Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një aster

    Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një asteroidi që fshiu qytetërimin si yni 13.000 vjet më parë

    Arkeologu maverik Graham Hankok Këmbëngulja e tij se një qytetërim njerëzor shumë i zhvilluar u zhduk nga një katastrofë globale, që kujtohet tani vetëm në mite dhe tregime biblike, si historia e Noesë dhe Përmbytjes, është tallur dhe hedhur poshtë nga ekspertët e përgjithshëm që kur ai foli për herë të parë në mesin e viteve nëntëdhjetë.
    Dëshmi në Turqi
    Libri i fundit i Hanckok 'Magicians Of The Gods' paraqet gjetje nga e gjithë bota dhe pretendon se epoka e vogël e akullit që mbuloi planetin 13,000 vjet më parë ishte rezultat i një goditjeje kometë që shkaktoi tërmete dhe cunami shkatërruese.
    Disa nga dëshmitë e tij më bindëse, në qoftë se janë të shumta, u zbuluan në një gërmim në Turqi të njohur si Gobekli Tepe , që fjalë për fjalë do të thotë Kodra Potbelly. Në këtë qytet afër kufirit sirian, tha Hankoku, u gjet vepra më e lashtë e arkitekturës monumentale në Tokë.

    Hanckok pretendon se ka gjetur atje veprën më domethënëse të arkitekturës monumentale në Tokë.
    Pavarësisht përshkrimeve të hollësishme në libër, në të cilat çdo pjesë e provave shpjegohet në detaje, Hanckok hasi në mohimin e zakonshëm kur libri iu publikua në vitin 2015.
    Ate e quajten një ëndërrimtar, një amator i çmendur dhe shpesh përmendej besimi i tij se drogat halucinogjene ishin stimulues të vërtetë intelektualë.
    Pra, kur një sondazh u publikua javën e kaluar që konfirmoi shumë nga pretendimet e tij dhe vërtetoi se ai kishte të drejtë për të gjitha 20 vitet e fundit, mund të mos jetë befasi që postimi mori vëmendjen më të vogël të medias.
    Mbishkrime të lashta

    Mbishkrimet nga Gobekli Tepe përshkruajnë vërtet ndikimin e kometës, si dhe faktin se ajo ndodhi në vitin 10950 para Krishtit. Kr., pretendojnë ekspertë seriozë nga Shkolla e Inxhinierisë, Universiteti i Edinburgut.
    Raporti i tyre u shfaq në Revistën Ndërkombëtare të Arkeologjisë dhe Arkeometrisë së Mesdheut pak të njohur, botuar nga Universiteti Egje.
    Pretendimet e Hanckok tingëllojnë sikur të jenë nga një skenar filmi me katastrofë të Hollivudit, një epikë SF dhe një thriller detektiv, të gjitha në një.Teoritë e tij përfshijnë piramidat, si dhe shkatërrimin e ardhshëm të planetëve.

    Shumica e ekspertëve pajtohen se 13,000 vjet më parë, kur Toka doli nga epoka e fundit e akullit, një ngjarje kataklizmike shkaktoi një ndryshim të papritur, tronditës klimatik.
    Kjo çoi në një ftohje të papritur, e cila zgjati për rreth 1500 vjet.
    Shkencëtarët kanë një sërë teorish për të shpjeguar ngjarjen, por Hanckok pretendon se ne tashmë i kemi të gjitha provat e nevojshme: mbi 200 mite të lashta nga shumë pjesë të botës.

    Ata të gjithë flasin për një qytetërim të lashtë njerëzor të shkatërruar nga përmbytjet dhe zjarri.

    Përveç kësaj, ka prova fizike, në formën e gurëve të mëdhenj, depozitave të platinit dhe diamanteve të vegjël në të gjithë Amerikën e Veriut, të gjitha këto janë mbetje të një goditjeje të madhe.
    Ka vetëm një shpjegim, argumenton Hanckok, dhe ai përkon me përshkrimin e gdhendur në shtyllat gëlqerore të gjetura në Gobekli Tepe.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 06-11-2021 më 14:01

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një

    Ndikimi i kometës
    Planeti ynë u godit nga një kometë. U godite me forcën e një shpërthimi të njëkohshëm të disa mijëra bombave bërthamore. Ndikimi zhduku një numër të llojeve më të mëdha të kafshëve, të tilla si mamuthi i leshtë, dhe pothuajse shkatërroi njerëzimin gjithashtu.

    Por disa njerëz kanë mbijetuar, duke përfshirë paraardhësit e fisit Ojibwa në prerien kanadeze, të cilët ende tregojnë historinë e Yllit Qiellor ngjitës me bisht të gjatë që u vërsul nëpër qiell dhe dogji tokën.
    Miti i tyre pretendon se pas saj "bota ishte ndryshe".
    "Pas kësaj, ishte e vështirë të mbijetosh. Moti ishte më i ftohtë se më parë. Një nga shtyllat në Gobekli Tepe duket se ka shërbyer si një kujtesë e kësaj ngjarje shkatërruese, ndoshta dita më e keqe në histori që nga fundi i epokës së akullnajave. "tha Dr. Martin Sweatman. nga Universiteti i Edinburgut.
    Një pjesë e gdhendjeve në Gobleki tregon një burrë pa kokë, një simbol grafik i masakrës së njerëzve.
    Njohuri të pashpjegueshme nga e kaluara

    Një zbulim kryesor është një seri gdhendjesh nomade në një shtyllë të njohur si Guri i Vultures, i cili përfaqëson yjësitë e yjeve si dhe vetë kometën.
    Yjet nuk janë në pozicionin në të cilin i shohim sot, por siç ishin gati 13,000 vjet më parë, gjë që i lejoi shkencëtarët të përcaktonin kohën e goditjes së kometës.+
    Kjo do të thotë se në kohën kur u bënë gdhendjet, rreth 11,000 vjet më parë, autorët e tyre kishin tashmë njohuri astronomike se ku ishin yjet në qiell 2,000 vjet më parë.
    Kjo tregon sofistikimin spekulativ që njerëzit, gjuetarët dhe mbledhësit primitivë në atë kohë – siç thotë historia zyrtare, vështirë se mund ta kishin zotëruar.Hanckok ka këmbëngulur për 20 vjet se ka vetëm një shpjegim për një zhvillim të tillë intelektual shpërthyes.
    Disa, si zvicerani Erich von Daniken, sugjeruan se Toka u vizitua nga eksplorues të huaj.
    Por shpjegimi i Hanckok është shumë më bindës.
    Ai beson se përpara se kometa të godiste ka pasur një qytetërim njerëzor, në fazën e zhvillimit të paktën siç ishin romakët.
    Ne nuk e dimë se çfarë gjuhe flisnin dhe si i mbanin njohuritë e tyre.
    Por nëse një grup gjuetarësh refugjatësh në Turqinë e sotme nuk do të bënte papritur zbulime të mëdha nga disa degë të shkencës 11,000 vjet më parë, qytetërimi i lashtë duhet të ketë ekzistuar.
    Shkencëtari i njohur dhe autori i SF Arthur C. Clarke tha se "çdo teknologji mjaft e avancuar funksionon si magji".
    Njohuritë e zotëruara nga të mbijetuarit duhet të jenë dukur si magji e zakonshme për nomadët e zakonshëm.
    Hanckok beson se ajo që goditi Tokën 13,000 vjet më parë ishte një pjesë e madhe nga grupi i meteorëve Tauride, një rrip i përbërë nga miliona shkëmbinj hapësinorë.
    Astrofizikanët pretendojnë se në atë brez fshihet një bombë planetoide e pashpërthyer, një shkëmb i mbinxehur që është si një granatë dore në orbitë.
    Brenda kores së hollë ka një masë katrani që zien, i cili rrit presionin derisa të shpërthejë. Mijëra gurë, me madhësi deri në dy kilometra, do të fluturojnë në të gjitha drejtimet. Por nuk mund të themi me siguri se kur do të ndodhë.
    Ndikimi i disa prej këtyre shkëmbinjve do të ishte më shkatërrues se ndikimi i 65 milionë viteve më parë, i cili zhduku dinosaurët. Dhe ne duhet të kalojmë pranë Tauriodin në 13 vjet, në 2030 ...

    https://www.dailymail.co.uk/sciencet...years-ago.html
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 06-11-2021 më 14:04

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një

    Skeletet me ngjyra të Çatalhöyük zbulojnë praktikat e funeralit të 'qytetit më të vjetër në botë
    Një ekip ndërkombëtar me pjesëmarrjen e Universitetit të Bernës jep të dhëna të reja rreth mënyrës se si banorët e "qytetit më të vjetër në botë" në Çatalhöyük (Turqi) varrosën të vdekurit e tyre.
    Kockat e tyre u pikturuan pjesërisht, u gërmuan disa herë dhe u rivarrosën. Zbulimet tregojnë për ritet e varrimit të një shoqërie magjepsëse që jetoi 9.000 vjet më parë.
    Hulumtimet kanë treguar se ka një lidhje midis pikturimit të mbetjeve skeletore dhe vizatimeve në muret e shtëpive.
    Chatalhuyuk është një proto-qytet i lashtë nga periudha neolitike dhe ndodhet në territorin e Turqisë së sotme jugore.
    Vendi përbëhet nga disa qendra urbane (kryesisht Chatalhuyuk lindje dhe Chatalhuyuk perendim), me ndërtesa të dendura banimi të vendosura mbi tuma, të ndërtuara gjatë pushtimit mijëra vjeçar.
    Faza më e hershme e vendbanimit daton rreth vitit 7100 para erës sonë gjatë neolitit paraqeramik. Kjo është një periudhë në të cilën njerëzit po mbështeten gjithnjë e më shumë në zbutjen e kafshëve përveç gjuetisë tradicionale.
    Chatalhuyuk ishte i pushtuar deri rreth vitit 5700 para epokës së bronzit.
    Disa studiues ia atribuojnë braktisjen lokalitetit për shkak të ndryshimeve klimatike.
    Lidhja midis përdorimit të ngjyrave dhe aktiviteteve simbolike është dokumentuar në shumë shoqëri të së kaluarës dhe të tashmes njerëzore.
    Në Lindjen e Mesme, përdorimi i pigmenteve në kontekstet arkitekturore dhe funerale është bërë veçanërisht i zakonshëm që nga gjysma e dytë e mijëvjeçarit të 9-të dhe të 8-të para e se re.
    https://phys.org/news/2022-03-skeletons-atalhyk.html
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një

    Policia gjen skalitje të rralla asiriane të perëndive në tunelet e nëndheshme turke të përdorura prej kohësh nga plaçkitësit

    Një skalitje e rrallë asiriane që përshkruan një skenë të papërfunduar hyjnish është zbuluar në një rrjet tunelesh sekrete nëntokësore në Basbük, Turqi. Fillimisht u zbulua nga policia duke hetuar një tunel që të çonte nga një shtëpi aty pranë në vitin 2017, vetëm pasi vendi ishte bastisur nga plaçkitësit që arkeologët fituan akses për të studiuar vizatimet.

    Mendohet se grabitësit i zbuluan tunelet kur u ndërtua shtëpia. Ata i lidhën me pronën dhe u përdorën për të kontrabanduar antikitete.

    -Një panel shkëmbor i asirianëve me figura në Başbük në Turqinë jug-lindore. Antikitet, 1-17.

    "Paraqitjet antropomorfe asiriane të hyjnive qenë të rralla përpara kohës së Senakeribit në fillim të shekullit të shtatë p. e.s. dhe ndoshta u ndikuan nga një traditë veriore siriane arameane," shkroi Selim Ferruh Adali, profesor i asociuar i historisë në Universitetin e Shkencave Shoqërore të Ankarasë, në një studim mbi skalitjet. «Ky vend aramean sirian, i konfirmuar edhe nga mbishkrimet aramaike që emërtojnë hyjnitë kryesore arameane që duket konteksti më i mundshëm për panelin e mureve shkëmbore nëntokësore në Başbük që paraqet një procesion hyjnor të udhëhequr nga perëndia aramean Hadad, bashkëshortja e tij 'Attar'ata dhe Sîn e Harranit.»

    Zbulimi i rrallë ngre pyetje rreth politikës në rajon nën Perandorinë Asiriane dhe nëse asirianët mbizotërues po merrnin një metodë që mund të ishte më e butë se ç'mendohej më parë.

    «Duke ilustruar bashkëjetesën dhe simbiozën vendëse të asirianëve dhe të arameanëve në një rajon dhe periudhë nën kontrollin e fortë perandorak asirian, paneli i Basbükut u jep studiuesve që studiojnë periferitë perandorake një shembull mahnitës të vlerave rajonale në ushtrimin e pushtetit perandorak të shprehur nëpërmjet artit monumental.»

    Zona është aktualisht jashtë kufijve për arkeologët dhe kërkuesit ndërsa tunelet po përforcohen. Ato do t'u dorëzohen ekspertëve sapo zona të bëhet e sigurtë.
    Skalitjet e hollësishme, që mendohet të jenë rreth 3,000 vjet të vjetra, paraqesin gjashtë perëndi, duke përfshirë Šamas, perëndinë e diellit; Hadadi, perëndia mesopotamian i stuhive; Atargatis, perëndesha rajonale e pjellorisë; dhe Sîn, zoti i hënës. Kjo përzierje e pazakontë e perëndive pushtuese asiriane dhe aramaike vendëse sugjeron një dialog mes dy kulturave të lashta, duke lënë të kuptohet se ndoshta regjimi asirian që kontrollonte, pati dobi për përzierjen e kulturave për të siguruar paqe ose «fuqi të butë» siç do ta quanim tani.Mbishkrimi pranë gdhendjes përmban një emër të ruajtur pjesërisht, të cilin studiuesit mendojnë se lexohet "Mukin-abua".
    Ai mund të ketë qenë Mukin-abua, i përmendur në të dhënat asiriane rreth 2700 vjet më parë si guvernator i kryeqytetit të provincës Tushan, që ndodhet rreth 150 kilometra në lindje të Bashbukut modern.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Për: Lokaliteti ne Gobekli Tepe: Simbolet tregojnë historinë e një përplasjeje shkatërruese të një

    Arkeologët kanë zbuluar një qytet të madh nëntokësor në Turqi që shërbeu si strehë për krishterët 2000 vjet më parë.
    Arkeologët kanë zbuluar një qytet të madh nëntokësor në Turqinë juglindore që u ndërtua pothuajse 2000 vjet më parë.
    Ky qytet mund të jetë shtëpia e deri në 70,000 njerëzve.Kompleksi nëntokësor mund të ketë qenë një zonë e mbrojtur që ka shërbyer si strehë për krishterët e hershëm për të shmangur persekutimin romak.Zbulimi i dhomave të para nëntokësore të kompleksit antik erdhi rreth 2 vjet më parë kur u pastruan dhe u ruajtën rrugët dhe shtëpitë historike në lagjen Midiat të provincës Mardin.Punëtorët e projektit zbuluan fillimisht një shpellë gëlqerore dhe më pas një kalim për në pjesën tjetër të qytetit të fshehur, tha për Anadolu Agency (AA) Gani Tarkan, drejtor i Muzeut Mardin dhe kreu i gërmimeve.Për më tepër, disa vendas e dinin tashmë se kishte shpella poshtë Midyat, por ata nuk e dinin që kishte një qytet të tërë nëntokësor.
    -Shumë objekte nga shekujt e dytë dhe të tretë të e.s., u zbuluan në një qytet nëntokësor në distriktin Midjat të Mardinit në Turqi, siç tregohet në foton e 16 prillit. (Fotografia nga Halil Ibrahim Sinçar/Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images)

    Tani, në kompleksin kolosal janë zbuluar 49 dhoma, si dhe kalime të jashtme, puse uji, hambare për ruajtjen e grurit, dhoma për shtëpi dhe vende kulti.U zbulua një kishë e krishterë dhe një sallë e madhe me simbolin e Yllit të Davidit në mur, e cila duket si një sinagogë hebreje.
    Artefaktet e gjetura në shpella, duke përfshirë monedha romake dhe llamba vaji, tregojnë se kompleksi nëntokësor është ndërtuar diku në shekullin e 2-të ose të 3-të pas Krishtit, tha Tarkan për Live Science.
    Deri më tani, më pak se 5% e qytetit nëntokësor esht eksploruar, i njohur si Matiate, duke mbuluar një sipërfaqe prej 10,000 metrash katrorë. Supozohet se qyteti ishte shumë më i madh dhe mund të strehonte deri në 70,000 njerëz.
    Gjeografët e lashtë shkruanin se rajoni jugor i Turqisë së sotme ishte i banuar nga të krishterë para pjesëve të saj më qendrore dhe se të krishterët në atë zonë ishin të persekutuar ashpër. Dhe jo vetëm nga romakët por edhe nga persët në shek 4.Por kjo ndryshoi në vitin 64 pas Krishtit kur perandori Neron fajësoi dhe më pas vrau të krishterët për zjarrin që përfshiu Romën. Ndonëse përndjekjet ishin sporadike, ato vazhduan deri në fillim të shekullit të katërt.Dhe ndërsa shifrat po diskutohen, ka të ngjarë që mijëra të krishterë të jenë ekzekutuar gjatë asaj kohe.
    Megjithatë, në vitin 313 pas Krishtit, Perandori Konstandin nxori Ediktin e Milanos, i cili e bëri krishterimin të ligjshëm dhe i dha fund persekutimit.
    Më pas, në vitin 380, perandori Theodosius nxori Ediktin e Selanikut, i cili u bë feja zyrtare e Perandorisë Romake.
    Qyteti i lashtë i Midjatit mbi kompleksin nëntokësor ka të ngjarë të jetë ndërtuar për herë të parë nga Hurrianët, një popull që zinte pjesë të Anadollit qendror dhe jugor (në Turqinë e sotme) deri 4.000 vjet më parë, gjatë epokës së bronzit.
    Qyteti shfaqet për herë të parë në të dhënat asiriane në shekullin e 9-të para eres son si "Matiate".Emri do të thoshte "qytet shpellash", ndoshta sepse ka shumë shpella gëlqerore aty pranë. Tani ky emër i është vënë qytetit nëntokësor.Ndoshta është ndërtuar nga Frigjianët në shekujt 8 dhe 9 para Krishtit. Derinkuyu ishte mjaft i madh për të akomoduar 20,000 njerëz dhe ishte i banuar deri në Mesjetë.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

Tema të Ngjashme

  1. Simbolet fetare
    Nga EuroStar1 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-05-2010, 11:30
  2. Historine ne Ballkan e Tregojne Gazetat
    Nga Duaje Siveten në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-01-2009, 15:22
  3. Forcë shkatërruese
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 31-01-2008, 02:30
  4. Dhembje shkatërruese
    Nga Diabolis në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-07-2006, 13:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •