Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Zoran Zaev dorhiqet nga posti i kryeministrit

  Zoran Zaev ka dhn dorheqje nga posti i kryeministrit t Maqedonis s Veriut pas disfats s thell t partis s tij, Lidhjes Social-Demokrate (LSDM), n raundin e dyt t zgjedhjeve lokale q u mbajtn t dieln (31 tetor) n kt vend.

  Zaev ka dhn dorheqje edhe nga drejtimi i LSDM-s duke marr gjith prgjegjsin pr disfatn e partis s tij n raundin e par t zgjedhjeve lokale m 17 tetor dhe n balotazhin e mbajtur, m 31 tetor.

  Ai tha se pavarsisht dorheqjes nuk sht pr zgjedhje t parakohshme, por q qeverin ta drejtoj nj kuadr tjetr i LSDM-s.

  Nuk duhet t ket zgjedhje t parakohshme parlamentare. Do t qndroj ktu n kt periudh sa m duhet, pr t organizuar nj Qeveri t re me nj shumic progresive q ka dhe mund t zgjerohet, ka deklaruar Zaev.

  VMRO-DPMNE krkon zgjedhje t parakohshme parlamentare
  Kryetari i partis opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickovski tha m hert se Zaev duhet t pranoj realitetin, t pranoj mesazhin e popullit dhe t largohet".

  "Kemi vendosur bazat e nj bashkpunimi dhe nj koalicion t mundshm qeveritar. Ne dshmuan se edhe prkundr dallimeve mund t bashkohemi rreth qllimit t prbashkt, pr nj Maqedoni pa korrupsion dhe e cila do t ec prpara, pr nj Maqedoni t integruar n Bashkimin Evropian. Kt mund ta bj nj bllok i bashkuar opozitar q tashm sht realitet q do t sjell nj fitore bindshme n zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ka deklaruar Mickovski.

  VMRO-DPMNE-ja ka shpallur fitoren n 20 nga 44 komuna sa u votua n balotazh. LSDM-ja fitoi n tet, shtat i fitoi Bashkimi Demokratik pr Integrim (BDI). Lvizja Besa fitoi dy komuna, prfshir edhe Tetovn, aq sa edhe Aleanca pr Shqiptar e cila fitoi Gostivarin dhe Dibrn./topchannel.al

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Pas Zaevit, drejt dorheqjes e gjith qeveria

  Dorheqja e mbrmshme e kryeministrit Zoran Zaev, n fakt do t thot dorheqje e gjith Qeveris. Sipas nenit 93 t Kushtetuts s Maqedonis s Veriut, Zaev tani duhet me shkrim ta njoftoj kryetarin e Kuvendit, ndrsa m pas vijon procedura pr zgjedhjen e Qeveris s re. Neni 93 i Kushtetuts s Maqedonis thot se dorheqja e kryeministrit, vdekja e tij ose pengimi i prhershm i tij n kryerjen e detyrave t tij, sjell dorheqjen e Qeveris. Qeveria ndaj t cils sht votuar votbesimi, ka dhn dorheqje ose mandati i s cils sht ndrprer pr shkak t shprndarjes s Kuvendit, qndron n detyr deri n zgjedhjen e qeveris s re.

  Pra, zyrtarisht dhe ligjrisht, prcjell Telegrafi Maqedoni, kryeministri dhe qeveria aktuale vazhdojn t punojn derisa presidenti i shtetit tia ndaj mandatin pr prbrjen e Qeveris kandidatit t partis, pra partive q kan shumicn n Kuvend. M pas, mandatari i ri pr kryeministr, n afat prej 20 ditsh nga dita e marrjes s mandatit, duhet t paraqes program n Kuvend dhe t propozoj prbrjen e Qeveris s re. Pas rezultateve t djeshme t raundit t dyt t zgjedhjeve lokale dhe humbjes bindse t kandidatve t LSDM-s, Zoran Zaev dha dorheqje si nga posti i kryeministrit ashtu edhe nga kryesia e LSDM-s.

  Un marr prgjegjsi pr veten time. Jap dorheqje nga pozita e kryeministrit dhe kryetarit t LSDM-s. I prgzoj t gjith qytetart prparimtar q luftuan fort pr Maqedonin e Veriut t integruar, tha Zaev mbrm.

  Megjithat, ai shtoi se shumica parlamentare sht stabile dhe se pret q edhe t rritet, se mandati pr prbrjen e qeveris s re mbetet n duart e LSDM-s dhe se mandati katrvjear i koalicionit me BDI-n duhet t prfundoj. Nuk ka nevoj pr zgjedhje t parakohshme parlamentare, tha mbrm Zaev. Ndrsa nga ana tjetr, krert e partive opozitare gjat fushats parazgjedhore kan njoftuar shumic t re parlamentare, qeveri t re dhe zgjedhje t parakohshme parlamentare. /Telegraf

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-02-2018, 15:13
 2. Maqedoni: Zoran Zaev ka marr mandatin pr formimin e qeveris s re
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2017, 10:22
 3. Shkarkohet Thaqi nga posti !!!
  Nga prishtinase n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 03-01-2013, 20:55
 4. Posti i sherrit n Fakultetin e Studimeve Islame
  Nga Illyrian_King n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-05-2011, 12:45
 5. Abuzime posti....!
  Nga shkodrane82 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 05:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •