Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,055
  Postimet n Bllog
  4

  Po vjen varianti i ri/ Mjeku: Nuk do t ngelet njeri pa u infektuar, keni vetm nj zgjidhje!

  Emri: covid-spital-750x375.jpg

Shikime: 4434

Madhsia: 23.2 KB

  Varianti i ri i COVID-19, Omicron q po trondit botn ka shkaktuar shqetsim t madh te t gjitha vendet, pasi po prhapet me shpejtsi. Mbrmjen e sotme i ftuar n emisionin Log. n ABC mjeku i njohur Genc Sulebe u shpreh se rreziku nga varianti i ri sht q virusi t prhapet me shpejtsi dhe t mos ngel askush pa u infektuar. Zgjidhja e vetme sipas tij sht vaksina.

  Jan variante t pritshme. Mutacioni i ri sht i pesti, i cili ka shum mutacione, mbi 30 ndryshime n strukturn e tij krahasuar me variantin origjinal. Jo vetm ata q jan me HIV por edhe mangsi t tjera, virusi do koh t eliminohet, me jav, n organizm dhe rrit mundsin t psoj ndryshime, bhet m i prshtatshm dhe shprndahet n individ t tjer.

  Omicron duket se ka aftsi ngjitse m t mdha se Delta. Ka rrezik t prhapet, t zvendsoj Deltn, dhe t infektoj potencialisht, nuk do t ngelet njeri pa u infektuar. Ktu del puna te vaksina. E vetmja zgjidhje sht vaksinimi. Nuk shpton dot. Tani a do ta marrsh me smundje apo vaksinim, zgjidheni vet tha Genc Sulebe


  Prof.Dr.Arben Pilaca, mjek infeksionist n Spitalin Hygeia theksoi se variante t tilla do t ket her pas here pasi jo e gjith popullsia sht e vaksinuar. Shtamet e reja q do t dalin, un mendoj se ky nuk sht i fundit, do t ket tjetr. Do t kemi surpriza t tilla mutacionesh. Tani doli i riu. Pr aq koh sa do t ket popullsi pa imunizim, zero, do t jemi prpara ksaj situate. Bota ballafaqohet me surpriza her pas here tha ai.

  Pr epidemiologun Ilir Alimehmeti varianti i ri sht afro trefish m pak ngjits se Delta. Do ta shohim me qetsi. Do akoma m tepr koh pr tu par. Ky variant gjendet me PCR ndryshe nga t tjert q donin sekuencim gjenetik. sht m e leht dhe m e shpejt. N Afrikn e Jugut kishim edhe nj tjetr variant, Beta, nuk u transmetua aq shum n Europ tha ai.

  /b.h javanews.al

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,330
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Po vjen varianti i ri/ Mjeku: Nuk do t ngelet njeri pa u infektuar, keni vetm nj zgjidhje!

  Ne shqiptaret jemi treguar me te zgjuar, shumica nuk kane rene pre e mashtrimit global.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 30-11-2021 m 12:07
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,055
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Po vjen varianti i ri/ Mjeku: Nuk do t ngelet njeri pa u infektuar, keni vetm nj zgjidhje!

  Sa versione akoma do nxjerrin vetem e vetem te vakdinohet populli..

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,330
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Po vjen varianti i ri/ Mjeku: Nuk do t ngelet njeri pa u infektuar, keni vetm nj zgjidhje!

  .....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 02-12-2021 m 14:29
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Santa po vjen(per femijet e forumit dhe jo vetem))
  Nga Kryqi i Paqes n forumin Prshndetje dhe urime
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 24-12-2012, 14:34
 2. Firefoxi i ri vjen vetm n muajin qershor
  Nga new-man n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-05-2009, 03:46
 3. far do bnit nse mjeku ju njofton se keni vetm edhe 24 or jet
  Nga halilhalili n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 13-11-2008, 05:12
 4. Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 16-12-2007, 18:18
 5. Shpetimi Vjen Vetem Nga Jezusi!!
  Nga Jesushaus n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-05-2002, 22:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •