Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Zbulohet se si spiunt britanik nxitn vrasje masive t komunistve indonezian

  Zbulohet se si spiunt britanik nxitn vrasje masive t komunistve indonezian


  Nj fushat propagandistike e organizuar nga Britania e Madhe luajti nj rol ky n nj nga masakrat m brutale n shekullin e 20 -t t paslufts - heqja e Partis Komuniste t Indonezis (PKI), zbuloi koht e fundit dosjet konfidenciale t deklasifikuara t Zyrs s Jashtme, raporton "Gardijan".
  Zyrtart britanik prdorn fshehurazi "propagandn e zez n vitet 1960 pr t nxitur indoneziant e shquar t ndrpresin kancerin komunist", thuhej n dokumente.
  Ai vlerson t paktn 500,000 njerz, dhe disa vlersime shkojn deri n tre milion, t lidhura me PKI, u eliminuan midis 1965 dhe 1966.
  Dokumente konfidenciale t Zyrs s Jashtme
  tregojn se propagandistt britanik nxitn fshehurazi antikomunistt, prfshir gjeneralt e ushtris, pr t eleminuar PKI-n.
  Fushata e vrasjeve masive n dukje spontane, e cila tani dihet se sht organizuar nga ushtria indoneziane, u prshkrua m von nga CIA si nj nga vrasjet masive m t kqija t shekullit, sipas "Guardian".
  Kur masakrat filluan n tetor 1965, zyrtart britanik e krkuan at
  "PKI dhe t gjitha organizatat komuniste jan duke u eliminuar", dhe ata paralajmruan se kombi do t ishte n rrezik "pr sa koh q udhheqsit komunist jan t lir dhe nse lejohen t mbeten t pandshkuar."

  Britania filloi ofensivn e saj propagandistike kundr Indonezis n prgjigje t armiqsis s Presidentit Sukarno ndaj formimit t ish-kolonive t saj n federatn Malajzi, e cila q nga viti 1963 ka uar n konflikte t nivelit t ult dhe inkursione t armatosura nga ushtria indoneziane prtej kufirit, sipas Guardian.

  N vitin 1965, propagandist specialist nga Departamenti i krkimit t Informacionit t Ministris Britanike t Punve t Jashtme (IRD) u drguan n Singapor pr t kryer propagand t zez n mnyr q t minonin regjimin e Presidentit Indonezian Sukarno.
  PKI ishte nj mbshtets i fort i presidentit dhe lvizjes s Konfrontimit, e cila synonte t shkatrronte Malajzin.
  Nj ekip i vogl propagandistsh botoi gazeta q duhej t synonin individ t shquar dhe me ndikim, prfshir gjeneralt ushtarak.
  Nj stacion radio i drejtuar nga malajziant e angazhuar n propagandn e zez u transmetua gjithashtu n Indonezi.
  Nga mesi i vitit 1965, operacioni ishte n lvizje t plot, por nj prpjekje pr grusht shteti nga oficert e krahut t majt dhe, fshehurazi, agjentt e PKI, n t ciln u vran shtat gjeneral, dha nj mundsi pr t ndikuar vrtet n ngjarjet, thuhet n dokumente Forin ofisa..
  Grushti i shtetit u prish shpejt nga presidenti i ardhshm indonezian, gjeneral Suharto, i cili m pas filloi nj marrje graduale t pushtetit dhe shfuqizoi PKI, ather partia m e madhe komuniste n botn jo-komuniste.
  Propagandistt krkuan q "PKI dhe gjithka q ajo prfaqson t eliminohet pr t gjitha kohrat", duke kshilluar lexuesit me ndikim se "zvarritja dhe masat gjysm vokale mund t ojn vetm n shkatrrim prfundimtar dhe t plot".
  N javt n vijim, masakrat e antarve t rinj t PKI u prhapn n t gjith arkipelagun.
  Nuk ka dyshim se diplomatt britanik u bn t vetdijshm, jo ​​vetm q GCHK ishte n gjendje t prgjonte dhe lexonte komunikimet e qeveris indoneziane, por edhe stacioni i saj monitorues Chai Keng n Singapor u mundsoi britanikve t monitorojn prparimin e njsive ushtarake t prfshira n shtypjen PKI.
  Nj letr drejtuar ambasadorit britanik n Xhakart nga "koordinatori i lufts politike", eksperti i propagands n Zyrn e Jashtme Norman Redavi, i cili mbrriti n Singapor pas prpjekjes pr grusht shteti, zbulon se politika e "mbulimit t faktit se masakra ishte inkurajuar nga gjeneralt ", me shpresn q gjeneralt" t jen m t mir se banda e vjetr ".
  Redawai e konsideroi rnien e Sukarnos nj nga fitoret m t mdha propagandistike t Britanis.
  N nj letr t shkruar disa vjet m von, ai tha se "diskreditimi i Sukarno shpejt arriti.
  Konflikti Sukarnovit na kushtoi rreth 250,000,000 funta n vit ".
  Sipas profesorit Scott Lucas, dokumentet e deklasifikuara "tregojn se sa qendrore ishte propaganda IRD dhe e zeza" n politikn e jashtme britanike t paslufts dhe operacionet e saj jasht shtetit.
  - Kjo ishte nj mnyr relativisht e lir pr Britanin pr t projektuar ndikim edhe nse ai ndikim nuk mund t pranohet hapur, beson Lucas.

  -Pjestart e krahut t t rinjve t partis komuniste t Indonezis (PKI) ruhen nga ushtart, ndrsa i ojn me kamion t hapur n burg n Xhakart, n tetor t vitit 1965. Fotografia: AP

  -Vrasjet e viteve 1965-1966
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 20-10-2021 m 15:50

Tema t Ngjashme

 1. Mendime mbi vrasje masive n Afganistan
  Nga FreeByrd n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 13:29
 2. Vrasje Masive e Muslimaneve ne Burma ( Maynmar)
  Nga angmokio n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 90
  Postimi i Fundit: 10-08-2012, 09:40
 3. Zbulohet varrez masive n Rashk me 250 kufoma shqiptarsh
  Nga gimche n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 22-05-2010, 11:54
 4. Kush jan m t mirt, spiunt apo ata q mbajtn spiunt?
  Nga Begby n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 20-09-2008, 06:31
 5. Bosnje, zbulohet varreza masive me trupat e masakres se Srebrenices
  Nga RaPSouL n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2007, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •