Emri:  phoca-download-r.png

Shikime: 57

Madhėsia:  20.8 KB

Shkarkimi mund tė pėrdoret ose si njė folje ose njė emėr. Si njė folje, ajo i referohet procesit tė marrjes sė tė dhėnave nė Internet. Shkarkimi ėshtė e kundėrta e ngarkimit ose dėrgimit tė tė dhėnave nė njė sistem tjetėr nė internet. Si njė emėr, shkarkimi mund t’i referohet ose njė skedari qė ėshtė marrė nga interneti ose procesi i shkarkimit tė njė skedari. Ēdo herė qė pėrdorni internetin, ju shkarkoni tė dhėna. Pėr shembull, ēdo herė qė vizitoni njė faqe interneti, kompjuteri ose aparati juaj celular duhet tė shkarkojė HTML, CSS, imazhe dhe tė dhėna tė tjera relevante nė mėnyrė qė tė shfaqin faqen nė shfletuesin tuaj tė internetit. Kur klikoni njė link “Shkarko tani”, shfletuesi juaj do tė fillojė tė shkarkojė njė skedar tė veēantė qė mund tė hapni.
Gjithashtu mund tė shkarkoni tė dhėna duke pėrdorur mediumet pėrveē rrjetit. Pėr shembull, mund tė shkarkoni skeda duke pėrdorur njė program FTP, shkarkoni mesazhe me email me njė klient email dhe pėrditėsoni softuerin direkt pėrmes sistemit tuaj operativ. Ju mund tė filloni manualisht njė shkarkim (siē ėshtė klikimi i njė lidhje shkarkimi), megjithėse shumica e shkarkimeve ndodhin automatikisht. Pėr shembull, smartphone juaj mund tė shkarkojė mesazhet e postės elektronike dhe pėrditėsimet e softuerit nė sfond pa e ditur atė. Ndėrkohė qė mund tė shkarkoni njė skedar, fjala “shkarkim” mund t’i referohet vetė skedarit. Njė mėnyrė e zakonshme qė mund tė shihni “shkarkimi” qė pėrdoret si emėr ėshtė nė njė shpallje online qė thotė, “Shkarkim i lirė”. Kjo frazė nėnkupton qė klikimi i lidhjes sė shkarkimit do tė shkarkojė njė skedar (shpesh njė program softuer ose installer) dhe ta pėrdorė atė falas.
Emri “download” mund tė pėrdoret gjithashtu si fjala “transfer” pėr tė pėrshkruar procesin e shkarkimit tė tė dhėnave. Pėr shembull, njė program mund tė shfaqė njė pėrditėsim tė statusit qė thotė, “Shkarko nė progres” ose “Shkarko pėrfunduar”.