Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  67

  Nga Casus Belli tek Teorite konspirative - per t dmtuar Shqiprin

  N historin e Shqipris ka plot raste t cilat jan shfrytzuar nga individ a grupe politikansh, nprmjet t ashtuquajturs `casus belli`, pr t destabilizuar vndin dhe pr t shkaktuar konflikte t egra, kryesisht politike dhe sociale me qllim marrjen e pushtetit duke mos patur asnj program konkret pr prmirsimin e gjndjes n Shqipri, por vetm pr t`i shptuar ligjit, vettingut.
  `Casus belli`, prfshin shkelje t drejtprdrejta ose krcnime kundr kombit t cilit i shpall luftn.
  Termi ka hyr n prdorim t gjer n shekujt XVII dhe XVIII prmes shkrimeve t Hugo Grotius (1653), Cornelius van Bynkershoek (1707) dhe Jean-Jacques Burlamaqui (1732), ndr t tjera, dhe pr shkak t ngritjes s doktrins politike `e jus ad bellum` ose "thjesht teori lufte" (https://en.ikipedia.org/iki/Casus_belli).
  Casus belli mund t prdoret edhe brnda kombit a shtetit nga formacionet politike pr t larguar nj formacion tjetr politik nga pushteti me qllim q t rimarr at nga kundrshtart. Kjo ka ndodhur n Shqipri n shum raste.
  Madje cdo 10-12 vjet n Shqipri ka patur konflikte t rnda social-politike shum nga ato edhe t nxitura nga jasht, nga fqinjt kryesisht.
  Mund t prmnden rasti i largimit t Krueministrit t par t vndit Ismail Qemali nga Esat Pash Toptani i cili krijoi nj qeveri t dyt n Durrs me pretekstin e pritjes s Princit ied dhe lufta fetare e Haxhi Qamilit po n at koh; mund t prmndet revolucioni i qershorit ku u gjnd si casus belli vrasja e Avni Rustemit, mund t prmendet kundrrevolucioni i Zogut, i cili ri mori pushteim me ndihmn e serbve n 1925 pas 6 muajsh; mund t prmndet revolta e Fierit e realizuar nga Nol-istt n vitet `35 nga Riza Cerova.
  Madje edhe pas vendosjes s diktaturs komuniste ka patur cdo 10 12 vjet casus belli pr t prmbysur diktaturn si apo pr t mbajtur diktaturn n kmb dhe mund t prmnden bomba n ambasadn sovjetike, lufta kundr bandave q vazhdoi deri n `55; dhe mund t vazhdojm me spastrimet brnda PPSH me pretekste nga m t ndryshmet, spastrimet q vazhduan deri n vdekjen e diktatorit, spastrime q kishin si casus belli pretekste nga m t ndryshme madje nga m banalet me qlim q t largonin kundrshtaret e Diktatorit.
  Kto jan shkptutja nga BRSS, n 1961, shkeputja nga traktati i Varshavs n 1968, largimi i disa Ministrave n 1974, shkputja na Kina n 19978, vrasja e Mehmet Shehut, n 1981, prpjekja pr reforma anti popullore nga Ramiz Alia gjat fundit t viteve `80 me pretekstin e prmirsimit t ekonomis popullore.
  Ndrsa gjat viteve t demokracis pas demonstrative t studentve dhe ngjarjeve ne Kavaj e Shkodr, sistemi ndryshoi por njerzit e PPSH mbetn n drejtim t Partive t reja t formuara dhe pr shkak t keq drejtimit ndodhn shkrirja e firmave piramidale dhe rnia e shtetit n `97, grushti i shtetit n `98 pas vrasjes s Azem Hajdarit, ngjarja e Grdecit n 2007` dhe prpjekjet pr mbulimin e ngjarjes, vrasja e 4 qytetarve n janar 2011, dhe dalja nga parlamenti e Opozits n 2018.
  T gjitha t shoqruara nga casus belli specifike, ose si mund t quhen n shqip pretekste, pr t prfituar nj palmbi nj pal tjetr.
  Nse kto momente t ndrlikuara i shkaktuan Shqipris shum pengesa me pasoja zgjatjen e tranzicionit dhe mbajtjen e destabilizuar Shqiprin, konfliktet politike t ashpra vazhdojn ti shkaktojn vndit prsri probleme duke vn n dyshim progresin e Shqipris madje dhe duke krijuar dyshime nse qeverisjet dhe politikant shqiptar jan vrtet t interesuar n stabilitetin ekonomiko -politik t Shqipris apo jo. interesant sht fakti se menjher pas trmetit t vitit 2019 dhe Pandemis problemet e Shqipris krahas gjndjes s emergjencs q krijuan kto dy fatkeqsi natyrore, i u shtuan edhe konsipracionistt.
  Shkaku i daljes s konspiracionistve shqiptar me teorit e tyre t konspiracionit nuk jan gj tjetr vese nj mnyr tjetr pr ta mbajtur vndin jo t stabilizuar dhe aspak t qet qoft nga ana sociale qoft nga ajo politike.
  Mesa duket taktika pr t mbajtu Shqiprin n gjndje jo normale ka ndryshuar. Prse ka ndryshuar nga prpjekjet direkte pr t shkaktuar konflikte poltike me sajesa nga m t ndryshmet?
  Sepse taktikat e konflikteve t ashpra dhe t dhunshme gjat ktyre tet viteve t fundit pr t larguar maxhorancn qeverisse t majt nuk dhan rezultat, madje duke dshtuare n mnyr spektakulare me bojkotin e parlamentit t ideuar nga `Demoni` i demokracis, q sot sht i shpallur non gratta por se nuk ka hequr dor nga prpjekjet pr t shptuar kokn e vet.
  Konspiraciont shqiptar, ndoshta edhe t orientuar nga fqinjt t cilve u intereson nj Shqipri e dobt, kan hedhur n tregun e gjr t medias teori konspirative dhe pesimiste, depressive pr popullatn shqiptare, teori q kan n fund t fundit nj sfond t fsheht- mbajtjen e Shqipris n gjndje fluide, ose `as mish as peshk` , pra duke krkuar ti japin popullsis shqiptare mesazhin se Shqipria nuk ka t ardhme, q Shqipria nuk bhet.
  Teorit konspirative n Gjermani p.sh., i quajn edhe teori komploti. Kt taktik t re t vecant mbshtuar n teorit konspirative t tipeve q jan t ktyre prmasave, si t tipeve:
  -mos bni vaksinat se kan ip, dhe se krkohet q t paksohet popullata botrore (pra edhe ktu) duke vrar moshat e vjetra???!!!
  -milarderi Sorros ka dmtuar Shqiprin sepse ka financuar njerz q po i bjn dm Shqipris
  -partit dhe grupimet e djathta perndimore, pjes e t cilave duhet t jet dhe opozita shqiptare kan nxjerr teorit konspirative se nj grup anonym n SHBA me sigln `Q` apo `Qanon`, se Trump do t shkatrroj veprimet e gabuara t Klintonit dhe Obams dhe t Bidenit pr nxitjen e demokracis n vndet e bots s tret dhe t bots islame.
  Ideja e konspiracionistve shqiptare q prmndin teori konspirative t tilla sht t shptojn `demonin shqiptar t demokracis` dhe nxjerrjen e Shqipris nga rruga e ligjit, dhe lnia e ktij vndi n pes anarkit e Fan Nolit q kan ndjekur Shqiprin kto 30 vite.
  -se Shqipria nuk ja vlen t zbatoj projektin `Ballkan i hapur` apo `Projektin e Berlinit` sepse dmtohet Kosova, apo sepse SHBA dhe Rama do t shkmbej territore Serbi-Kosov,
  - apo teorit konspirative t `t urtve t Solomonit` apo t alienve t cilat turbullojn m shum se sa jan kuriozitete pr popullatn shqiptare,
  -se Shqipria ka nj varfri ekstreme sikur t jet Zimbabve apo Afganistani, duke dhn shifra jo t sakte dhe opsione idiote pr zhvillimin e ekonomis, me qllim q popullata t ngrihet n protesta kundr qeverisjes.
  Ndryshimi taktiks politike t opozitarve dhe t grupimeve politike anti-shqiptare fqinj, nga gjetjet e `Casus Belli`, tek teorit konspirative , me qllim mbrojtjen e Demonit t Demokracis, kundrshtimin e vettingut, rrzimin e nj qeverie legjitime q ka fituar zgjedhjet (sipas tyre me shtiblerje votash), sht nj moment i ri n luftn politike shqiptare ku opozita ka psuar nj prarje t thell pr shkak t Demonit t demokracis i cili krkon t shptoj vehten duke u prpjekur t rimarr drejtimin e PD, dhe t pengoj vettingun pr t shptuar vehten dhe bashkpuntort e tij t cilt jan pasuruar gjat ktyre viteve nprmjet paligjshmris dhe korrupsionit masiv i cili ka prekur do pjes t ekonomis.

  Prof. Pirro Prifti

  Nga Casus Belli tek Teorite konspirative - per t dmtuar Shqiprin

  N historin e Shqipris ka plot raste t cilat jan shfrytzuar nga individ a grupe politikansh, nprmjet t ashtuquajturs `casus belli`, pr t destabilizuar vndin dhe pr t shkaktuar konflikte t egra, kryesisht politike dhe sociale me qllim marrjen e pushtetit duke mos patur asnj program konkret pr prmirsimin e gjndjes n Shqipri, por vetm pr t`i shptuar ligjit, vettingut.
  `Casus belli`, prfshin shkelje t drejtprdrejta ose krcnime kundr kombit t cilit i shpall luftn.
  Termi ka hyr n prdorim t gjer n shekujt XVII dhe XVIII prmes shkrimeve t Hugo Grotius (1653), Cornelius van Bynkershoek (1707) dhe Jean-Jacques Burlamaqui (1732), ndr t tjera, dhe pr shkak t ngritjes s doktrins politike `e jus ad bellum` ose "thjesht teori lufte" (https://en.ikipedia.org/iki/Casus_belli).
  Casus belli mund t prdoret edhe brnda kombit a shtetit nga formacionet politike pr t larguar nj formacion tjetr politik nga pushteti me qllim q t rimarr at nga kundrshtart. Kjo ka ndodhur n Shqipri n shum raste.
  Madje cdo 10-12 vjet n Shqipri ka patur konflikte t rnda social-politike shum nga ato edhe t nxitura nga jasht, nga fqinjt kryesisht.
  Mund t prmnden rasti i largimit t Krueministrit t par t vndit Ismail Qemali nga Esat Pash Toptani i cili krijoi nj qeveri t dyt n Durrs me pretekstin e pritjes s Princit ied dhe lufta fetare e Haxhi Qamilit po n at koh; mund t prmndet revolucioni i qershorit ku u gjnd si casus belli vrasja e Avni Rustemit, mund t prmendet kundrrevolucioni i Zogut, i cili ri mori pushteim me ndihmn e serbve n 1925 pas 6 muajsh; mund t prmndet revolta e Fierit e realizuar nga Nol-istt n vitet `35 nga Riza Cerova.
  Madje edhe pas vendosjes s diktaturs komuniste ka patur cdo 10 12 vjet casus belli pr t prmbysur diktaturn si apo pr t mbajtur diktaturn n kmb dhe mund t prmnden bomba n ambasadn sovjetike, lufta kundr bandave q vazhdoi deri n `55; dhe mund t vazhdojm me spastrimet brnda PPSH me pretekste nga m t ndryshmet, spastrimet q vazhduan deri n vdekjen e diktatorit, spastrime q kishin si casus belli pretekste nga m t ndryshme madje nga m banalet me qlim q t largonin kundrshtaret e Diktatorit.
  Kto jan shkptutja nga BRSS, n 1961, shkeputja nga traktati i Varshavs n 1968, largimi i disa Ministrave n 1974, shkputja na Kina n 19978, vrasja e Mehmet Shehut, n 1981, prpjekja pr reforma anti popullore nga Ramiz Alia gjat fundit t viteve `80 me pretekstin e prmirsimit t ekonomis popullore.
  Ndrsa gjat viteve t demokracis pas demonstrative t studentve dhe ngjarjeve ne Kavaj e Shkodr, sistemi ndryshoi por njerzit e PPSH mbetn n drejtim t Partive t reja t formuara dhe pr shkak t keq drejtimit ndodhn shkrirja e firmave piramidale dhe rnia e shtetit n `97, grushti i shtetit n `98 pas vrasjes s Azem Hajdarit, ngjarja e Grdecit n 2007` dhe prpjekjet pr mbulimin e ngjarjes, vrasja e 4 qytetarve n janar 2011, dhe dalja nga parlamenti e Opozits n 2018.
  T gjitha t shoqruara nga casus belli specifike, ose si mund t quhen n shqip pretekste, pr t prfituar nj palmbi nj pal tjetr.
  Nse kto momente t ndrlikuara i shkaktuan Shqipris shum pengesa me pasoja zgjatjen e tranzicionit dhe mbajtjen e destabilizuar Shqiprin, konfliktet politike t ashpra vazhdojn ti shkaktojn vndit prsri probleme duke vn n dyshim progresin e Shqipris madje dhe duke krijuar dyshime nse qeverisjet dhe politikant shqiptar jan vrtet t interesuar n stabilitetin ekonomiko -politik t Shqipris apo jo. interesant sht fakti se menjher pas trmetit t vitit 2019 dhe Pandemis problemet e Shqipris krahas gjndjes s emergjencs q krijuan kto dy fatkeqsi natyrore, i u shtuan edhe konsipracionistt.
  Shkaku i daljes s konspiracionistve shqiptar me teorit e tyre t konspiracionit nuk jan gj tjetr vese nj mnyr tjetr pr ta mbajtur vndin jo t stabilizuar dhe aspak t qet qoft nga ana sociale qoft nga ajo politike.
  Mesa duket taktika pr t mbajtu Shqiprin n gjndje jo normale ka ndryshuar. Prse ka ndryshuar nga prpjekjet direkte pr t shkaktuar konflikte poltike me sajesa nga m t ndryshmet?
  Sepse taktikat e konflikteve t ashpra dhe t dhunshme gjat ktyre tet viteve t fundit pr t larguar maxhorancn qeverisse t majt nuk dhan rezultat, madje duke dshtuare n mnyr spektakulare me bojkotin e parlamentit t ideuar nga `Demoni` i demokracis, q sot sht i shpallur non gratta por se nuk ka hequr dor nga prpjekjet pr t shptuar kokn e vet.
  Konspiraciont shqiptar, ndoshta edhe t orientuar nga fqinjt t cilve u intereson nj Shqipri e dobt, kan hedhur n tregun e gjr t medias teori konspirative dhe pesimiste, depressive pr popullatn shqiptare, teori q kan n fund t fundit nj sfond t fsheht- mbajtjen e Shqipris n gjndje fluide, ose `as mish as peshk` , pra duke krkuar ti japin popullsis shqiptare mesazhin se Shqipria nuk ka t ardhme, q Shqipria nuk bhet.
  Teorit konspirative n Gjermani p.sh., i quajn edhe teori komploti. Kt taktik t re t vecant mbshtuar n teorit konspirative t tipeve q jan t ktyre prmasave, si t tipeve:
  -mos bni vaksinat se kan ip, dhe se krkohet q t paksohet popullata botrore (pra edhe ktu) duke vrar moshat e vjetra???!!!
  -milarderi Sorros ka dmtuar Shqiprin sepse ka financuar njerz q po i bjn dm Shqipris
  -partit dhe grupimet e djathta perndimore, pjes e t cilave duhet t jet dhe opozita shqiptare kan nxjerr teorit konspirative se nj grup anonym n SHBA me sigln `Q` apo `Qanon`, se Trump do t shkatrroj veprimet e gabuara t Klintonit dhe Obams dhe t Bidenit pr nxitjen e demokracis n vndet e bots s tret dhe t bots islame.
  Ideja e konspiracionistve shqiptare q prmndin teori konspirative t tilla sht t shptojn `demonin shqiptar t demokracis` dhe nxjerrjen e Shqipris nga rruga e ligjit, dhe lnia e ktij vndi n pes anarkit e Fan Nolit q kan ndjekur Shqiprin kto 30 vite.
  -se Shqipria nuk ja vlen t zbatoj projektin `Ballkan i hapur` apo `Projektin e Berlinit` sepse dmtohet Kosova, apo sepse SHBA dhe Rama do t shkmbej territore Serbi-Kosov,
  - apo teorit konspirative t `t urtve t Solomonit` apo t alienve t cilat turbullojn m shum se sa jan kuriozitete pr popullatn shqiptare,
  -se Shqipria ka nj varfri ekstreme sikur t jet Zimbabve apo Afganistani, duke dhn shifra jo t sakte dhe opsione idiote pr zhvillimin e ekonomis, me qllim q popullata t ngrihet n protesta kundr qeverisjes.
  Ndryshimi taktiks politike t opozitarve dhe t grupimeve politike anti-shqiptare fqinj, nga gjetjet e `Casus Belli`, tek teorit konspirative , me qllim mbrojtjen e Demonit t Demokracis, kundrshtimin e vettingut, rrzimin e nj qeverie legjitime q ka fituar zgjedhjet (sipas tyre me shtiblerje votash), sht nj moment i ri n luftn politike shqiptare ku opozita ka psuar nj prarje t thell pr shkak t Demonit t demokracis i cili krkon t shptoj vehten duke u prpjekur t rimarr drejtimin e PD, dhe t pengoj vettingun pr t shptuar vehten dhe bashkpuntort e tij t cilt jan pasuruar gjat ktyre viteve nprmjet paligjshmris dhe korrupsionit masiv i cili ka prekur do pjes t ekonomis.

  Prof. Pirro Prifti

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,197

  Pr: Nga Casus Belli tek Teorite konspirative - per t dmtuar Shqiprin

  Citim Postuar m par nga pirro2020 Lexo Postimin
  N historin e Shqipris ka plot raste t cilat jan shfrytzuar nga individ a grupe politikansh, nprmjet t ashtuquajturs `casus belli`, pr t destabilizuar vndin dhe pr t shkaktuar konflikte t egra, kryesisht politike dhe sociale me qllim marrjen e pushtetit duke mos patur asnj program konkret pr prmirsimin e gjndjes n Shqipri, por vetm pr t`i shptuar ligjit, vettingut.
  `Casus belli`, prfshin shkelje t drejtprdrejta ose krcnime kundr kombit t cilit i shpall luftn.
  Termi ka hyr n prdorim t gjer n shekujt XVII dhe XVIII prmes shkrimeve t Hugo Grotius (1653), Cornelius van Bynkershoek (1707) dhe Jean-Jacques Burlamaqui (1732), ndr t tjera, dhe pr shkak t ngritjes s doktrins politike `e jus ad bellum` ose "thjesht teori lufte" (https://en.ikipedia.org/iki/Casus_belli).
  Casus belli mund t prdoret edhe brnda kombit a shtetit nga formacionet politike pr t larguar nj formacion tjetr politik nga pushteti me qllim q t rimarr at nga kundrshtart. Kjo ka ndodhur n Shqipri n shum raste.
  Madje cdo 10-12 vjet n Shqipri ka patur konflikte t rnda social-politike shum nga ato edhe t nxitura nga jasht, nga fqinjt kryesisht.
  Mund t prmnden rasti i largimit t Krueministrit t par t vndit Ismail Qemali nga Esat Pash Toptani i cili krijoi nj qeveri t dyt n Durrs me pretekstin e pritjes s Princit ied dhe lufta fetare e Haxhi Qamilit po n at koh; mund t prmndet revolucioni i qershorit ku u gjnd si casus belli vrasja e Avni Rustemit, mund t prmendet kundrrevolucioni i Zogut, i cili ri mori pushteim me ndihmn e serbve n 1925 pas 6 muajsh; mund t prmndet revolta e Fierit e realizuar nga Nol-istt n vitet `35 nga Riza Cerova.
  Madje edhe pas vendosjes s diktaturs komuniste ka patur cdo 10 12 vjet casus belli pr t prmbysur diktaturn si apo pr t mbajtur diktaturn n kmb dhe mund t prmnden bomba n ambasadn sovjetike, lufta kundr bandave q vazhdoi deri n `55; dhe mund t vazhdojm me spastrimet brnda PPSH me pretekste nga m t ndryshmet, spastrimet q vazhduan deri n vdekjen e diktatorit, spastrime q kishin si casus belli pretekste nga m t ndryshme madje nga m banalet me qlim q t largonin kundrshtaret e Diktatorit.
  Kto jan shkptutja nga BRSS, n 1961, shkeputja nga traktati i Varshavs n 1968, largimi i disa Ministrave n 1974, shkputja na Kina n 19978, vrasja e Mehmet Shehut, n 1981, prpjekja pr reforma anti popullore nga Ramiz Alia gjat fundit t viteve `80 me pretekstin e prmirsimit t ekonomis popullore.
  Ndrsa gjat viteve t demokracis pas demonstrative t studentve dhe ngjarjeve ne Kavaj e Shkodr, sistemi ndryshoi por njerzit e PPSH mbetn n drejtim t Partive t reja t formuara dhe pr shkak t keq drejtimit ndodhn shkrirja e firmave piramidale dhe rnia e shtetit n `97, grushti i shtetit n `98 pas vrasjes s Azem Hajdarit, ngjarja e Grdecit n 2007` dhe prpjekjet pr mbulimin e ngjarjes, vrasja e 4 qytetarve n janar 2011, dhe dalja nga parlamenti e Opozits n 2018.
  T gjitha t shoqruara nga casus belli specifike, ose si mund t quhen n shqip pretekste, pr t prfituar nj palmbi nj pal tjetr.
  Nse kto momente t ndrlikuara i shkaktuan Shqipris shum pengesa me pasoja zgjatjen e tranzicionit dhe mbajtjen e destabilizuar Shqiprin, konfliktet politike t ashpra vazhdojn ti shkaktojn vndit prsri probleme duke vn n dyshim progresin e Shqipris madje dhe duke krijuar dyshime nse qeverisjet dhe politikant shqiptar jan vrtet t interesuar n stabilitetin ekonomiko -politik t Shqipris apo jo. interesant sht fakti se menjher pas trmetit t vitit 2019 dhe Pandemis problemet e Shqipris krahas gjndjes s emergjencs q krijuan kto dy fatkeqsi natyrore, i u shtuan edhe konsipracionistt.
  Shkaku i daljes s konspiracionistve shqiptar me teorit e tyre t konspiracionit nuk jan gj tjetr vese nj mnyr tjetr pr ta mbajtur vndin jo t stabilizuar dhe aspak t qet qoft nga ana sociale qoft nga ajo politike.
  Mesa duket taktika pr t mbajtu Shqiprin n gjndje jo normale ka ndryshuar. Prse ka ndryshuar nga prpjekjet direkte pr t shkaktuar konflikte poltike me sajesa nga m t ndryshmet?
  Sepse taktikat e konflikteve t ashpra dhe t dhunshme gjat ktyre tet viteve t fundit pr t larguar maxhorancn qeverisse t majt nuk dhan rezultat, madje duke dshtuare n mnyr spektakulare me bojkotin e parlamentit t ideuar nga `Demoni` i demokracis, q sot sht i shpallur non gratta por se nuk ka hequr dor nga prpjekjet pr t shptuar kokn e vet.
  Konspiraciont shqiptar, ndoshta edhe t orientuar nga fqinjt t cilve u intereson nj Shqipri e dobt, kan hedhur n tregun e gjr t medias teori konspirative dhe pesimiste, depressive pr popullatn shqiptare, teori q kan n fund t fundit nj sfond t fsheht- mbajtjen e Shqipris n gjndje fluide, ose `as mish as peshk` , pra duke krkuar ti japin popullsis shqiptare mesazhin se Shqipria nuk ka t ardhme, q Shqipria nuk bhet.
  Teorit konspirative n Gjermani p.sh., i quajn edhe teori komploti. Kt taktik t re t vecant mbshtuar n teorit konspirative t tipeve q jan t ktyre prmasave, si t tipeve:
  -mos bni vaksinat se kan ip, dhe se krkohet q t paksohet popullata botrore (pra edhe ktu) duke vrar moshat e vjetra???!!!
  -milarderi Sorros ka dmtuar Shqiprin sepse ka financuar njerz q po i bjn dm Shqipris
  -partit dhe grupimet e djathta perndimore, pjes e t cilave duhet t jet dhe opozita shqiptare kan nxjerr teorit konspirative se nj grup anonym n SHBA me sigln `Q` apo `Qanon`, se Trump do t shkatrroj veprimet e gabuara t Klintonit dhe Obams dhe t Bidenit pr nxitjen e demokracis n vndet e bots s tret dhe t bots islame.
  Ideja e konspiracionistve shqiptare q prmndin teori konspirative t tilla sht t shptojn `demonin shqiptar t demokracis` dhe nxjerrjen e Shqipris nga rruga e ligjit, dhe lnia e ktij vndi n pes anarkit e Fan Nolit q kan ndjekur Shqiprin kto 30 vite.
  -se Shqipria nuk ja vlen t zbatoj projektin `Ballkan i hapur` apo `Projektin e Berlinit` sepse dmtohet Kosova, apo sepse SHBA dhe Rama do t shkmbej territore Serbi-Kosov,
  - apo teorit konspirative t `t urtve t Solomonit` apo t alienve t cilat turbullojn m shum se sa jan kuriozitete pr popullatn shqiptare,
  -se Shqipria ka nj varfri ekstreme sikur t jet Zimbabve apo Afganistani, duke dhn shifra jo t sakte dhe opsione idiote pr zhvillimin e ekonomis, me qllim q popullata t ngrihet n protesta kundr qeverisjes.
  Ndryshimi taktiks politike t opozitarve dhe t grupimeve politike anti-shqiptare fqinj, nga gjetjet e `Casus Belli`, tek teorit konspirative , me qllim mbrojtjen e Demonit t Demokracis, kundrshtimin e vettingut, rrzimin e nj qeverie legjitime q ka fituar zgjedhjet (sipas tyre me shtiblerje votash), sht nj moment i ri n luftn politike shqiptare ku opozita ka psuar nj prarje t thell pr shkak t Demonit t demokracis i cili krkon t shptoj vehten duke u prpjekur t rimarr drejtimin e PD, dhe t pengoj vettingun pr t shptuar vehten dhe bashkpuntort e tij t cilt jan pasuruar gjat ktyre viteve nprmjet paligjshmris dhe korrupsionit masiv i cili ka prekur do pjes t ekonomis.

  Prof. Pirro Prifti

  Nga Casus Belli tek Teorite konspirative - per t dmtuar Shqiprin

  N historin e Shqipris ka plot raste t cilat jan shfrytzuar nga individ a grupe politikansh, nprmjet t ashtuquajturs `casus belli`, pr t destabilizuar vndin dhe pr t shkaktuar konflikte t egra, kryesisht politike dhe sociale me qllim marrjen e pushtetit duke mos patur asnj program konkret pr prmirsimin e gjndjes n Shqipri, por vetm pr t`i shptuar ligjit, vettingut.
  `Casus belli`, prfshin shkelje t drejtprdrejta ose krcnime kundr kombit t cilit i shpall luftn.
  Termi ka hyr n prdorim t gjer n shekujt XVII dhe XVIII prmes shkrimeve t Hugo Grotius (1653), Cornelius van Bynkershoek (1707) dhe Jean-Jacques Burlamaqui (1732), ndr t tjera, dhe pr shkak t ngritjes s doktrins politike `e jus ad bellum` ose "thjesht teori lufte" (https://en.ikipedia.org/iki/Casus_belli).
  Casus belli mund t prdoret edhe brnda kombit a shtetit nga formacionet politike pr t larguar nj formacion tjetr politik nga pushteti me qllim q t rimarr at nga kundrshtart. Kjo ka ndodhur n Shqipri n shum raste.
  Madje cdo 10-12 vjet n Shqipri ka patur konflikte t rnda social-politike shum nga ato edhe t nxitura nga jasht, nga fqinjt kryesisht.
  Mund t prmnden rasti i largimit t Krueministrit t par t vndit Ismail Qemali nga Esat Pash Toptani i cili krijoi nj qeveri t dyt n Durrs me pretekstin e pritjes s Princit ied dhe lufta fetare e Haxhi Qamilit po n at koh; mund t prmndet revolucioni i qershorit ku u gjnd si casus belli vrasja e Avni Rustemit, mund t prmendet kundrrevolucioni i Zogut, i cili ri mori pushteim me ndihmn e serbve n 1925 pas 6 muajsh; mund t prmndet revolta e Fierit e realizuar nga Nol-istt n vitet `35 nga Riza Cerova.
  Madje edhe pas vendosjes s diktaturs komuniste ka patur cdo 10 12 vjet casus belli pr t prmbysur diktaturn si apo pr t mbajtur diktaturn n kmb dhe mund t prmnden bomba n ambasadn sovjetike, lufta kundr bandave q vazhdoi deri n `55; dhe mund t vazhdojm me spastrimet brnda PPSH me pretekste nga m t ndryshmet, spastrimet q vazhduan deri n vdekjen e diktatorit, spastrime q kishin si casus belli pretekste nga m t ndryshme madje nga m banalet me qlim q t largonin kundrshtaret e Diktatorit.
  Kto jan shkptutja nga BRSS, n 1961, shkeputja nga traktati i Varshavs n 1968, largimi i disa Ministrave n 1974, shkputja na Kina n 19978, vrasja e Mehmet Shehut, n 1981, prpjekja pr reforma anti popullore nga Ramiz Alia gjat fundit t viteve `80 me pretekstin e prmirsimit t ekonomis popullore.
  Ndrsa gjat viteve t demokracis pas demonstrative t studentve dhe ngjarjeve ne Kavaj e Shkodr, sistemi ndryshoi por njerzit e PPSH mbetn n drejtim t Partive t reja t formuara dhe pr shkak t keq drejtimit ndodhn shkrirja e firmave piramidale dhe rnia e shtetit n `97, grushti i shtetit n `98 pas vrasjes s Azem Hajdarit, ngjarja e Grdecit n 2007` dhe prpjekjet pr mbulimin e ngjarjes, vrasja e 4 qytetarve n janar 2011, dhe dalja nga parlamenti e Opozits n 2018.
  T gjitha t shoqruara nga casus belli specifike, ose si mund t quhen n shqip pretekste, pr t prfituar nj palmbi nj pal tjetr.
  Nse kto momente t ndrlikuara i shkaktuan Shqipris shum pengesa me pasoja zgjatjen e tranzicionit dhe mbajtjen e destabilizuar Shqiprin, konfliktet politike t ashpra vazhdojn ti shkaktojn vndit prsri probleme duke vn n dyshim progresin e Shqipris madje dhe duke krijuar dyshime nse qeverisjet dhe politikant shqiptar jan vrtet t interesuar n stabilitetin ekonomiko -politik t Shqipris apo jo. interesant sht fakti se menjher pas trmetit t vitit 2019 dhe Pandemis problemet e Shqipris krahas gjndjes s emergjencs q krijuan kto dy fatkeqsi natyrore, i u shtuan edhe konsipracionistt.
  Shkaku i daljes s konspiracionistve shqiptar me teorit e tyre t konspiracionit nuk jan gj tjetr vese nj mnyr tjetr pr ta mbajtur vndin jo t stabilizuar dhe aspak t qet qoft nga ana sociale qoft nga ajo politike.
  Mesa duket taktika pr t mbajtu Shqiprin n gjndje jo normale ka ndryshuar. Prse ka ndryshuar nga prpjekjet direkte pr t shkaktuar konflikte poltike me sajesa nga m t ndryshmet?
  Sepse taktikat e konflikteve t ashpra dhe t dhunshme gjat ktyre tet viteve t fundit pr t larguar maxhorancn qeverisse t majt nuk dhan rezultat, madje duke dshtuare n mnyr spektakulare me bojkotin e parlamentit t ideuar nga `Demoni` i demokracis, q sot sht i shpallur non gratta por se nuk ka hequr dor nga prpjekjet pr t shptuar kokn e vet.
  Konspiraciont shqiptar, ndoshta edhe t orientuar nga fqinjt t cilve u intereson nj Shqipri e dobt, kan hedhur n tregun e gjr t medias teori konspirative dhe pesimiste, depressive pr popullatn shqiptare, teori q kan n fund t fundit nj sfond t fsheht- mbajtjen e Shqipris n gjndje fluide, ose `as mish as peshk` , pra duke krkuar ti japin popullsis shqiptare mesazhin se Shqipria nuk ka t ardhme, q Shqipria nuk bhet.
  Teorit konspirative n Gjermani p.sh., i quajn edhe teori komploti. Kt taktik t re t vecant mbshtuar n teorit konspirative t tipeve q jan t ktyre prmasave, si t tipeve:
  -mos bni vaksinat se kan ip, dhe se krkohet q t paksohet popullata botrore (pra edhe ktu) duke vrar moshat e vjetra???!!!
  -milarderi Sorros ka dmtuar Shqiprin sepse ka financuar njerz q po i bjn dm Shqipris
  -partit dhe grupimet e djathta perndimore, pjes e t cilave duhet t jet dhe opozita shqiptare kan nxjerr teorit konspirative se nj grup anonym n SHBA me sigln `Q` apo `Qanon`, se Trump do t shkatrroj veprimet e gabuara t Klintonit dhe Obams dhe t Bidenit pr nxitjen e demokracis n vndet e bots s tret dhe t bots islame.
  Ideja e konspiracionistve shqiptare q prmndin teori konspirative t tilla sht t shptojn `demonin shqiptar t demokracis` dhe nxjerrjen e Shqipris nga rruga e ligjit, dhe lnia e ktij vndi n pes anarkit e Fan Nolit q kan ndjekur Shqiprin kto 30 vite.
  -se Shqipria nuk ja vlen t zbatoj projektin `Ballkan i hapur` apo `Projektin e Berlinit` sepse dmtohet Kosova, apo sepse SHBA dhe Rama do t shkmbej territore Serbi-Kosov,
  - apo teorit konspirative t `t urtve t Solomonit` apo t alienve t cilat turbullojn m shum se sa jan kuriozitete pr popullatn shqiptare,
  -se Shqipria ka nj varfri ekstreme sikur t jet Zimbabve apo Afganistani, duke dhn shifra jo t sakte dhe opsione idiote pr zhvillimin e ekonomis, me qllim q popullata t ngrihet n protesta kundr qeverisjes.
  Ndryshimi taktiks politike t opozitarve dhe t grupimeve politike anti-shqiptare fqinj, nga gjetjet e `Casus Belli`, tek teorit konspirative , me qllim mbrojtjen e Demonit t Demokracis, kundrshtimin e vettingut, rrzimin e nj qeverie legjitime q ka fituar zgjedhjet (sipas tyre me shtiblerje votash), sht nj moment i ri n luftn politike shqiptare ku opozita ka psuar nj prarje t thell pr shkak t Demonit t demokracis i cili krkon t shptoj vehten duke u prpjekur t rimarr drejtimin e PD, dhe t pengoj vettingun pr t shptuar vehten dhe bashkpuntort e tij t cilt jan pasuruar gjat ktyre viteve nprmjet paligjshmris dhe korrupsionit masiv i cili ka prekur do pjes t ekonomis.

  Prof. Pirro Prifti
  ...................................
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 25-10-2021 m 12:19
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Nj teori konspirative e vrasjes s John Lennon-it
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2014, 14:22
 2. Laptop screen e demtuar
  Nga presHeva-Lee n forumin Informatik dhe Internet
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-03-2013, 05:13
 3. Si mund t humbasim pesh pa dmtuar veten
  Nga ChuChu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 223
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 10:21
 4. Teori Konspirative
  Nga Darius n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 323
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 18:12
 5. Nokia pr t persona t verbr dhe me shikim t dmtuar
  Nga YlliRiaN n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-07-2011, 11:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •