veēmas pėr incineratorin e Elbasanit.

  Biznesmeni Klodian Zoto, i cili gjendet nė arrati qė kur u shpall nė kėrkim nė dhjetor tė vitit 2021, mori dėnimin mė tė lartė me 8 vite burg. Zoto u shpall fajtor pėr korrupsion aktiv dhe u dėnua me dy vite burg, pėr mashtrim me pasoja tė rėnda dhe u dėnua me 7 vite burg si dhe pėr krijimin e skemave mashtruese pėr TVSH dhe u dėnua me gjashtė vite burg. Ai u dėnua gjithashtu me tetė vite burg pėr pastrim parash.

  Ish-deputeti Alqi Bllako u dėnua pėr shpėrdorim detyre me 2.8 vite burg nė rastin e incineratorit tė Fierit. Ai qe akuzuar pėr korrupsion nga SPAK, e cila pretendoi se ka pėrfituar 15 milionė lekė nga kompania e incineratorit tė Fierit. Por nė dispozitivin e vendimit tė gjykatės, Bllako u dėnua vetėm pėr shpėrdorim detyre.

  Disa zyrtarė, tė cilėt ishin pjesė e grupit tė punės qė miratoi kontratėn e koncesionit, u dėnuan me nga dy vjet burg pėr abuzim me detyrėn. Po kėshtu edhe biznesmenėt qė besohet se shėrbyen si hallka pėr tranferimin e parave. Tė gjithė u dėnuan me vendim tė pezulluar, duke lėnė nė burg

  Incineratori i Fierit ishte kontrata e dytė koncesionare qė qeveria e kryeministrit Edi Rama i dha njė grupi biznesmenėsh tė ndėrlidhur, nėn supozimin se vendi kishte nevojė pėr impjante tė eliminimit tė mbetjeve me djegie.

  Nė vitin 2020, Partia Demokratike nė opozitė kreu njė kallėzim penal qė ēoi nė hapjen e hetimit pėr incineratorin e Elbasanit ndėrsa nė vitin 2021, Lėvizja Socialiste pėr Integrim, forca politike nė emėr tė sė cilės Koka pati shėrbyer si Ministėr i Mjedisit, e akuzoi atė publikisht pėr korrupsion duke zbuluar njė skemė tė transferimit tė parave nga kompanitė e incineratorėve pėr te kompani apo persona tė lidhur me tė. LSI bėri denoncim nė prokurori ndėrkohė qė Koka garoi nė zgjedhjet e vitit 2021 pėr Partinė Socialiste duke fituar njė numėr tė lartė votash. Koka dha dorėheqjen pak pas zgjedhjes si deputet dhe u arrestua disa muaj mė vonė. Vendimi pėr Elbasanin pritet tė jepet me 5 tetor.

  SPAK po heton veēmas incineratorin e Fierit nė bazė tė kallėzimit nga Partia Demokratike.

  Njė hetim i tretė ėshtė nė vijim, pėr skemėn e incineratorit tė Tiranės. Tė trija skemat i kanė kushtuar taksapaguesve deri tani sė paku 150 milionė euro.

  BIRN

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2021, 15:18
 2. Lefter Ēipa: “Polifonia, fosforina e kėngės shqiptare”
  Nga Albo nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2021, 16:28
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2020, 04:18
 4. Gjendja alarmante e mjedisit nė Shqipėri.
  Nga Edvin83 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 29-09-2006, 20:35
 5. Mbrojtja e Mjedisit
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-12-2005, 05:56

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •