Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,913

  SHBA, baza t prhershme n Kosov  Top News- SHBA, baza t prhershme n Kosov/ Lvizje t fort amerikane pas tensioneve me Serbin
  Nov 21, 2021


  Top Channel Albania

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks duket se i jan prgjigjur pozitivisht kreks s qeveris s Kosovs pr vendosjen nj baz t prhershme ushtarake amerikane n Kosov.
  Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, ka thn se SHBA-ja ka mirpritur propozimin e tij, duke thn se kjo do t kontribuonte n uljen e tensioneve n rajon,
  Mehaj, i cili ia paraqiti krkes Uashingtonit, pas tensioneve n Veri, kur Serbia drgoi tanke n kufi me Kosov, tha se ka marr sinjale pozitive pas takimit q ka pasur me Senatort amerikan n ditn e dyt t pjesmarrjes n Forumin Ndrkombtar t Siguris n Halifax.
  “Senatort amerikan mirpresin propozimin tim pr vendosjen e bazs s prhershme ushtarake amerikane. S bashku me Presidenten e Republiks s Kosovs, Vjosa Osmani- Sadriu, si dhe Zv.Kryeministren dhe Ministren e Punve t Jashtme, znj. Donika Grvalla-Scharz takuam senatoret James E. Risch, Jeanne Shaheen, Joni Ernst dhe Chris Coons”, shkruan Mehaj.
  Sipas eskpetve, vendosja e nj baze t prhershme amerikane n Kosov do t rriste sigurin dhe stabilitetin n Ballkanin Perndimor, por edhe do t conte nj mesazh t qart pr Serbin. Profesori i shkencave t siguris, Avni Islami thot se nj baz e prhershme ushtarake e SHBA-s do t duhej t vendosej n Mitrovic t Veriut, aty ku si thot ai, po krijohen tensione.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 23-11-2021 m 17:50

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,913

  Pr: SHBA, baza t prhershme n Kosov  Top News- SHBA sjell aviont n Ballkan/Mijra trupa ruse n kufi, NATO nis patrullimet ajrore
  Dec 17, 2021
  Top Channel Albania

  SHBA kan drguar aeroplant luftarak n Ballkan pr t patrulluar qiellin pran kufijve t Rusis, si pjes e nj misioni t NATO-s t krijuar pr t zmbrapsur Moskn nga rajoni i Detit t Zi dhe Ukraina.
  Aeroplant luftarak F-15E Strike Eagle u uln n n Rumanin qendrore t mrkurn dhe do t patrullojn qiellin duke u ngritur nga nj baz pran bregut t Detit t Zi s bashku me aeroplant luftarak rumun dhe aeroplant italian, Eurofighter Typhoon, njoftoi NATO.
  N vitin 2014, NATO rriti po ashtu fluturimet e vzhgimit dhe patrullimet ajrore pran kufijve perndimor t Rusis, para aneksimit t Krimes.
  Prve ksaj, NATO dhe Rusia po monitorojn nga afr njra-tjetrn dhe jan akuzuar gjithashtu pr manovra t rrezikshme n ajr. Agjencia Shtetrore e Rusis pr Aviacionin Civil tha nj aeroplan rus pasagjersh q fluturonte mbi Detin e Zi u detyrua t ndryshonte papritmas lartsin pr shkak t nj avioni spiun t NATO-s q fluturonte afr.
  Tensionet mes Rusis dhe NATO-s jan rritur javt e fundit, me zyrtar perndimor dhe media q pretendojn se Moska po mbledh trupa dhe pajisje ushtarake pr shkak t nj pushtimi t mundshm t Ukrains.
  Rusia ka mohuar vazhdimisht akuzat pr nj sulm ndaj Ukrains. Presidenti Vladimir Putin tha se Moska po krkonte garanci q NATO nuk do ta afronte infrastrukturn e saj ushtarake m afr kufijve t Rusis.

Tema t Ngjashme

 1. Kosov, arrestohet terroristi i krkuar nga SHBA
  Nga ximi_abedini n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2010, 13:15
 2. Area 51 - Baza ajrore me sekrete e SHBA-ve.
  Nga pendex n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-06-2009, 15:07
 3. Ekziston dashuria e prhershme?
  Nga oliver55 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 20-11-2008, 11:13
 4. A ka lumturi t prhershme n jet?
  Nga fisniku-student n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 14-12-2006, 15:20
 5. Ja ku jam si gjithmone... E perhershme
  Nga MercY n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 11-08-2005, 11:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •