Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Gjuha Shqipe ne rrezik.Votoni qe te mbroni gjuhen shqipe ...

  Pushtimi serbo-sllav i Kosovės dhe trojeve tė tjera nė ish-Jugosllavi; shpėrngulja e ēamėve nga trojet e tyre etnike prej grekėve; eksodi masiv i shqiptarėve nė fillimin e viteve '90-tė, i kanė shpėrndarė shqiptarėt nė tė gjitha anėt e botės... Pėrveē tjerash, shqiptarėt nė emigrim, kanė edhe njė problem madhor, atė tė ruajtjes sė gjuhės shqipe, dhe trashėgimin e saj tek brezat qė lindin jashtė atdheut.

  Me temėn, Ruani gjuhėn shqipe, ne synojmė tė sensibilizojmė opinionin shqiptar, pėr tė bėrė mė shumė nė kėtė drejtim. Apelojmė njėkohėsisht para autoriteteve mė tė larta tė vendit tonė, qė ata tė tregojnė mė shumė kujdes nė ruajtjen e vlerave dhe kulturės shqiptare dhe shpėrndarjen e kėtyre e vlerave pėrmes gjuhės sė bukur shqipe.
  Gjuha Shqipe nė rrezik perkrahni nismen mbare kombetare te gjuhes shqipe.Firmosni dhe ju

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Gjuha shqipe sa e mire
  sa e e mbel sa e dlire...


  Ndodhet ne rrezik tek femijet tane ne mergim
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Ju lutemi gazetave tė ndryshme shqiptare,(dhe websiteve te ndryshme shqipe) si nė vendlindje ashtu edhe nė perėndim, qė tė gjejnė pak vend nė faqet e tyre pėr tė bėrė publikimin e kėtij mesazhi tė mėposhtėm, nė mbėshtetje tė gjuhės shqipe.
  Ruani gjuhėn shqipe
  Gjuha Shqipe ndihet e rrezikuar. Breza tė tėrė shqiptarėsh janė larguar nga vendlindja pėr arsye ekonomike, etj. dhe fėmijėt shqiptarė qė lindin jashtė shteti e kanė tepėr tė vėshtirė tė mėsojnė gjuhėn e prindėrve - gjuhėn e bukur shqipe.
  Organet shtetėrore shqiptare, si nė Shqipėri, Kosovė, etj. krahas punėve tė tyre, mund tė japin edhe njė kontribut tė madh nė drejtim tė mėsimit tė gjuhės shqipe nga fėmijėt shqiptarė jashtė shteti. Mjafton vetėm njė vullnet i mirė dhe njė interesim mė i madh.
  Jepni edhe Ju mbėshtetjen Tuaj, duke "firmosur" elektronikisht Letrėn e Hapur, e cila i drejtohet autoriteteve mė tė larta nė Shqipėri e Kosovė, pėr tė ndihmuar ruajtjen e gjuhės shqipe nė emigracion:

  http://www.albemigrant.com/gjuha
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  ceki
  Mosha
  40
  Postime
  88
  Eshte detyre e cdo njerit preje neshe qe te kontriboje ne trashegimin e ghjuhes sone te bukur.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-12-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  20
  Me vjen shume keq per ata shqiptare qe dalin jashte atdheut dhe e kan per mburrje kur thone se femija i tyre nuk flet shqip por vetem greqisht, italisht apo anglishte. ky eshte nje shkaterrim per kombin tone!

  flm
  Nese ke force, gjithmone ta mbroje pa cenuar,
  edhe kur bot' e marre te vesh me faje plot.
  Qe t'i zesh bes vetvetes se je fisnik e trim
  kur bot' e tere, e ndyta, me shpifje e llum te ndot!

 6. #6
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Albemigranti -Ju fton qe ta pakrahim te gjithe ēeshtjen thelbesore te gjuhes shqipe tek femijet tane qe kane lindur e do lindin jashte trojeve etnike,pa dallim feje,krahine apo ideje.Jeni te mirpritur te diskutoni edhe per problemet e e ndryshme te bastardhimit te gjuhes shqipe edhe ne radio,tv si dhe ne shtypin e perditshem shqiptar..
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Seksi dhe fillimet e tė shkruarit nė gjuhėn Shqipe.
  Nga shendelli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 26-10-2016, 06:18
 2. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
 3. Baza dialektore e gjuhės standarde
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 4. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 5. Konferencė ndėrkombėtare pėr shqipen standarde
  Nga Beqari002 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-11-2002, 14:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •