Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Takimi i radhs i 'Open Balkan'/ Rama mbrrin n Beograd! Dark miqsore me Vui dhe zv.kryeministr

  Takimi i radhs i 'Open Balkan'/ Rama mbrrin n Beograd! Dark miqsore me Vui dhe zv.kryeministrin e Maqedonis s Veriut! Merr pjes edhe Krivokapi i Malit t Zi  Ditn e nesrme, 4 nntor, do t zhvillohet n Beograd takimi i radhs mes tre vendeve q kan firmosur pr iniciativn e 'Open Balkan', Shqipris, Serbis dhe Maqedonis s Veriut. Kryeministri Edi Rama mbrriti n Beograd mbrmjen e sotme, ndrsa ishte i pranishm n darkn q shtroi Presidenti serb, Aleksandar Vui ku t ftuar ishin edhe zvendskryeministri i Maqedonis s Veriut, Nikolla Dimitrov dhe kryeministri i Malit t Zi, Zdravko Krivokapi.

  Kryeministri Edi Rama, Presidenti Serb Aleksandr Vui dhe zv.kryeministri i Maqedonis s Veriut Nikolla Dimitrov jan takuar n Beograd mbrmjen e sotme, ku do t zhvillohet ditn e nesrme takimi i radhs mes t tre vendeve q kan firmosur pr iniciativn e 'Open Ballkan'. Si mikpritsi i ksaj radhe, Vui nuk ka kursyer detaje nga vizita e kreut t qeveris Shqiptare dhe zv.kryeministrit t Maqedonis s Veriut, t cilve i shtroi edhe nj dark mikpritje. Ksaj darke iu bashkua edhe kryeministri i Malit t Zi, Zdravko Krivokapi, q po prfundon vizitn zyrtare n Serbi, e ndonse kjo nuk konfirmon se vendi po i bashkohet nisms 'Open Balkan', mund t shihet si nj hap drejt prfshirjes.

  Vui publikoi foto nga darka n Instagram, teksa shkroi se miqsi e tyre sht miqsi pr t ardhmen e t gjith rajonit.

  Ndrkoh, para darks, lidert kan br nj xhiro n kryeqytet, ku Vui i ka njohur me kulln e Beogradit.

  Me Edi Ramn dhe Zdravko Krivokpiqin, sonte po vizitoj Kulln e Beogradit. M pas do t ket nj dark pune ku do t diskutojm pr projektet e infrastrukturs. Mir se vini n Beograd t dashur miq!", shkruan Vui teksa ka postuar nj video.

  Ditn e nesrme lidert do t takohen srish, ku do t diskutohet mbi nismn e 'Open Ballkan'.

  Pr shkak t dorheqjes s Zoran Zaev, n vend t tij i pranishm n Beograd sht zv.kryeministri i Maqedonis s Veriut Nikolla Dimitrov. Pak dit m par pas raundit t dyt t zgjedhjeve lokale n Maqedonin e Veriut, Zoran Zaev, partia e t cilit psoi nj humbje turpruese, u dorhoq. Ai mori prgjegjsin pr kt humbje, por tha se LSDM do t vazhdoj t qeveris vendin, duke nnkuptuar se angazhimi e premtimet e bra edhe n kuadr t Ballkanit t Hapur do t mbeten.

  N kuadr t projektit ambicioz pr t gjith rajonin, q Ballkani m n fund t lr prapa krahve shekujt ndasi, 'Open Balkan', Kryeministri Rama, presidenti i Serbis, Aleksandr Vui dhe kryeministri i Maqedonis s Veriut, Zoran Zaev, m 29 korrikun e kaluar, nnshkruan nj deklarat t prbashkt, e cila bazohet n 4 lirit e mdha t bashkpunimit n botn perndimore: liria lvizjes s mallrave, kapitalit, njerzve dhe shrbimeve.

  Nisma pr bashkpunim rajonal u prkrahn edhe nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, BE dhe Gjermania e cila doli n nj deklarat ku krkoi me urgjenc q t nnshkruhet marrveshja pr Tregun e Prbashkt Rajonal para Samitit BE-Ballkan n 6 tetor. Megjithat ksaj nisme spo i bashkohet Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina. Qeveria e Kosovs, e udhhequr nga Albin Kurti, mendon se iniciativa e mini-Shengenit sht nism pa vizion pr rajonin.

  ZBARDHET AXHENDA

  PROGRAMI

  08.55 Mbrritja dhe foto e prbashkt e zyrtarve

  09.00-10.00 Takimi i zyrtarve me biznesmen

  10.00-10.30 Takimi i zyrtarve me prfaqsues t Kshillit Atlantik

  10.30-11.30 Takimi i Presidentit Aleksandar Vui me Kryeministrin Edi Rama dhe zvendskryeministrin Nikolla Dimitrov

  11.30-12.30 Konferenc e prbashkt pr shtyp e tre zyrtarve

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Open Balkan' n Beograd! Rama-Vui-Dimitrov

  Open Balkan' n Beograd! Rama-Vui-Dimitrov: Kjo nism q njerzit tan t jetojn m mir, n dhjetor n Tiran deklarojm fitoret e deritanishme! Pas nj viti e gjysm asnj penges n kufi.

  Pas nj viti e gjysm Serbia-Shqipria-Maqedonia e Veriut nuk do t ken m asnj penges n kufi pr njerzit e tyre dhe se do t kalojn lirisht n kto tre vende. Ky premtim sht konfirmuar edhe nj her n konferencn e prbashkt pr shtyp t Vui, Rams dhe zv. kryeministrit maqedonas nw kuadr t Open Balkan. Rama tha se nga janari, n kufi fillon nj relaksim, do t jet shum i leht kalimi i mallrave dhe kjo do t ndikoj n rritje ekonomike.

  Pas nj viti e gjysm Serbia-Shqipria-Maqedonia e Veriut nuk do t ken m asnj penges n kufi pr njerzit e tyre dhe se do t kalojn lirisht n kto tre vende. Ky premtim sht konfirmuar edhe nj her nga Presidenti serb Aleksandr Vui nga Beogradi n takimin e radhs n kuadr t 'Open Balkan'. N konferencn e prbashkt pr shtyp t Vui, Rams dhe zv. kryeministrit maqedonas. Pr 3 drejtuesit e 3 vendeve "Open Balkan" sht nj lvizje q ka vetm nj qllim, prmirsimin e jets pr qytetart.  Samiti i radhs q do t mbahet n Tiran do t jet i rndsishm pasi do t bhen bilancet e arritjeve t deritanishme dhe do t nnshkruhet edhe memorandumi i lejeve t puns. Teksa i bn thirrje vendeve t tjera t rajonit ti bashkohen ksaj nisme, q n thelb sht ekonomike dhe jo politike, Rama e Vui u ndaln edhe te refuzimi i Kosovs pr t'ju bashkuar Ballkanit t Hapur, duke nnvizuar se dyert jan t hapura.

  Pr shkak t situats s brendshme politike, kryeministri maqedonas nuk mori pjes n takimin e Beogradit, por zvendsi i tij Nikolla Dimitrov, garantoi se dorheqja e Zoran Zaev nuk rrezikon trheqjen nga Open Balkan.

  Kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministri Dimitrov mbrritn mbrmjen e djeshme n Beograd, ku u pritn pr dark nga presidenti serb Aleksandr Vui. Ksaj darke iu bashkua edhe kryeministri i Malit t Zi, Zdravko Krivokapi, q po prfundon vizitn zyrtare n Serbi, por nuk do t jet pjes e takimit t sotm t 'Open Balkan'.

  N kuadr t projektit ambicioz pr t gjith rajonin, q Ballkani m n fund t lr prapa krahve shekujt ndasi, 'Open Balkan', Kryeministri Rama, presidenti i Serbis, Aleksandr Vui dhe kryeministri i Maqedonis s Veriut, Zoran Zaev, m 29 korrikun e kaluar, nnshkruan nj deklarat t prbashkt, e cila bazohet n 4 lirit e mdha t bashkpunimit n botn perndimore: liria lvizjes s mallrave, kapitalit, njerzve dhe shrbimeve. Nisma pr bashkpunim rajonal u prkrahn edhe nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, BE dhe Gjermania e cila doli n nj deklarat ku krkoi me urgjenc q t nnshkruhet marrveshja pr Tregun e Prbashkt Rajonal para Samitit BE-Ballkan n 6 tetor. Megjithat ksaj nisme spo i bashkohet Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina. Qeveria e Kosovs, e udhhequr nga Albin Kurti, mendon se iniciativa e mini-Shengenit sht nism pa vizion pr rajonin.

  Sot takimi i radhs i 'Open Balkan' n Beograd (FOTO nga takimi)

  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan1.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 41.9 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan2.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 42.9 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan3.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 42.1 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan4.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 40.2 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan5.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 39.3 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan6.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 38.2 KBEmri: 1636014169_ramavucicopenbalkan8.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 37.7 KB
  Emri: 1636014169_ramavucicopenbalkan9.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 35.6 KB

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-09-2021, 10:06
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-10-2019, 11:24
 3. Rama, dark me pes ambasador t vendeve arabe
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-10-2013, 19:15
 4. Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 03-07-2013, 21:59
 5. Viktima e radhs, mbrrin n Kapshtic kufoma e Aleksandrit
  Nga Thjeshtesia n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-12-2003, 16:27

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •