Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Kush është Satoshi Nakamoto, krijuesi misterioz i Bitcoin?

    Emri:  1_15lGm5MBRNdCB2-kNbe7OQ.jpg

Shikime: 128

Madhësia:  39.3 KB

    Satoshi Nakamoto është pseudonimi i adoptuar nga krijuesi i Bitcoin.
    Identiteti i vërtetë i njeriut apo grupit të njerëzve që qëndrojnë mbrapa këtij pseudonimi nuk është vërtetuar asnjëherë përfundimisht.
    Dëshmia e parë e Bitcoin që njohim sot u shfaq në gusht të vitit 2008 kur dikush regjistroi në mënyrë anonime emrin e domenit bitcoin.org.
    Në tetor të atij viti, një autor që paraqitej me emrin Satoshi Nakamoto botoi letrën e bardhë të Bitcoin, “Bitcoin: Një Sistem Elektronik Peer-to-Peer i Parave” në metzdowd.com, një faqe për adhuruesit e kriptografisë. Ai shpjegoi se si do të funksiononte një monedhë dixhitale, të cilën e quajti Bitcoin.
    Disa muaj më vonë, në janar të vitit 2009, u gjallërua rrjeti i Bitcoin. Satoshi Nakamoto lëshoi ​​​​versionin e parë të softuerit që nisi rrjetin dhe minoi Bitcoinin e parë. Në bllokun e parë të një blockchain që sot përbëhet nga më shumë se 680,000 blloqe, Satoshi shkroi një mesazh me tekst. Mesazhi në të ashtuquajturin “blloku i zanafillës” thotë:
    “The Times 3 January 2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”
    Përveçse jep një vulë kohore për krijimin e Bitcoin, i referohet një artikulli të botuar nga gazeta Times. Zgjedhja e Times ka nxitur spekulime se Satoshi mund të ketë qenë i bazuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe se motivimi i tij për krijimin e Bitcoin ishte i lidhur me paqëndrueshmërinë e shkaktuar nga bankat me rezerva thyesore.
    Për 10 ditët e ardhshme Nakamoto ishte i vetmi minator, duke korrur më shumë se 1 milion Bitcoin.
    Transakcioni i parë i Bitcoin u zhvillua midis Satoshi Nakamoto-s dhe Hal Finney, një pionier i hershëm i kriptografisë përpara Bitcoin.
    Satoshi ishte aktiv në forumin bitcointalk.org midis nëntorit të 2009 dhe dhjetorit të 2010, duke u përfshirë në një seri diskutimesh me përdoruesit. Postimet e tyre janë hulumtuar nga kureshtarët me shpresën për të mbledhur disa sugjerime për identitetin dhe filozofinë e Satoshit.
    Në vitin 2010, Nakamoto ia dorëzoi Gavin Andresen, një zhvillues softuerësh, kontrollin e depos që përmban kodin burimor të Bitcoin. Më pas, më 23 prill 2011, ai dërgoi emailin e tij të fundit: “Kam kaluar në gjëra të tjera. Është në duar të mira me Gavin dhe të gjithë.”
    I gjithë aktiviteti nga Satoshi Nakamoto u ndal menjëherë më pas; kuletat e Bitcoin të lidhura me të nuk janë aksesuar apo shpenzuar që nga mesi i vitit 2009.
    Në vitin 2014, llogaria e Satoshit në Fondacionin P2P u riaktivizua shkurtimisht për të njoftuar se “Unë nuk jam Dorian Nakamoto”, duke hedhur poshtë deklarimet e një artikulli të Newsweek që emëronte personin japonez-amerikan si krijuesin e Bitcoin. Që atëherë, Satoshi ka qëndruar i heshtur.
    Kandidatët
    Një numër emrash janë paraqitur si identiteti i mundshëm i Satoshi Nakamoto. Madje, disa mendojnë se Satoshi mund të ketë qenë një grup njerëzish, që po turbullonte më tej ujërat.

    Emri:  1_tYZo_uHVT2IwVzAXN4NCSw.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  23.4 KB

    Disa nga kandidatët e mundshëm që janë emëruar si Satoshi:
    Hal Finney — Një kriptograf dhe zhvillues softuerësh, Finney ishte marrësi i parë i Bitcoin dhe ndërvepronte rregullisht me Satoshi Nakamoto-n në forumin bitcointalk.org. Ai vdiq në vitin 2014, gjë që disa argumentojnë se shpjegon pse grumbulli i Bitcoin-ave të Satoshit mbetet i paprekur.
    Gavin Andresen — Krijuesi i rubinetit të parë të Bitcoin — që jepte 5 bitcoin për çdo person, Andresen ishte kujdestari të cilit Satoshi Nakamoto i besoi kodin burimor të Bitcoin.
    Nick Szabo — Një shkencëtar kompjuteri amerikan që krijoi “Bit gold”, një pararendës i Bitcoin dhe që shpiku termin “kontrata inteligjente” — të cilat formojnë një komponent kyç të kriptomonedhës së dytë më të madhe, Ethereum. Analizat gjuhësore kanë vënë në dukje ngjashmëritë midis stileve të shkrimit të Szabo-s dhe Satoshit, si dhe disa kanë vënë re se koincidenca e inicialeve të Satoshi Nakamoto-s është e kundërta e Nick Szabo-s.
    Adam Back — Një cypherpunk dhe kriptograf, Back ishte një nga pranuesit e parë të një emaili nga Nakamoto dhe u emërua si një kandidat i mundshëm për Satoshi-n nga Financial Times në 2016.
    Len Sassaman — një kontribues në listën e postimeve ku Satoshi njoftoi për herë të parë Bitcoin, Sassaman ishte një ekspert i kriptografisë së çelësit publik dhe punoi së bashku me Hal Finney.
    Craig Steven Wright — rasti i Craig Wright është i kundërt, një sipërmarrës australian që publikisht pretendon të jetë Satoshi dhe që bindi BBC, ndër të tjera. Wright është përfshirë në një betejë të
    gjatë gjyqësore që varet nga aftësia e tij për të hyrë në adresat e kriptove që dyshohet se i përkasin Satoshi Nakamoto. Disa prova që pretendojnë të mbështesin pretendimin e Wright, duke përfshirë çelësat PGP, janë vënë në pikëpyetje.
    Dorian Nakamoto — një fizikant dhe inxhinier sistemesh i bazuar në Kaliforni, emri i lindjes së tij është në të vërtetë “Dorian Prentice Satoshi Nakamoto”. I emëruar si krijuesi i Bitcoin në një artikull të Newsweek të vitit 2014, ai ka mohuar çdo lidhje me Bitcoin, si dhe llogaria e Satoshi-t në Fondacionin P2P u riaktivizua shkurtimisht për të njoftuar “Unë nuk jam Dorian Nakamoto”. Si rezultat i publicitetit, imazhi i tij shfaqet vazhdimisht në kërkimet në Google për “Satoshi Nakamoto”.
    Elon Musk — CEO i Tesla dhe SpaceX (shkurtimisht) u konsiderua si një kandidat i mundshëm i Satoshi-t në 2017, pasi një ish-punonjës i SpaceX e quajti atë si krijuesin e Bitcoin. Por Musk e mohoi prerazi, duke postuar në Twitter se nuk ishte e vërtetë. Që atëherë, sigurisht, përfshirja e Musk me Bitcoin është rritur, me blerjen e 1.6 miliardë dollarëve në BTC nga Tesla.
    Pse e fshehu Satoshi identitetin e tij?
    Një shpjegim lidhet me ndikimin e jashtëzakonshëm që kanë themeluesit e kriptove në komunitetet që lindin rreth monedhave të tyre.
    Vitalik Buterin, për shembull, ka shprehur shqetësim për staturën e tij rreth Ethereum. Kjo do të thotë që Satoshi mund të ketë zgjedhur të mbetet anonim (dhe, përfundimisht, të largohet), në mënyrë që të shmangë ushtrimin e ndikimit të tepërt dhe të ndihmojë Bitcoin të shmangë grackat e centralizimit.
    Satoshi duhet të ketë treguar shumë kujdes — dhe për arsye të mirë. Duke pasur parasysh se Bitcoin është njohur gjithnjë e më shumë si një kërcënim për supremacinë e bankave qendrore, ato nuk do të hezitonin pikturimin e një objektivi që qëndron mbrapa Bitcoin.
    Ndërsa qeveritë mund të mos jenë në gjendje të ndalojnë Bitcoin-in, ato sigurisht që mund të ushtrojnë presion mbi krijuesin e tij për të pohuar sovranitetin e tij dhe për të dekurajuar të tjerët që të ndjekin hapat e tij. Në fund të fundit, ka ndodhur më parë; në vitin 2011, Bernard von NotHaus u dënua për prodhimin, posedimin dhe shitjen e monedhës së tij private, Dollarit Liberty.
    Kushdo që mund të jetë personi apo grupi që është përgjegjës për krijimin e Bitcoin, diçka që dihet sigurt është që arritja e tij ka ridefinuar dhe vazhdon të ridefinojë të ardhmen e njerëzimit në dimenzione të shumta.

    Emri:  1_DuyTJoZJn07K1HhJ7Lgcqg.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  45.7 KB

    Në statujën e shfaqur në Budapest në Shtator 2021, krijuesi i Bitcoin përshkruhet me një fytyrë joekzistente, të pasqyruar, për të reflektuar fytyrën e çdo shikuesi.


    Satoshi, me sa duket, jemi të gjithë.


    Burimi : cryptoalbo

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kush është Satoshi Nakamoto, krijuesi misterioz i Bitcoin?

    Satoshi nuk eshte nje identitet i vertete. Eshte nje identitet i rreme, qe e kane krijuar sherbimet sekrete, per te krijuar nje histori per konsum publik se kush e krijoi teknologjine blockchain dhe monedhen bitcoin mbi kete teknologji. Eshte e pabesueshme per mua qe:

    1. Teknologjia u krijua nga nje njeri i vetem pa mbeshtetjen financiare dhe ne forme ekspertize.
    2. Sistemi monetar i qenderzuar kontrollohet nga shteti dhe askush nuk e sfidon kete sistem pa mbeshtetjen apo aprovimin e strukturave shtetetore.
    3. Nese personi ne fjale ekziston, si shpjegohet qe ai nuk mbrojti shpikjen e tij me nje patente, nuk ka kerkuar famen apo vleresimin per punen e tij, apo te shpenzoje miliardat e tij ne bitcoin?

    Fjalet e artikullit ne fund deshmojne shume mire mashtrimin e rradhes qe po behet me bitcoin. "Ne te gjithe jemi Satoshi". Si ia arrijne qellimit te tyre njerezit ne pushtet dhe bankieret e medhenj te botes qe njerezit te heqin dore nga paraja qe mbajne ne xhep kur keta njerez nuk duan ta bejne kete gje vetiu? Nxjerrin nje teknologji te re dhe leshojne nje monedhe digjitale qe gjoja lufton interesat e pushtetareve dhe bankiereve, por qe ne fakt si qellim ka qe kundershtaret e projektit te "nje bote pa para", te heqin dore nga paraja e tyre duke u apasionuar pas idese se monedhes digjitale te Internetit, bitcoin. Me fjale te tjera, si ia arrin te mashtrosh dike qe te pranoje nje ide te re qe nuk eshte ne interes te tij? I sjell rrethanat dhe gjerat ne ate menyre, qe ne fund ajo qe ti kerkon te besh, te dali sikur ishte ideja dhe perfundimi i tij.

    Te gjithe ata qe rendin pas bitcoin dhe monedhave digjitale jane peshq qe se shpejti do ngelen pa uje - peshk ne zall. Uji do t'iu shteroje kur bankat qendrore te botes te nxjerrin keto monedha jashte ligjit, dhe te futin ne perdorim monedhat e tyre digjitale qe i kontrollojne vete. Misioni u krye!

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 08-12-2021 më 20:25

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Neteorm (09-12-2021)

  4. #3
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Kush është Satoshi Nakamoto, krijuesi misterioz i Bitcoin?

    e ardhmja sapo ka trokitur. Bitcoin është vetëm maja e ajsbergut. Cryptocurrency do zëvendësojë sistemin bankar ne te ardhmen.

  5. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-07-2006
    Postime
    20
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Kush është Satoshi Nakamoto, krijuesi misterioz i Bitcoin?

    Citim Postuar më parë nga Neteorm Lexo Postimin
    e ardhmja sapo ka trokitur. Bitcoin është vetëm maja e ajsbergut. Cryptocurrency do zëvendësojë sistemin bankar ne te ardhmen.
    edhe une jam plotesisht dakord me @Albo. e gjitha kjo eshte nje loje dhe nje fluske sapuni qe nje dite do shpertheje, dhe do shpertheje ne ate menyre ku te gjithe jane jashte valles dhe pergjegjesise. tashme kur do shpertheje nuk jam profet.

Tema të Ngjashme

  1. Fito Bitcoin permes telefonit dhe kompjuterit
    Nga RG2021 në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 29-07-2022, 00:59
  2. BITCOIN monedha virtuale
    Nga iktuus në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-03-2022, 03:34
  3. “Bitcoin në Shqipëri”
    Nga Neteorm në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-04-2021, 09:17
  4. Kush eshte Krijuesi ?
    Nga Arrnubi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-06-2009, 06:14
  5. Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-08-2006, 14:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •