Qeveria heq dor nga koncesioni i kolaudimit, do t ofrohet nga shteti

Emri:  Kontrolli-Teknik-Kolaudimi.jpg

Shikime: 31

Madhsia:  50.3 KB

Qeveria sht trhequr nga koncesioni i ri i parashikuar n relacionin e projektbuxhetit 2022 pr ndrtimin e infrastrukturs s bazs s t dhnave dhe mbikqyrjes s qendrave t kontrollit teknik t mjeteve rrugore.

Ky koncesion n vlern e 20.295 miliard lekve, q ishte i listuar mes 7 kontratave t mundshme pr t nisur n vitin q vjen sht hequr nga lista pr shkak se shrbimi ofrohet nga DPSHTRR. Ky saktsim sht br i ditur n komisionin e Ekonomis nga Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.

Pr vitin e ardhshm vlera e pagesave pr koncesionet aktive, do t jet 13.8 miliard lek, nga 12.4 miliard lek q sht vlera e parashikuar pr kt vit.

Pagesa m e madhe n vitin e ardhshm do t shkoj pr rrugn e Arbrit me 3 miliard lek, ndjekur nga skanimi n dogan me 2 miliard lek, m pas jan 3 miliard lek pr koncesionet n shndetsi apo 1.5 miliard lek pr inceneratort.

Koha Jone