Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  Lightbulb Dokumentat historike, Enver Hoxha: Dita e lirimit sht 28 nntori!

  Zbulohen dokumentet/ Enver Hoxha: Dita e lirimit sht 28 nntori! Mbledhja q ndryshoi datn dhe pse u zgjodh 29-ta

  Emri: Enver-Hoxha-Ismail-Qemali-festa-28-nentori.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 87.7 KB

  Ka ikur n 28 apo 29 nntor gjermani i fundit? Edhe pas 30 vjetsh ndrrim sistemesh, shqiptart ende nuk kan rn n nj mendje pr datn e sakt t lirimit t Shqipris. Ktij debati q rindizet do nntor, n t vrtet i prijn vet historiant, q ende nuk e kan gjetur gjuhn mes tyre. E, megjithat, m shum se gjithka tjetr flasin dokumentet, ato q kalojn npr vite dhe na vijn sot si dshmi.
  Historiania, prof. dr. Valentina Duka, na v n dispozicion nj sr dokumentesh t nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit, periodik t Lufts Nacionallirimtare apo edhe vepra t Enver Hoxhs. Dokumentet q na sjell n vmendje historiania, flasin shum. Ka qen vet Enver Hoxha q e ka deklaruar se 28 nntori ishte dyfish nj dit e gzuar, sepse n t njjtn dit shnohej si pavarsia, ashtu edhe lirimi i vendit. lirimin e Shqipris n datn 28 nntor e mbshtesin edhe nj sr procesverbale mbledhjesh n vendin e sapoliruar, ku diskutohej pr shtje nga m t ndryshme, e ku saktsoheshin data; flitej pr projektligje q kishin si kufi kohor ditn e lirimit e q pa asnj hezitim prmendej 28 nntori. Por brenda nj mbledhjeje t vetme, gjat diskutimit t t kremteve kombtare, vjen edhe ndryshimi.

  Nisi si nj propozim “naiv”, pr t festuar si Ditn e Pavarsis, ashtu edhe t lirimit. Kjo duket qart n nj mbledhje t 9 nntorit 1945, ku askush nuk e dyshonte datn 28 nntor, por me propozim t Ramadan itakut, sipas t cilit meq Shqipria ishte gdhir e lir n datn 29 nntor, t shpallej ajo dita e fests, u hodh n vot dhe u miratua.

  Emri: 51.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 62.7 KB


  DOKUMENTET
  “Dita e Flamurit u b dita dy her e shenjt, dita e lirimit dhe e bashkimit t popullit shqiptar”, kshtu sht shprehur Enver Hoxha n fjalimin e tij triumfues t lirimit t Shqipris. Ishte 28 nntor 1944 dhe Buletini i Lufts Nacionallirimtare i dedikohej ksaj dite t madhe. N faqen e par gjejm nj fotografi t komandantit Enver Hoxha dhe nj t burrit t urt t Pavarsis, Ismail Qemalit. Ky numr hapet me editorialin me titull “Populli shqiptar feston ditn e 28 nntorit”.

  Ndr t tjera, n t thuhet se: “Festa e Flamurit kt vit ka nj ndryshim rrnjsor nga ajo e vitit 1912. Sot e festojm kt dit me nj Shqipri t Lir me t vrtet: pa tregtar t politiks me nj Ushtri t’on lavdiplote, q sht nj forc sigurimi pr ta ruajtur n do koh kt independenc. Populli shqiptar e feston kt dit i lumtur se e sheh vehten e tij t bashkuar, t fort e t’organizuar, me nj font t prbashkt Nacionallirimtar, me nj Qeveri t tij Demokratike, frut i prpjekjeve dhe i luftrave t prgjakshme kundra okupatorve t fort e barbar dhe t gjith tradhtarve t Atdheut, q me do mnyr u munduan ta pranin dhe ta bnin vegl t dshirave t tyre”.

  N t njjtin numr botohet n vijim fjala e “GjeneralKolonel”, Enver Hoxhs, i cili thekson m tej rndsin e dats 28 nntor, e cila prkon me pavarsin e vendit. N kt shkrim t gjat veojm: “Pas kaq luftrash heroike kundr fashizmit, flamuri i kuq i Vlors i lyer me gjakun e heronjve t popullit t rn n kt luft antifashiste valon sot krenar n qiellin e Shqipris s Lir… Dita e Flamurit u b dita dy her e shenjt, dita e lirimit dhe e bashkimit t popullit shqiptar”.

  Ky fjalim sht prfshir edhe n Vllimin 2 t Veprave t Enver Hoxhs, botime t Institutit t Studimeve marksiste-Leniniste pran KQ t PPSH-s. uditrisht, Enver Hoxha apo redaktort e tij nuk e kan “censuruar” kt pjes t fjalimit, duke na e ln si dshmi n ditt tona. Vet diktatori e pohonte me gojn e tij se Shqipria ishte liruar n 28 nntor.

  Emri: 43.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 44.8 KB

  DITA E LIRIMIT T TIRANS APO SHKODRS
  N vitet e para t paslirimit nuk diskutohej nse ishte 28 apo 29 dita e lirimit, por nse do t festohej Dita e lirimit t Tirans, si kryeqytet i vendit apo ajo e Shkodrs, q prkonte edhe me lirimin e gjith Shqipris, apo largimin e “gjermanit t fundit” nga Shqipria. Pra, debati zhvillohej mes datave 17 dhe 28 nntor. Kt fakt na e sjellin disa dokumente q datojn n vitin 1945. Bhet fjal pr procesverbalin e diskutimit t Kryesis s Kshillit Antifashist Nacionallirimtar (Mbledhja 14, Seanca 1/ AQSH: F. 498, viti 1945, D. 108) mbi projektligjin mbi amnistin dhe faljen pr faje ordinere, t kryera deri n lirimin e Shqipris. Pikrisht gjat ksaj mbledhjeje sht zhvilluar nj diskutim mes pjesmarrsve Manol Konomi, Gjergj Kokoshi, Spiro Koleka, Tuk Jakova etj., mbi datn e lirimit, e cila duhej saktsuar n projektligj. Diskutimi qartsisht bhej mbi datat 17 nntor, kur u lirua Tirana apo 28 nntor kur u lirua Shkodra.

  Sipas Tuk Jakovs “kur shkoi okupatori prej Shkodre nuk ngeli m ushtri e huaj n ndonj vnd t Shqipris, prandaj duhet t bhet 28 Nntor 1944”, propozim ky q u pranua nga pjesmarrsit. Dhe n Nenin 1 t Projektligjit n fjal saktsohet se: “Amnistohen t gjitha fajet ordinere t kryera deri edhe n ditn 28 Nntor 1944, pr t cilat ligji parasheh nj ndshkim me burgim t rnd ose burgim, q n maksimum nuk kalon t gjasht vjett, ose nj ndshkim gjobor, t bashkuar ose jo me ndshkimet e siprtreguara. Prjashtohen fajet financiare, pr t cilat zbatohet neni 4 i ksaj ligje.

  Emri: 311.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 25.7 KB

  SI NDRYSHOI DITA E LIRIMIT
  Nga t gjitha diskutimet e deriathershme nuk kishte asnj dyshim q lirimi i Shqipris kishte ndodhur n 28 nntor t vitit 1944 dhe ishte nj rastsi e bukur q ajo prkonte me Ditn e Pavarsis, shpallur n t njjtn dat n vitin 1912. Por diskutimi u ringjall n prcaktimin e festive kombtare. Nga procesverbalet e mbledhjeve t arritura deri m sot nuk jepet ndonj arsye pse nuk u pranua q Dita e Pavarsis t ishte edhe e lirimit, vese mendimi nga 28 n 29 ndrroi brenda s njjts mbledhje.

  N seancn e pest t mbledhjes s 14- t Kryesis s Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar, mbajtur n 9 nntor 1945, nn kryesin e Dr. Omer Nishanit, n rendin e dits parashikohej diskutimi mbi projektligjin “mbi t kremtet zyrtare”. Ndr diskutantt u hodh edhe ideja e kremtimit t ksaj dite, n 9Maj, e cila njihet edhe si Dita Europiane e fitores ndaj nazi-fashizmit, por nuk u ra dakord. Gjat ktij takimi Bedri Spahiu propozoi q data 28 nntor t festohej edhe si dita e Pavarsis edhe si dita e lirimit. Ai u shpreh se: “Dita e 28 Nntorit koincidoi me lirimin e Shqipris,d.m.th, me rnien e Shkodrs, prandaj proponoj q emrtimi i fests s 29 Nntorit t bhet ‘Dit e Indipendencs dhe e lirimit t Shqipris'”. Propozimi u hodh n vot, por nuk u pranua.

  M tej n fjaln e tij, Ramadan itaku u shpreh: “sht harruar t vihet dita e lirimit t Shqipris. sht vn Dita e Konferencs s Pezs q mori form Lufta N., sht vn dita e Kongresit t Prmetit ku lufta merr form m t gjer, edhe ish e drejt t viheshin dhe t festohen kto dit, por sht harruar, si thash, Dita e lirimit, dita e prfundimit t Lufts s madhe q bri populli shqiptar.

  Kt dit duhet ta kujtoj populli dhe ta festoj brez pas brezi, t mbetet si nj dit historike. Dita e 28 Nntorit 1912 sht e drejt t festohet, por edhe kjo e Lufts s dyt, Lufts s madhe duhet t shtohet (prkrahet). Vetm sht shtja e dats. Me sa di un, pas mesnats s 28 Nntorit 1944, armiku qe dukur nga e gjith Shqipria, d.m.th., dita e 29 Nntorit u gdhi duke qen Shqipnija e liruar. Prandaj proponoj q dita e 29 Nntorit t shtohet n ditn e festive kombtare. Ne kemi vn ditn e mbarimitt lufts s prbotshme e t mos vn ditn e lirimit t Shqipris, m duket do t ishte gabim”

  Ky propozim gjeti mbshtetje n shum prej pjesmarrsve n at mbledhje. N procesverbalin e mbledhjes shkruhet se “SH.DR. Ymer Dishnica e Qiriako Harito jan t mendimit t shtohet dhe dita e 29 Nntorit si fest kombtare, sepse kjo sht dita e fitores s madhe t popullit shqiptar.

  Sh. Gjergj Kokoshi krkon t jet vetm dita e 9 majit, masi lufta ishte e prbashkt dhe dita e lirimit t jet e prbashkt.

  Sh. Spiro Moisiu, duke u bashkuar me propozimin e sh. Ramadan itaku, shton se prve q dita 29 sht dit e lirimit t Shqipris, po sht edhe dita q popullit iu sigurua regjimi i tij.

  Sh. Myslym Peza v n dukje se kur u lirua Shqipria m 28 nntor 1912, nuk ka luftuar kurrkush, kurse pr lirimin e ksaj radhe populli lftoj gjsht vjet rresht, prandaj kjo dit ka rndsi m t madhe

  Sh. Ramadan itaku, duke treguar dhe nj her historin e lirimit t Shkodrs m 29 nntor, insiston t pranohet si fest kombtare.

  Sh. Koo Tashko krkon pranimin e propozimit t Sh.R. itaku dhe duke u bashkuar me mendimin e Sh. Myslym Peza pr sa i prket rndsis s dits s lirimit t Shqipris, v n dukje se pr her t par Shqipria u lirua n baz t Lufts t’on, kurse m 1912 fitoi indipendencn n baz t marrveshjeve diplomatike”.

  Emri: 212.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 38.4 KB

  Emri: 110.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 41.8 KB

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-11-2021 m 22:03

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-01-2015, 13:26
 2. Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 20-02-2013, 20:06
 3. Dita e clirimit te Shqiperise
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 08:48
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-10-2007, 22:40
 5. 12 Qershori Dita E lirimit T Kosovs
  Nga illiriani n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-06-2002, 00:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •