Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj aster

  Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj asteroidi q fshiu qytetrimin si yni 13.000 vjet m par

  Arkeologu maverik Graham Hankok Kmbngulja e tij se nj qytetrim njerzor shum i zhvilluar u zhduk nga nj katastrof globale, q kujtohet tani vetm n mite dhe tregime biblike, si historia e Noes dhe Prmbytjes, sht tallur dhe hedhur posht nga ekspertt e prgjithshm q kur ai foli pr her t par n mesin e viteve nntdhjet.
  Dshmi n Turqi
  Libri i fundit i Hanckok 'Magicians Of The Gods' paraqet gjetje nga e gjith bota dhe pretendon se epoka e vogl e akullit q mbuloi planetin 13,000 vjet m par ishte rezultat i nj goditjeje komet q shkaktoi trmete dhe cunami shkatrruese.
  Disa nga dshmit e tij m bindse, n qoft se jan t shumta, u zbuluan n nj grmim n Turqi t njohur si Gobekli Tepe , q fjal pr fjal do t thot Kodra Potbelly. N kt qytet afr kufirit sirian, tha Hankoku, u gjet vepra m e lasht e arkitekturs monumentale n Tok.

  Hanckok pretendon se ka gjetur atje veprn m domethnse t arkitekturs monumentale n Tok.
  Pavarsisht prshkrimeve t hollsishme n libr, n t cilat do pjes e provave shpjegohet n detaje, Hanckok hasi n mohimin e zakonshm kur libri iu publikua n vitin 2015.
  Ate e quajten nj ndrrimtar, nj amator i mendur dhe shpesh prmendej besimi i tij se drogat halucinogjene ishin stimulues t vrtet intelektual.
  Pra, kur nj sondazh u publikua javn e kaluar q konfirmoi shum nga pretendimet e tij dhe vrtetoi se ai kishte t drejt pr t gjitha 20 vitet e fundit, mund t mos jet befasi q postimi mori vmendjen m t vogl t medias.
  Mbishkrime t lashta

  Mbishkrimet nga Gobekli Tepe prshkruajn vrtet ndikimin e komets, si dhe faktin se ajo ndodhi n vitin 10950 para Krishtit. Kr., pretendojn ekspert serioz nga Shkolla e Inxhinieris, Universiteti i Edinburgut.
  Raporti i tyre u shfaq n Revistn Ndrkombtare t Arkeologjis dhe Arkeometris s Mesdheut pak t njohur, botuar nga Universiteti Egje.
  Pretendimet e Hanckok tingllojn sikur t jen nga nj skenar filmi me katastrof t Hollivudit, nj epik SF dhe nj thriller detektiv, t gjitha n nj.Teorit e tij prfshijn piramidat, si dhe shkatrrimin e ardhshm t planetve.

  Shumica e ekspertve pajtohen se 13,000 vjet m par, kur Toka doli nga epoka e fundit e akullit, nj ngjarje kataklizmike shkaktoi nj ndryshim t papritur, trondits klimatik.
  Kjo oi n nj ftohje t papritur, e cila zgjati pr rreth 1500 vjet.
  Shkenctart kan nj sr teorish pr t shpjeguar ngjarjen, por Hanckok pretendon se ne tashm i kemi t gjitha provat e nevojshme: mbi 200 mite t lashta nga shum pjes t bots.

  Ata t gjith flasin pr nj qytetrim t lasht njerzor t shkatrruar nga prmbytjet dhe zjarri.

  Prve ksaj, ka prova fizike, n formn e gurve t mdhenj, depozitave t platinit dhe diamanteve t vegjl n t gjith Amerikn e Veriut, t gjitha kto jan mbetje t nj goditjeje t madhe.
  Ka vetm nj shpjegim, argumenton Hanckok, dhe ai prkon me prshkrimin e gdhendur n shtyllat glqerore t gjetura n Gobekli Tepe.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 06-11-2021 m 14:01

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pr: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj

  Ndikimi i komets
  Planeti yn u godit nga nj komet. U godite me forcn e nj shprthimi t njkohshm t disa mijra bombave brthamore. Ndikimi zhduku nj numr t llojeve m t mdha t kafshve, t tilla si mamuthi i lesht, dhe pothuajse shkatrroi njerzimin gjithashtu.

  Por disa njerz kan mbijetuar, duke prfshir paraardhsit e fisit Ojibwa n prerien kanadeze, t cilt ende tregojn historin e Yllit Qiellor ngjits me bisht t gjat q u vrsul npr qiell dhe dogji tokn.
  Miti i tyre pretendon se pas saj "bota ishte ndryshe".
  "Pas ksaj, ishte e vshtir t mbijetosh. Moti ishte m i ftoht se m par. Nj nga shtyllat n Gobekli Tepe duket se ka shrbyer si nj kujtes e ksaj ngjarje shkatrruese, ndoshta dita m e keqe n histori q nga fundi i epoks s akullnajave. "tha Dr. Martin Sweatman. nga Universiteti i Edinburgut.
  Nj pjes e gdhendjeve n Gobleki tregon nj burr pa kok, nj simbol grafik i masakrs s njerzve.
  Njohuri t pashpjegueshme nga e kaluara

  Nj zbulim kryesor sht nj seri gdhendjesh nomade n nj shtyll t njohur si Guri i Vultures, i cili prfaqson yjsit e yjeve si dhe vet kometn.
  Yjet nuk jan n pozicionin n t cilin i shohim sot, por si ishin gati 13,000 vjet m par, gj q i lejoi shkenctart t prcaktonin kohn e goditjes s komets.+
  Kjo do t thot se n kohn kur u bn gdhendjet, rreth 11,000 vjet m par, autort e tyre kishin tashm njohuri astronomike se ku ishin yjet n qiell 2,000 vjet m par.
  Kjo tregon sofistikimin spekulativ q njerzit, gjuetart dhe mbledhsit primitiv n at koh – si thot historia zyrtare, vshtir se mund ta kishin zotruar.Hanckok ka kmbngulur pr 20 vjet se ka vetm nj shpjegim pr nj zhvillim t till intelektual shprthyes.
  Disa, si zvicerani Erich von Daniken, sugjeruan se Toka u vizitua nga eksplorues t huaj.
  Por shpjegimi i Hanckok sht shum m binds.
  Ai beson se prpara se kometa t godiste ka pasur nj qytetrim njerzor, n fazn e zhvillimit t paktn si ishin romakt.
  Ne nuk e dim se far gjuhe flisnin dhe si i mbanin njohurit e tyre.
  Por nse nj grup gjuetarsh refugjatsh n Turqin e sotme nuk do t bnte papritur zbulime t mdha nga disa deg t shkencs 11,000 vjet m par, qytetrimi i lasht duhet t ket ekzistuar.
  Shkenctari i njohur dhe autori i SF Arthur C. Clarke tha se "do teknologji mjaft e avancuar funksionon si magji".
  Njohurit e zotruara nga t mbijetuarit duhet t jen dukur si magji e zakonshme pr nomadt e zakonshm.
  Hanckok beson se ajo q goditi Tokn 13,000 vjet m par ishte nj pjes e madhe nga grupi i meteorve Tauride, nj rrip i prbr nga miliona shkmbinj hapsinor.
  Astrofizikant pretendojn se n at brez fshihet nj bomb planetoide e pashprthyer, nj shkmb i mbinxehur q sht si nj granat dore n orbit.
  Brenda kores s holl ka nj mas katrani q zien, i cili rrit presionin derisa t shprthej. Mijra gur, me madhsi deri n dy kilometra, do t fluturojn n t gjitha drejtimet. Por nuk mund t themi me siguri se kur do t ndodh.
  Ndikimi i disa prej ktyre shkmbinjve do t ishte m shkatrrues se ndikimi i 65 milion viteve m par, i cili zhduku dinosaurt. Dhe ne duhet t kalojm pran Tauriodin n 13 vjet, n 2030 ...

  https://www.dailymail.co.uk/sciencet...years-ago.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 06-11-2021 m 14:04

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pr: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj

  Skeletet me ngjyra t atalhyk zbulojn praktikat e funeralit t 'qytetit m t vjetr n bot
  Nj ekip ndrkombtar me pjesmarrjen e Universitetit t Berns jep t dhna t reja rreth mnyrs se si banort e "qytetit m t vjetr n bot" n atalhyk (Turqi) varrosn t vdekurit e tyre.
  Kockat e tyre u pikturuan pjesrisht, u grmuan disa her dhe u rivarrosn. Zbulimet tregojn pr ritet e varrimit t nj shoqrie magjepsse q jetoi 9.000 vjet m par.
  Hulumtimet kan treguar se ka nj lidhje midis pikturimit t mbetjeve skeletore dhe vizatimeve n muret e shtpive.
  Chatalhuyuk sht nj proto-qytet i lasht nga periudha neolitike dhe ndodhet n territorin e Turqis s sotme jugore.
  Vendi prbhet nga disa qendra urbane (kryesisht Chatalhuyuk lindje dhe Chatalhuyuk perendim), me ndrtesa t dendura banimi t vendosura mbi tuma, t ndrtuara gjat pushtimit mijra vjear.
  Faza m e hershme e vendbanimit daton rreth vitit 7100 para ers son gjat neolitit paraqeramik. Kjo sht nj periudh n t ciln njerzit po mbshteten gjithnj e m shum n zbutjen e kafshve prve gjuetis tradicionale.
  Chatalhuyuk ishte i pushtuar deri rreth vitit 5700 para epoks s bronzit.
  Disa studiues ia atribuojn braktisjen lokalitetit pr shkak t ndryshimeve klimatike.
  Lidhja midis prdorimit t ngjyrave dhe aktiviteteve simbolike sht dokumentuar n shum shoqri t s kaluars dhe t tashmes njerzore.
  N Lindjen e Mesme, prdorimi i pigmenteve n kontekstet arkitekturore dhe funerale sht br veanrisht i zakonshm q nga gjysma e dyt e mijvjearit t 9-t dhe t 8-t para e se re.
  https://phys.org/news/2022-03-skeletons-atalhyk.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pr: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj

  Policia gjen skalitje t rralla asiriane t perndive n tunelet e nndheshme turke t prdorura prej kohsh nga plakitsit

  Nj skalitje e rrall asiriane q prshkruan nj sken t paprfunduar hyjnish sht zbuluar n nj rrjet tunelesh sekrete nntoksore n Basbk, Turqi. Fillimisht u zbulua nga policia duke hetuar nj tunel q t onte nga nj shtpi aty pran n vitin 2017, vetm pasi vendi ishte bastisur nga plakitsit q arkeologt fituan akses pr t studiuar vizatimet.

  Mendohet se grabitsit i zbuluan tunelet kur u ndrtua shtpia. Ata i lidhn me pronn dhe u prdorn pr t kontrabanduar antikitete.

  -Nj panel shkmbor i asirianve me figura n Başbk n Turqin jug-lindore. Antikitet, 1-17.

  "Paraqitjet antropomorfe asiriane t hyjnive qen t rralla prpara kohs s Senakeribit n fillim t shekullit t shtat p. e.s. dhe ndoshta u ndikuan nga nj tradit veriore siriane arameane," shkroi Selim Ferruh Adali, profesor i asociuar i historis n Universitetin e Shkencave Shoqrore t Ankaras, n nj studim mbi skalitjet. Ky vend aramean sirian, i konfirmuar edhe nga mbishkrimet aramaike q emrtojn hyjnit kryesore arameane q duket konteksti m i mundshm pr panelin e mureve shkmbore nntoksore n Başbk q paraqet nj procesion hyjnor t udhhequr nga perndia aramean Hadad, bashkshortja e tij 'Attar'ata dhe Sn e Harranit.

  Zbulimi i rrall ngre pyetje rreth politiks n rajon nn Perandorin Asiriane dhe nse asiriant mbizotrues po merrnin nj metod q mund t ishte m e but se 'mendohej m par.

  Duke ilustruar bashkjetesn dhe simbiozn vendse t asirianve dhe t arameanve n nj rajon dhe periudh nn kontrollin e fort perandorak asirian, paneli i Basbkut u jep studiuesve q studiojn periferit perandorake nj shembull mahnits t vlerave rajonale n ushtrimin e pushtetit perandorak t shprehur nprmjet artit monumental.

  Zona sht aktualisht jasht kufijve pr arkeologt dhe krkuesit ndrsa tunelet po prforcohen. Ato do t'u dorzohen ekspertve sapo zona t bhet e sigurt.
  Skalitjet e hollsishme, q mendohet t jen rreth 3,000 vjet t vjetra, paraqesin gjasht perndi, duke prfshir Šamas, perndin e diellit; Hadadi, perndia mesopotamian i stuhive; Atargatis, perndesha rajonale e pjelloris; dhe Sn, zoti i hns. Kjo przierje e pazakont e perndive pushtuese asiriane dhe aramaike vendse sugjeron nj dialog mes dy kulturave t lashta, duke ln t kuptohet se ndoshta regjimi asirian q kontrollonte, pati dobi pr przierjen e kulturave pr t siguruar paqe ose fuqi t but si do ta quanim tani.Mbishkrimi pran gdhendjes prmban nj emr t ruajtur pjesrisht, t cilin studiuesit mendojn se lexohet "Mukin-abua".
  Ai mund t ket qen Mukin-abua, i prmendur n t dhnat asiriane rreth 2700 vjet m par si guvernator i kryeqytetit t provincs Tushan, q ndodhet rreth 150 kilometra n lindje t Bashbukut modern.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pr: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojn historin e nj prplasjeje shkatrruese t nj

  Arkeologt kan zbuluar nj qytet t madh nntoksor n Turqi q shrbeu si streh pr krishtert 2000 vjet m par.
  Arkeologt kan zbuluar nj qytet t madh nntoksor n Turqin juglindore q u ndrtua pothuajse 2000 vjet m par.
  Ky qytet mund t jet shtpia e deri n 70,000 njerzve.Kompleksi nntoksor mund t ket qen nj zon e mbrojtur q ka shrbyer si streh pr krishtert e hershm pr t shmangur persekutimin romak.Zbulimi i dhomave t para nntoksore t kompleksit antik erdhi rreth 2 vjet m par kur u pastruan dhe u ruajtn rrugt dhe shtpit historike n lagjen Midiat t provincs Mardin.Puntort e projektit zbuluan fillimisht nj shpell glqerore dhe m pas nj kalim pr n pjesn tjetr t qytetit t fshehur, tha pr Anadolu Agency (AA) Gani Tarkan, drejtor i Muzeut Mardin dhe kreu i grmimeve.Pr m tepr, disa vendas e dinin tashm se kishte shpella posht Midyat, por ata nuk e dinin q kishte nj qytet t tr nntoksor.
  -Shum objekte nga shekujt e dyt dhe t tret t e.s., u zbuluan n nj qytet nntoksor n distriktin Midjat t Mardinit n Turqi, si tregohet n foton e 16 prillit. (Fotografia nga Halil Ibrahim Sinar/Anadolu Agency nprmjet Getty Images)

  Tani, n kompleksin kolosal jan zbuluar 49 dhoma, si dhe kalime t jashtme, puse uji, hambare pr ruajtjen e grurit, dhoma pr shtpi dhe vende kulti.U zbulua nj kish e krishter dhe nj sall e madhe me simbolin e Yllit t Davidit n mur, e cila duket si nj sinagog hebreje.
  Artefaktet e gjetura n shpella, duke prfshir monedha romake dhe llamba vaji, tregojn se kompleksi nntoksor sht ndrtuar diku n shekullin e 2-t ose t 3-t pas Krishtit, tha Tarkan pr Live Science.
  Deri m tani, m pak se 5% e qytetit nntoksor esht eksploruar, i njohur si Matiate, duke mbuluar nj siprfaqe prej 10,000 metrash katror. Supozohet se qyteti ishte shum m i madh dhe mund t strehonte deri n 70,000 njerz.
  Gjeograft e lasht shkruanin se rajoni jugor i Turqis s sotme ishte i banuar nga t krishter para pjesve t saj m qendrore dhe se t krishtert n at zon ishin t persekutuar ashpr. Dhe jo vetm nga romakt por edhe nga perst n shek 4.Por kjo ndryshoi n vitin 64 pas Krishtit kur perandori Neron fajsoi dhe m pas vrau t krishtert pr zjarrin q prfshiu Romn. Ndonse prndjekjet ishin sporadike, ato vazhduan deri n fillim t shekullit t katrt.Dhe ndrsa shifrat po diskutohen, ka t ngjar q mijra t krishter t jen ekzekutuar gjat asaj kohe.
  Megjithat, n vitin 313 pas Krishtit, Perandori Konstandin nxori Ediktin e Milanos, i cili e bri krishterimin t ligjshm dhe i dha fund persekutimit.
  M pas, n vitin 380, perandori Theodosius nxori Ediktin e Selanikut, i cili u b feja zyrtare e Perandoris Romake.
  Qyteti i lasht i Midjatit mbi kompleksin nntoksor ka t ngjar t jet ndrtuar pr her t par nga Hurriant, nj popull q zinte pjes t Anadollit qendror dhe jugor (n Turqin e sotme) deri 4.000 vjet m par, gjat epoks s bronzit.
  Qyteti shfaqet pr her t par n t dhnat asiriane n shekullin e 9-t para eres son si "Matiate".Emri do t thoshte "qytet shpellash", ndoshta sepse ka shum shpella glqerore aty pran. Tani ky emr i sht vn qytetit nntoksor.Ndoshta sht ndrtuar nga Frigjiant n shekujt 8 dhe 9 para Krishtit. Derinkuyu ishte mjaft i madh pr t akomoduar 20,000 njerz dhe ishte i banuar deri n Mesjet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Tema t Ngjashme

 1. Simbolet fetare
  Nga EuroStar1 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-05-2010, 11:30
 2. Historine ne Ballkan e Tregojne Gazetat
  Nga Duaje Siveten n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2009, 15:22
 3. Forc shkatrruese
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 31-01-2008, 02:30
 4. Dhembje shkatrruese
  Nga Diabolis n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-07-2006, 13:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •