Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Prej dates 29 nentor 2021, ka filluar gjyqi i shumepritur ndaj te akuzuares Ghislaine Maxwell per rrjet prostitucioni dhe abuzim seksual me femije te mitur. Ajo njihet si partneria dhe bashkepuntoria e ngushte e Jeffrey Epstein, pedofilit dhe maniakut seksual qe mbahej edhe si "pasanik i madh" edhe pse askush nuk e di se si e ka bere pasurine e tij. Jeffrey Epstein u gjet i vrare ne qeline e tij ne burg ne New York City, dhe sipas eksperteve mendohet se kemi te bejme me nje vetevrasje. Paska e pabesueshme kur mendon rrethanat se si ndodhi vdekja, ne nje burg te sigurise me te larte, i izoluar ne nje qeli me vete, dhe qelia e tij nuk ishte e larte sa duhet per te bere te mundur varjen e tij. Ka plot amerikane qe nuk e besojne versionin e vdekjes se dhene mbi Jeffrey Epstein nga autoritetet amerikane. Keta besojne se ai nuk e vrau veten por u ekzekutua ne burg si per ti mbyllur gojen dhe per te mos lejuar qe ceshtja e tij te dilte ne gjyq, pasi do te bente publike shume fakte dhe implikonte shume njerez me emer ne bote, qe nga familja mbreterore ne Mbreterine e Bashkuar, burra shtetesh, biznemene, politikane, njerez te mediave. Ka amerikane te tjere qe nuk besojne se Epstein ka vdekur, por eshte ende gjalle. Dhe vdekja e tij qe vetem nje inskenim per konsumin publik te lajmit.

  Emri: front-epstein-maxwell-2.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 40.5 KB

  Pas vdekjes se Epstein ne burg, vemendja u kalua tek bashkepuntorja e ngushte e tij prej shume vitesh, Ghislaine Maxwell. Ajo akuzohet qe te kete qene personia qe ka rekrutuar vajzat minorene per t'ia prezantuar Jeffrey Epstein. Profili i saj eshte akoma me interesant se sa ai i Epstein. Babai i saj ishte nje biznesmen i pasur ne Londer qe kontrollonte disa media ne ate vend, dhe ka marre pjese edhe ne parlamentin britanik e politike per disa kohe. Por ajo qe e ben babane e saj te vecante eshte se ai ka qene nje agjent i mirenjohur i sherbimit sekret izraelit, Mosad, ne Londer e ne mbare Evropen. Fundi i tij erdhi ne nje vdekje misterioze, ra nga nje jaht lundrues, perplasi koken dhe u mbyt ne uje. Vajza e tij sot e gjen veten ne banken e te akuzuarve te drejtesise amerikane. Ajo di gjithcka rreth jetes e aktivitetit te Jeffrey Epstein, bile disa besojne se ajo ishte pergjegjesia e Epstein, dhe ajo e kish rekrutuar ate ne "biznesin" e familjes se saj.

  Gjyqi ndaj saj eshte po ashtu interesant. Kamerat televizive nuk lejohen qe te transmetojne drejt per drejt gjyqin. Gjykateses qe drejton gjyqin ndaj saj, kreu i demokrateve ne Senatin amerikan i dorezoi emrin per nje ri-emerim e ngritje ne detyre e pergjegjesi, sa pa filluar gjyqi mire. Kurse te prempten para se te fillonte gjyqi, stoku boteror ra pasi zhurma e mediave boterore rifilloi per nje varian te ri omicron te virusit covid-19 ne kontinentin afrikan. Problemi i vetem eshte se askush nuk po vdes ne Afrike nga ky variant i ri i virusit, por kjo nuk eshte e rendesishme. Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe ju te mos e kini vemendjen nga gjyqi ndaj Maxwell dhe fakteve dhe te vertetave qe do te dalin ne ate salle gjyqi.

  Gjyqi ndaj Maxwell mendohet te zgjasi 6 jave!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-12-2021 m 11:14

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Perse elita eshte ne panik?

  Veprimtaria e Jeffrey Epstein ishte kriminale dhe behej per llogari te sherbimeve sekrete te disa vendeve, perfshi edhe vete CIA. Nga u kuptua jo? Jeffrey Epstein u arrestua heren e pare disa vite me pare me te njejtat akuza dhe prokurori amerikan qe beri hetimin i dha nje denim te bute dhe nuk e gjeti fajtor per akuzat e renda e te mirefaktuara nga tij. Prokurori amerikan citohet ne media se kur e pyeten se si ka mundesi qe e lane te lire heren e pare, ai u shfajesua se i ishte bere presion nga njerez ne administraten amerikane se "Epstein eshte njeriu yne i agjensive sekrete". Prokurori ne fjale mori edhe post ne administraten e Trump ne vone dhe arrestimi i dyte i Epstein ndodhi kur ai ishte ne detyre.

  Sipas deshmive te viktimave te Epstein, shtepite dhe ishulli i tij ishin te monitoruara me kamerave cdo ore te dites apo nates, dhe Epstein vete merrej me rregjistrimin e ruajtjen e tyre. Besohet se aktiviteti i tij kish per qellim afrimin e njerezve me ne ze dhe me te plotfuqishem ne bote, duke filluar nga ish-presidenti Bill Clinton, miliarderi Bill Gates, e plot te tjere. 17 here e vizitoi Epstein Shtepine e Bardhe kur Bill Clinton ishte president. Qellimi i Epstein ishte filmimi i ketyre njerezve ne akte seksuale me femije minorene, dhe perdorimi i ketyre filmimeve si mjete shantazhi ndaj tyre, per ti shtene ne dore dhe per ti bere qe te sherbenin interesave te tyre.

  Nje tjeter fakt qe ka dale ne drite kohe e fundit, eshte se nje prej viktimave te Epstein, shkoi ne FBI dhe e denoncoi ate me shume se nje dekade me pare, dhe FBI nuk beri asnje hetim dhe nuk ngriti asnje akuze ndaj tij. Kjo tregon shkallen e ndikimit te Epstein ne administraten amerikane dhe implikimin e burokrateve te kesaj administrate ne kete skandal te rangut boteror. Pas vdekjes se Epstein gjithe pasurite e tij u sekuestruan nga FBI, perfshi edhe filmimet e tij ne vite.

  A do te mesojne njerezit ndonjehere te verteten e ketij skandali?

  Albo

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Publikohet fotoja ku Jeffrey Epstein dhe Maxwell pozojne per foto ne shtepine e pushimit te Mbretereshes se Anglise, Elisabeta.

  Emri: EpsteinMaxwellMbretereshaAnglise.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 48.7 KB

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Gjyqi ka perfunduar ku juria e ka gjetur fajtore Maxwell per 5 nga 6 akuzat e ngritura ndaj saj. Maxwell nuk tregoi ndonje emocion ne sallen e gjyqit kur u lexua verdikti i jurise. Pritet qe gjykatesia e ceshtjes te japi denimin ne baze te pese akuzave ne ditet ne vazhdim. Gjithsej, sipas akuzave, i bie qe Maxwell te shpenzoje maksimumi 65 vjet ne burg. Javen qe kaloi ajo mbushi 60 vjec ne burg. Familja e saj u shpreh per mediat me anen e nje avokati se do ta apelojne vendimin e marre. Sipas vezhguesve ligjore, apelimi nuk do te mund te ktheje dot mbrapsht akuzat e ketij gjyqi.

  Pritet tani qe Maxwell te filloje te flasi me prokuroret dhe me mediat. Me prokoruroret e ceshtjes pritet qe ajo te negocioje, duke ofruar e implikuar njerez te tjere me pushtet ne keto akuza, ne kembim te nje denimi me te ulet. Kurse takimi me mediat, duke qene se ajo nuk doli ne banken e te akuzurve ne gjyqin e saj, pritet qe ajo te flasi per mediat amerikane ku do te tregoje historine e saj. Dalja ne media nuk e ndihmon ceshtjen e saj ligjore por mund te sherbeje si shantazh ndaj njerezve me pushtet te implikuar ne aferat e saj dhe Epstein.

  Risia tjeter e madhe nga gjyqi eshte qe gjykatesia dha urdher qe brenda 3 janarit 2022, dosja e kontrates ligjore te Epstein dhe Princit Andrew te Mbreterise se Bashkuar, te behet publike. Deri me sot ky dokument eshte mbajtur i vulosur e sekret larg syve te publikut.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Jeffrey Epstein bri nj marrveshje sekrete me akuzuesen pr prdhunim t Princit Andrew

  Emri: skynews-prince-andrew-virginia-roberts_4757381.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 28.8 KB

  Jeffrey Epstein i pagoi Virginia Giuffre 500,000 dollar n nj marrveshje ligjore t vitit 2009, n t ciln ajo pranoi t mos padiste asknd q ishte i lidhur me ndonj t dnuar apo akuzuar pr abuzim seksual q mund t ishte nj "i pandehur i mundshm", tregon nj dokument gjyqsor i sapo zhvulosur.

  Marrveshja u b publike nga nj gjykat e Nju Jorkut t hnn, si pjes e padis civile t Giuffre kundr Princit Andrew. Ajo po krkon dmshprblim t paspecifikuar, duke pretenduar se mbretria britanike e ka sulmuar seksualisht kur ajo ishte adoleshente.

  Ajo pretendon se sht detyruar t bj seks me t nga Epstein dhe bashkpuntorja e tij, tani e dnuar trafikantja e seksit Ghislaine Maxwell.

  Padia e saj tani prballet me nj sfid vendimtare t martn, kur avokatt e Princit Andrew do t krkojn q shtja t pushohet n baz t marrveshjes. Princi Andrew, i cili ka mohuar akuzat e Giuffre, e kishte paraqitur dokumentin si pjes e raportit t tij ligjor n tetor, duke pretenduar se dispozitat e tij "lirimi i gjer" parandaluan "mosmarrveshjet e ardhshme ligjore" kundr tij dhe bashkpuntorve t tjer t dyshuar t Epstein.

  N dosje, avokatt e tij vun n dukje se pr shkak t statusit t Princit Andrew si nj mbretror "i lart" britanik, ai "bie n nj nga kategorit e identifikuara shprehimisht t personave" t cilt ishin "liruar nga prgjegjsia" si "prfitues i pals s tret" sipas marrveshjen e vitit 2009.

  Megjithse Princi Andrew nuk prmendet me emr, vendbanimi me sa duket mbulon "kategorit e identifikuara shprehimisht t personave", duke prfshir "mbretrit" si dhe "politikan, akademik, biznesmen dhe t tjer q supozohet se jan t lidhur me Epstein".

  Marrveshja e vitit 2009, e cila deri m tani ishte konfidenciale, thot se Giuffre, e cila gjithashtu prmendet me emrin e saj t vajzris Roberts, ra dakord t "lironte, shfajsonte, knaqte dhe shkarkonte prgjithmon" Epstein dhe "do person apo ent tjetr q mund t kishte sht prfshir si i pandehur i mundshm” nga veprimet ligjore pr pretendimet q datojn “q nga fillimi i bots”.

  Megjithat, avokatt e saj thon se kushtet e marrveshjes i prkasin vetm Florids - ku Giuffre pretendoi se ajo ishte abuzuar seksualisht nga Epstein - dhe kshtu ishin "t parndsishme" pr veprimin e saj kundr Princit Andrew, i cili mbulon abuzimin e supozuar seksual nga pjestari i familjes mbretrore n Nju Jork. Londr dhe Ishujt e Virgjr t SHBA. N dosjet e tyre gjyqsore, ekipi i saj ligjor tha se marrveshja e Epstein sht "jasht katr qosheve" t shtjes kundr Princit Andrew.

  Zhvulosja e dokumentit ishte urdhruar m 29 dhjetor.

  InfoWars

  Mareveshjen e plote mund ta lexoni: ketu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-01-2022 m 02:17

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Paniku mbrthen elitn e bots nga gjyqi ndaj Ghislaine Maxwell

  Abuzim seksual m t mitur/ Dshton prpjekja e Princ Andrew pr t provuar pafajsin, gjykata refuzon krkesn pr pushim t shtjes, vijojn hetimet

  Padia e Virginia Giuffre pr abuzim seksual nga Princ Andrew do t vazhdoj t merret nn konsiderat pasi nj gjykats i Nju Jorkut hodhi posht prpjekjet e familjes mbretrore pr t hedhur posht pretendimin e saj.

  Giuffre, e cila ka pretenduar se financuesi i ndjer Jeffrey Epstein dhe Ghislaine Maxwell abuzuan seksualisht me t, tha se e detyruan t bnte seks me Dukn e Jorkut n moshn 17-vjeare. Ajo ngriti padi kundr familjes mbretrore m 9 gusht, duke prmendur baterin dhe shkaktimin e qllimshm emocional. shqetsim.

  Ekipi ligjor i Princit Andre kishte argumentuar n dokumentet dhe procedurat gjyqsore se marrveshja e Giuffre n 2009 me Epstein e mbrojti at nga padia e saj. Marrveshja, e cila u vulos m 3 janar, i dha Giuffre 500,000 dollar.

  Marrveshja e tyre prmbante nj dispozit q thoshte: “Palt e dyta dhe do person apo subjekt tjetr q mund t ishte prfshir si i pandehur i mundshm … nga t gjitha, dhe t gjitha mnyrat, veprimet dhe veprimet e Virxhinias [Giuffre], duke prfshir shkakun shtetror ose federal. dhe shkaqet e veprimit.”

  Andre nuk u prmend me emr n kt vendbanim.

  Duke shpjeguar pse ai refuzoi mocionin e Andrew pr shkarkim, gjyqtari i gjykats federale t Manhatanit, Leis Kaplan tha se ishte e parakohshme t merreshin parasysh prpjekjet e princit pr t hedhur dyshime mbi akuzat e Giuffre.

  Ai vuri n dukje se kjo shtytje pr shkarkim kryesisht mbshtetej n pretendimet e familjes mbretrore se ankesa e Giuffre ishte ligjrisht e pamjaftueshme, t cilat, nga ana tjetr, ishin t rrnjosura n diskutimin e Andrew pr marrveshjen e vitit 2009.

  Kaplain tha: “Ligji e ndalon gjykatn t marr n konsiderat, n kt faz t procesit, prpjekjet e t pandehurit pr t hedhur dyshime mbi vrtetsin e pretendimeve t zonjs Giuffre, edhe pse prpjekjet e tij do t ishin t lejueshme n gjyq.”

  Ai vazhdoi: “N nj mnyr t ngjashme dhe pr arsye t ngjashme, ajo nuk sht e hapur n gjykat tani pr t vendosur, si nj shtje t vrtet, vetm at q palt n lirimin n marrveshjen e 2009 zgjidhjes nnshkruar nga znj Giuffr dhe Jeffrey Epstein n fakt nnkuptonte.

  “Detyra e gjykats n kt pik sht thjesht t prcaktoj nse ka dy ose m shum interpretime t arsyeshme t atij dokumenti. Nse ka, prcaktimi i ‘t drejts’ ose interpretimi kontrollues duhet t pres procedurat e mtejshme.”

  Vendimi i Kaplan i jep nj goditje tjetr princit britanik t prvuajtur, reputacioni dhe qndrimi i t cilit brenda familjes mbretrore sht dmtuar nga lidhjet e tij me Epstein dhe Maxell.

  Procedimet penale t profilit t lart kundr Epstein dhe Maxell gjat dy viteve t fundit kan dmtuar m tej reputacionin e tij.

  Maxell, e bija e titanit t ndjer t shtypit britanik, Robert Maxwell, u shpall fajtore pr pes akuza pr joshjen e vajzave deri n 14 vje n botn e Epstein q ai t abuzonte seksualisht. Epstein, nj shkels seksual i dnuar, i cili prve Princit Andrew, numronte ish-presidentt Bill Clinton dhe Donald Trump n rrethin e tij, vrau veten n nj burg n Manhattan rreth nj muaj pas arrestimit t tij n korrik 2019 me akuza pr trafikim seksual. Giuffre ka pohuar se Princi ishte “djersitur shum mbi mua” n nj klub nate n Londr n nj nat kur dyshohet se kishin nj takim seksual.

  Princi Andrew tha n nj intervist katastrofike pr BBC se deklarata e Giuffre pr djersitjen e tij nuk mund t ishte e vrtet, duke pretenduar: “Un kam nj gjendje t veant mjeksore q sht se nuk djersitem ose nuk djersita n at koh.” Princi Andrew gjithashtu pohoi se n mbrmjen e cituar nga Giuffre, ai shkoi me vajzn e tij, Beatrice, n nj fest fmijsh pasdite von n nj Pizza Express n oking. Pas fests, pretendon Princi Andrew, ai ishte n shtpi me fmijt e tij gjat gjith nats.

  Si pjes e padis s Giuffre, ekipi i saj ligjor ka krkuar dokumente q do t vrtetonin nse Princi Andrew mund t djersitet apo jo.

  (BalkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. Anullohet gjyqi i shqiptarit ne SHBA se ju permend kombesia
  Nga Qyfyre n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2014, 11:13
 2. T hnn n Beograd, gjyqi ndaj shqiptarve t Preshevs
  Nga gimche n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 20:45
 3. Fillon gjyqi ndaj drejtoreshes greke qe lejoi te mesohej SHQIP
  Nga prenceedi n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 115
  Postimi i Fundit: 26-01-2010, 14:18
 4. Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 11:21
 5. Gjyqi ndaj Sadam Hyseinit
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 16-02-2004, 20:57

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •