Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Firmtart e Pavarsis s Shqipris

  FIRMTART E PAVARSIS S SHQIPRIS

  Shqipria u vetshpall e pavarur n Vlor m 28 nntor 1912 nga Ismail Qemali. N shpalljen e Pavarsis morn pjes 83 delegat nga t gjitha trevat shqiptare ndrsa 40 firmtart ishin ata t cilt nnshkruan aktin e Pavarsis. Menjher pas shpalljes s Pavarsis, Asambleja e Vlors formoi Qeverin e Par t Shqipris s Pavarur t drejtuar nga Ismail Qemali si dhe Pleqsin.


  Ismail Qemal bej Vlora (1844-1919)

  Ngriti flamurin n Vlor. Firmtar i Aktit t Pavarsis. Kryetar i Qeveris s Prkohshme, Ministr i Jashtm, diplomat, guvernator, atdhetar.

  M 28 nntor, ngriti flamurin shqiptar n Vlor. Deklaroi n Vlor pavarsin e Shqipris. Firmosi i pari Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln “Ismail Kemal”.

  N deklarat shkruhej ; “N Vlon m 15/28 t Vjeshts s Tret 1328/ 1912. Pas fjalve q tha z.Kryetari Ismail Kemal beu, me t cilat tregoi rrezikun e math n t cilin ndodhet sot Shqipria, t gjith delegatt me nj za venduan q Shqipria m sot t bahet n vehte, e lir e mosvarme”.

  Ismail Qemal bej Vlora u zgjodh kryeministr Qeveris s Prkohshme Ndihmoi lvizjen e armatosur t shqiptarve n kryengritjet e prgjithshme t viteve 1910-1912. M 22 janar 1914 jep dorheqjen dhe pushtetin ja dorzon Komisionit Ndrkombtar t Kontrollit. Largohet nga Shqipria pr n Itali ku edhe vdes n rrethana t dyshimta m 24 janar 1919.

  Dom Nikoll Kaorri (1862-1917)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Klerik i lart, atdhetar, patriot dhe veprimtar i Rilindjes Kombtare.Mori pjes n lvizjen politike-kulturore-kombtare. Gjat kryengritjes s Kurbinit 1905-1907, hyri si ndrmjets midis popullsis dhe administrats osmane q t shmangte gjakderdhjen. Pjesmarrs n Kongresin e Manastirit (1908) dhe n Kongresin e Elbasanit (1909).

  Prfaqsues i krahins s Durrsit n Kuvendin Kombtar t Vlors ku u zgjodh nnkryetar i qeveris s prkohshme. Firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Kaorri “.

  Vehbi Dibra Agolli (1867-1937)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Klerik i lart. veprimtar i lvizjes kombtare shqiptar, Mori pjes n vitin 1909 n Kongresin e Dibrs, mbshteti alfabetin me shkronja latine t Kongresit t Manastirit.

  M 28 nntor 1912 n krye t delegatve t Dibrs, merr pjes n Kuvendin Kombtar t Vlors ku u zgjodh kryetar i Pleqsis. Ka luajtur rol t rndsishm n organizmin e kryengritjes shqiptare t vitit 1913 kundr pushtimit serb n zonn e Dibrs. N vitin 1920 mbshteti prpjekjet pr rimbkmbjen dhe demokratizimin e shtetit t pavarur shqiptar.

  Jorgji Karbunara – Bab Dud Karbunara (1842-1917)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Atdhetar dhe veprimtar i Rilindjes Kombtare. Punoi shum pr hapjen e shkollave shqipe n Berat. Jorgji Karbunara ishte prfaqsues i Beratit n Kuvendin Kombtar t Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” J. Karbunara “. N kt Kuvend, ai u zgjodh antar i Pleqsis.

  Elmas Boce (1850-1925)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Mori pjes n organizimin e degs s Lidhjes Shqiptare t Prizrenit n qytetin e Gjirokastrs n vitin 1880.

  Elmaz Boce, ndihmoi pa kursyer hapjen e shkolls shqipe t Gjirokastrs “Lirija”. N nntor t vitit 1912 u zgjodh delegat i Gjirokastrs n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Elmas Boce ”

  Qazim Kokoshi (1882-1945)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar pr prhapjen e gjuhs shqipe, patriot, njeri me bindje dhe pikpamje demokrate. Zgjidhet delegat i Vlors n Kuvendin e Gres n vitin 1911. Merr pjes n kuvendin e Vlors n nntor 1912, ku firmosi Aktin e Pavarsis me sigln ” Qazim Kokoshi”.

  N vitin 1921, zgjidhet deputet i qarkut t Vlors n Kshillin Kombtar. Rregjimi komunist e arreston dhe burgos. i izoluar n hetuesin e Vlors, vdes nga torturat.

  Jani Minga (1872-1947)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i shkolls shqipe, i Rilindjes Kombtare dhe i lvizjes demokratike 1920-1924.

  Ishte ndr nismtart e hapjes s klubit patriotik ” Labria ” dhe t shkolls s par shqipe n Vlor (1908). N nntor t vitit 1912 u zgjodh delegat i Gjirokastrs n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” J. Minga”.

  Rexhep Mitrovica (1888-1960)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i lvizjes kombtare, intelektual, deputet, ministr, kryeministr. Mori pjes si delegat i Pejs n Kuvendin Kombtar t Vlors dhe ishte njeri nga nnshkruesit e deklarats s Pavarsis. Nj nga themeluesit e Partis Kombtare (1914), antar i Komitetit “Mbrojtja Kombtare e Kosovs”. Zgjidhet senator i Kosovs n Kshillin Kombtar t Lushnjes.

  Dhimitr Tutulani (1875-1937)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i lvizjes kombtare.

  N nntor t vitit 1912, zgjidhet delegat i Beratit n Kuvendin historik t Vlors, ku nnshkroi Deklaratn e Pavarsis, me sigln “Dh. Tout.”. N vitin 1918 ishte delegat n Kongresin e Durrsit dhe n vitin 1920 n Kongresin e Lushnjes. N vitin 1925 kreu detyrn e kryetarit t Bashkis s Beratit.

  Abas Dilaver (elkupa) (1850 – 1926)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i lvizjes kombtare.

  Gjat viteve 1905-1907 u lidh dhe bashkpunoi me atdhetart e njohur t asaj kohe si Dom Nikoll Kaorri etj. Priti n Durrs Ismail Qemalin e m pas, bashk me delegatt q e shoqronin at, mori pjes n mbledhjen e par Kuvendit t Vlors. Delegat i Durrsit, Deklaratn e Pavarsis, e firmosi me sigln “Abas Dilaver”.

  Shefqet Dajiu (1882-1946)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i prhapjes s gjuhs shqipe dhe i lvizjes kombtare.

  N nntor t vitit 1912, zgjidhet si prfaqsues i Elbasanit n Kuvendin historik t Vlors pr shpalljen e Pavarsis Kombtare. Firmosi Deklaratn e Pavarsis me sigln “Shefqet Daji”. N vitet 1920-1923 sht deputet i Elbasanit n parlamentin shqiptar. Shefqet Dajiu arrestohet dhe burgoset n vitin 1945. Vdes n burg n vitin 1946.

  Xhelal Koprencka (1876-1919)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Nismtar pr hapjen e shkollave shqipe n vitin 1908 n Skrapar, veprimtar i lvizjes kombtare pr pavarsi

  Zgjidhet delegat i Skraparit n Kuvendin e Vlors dhe ishte nj nga 40 firmtart e Aktit t shpalljes s Pavarsis kombtare n vitin 1912, dhe firmosi Deklaratn e Pavarsis me sigln “Xhelal Ko.”. Zgjidhet antar i Pleqsis.

  Hajredin Cakrani (1860-1940)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  N vitet 1908-1909, bashkpunoi ngusht me klubet atdhetare ” Labria ” t Vlors dhe t Filatit. U zgjodh delegat i Mallakastrs n Kuvendin historik t Vlors n nntor t vitit 1912, ku firmosi Deklaratn e Pavarsis me sigln “Hajredin Cakrani”. Pjesmarrs n luftn e Vlors kundr pushtuesve italian.

  Iljaz Vrioni (1882-1932)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Nn-kryetarit i Lidhjes s Prizrenit, deputet, ministr, kryeministr.

  N nntor t vitit 1912 zgjidhet delegat i Beratit n Kuvendin historik t Vlors, ku nnshkroi Deklaratn e Pavarsis, me sigln “Iljas Vrijon”. N vitin 1920, zgjidhet delegat i Beratit n punimet e Kongresit t Lushnjs. Katr her Kryeministr i Shqipris dhe disa her si Ministr i Jashtm dhe si Ministr i Plotfuqishm i Shtetit Shqiptar n Paris.

  Murad Toptani (1867-1918)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Poet, publicist.

  Mori pjes n Kuvendin historik t Vlors n nntor 1912 si delegat i Tirans dhe firmosi Deklaratn e Pavarsis me sigln “Murad Toptani”. Pas rnies s qeveris s Vlors, Esat Pash Toptani (kushri i tij), i dogji shtpin dhe nj pjes t madhe t pasuris s tij q ndodhej brenda saj si: libra, korrespondencn, antikuar.

  Luigj Gurakuqi (1879-1925)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i lvizjes kombtare, ministr, deputet, gjuhtar, poet, publicist.

  Pjesmarrs n Kongresin e Manastirit (1908), ku u zgjodh edhe antar komisioni pr njehsimin e alfabetit. Pjesmarrs n kryengritjen e malsorve t Mbi Shkodrs dhe bashk hartues me I. Qemalin i Memorandumit t Gres. Gjat vitit 1912, ishte ndr organizatort e kryengritjes s prgjithshme. N Kuvendin e Vlors pr shpalljen e pavarsis, si prfaqsues i Shkodrs, firmosi Deklaratn e Pavarsis nn sigln ” Luz Gurakuqi “.

  Ministr i Arsimit n Qeverin e Prkohshme t Vlors. Antar i delegacionit n Konferencn e Paqes n Paris. Deputet i Shkodrs n Kshillin Kombtar dhe prsri prfaqsues i Shkodrs n Kuvendin Kushtetues n vitin 1924. Ministr i Financave n qeverin e Nolit. U vra n Bari n 2 mars 1925.

  Spiridon Ilo (1876-1950)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Patriot, atdhetar.

  Shoqron Ismail Qemalin n udhtimin Trieste-Durrs-Vlor. Merr pjes n Kuvendin historik t Vlors n nntor 1912, ku firmosi firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln “Spiro T. Ilo”. N vitin 1914, prfshihet n etn e Themistokli Grmenjit n luftimet kundr shovinistve grek.

  Thanas Floqi (1884-1945)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Jurist, veprimtar i lvizjes kombtare, publicist, gjuhtar, botues, kompozitor, prkthyes.

  Mori pjes n Kuvendin historik t Vlors n nntor 1912, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Thanas V. Floqi “. M pas punoi si jurist n administratn shtetrore n Vlor.

  Lef Nosi (1873-1946)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Veprimtar i lvizjes kombtare, albanolog, studiues, deputet, ministr

  N nntor 1912 ishte delegat i Elbasanit n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Lef Nosi “. N qeverin e Ismail Qemalit, Lef Nosi caktohet n detyrn e ministrit. Antar i delegacionit shqiptar pran Konferencs s Paqes n Paris. N vitin 1945 u burgos dhe dnua me vdekje. U pushkatua n vitin 1946.

  Nuri Sojliu (1870-1940)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  Mbshteti Kongresin e Elbasanit dhe at Manastirit, ku mbshteti alfabetin latin t gjuhs shqipe. N nntor t vitit 1912, u zgjodh delegat i Strugs n n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Nuri “. Nuri Sojliu mbshteti lvizjet politike me frym demokratike t viteve `20.

  Ferit Vokopola (1887-1967)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Teolog, ekonomist, poet, publicist, ministr, deputet

  N nntor t vitit 1912, u zgjodh delegat i Lushnjes n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” M. Ferit Vokopola “. Ferid Vokopola ishte prfaqsues i Beratit, n Parlamentin shqiptar nga viti 1923-1939. Ministr i Bujqsis n kabinetin e Iljaz Vrionit (1927-1928).

  Ymer Deliallisi (1873-1944)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  N nntor t vitit 1912, u zgjodh delegat i Shijakut n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Ymer “. N vitin 1920, prfaqson nnprefekturn e Shijakut n Kongresin e Lushnjes, ku edhe zgjidhet senator.

  Xhemal Deliallisi (1880-1941)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  N nntor t vitit 1912, u zgjodh delegat i Shijakut n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Deklaratn e Shpalljes s Pavarsis me sigln ” Xhemmalyyddin bej “. Ngarkohet me detyra n Qeverin e Prkohshme t Vlors dhe m pas n administratn e Princ Vidit.

  Mustafa Merlika Kruja (1887-1958)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis. Deputet, ministr, Kryeministr, albanolog

  Si delegat i Krujs n Kuvendin Kombtar t Vlors m 28 nntor 1912, firmosi Aktin e Pavarsis kombtare, me sigln “Mustafa Asim Kruja” ku u zgjodh dhe antar i Pleqsis. U caktua nnprefekt n Vlor dhe m pas sekretar i par i Qeveris s I. Qemalit.

  M 1919 ishte sekretar i delegacionit shqiptar n Konferencn e Paqes n Paris. Ishte deputet i Kosovs n zgjedhjet e para parlamentare t vitit 1921. Pas ardhjes s komunizmit u detyrua t arratisej. Mustafa Kruja vdiq n SHBA m 27 dhjetor 1958, n moshn 71-vjeare.

  Abdi Toptani (1864-1942)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, ministr.

  N vitin 1902 organizoi kryengritjen e armatosur t malsorve t Shngjergjit e t Shupalit kundr dhuns s administrats osmane.

  N Kuvendin e Vlors ai firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Abdi”. U zgjodh ministr i Financave n Qeverin e par shqiptare.

  Veli Hari (1850-1914)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, intelektual.

  Veli Hari ishte nj intelektual i formuar. Veprimtar i klubit patriotik t qytetit, ai prfaqsoi Gjirokastrn n Kuvendin e Vlors dhe firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Veli Hari”.

  Nebi Sefa (1861-1942)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar.

  Mori pjes n kryengritjen e prgjithshme t viteve 1911 dhe 1912. N nntor t atij viti u zgjodh delegat i Lushnjes pr n Kuvendin e Vlors. Ku nnshkroi Aktin e Pavarsis me sigln “Nebi Sefa Lushja”. N vitet `20 prkrahu kursin politik t ndjekur prej forcave fanoliane.

  Mit’hat Frashri (1880-1949)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, intelektual, deputet, patriot, ministr

  Mori pjes n Kongresin e Manastirit, m 1908 ku u zgjodh kryetar i Kongresit dhe nnkryetar i Komisionit t hartimit t alfabetit. N Kuvendin e Vlors, Frashri ishte delegat i Elbasanit dhe firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Mid’hat Frashri”. N qeverin e Ismail Qemalit zgjidhet ministr i Punve t Prgjithshme. N janar 1923 fillon detyrn e ministrit Fuqiplot t Republiks s Shqipris n Athin, deri n dhjetor 1925.

  M 1941 sht nj nga themeluesit e Organizats Nacionaliste – Balli Kombtar. U detyrua n nntor 1944 t largohet nga Shqipria dhe t vendoset n Itali. Nuk u pajtua kurr me komunizmin. Komunistt e detyruan t birin e Abdyl Frashrit, t ikte nga Shqipria. Vdiq n Ne York, SHBA, m 3 tetor 1949.

  Zihni Abas Kanina Hamzaraj (1885-1957)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar, ministr.

  Mori pjes n kryengritjen e prgjithshme t vitit 1911. N Kuvendin e Vlors, si delegat i Vlors, firmosi n Aktin e Pavarsis me sigln “Zihni Abbas Kanina”. U zgjodh drejtor i prgjithshm n ministrin e Punve t Jashtme. Me fillimin e Lufts s Dyt Botrore, Kanina u b pjes e Ballit Kombtar, prkrah Mit’hat Frashrit. N vitin 1951 u arrestua dhe u burgos, derisa vdiq, m 1957.

  Qemal Karaosmani Elbasani (1875-1949)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, patriot, deputet.

  N nntor 1912 u zgjodh delegat i Elbasanit n kuvendin e Vlors dhe u caktua t shoqronte Ismail Qemalin nga Durrsi pr n Vlor. Firmosi Aktin e Pavarsis kombtare, me sigln “Qemal Elbasani”. Mbshteti qeverin e dal nga Kongresi i Lushnjes dhe pr disa vite ishte asamblist.

  Ai u persekutua nga regjimi komunist.

  Sali Gjuka (1876-1925)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar.

  Mori pjes n kryengritjen e prgjithshme t viteve 1910-1912.

  Si prfaqsues nga Kosova dhe delegat i Pejs, Gjakovs, Plavs e Gucis, mori pjes n shpalljen e pavarsis kombtare dhe firmosi Aktin me sigln “Salih Gjuka”. U zgjodh kshilltar i Pleqsis. N janar 1913 filloi punn si drejtor i arsimit pr qarkun e Beratit.

  Dhimitr Berati (1888-1970)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, diplomat, ministr

  Firmos Aktin e Pavarsis s 28 nntorit 1912, nn sigln “D. Beratti”, si delegat i kolonis shqiptare t Bukureshtit. Berati u emrua sekretar i kryetarit t Qeveris, antar i Pleqsis si dhe u caktua drejtor i prgjithshm n gazetn e qeveris s Vlors. N Konferencn e Paqes m 1919 ishte delegat i shqiptarve t Bukureshtit.

  Dhimitr Mborja Emanoil (1884-1945)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  M 28 nntor 1912, firmos Aktin e Pavarsis me sigln “Dh Emmanuel” n emr t

  kolonis s Bukureshtit. N shkurt 1915 zgjidhet kshilltar pran shoqris s “Komunitetit Ortodoks Shqiptar t Bukureshtit”. M 1924 mbshtet qeverin e Nolit. Ishte kundr rregjimit komunist.

  Dimitr Zografi (1878-1945)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar.

  U zgjodh delegat i kolonis shqiptare t Bukureshtit pr t marr pjes n Shpalljen e Pavarsis. M 28 nntor 1912 firmosi vendimin e Pavarsis me sigln “Dimitri Zografi”. Antar i Pleqsis. Kundrshtoi vendimet e padrejta t Konferencs s Parisit n kurriz t popullit shqiptar dhe firmosi protesta drejtuar kryesis s saj n qershor 1919.

  Pandeli Cale (1879-1923)

  Firmetar i Aktit t Pavaresise, atdhetar, ministr, deputet.

  N kryengritjen e prgjithshme t vitit 1910 – 1912 drejtoi etat e zons s Kors. Merr pjese n mbledhjen e Bukureshtit t 5 nntorit 1912 dhe shoqron Ismail Qemalin pr n Shqipri.

  Me 28 nntor 1912, si delegat i Korces, firmos Aktin e Pavaresise me siglen "Pandeli Cale". Zgjidhet antar i qeveris s par shqiptare. Merr pjes aktive n lvizjen patriotike q oi ne Kongresin e Lushnjs me 1920. Po at vit ishte Prefekt i Kors, ndrsa ne shkurt 1921 deputet ne te parin parlament shqiptar.

  Bedri Pejani (1885-1946)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis.

  Delegat n Kongresin e Dyt t Manastirit (1910) dhe sekretar i Komitetit t Kosovs (1918-1924).

  N nntor 1912, mori pjes si prfaqsues i Plavs, Gucis, Gjakovs dhe Pejs n mbledhjen e Vlors dhe firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Bedri Pejan”. N vitin 1943 ishte nga nismtart pr krijimin e “Lidhjes s Dyt t Prizrenit” dhe deri n vitin 1944 kryetar i saj.

  Pas lufts u arrestua n Shqipri. Vdiq sapo doli nga burgu, n vitin 1946.

  Qemal Mullaj (1881-1966)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar, deputet

  Si delegat i Lushnjs, n nntor 1912 mori pjes n Kuvendin historik t Vlors dhe firmosi Aktin e shpalljes s Pavarsis me sigln “Qem. Mullaj”. Pas rnies s qeveris s Vlors dhe me nisjen e Lufts i Botrore u largua nga Shqipria. U kthye n atdhe rreth vitit 1920, pr t’u rimarr prsri me politik. Deputet n parlamentin e par shqiptar.

  Dr. Myrteza Ali Struga (Dibra) (1876-1937)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, mjek, patriot

  N nntor t vitit 1912, Dr. Myrteza Ali Struga, s bashku me Zyhdi Ohrin dhe Nuri Sojliun u zgjodhn delegat t Ohrit e Strugs pr n Kuvendin e Vlors, ku firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Dr. H. Myrteza Aliu”. Prsri si prfaqsues i Ohrit e Strugs ishte delegat n Kongresin e Lushnjs m 1920.

  Aristidh Ruci (1875-1950)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar.

  Merr pjes n kryengritjen e prgjithshme m 1911. Ishte delegat i Vlors n Kuvendin q shpalli pavarsin dhe firmosi Aktin me sigln “A. Ruci”. U zgjodh antar i kryesis s Banks Kombtare Shqiptare m 1937.

  Zyhdi Ohri (1872-1938)

  Firmtar i Aktit t Pavarsis, atdhetar, senator.

  N vitet 1898-1900 u prfshi n veprimtarin e Lidhjes Shqiptare t Pejs. N nntor 1912, i zgjedhur nga Ohri si delegat, mori pjes n Kuvendin e Vlors dhe firmosi Aktin e Pavarsis me sigln “Zuhdi Ohri”. Ishte pjes e Senatit t dal nga qeveria e Ismail Qemalit. N janar 1920 mori pjes n Kongresin e Lushnjs.

  Sulejman Delvina (1884-1932)

  Ministr, Kryeministr.

  Kryeministr i qeveris i dal nga Kongresi i Lushnjs. Prfaqsues n Konferencn e Paqes n Paris. Mori pjes n revolucionin e Qershorit 1924 dhe n qeverin e kryesuar nga Fan Noli u emrua ministr i Punve t Jashtme pr periudhn nga 16 qershor 1924 – 23 dhjetor 1924. Pas dshtimit t ktij revolucioni, Delvina u largua nga Shqipria. M von i smur u kthye n Shqipri dhe vdiq n Vlor n vitin 1933. N korrik 1911 udhhoqi manifestimin e studentve shqiptar n Stamboll pr t mbshtetur alfabetin dhe krkesat shqiptare.


  /Telegrafi

  https://telegrafi.com/firmetaret-e-p...se-shqiperise/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-11-2021 m 11:36

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Firmtart e Pavarsis s Shqipris  40 Portretet e Firmtarve t Pavarsis s Shqipris


  Ismail Qemal Bej Vlora

  Lef Nosi

  Luigj Gurakuqi

  Mit'hat Frashri

  Murat Toptani

  Mustafa Kruja

  Nebi Sefa

  Nuri Sojliu

  Pandeli Cale

  Qazim Kokoshi

  Qemal Elbasani

  Qemal Mullaj

  Rexhep Mitrovica

  Salih Gjuka

  Spiridon Ilo

  Vehbi Dibra Agolli

  Veli Harxhi

  Ymer Deliallisi

  Zihni Abas Kanina

  Zyhdi Ohri

  Aristidh Rui

  Bab Dude Karbunara

  Bedri Pejani

  Dhimitr Berati

  Dhimitr Emanoil Mborja

  Dhimitr Zografi

  Dhimitraq Tutulani

  Dom Nikoll Kaqorri

  Abas Celkupa

  Elmaz Boe

  Ferid Vokopola

  Hajredin Cakrani

  Jani Minga

  Iljas Vriani

  Xhelal Koprenca

  Thanas Floqi

  Abdi Toptani

  Shefqet Daiu

  Myrteza Ali Struga (Dibra)

  Xhemal Deliallisi


  ....Portretet: Arben Morina. - Montuar: Baba Albanian....

Tema t Ngjashme

 1. Festohet Dita e Pavarsis n Kishat e Shqipris
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-11-2013, 10:00
 2. Deklarata e Pavarsis s Shqipris
  Nga Uriel n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 18-12-2012, 19:24
 3. Meditime n festn e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-12-2012, 09:10
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-12-2007, 11:11
 5. Shpallja E Pavaresise Se Shqiperise Shqiptare
  Nga offspring n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-12-2007, 06:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •